Реалізація екологічної функції держави безпосередньо пов'язана з управлінням природокористуванням і охороною довкілля. Зазначене управління є найважливішою складовою частиною управління суспільством і має за мету забезпечення раціонального використання природних ресурсів, проведення ефективних комплексних заходів щодо охорони довкілля, контроль за дотриманням вимог екологічної безпеки, досягнення узгодженості дій державних і громадських органів і організацій при проведенні екологічних заходів. Зазначена мета досягається шляхом виконання уповноваженими державними та іншими органами комплексу управлінських функцій. Такими функціями вважаються основні види діяльності відповідних органів, які необхідні з погляду оптимальної організації раціонального використання, охорони, відтворення та захисту природних об'єктів чи довкілля в цілому.
До складу функцій управління в галузі екології входять організаційні (облік природних ресурсів, екологічне планування і прогнозування та ін.), попереджувально-охоронні (екологічна експертиза, спостереження (моніторинг) за використанням природних ресурсів та охороною довкілля, екологічний контроль та ін.), інші функції (стандартизація і нормування у сфері природокористування і охорони довкілля, вирішення екологічних спорів та ін.).
Зазначені функції в галузі екології здійснюють органи державного управління, органи місцевого самоврядування, а також громадські об'єднання і організації. Серед державних органів, які в межах компетенції, визначеної законодавством, здійснюють управлінські функції у сфері екології, розрізняють органи загальної та спеціальної компетенції. Органами загальної компетенції вважаються ті, до компетенції яких входить здійснення всіх функцій управління незалежно від виду природного об'єкта та суб'єктів користування ним. Органами спеціальної компетенції визнаються державні органи, наділені координаційними, організаційно-розпорядчими та контрольними функціями в галузі екології.
Провідним органом у сфері державного управління природокористуванням та охороною довкілля є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України. Воно здійснює комплексне управління та координацію державної діяльності в галузі охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення регулювання екологічної, ядерної та радіаційної безпеки (див. додаток 5).
Екологічний моніторинг
Одним із найважливіших елементів управління у сфері екології є екологічний моніторинг, який являє собою комплексний еколого-правовий інститут, що складається із сукупності державних відомостей про якісний стан навколишнього природного середовища і спостережень галузевих державних органів за змінами об'єктів природокористування, які узагальнюються на загальнодержавному рівні з метою одержання єдиної всебічної оцінки екологічного стану довкілля.
Державний моніторинг навколишнього природного середовища становить систему спостережень, збирання, опрацювання, передачі, збереження й аналізу інформації про стан навколишнього природного середовища та прогнозування його зміни.
Ведення моніторингу законодавчо закріплено в ст. 22 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положенні про державну систему моніторингу навколишнього середовища, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 391 від 30 березня 1998 р., і в спеціальних галузевих Положеннях про ведення державних моніторингів окремих об'єктів природокористування, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Екологічний моніторинг природного середовища - це сучасна форма реалізації процесів екологічної діяльності за допомогою засобів інформатизації. Ця форма забезпечує регулярну оцінку і прогнозування стану середовища життєдіяльності суспільства й умов функціонування екосистем для прийняття управлінських рішень щодо екологічної безпеки, збереження природного середовища й раціонального природокористування. Моніторингу підлягають усі об'єкти навколишнього природного середовища в цілому, незалежно від їх цільового призначення, характеру, видів і правових форм природокористування.
Створення і функціонування Державної системи екологічного моніторингу довкілля має сприяти здійсненню державної екологічної політики, основними напрямками якої є:
- екологічно раціональне використання природного й соціально-економічного потенціалу держави, збереження сприятливого середовища життєдіяльності суспільства;
- соціально-екологічне й економічно раціональне вирішення проблем, що виникають у результаті забруднення навколишнього природного середовища, небезпечних природних явищ, техногенних аварій і катастроф;
- розвиток міжнародного співробітництва щодо збереження біологічної і ландшафтної різноманітності, охорони озонового шару атмосфери, запобігання антропогенних змін клімату, захисту й відтворення лісів, забруднення навколишнього середовища, відновлення природного стану водних об'єктів (Дніпра, Дунаю, Чорного й Азовського морів).
Державна система екологічного моніторингу природного середовища є інтегрованою інформаційною системою, що здійснює збирання, зберігання й опрацювання екологічної інформації для відомчої й комплексної оцінки та прогнозування стану навколишнього природного середовища. Цей моніторинг здійснюється відповідно до державної довгострокової програми, що визначає загальні, узгоджені за цілями, завданнями, територіями й об'єктами, за періодами і способами виконання дії відомчих органів виконавчої державної влади, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності.
Суб'єктами Державної системи екологічного моніторингу навколишнього середовища, відповідальними за обов'язкове здійснення Державної програми екомоніторингу довкілля, виступають міністерства та інші центральні органи виконавчої влади. Відповідно до своєї компетенції вони опрацьовують одержані дані про стан навколишнього середовища і виробляють відповідні рішення щодо нормалізації або поліпшення екологічної обстановки, раціонального використання й забезпечення якості природних ресурсів, а також охорони довкілля.
Державна політика у сфері охорони навколишнього середовища, використання природних ресурсів і гарантування екологічної безпеки реалізується через окремі міждержавні, державні, галузеві, регіональні й місцеві програми, спрямовані на втілення певних екологічних пріоритетів.
Розділ 6 Планування раціонального природокористування та охорони навколишнього середовища
Основні поняття
Природокористування – безпосередня або непряма дія людини на навколишнє середовище в процесі всієї її діяльності. Раціональне природокористування – планомірне, науково обґрунтоване перетворення довкілля у міру вдосконалення матеріального виробництва на основі комплексного використання невідновлюваних ресурсів у циклі: виробництво – споживання – вторинні ресурси за умови збереження та відтворення поновлюваних природних ресурсів. Вивчення процесів, що протікають у біосфері, і впливу на них господарської діяльності людини показує, що створення екологічно безвідходних і маловідходних виробництв може запобігти зубожінню природних ресурсів і деградації природного середовища. Господарська діяльність має будуватися за принципом природних екосистем, які економно витрачають речовину і енергію і в яких відходи одних організмів є середовищем існування для інших, тобто здійснюється замкнутий кругообіг.
Здавалося б, сьогодні всім зрозуміло, що час "підкорення природи" безповоротно минув і почався період глибокого, зацікавленого пізнання її законів. Однак на практиці обсяги відходів у країні зростають у два-три рази швидше, ніж обсяг виробництва і чисельність населення. Лавина відходів забруднює природу, їх шкідливі токсичні компоненти отруюють землю, повітря, ріки, моря і озера. Причина полягає в сьогочасній вигоді для виробництва. Але розумна людина не повинна вважати вигодою знищення всього живого, "безумне пропалювання" ресурсів не лише своїх, а й тих, що належать майбутнім поколінням. Отже, настав час докорінно змінити сам підхід до поняття вигідності, коли йдеться про природокористування.
На основі сказаного можна сформулювати загальне визначення раціонального природокористування – це система взаємодії суспільства і природи, що побудована на основі наукових законів і найбільшою мірою відповідає завданням як розвитку виробництва, так і збереження біосфери. Головний принцип раціонального природокористування: "Використовуй, охороняючи, і охороняй, використовуючи".