Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Безвідходні й маловідходні виробництва




Термін "безвідходна технологія" вперше запропонували росій­ські вчені М.М. Семенов та І.В. Петрянов-Соколов у 1972 р. (у ряді країн Західної Європи замість термінів "мало- і безвідходна тех­нологія" застосовуються "чиста або чистіша технологія" ("pure or more pure technology")). Безвідходна технологія – це практичне зас­тосування знань, методів і засобів з тим, щоб у рамках потреб людини забезпечити найбільш раціональне використання природ­них ресурсів та енергії і захистити навколишнє середовище.

У визначенні безвідходної технології мається на увазі не тільки виробничий процес. Це поняття стосується і кінцевої продукції, яка має характеризуватися:

– тривалим терміном служби виробів;

– можливістю багаторазового використання;

– простотою ремонту;

– легкістю повернення у виробничий цикл або переведення в екологічно нешкідливу форму після виходу з ладу.

Теорія безвідходних технологічних процесів у рамках основ­них законів природокористування базується на двох передумовах:

1) початкові природні ресурси мають добуватися один раз для всіх можливих продуктів;

2) створювані продукти після використання за прямим призна­ченням мають відносно легко перетворюватися на початкові еле­менти нового виробництва.

Схема такого процесу: попит – готовий продукт – сировина Але кожен етап такої схеми вимагає витрат енергії, виробництво якої пов'язане зі споживанням природних ресурсів поза замкну тою системою. Другою перешкодою повної замкнутості процесу і знос матеріалів, їх розсіювання в навколишньому середовищі, Наприклад, тривале, впродовж багатьох століть, використання та­ких металів, як срібло, свинець, цинк, мідь та ін., і їх розсіюван­ня в процесі застосування призвели до того, що терміни їх добу­вання із земних надр становлять, згідно зі зведеними міжнарод­ними-прогнозами "Світ у 2000 р.", всього 10–20 років.

Поняття безвідходної технології умовне. Під ним розуміється теоретична межа або гранична модель виробництва, яка в біль­шості випадків може бути реалізована не повною мірою, а лише частково (звідси – маловідхідна технологія). Але з розвитком сучасних наукомістких технологій безвідходна технологія має бути реалізована все з більшим наближенням до ідеальної моделі. Критики концепції безвідходного виробництва, посилаючись на другий закон термодинаміки, стверджують, що як енергію не можна повністю перевести в роботу, так і сировину неможливо повністю переробити в продукти виробництва і споживання. З цим не можна погодитися, оскільки йдеться перш за все, про матерію і про Землю як відкриту систему, а матерію – продукцію – відпо­відно до закону збереження речовини і енергії завжди можна зно­ву перетворити у відповідну продукцію. Прикладами служать безвідходні функціонуючі природні екосистеми.

Є й інша крайність, коди всі роботи, пов'язані з охороною навколишнього середовища від промислових забруднень, відно­сять до безвідходної і маловідходної технологій. Необхідно пам'я­тати, що оцінка ступеня безвідходного виробництва – дуже склад­не завдання і єдиних критеріїв для всіх галузей промисловості немає.

Для точного визначення ступеня безвідходності необхідне вве­дення поправки на токсичність відходів. Неможливо зіставляти тільки за масою, наприклад, відходи рядового виробництва і відпрацьовані розчини гальванічних цехів. Для порівняльного аналізу різних технологічних схем однотипних виробництв, що випускають продукцію одного виду, на стадії їх проектування цілком може бути використаний поправковий коефіцієнт на ток­сичність відходів.

Для розрахунку енергетичних затрат слід розглядати енер­гоємність продукції з урахуванням коефіцієнтів безвідходності.

Лише так можна одержати об'єктивний показник безвідходності певного виробництва. Масштаби забруднення навколишнього се­редовища при виробництві електроенергії на ТЕС часто такі, що можуть звести до мінімуму ті екологічні переваги, яких вдається досягти при вдосконаленні основного виробництва.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 893 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Человек, которым вам суждено стать – это только тот человек, которым вы сами решите стать. © Ральф Уолдо Эмерсон
==> читать все изречения...

2307 - | 2155 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.