Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Людське життя - єдине життя виховання




…Все життя людини, і людства — єдине життя виховання»; якщо прийняти це до уваги, то напрошується така думка: що ж це таке, завдяки чому наш час виявляє себе переважно перед іншими епохами як час виховних тенденцій, прогресу людського роду, людства?

У ролі головного положення для задовільного розв’язання цього важливого питання для нас є передусім таке.

Для людини істинне лише те, що перебуває у межах її ясної свідомості, що цілком через цю свідомість... і ніби знову відродилося в її душі... Але що має значення для окремого індивідуума... те зберігає свою силу... і для усього людського роду; і для нього, власне кажучи, існує й істинне лише те, що пройшло через свідомість усіх...

... Хоч і попередні епохи виявили виховні тенденції як в окремих виявах, так і в загальній картині життя, однак у них завжди не вистачало чи загальності, чи ясної свідомості їхніх прагнень. І те й те, внутрішньо поєднані між собою, властиві більш новому теперішньому часу і тому переважно означають початок нового періоду розвитку людства і вказують на виховний характер цього періоду.

Але те ж саме позначається ще з особливою силою й беззастережно в окремих вимогах сучасності. Ось ці вимоги, висловлені з повною ясністю.

По-перше, самопоглиблення й самопізнання як в окремих індивідуумів і народів, так і в усього людства.

По-друге, як наслідок першої вимоги, насамперед у матерів і у всіх жінок повинна бути піднесена на ступінь ясної свідомості та виховна роль, яка їм визначена вищим прагненням до продовження життя і є для людини інстинктивною.

По-третє, повинні визнати з боку серця й розуму особливе призначення, а так само й гідність жінок в усій їх сукупності, вбачаючи в них не лише справжню, а й однаково важливу частину людського роду і таку ж його половину, як і чоловіки; це визначен­ня мусить бути втілене в життя насправді.

По-четверте, потрібно визнати в однаковій мірі особливу гідність і значення уже за дитиною і, відповідно, за дитячим життям, розглядаючи все його, як дещо ціле; це визнання мусить бути втілене в життя, дійсно користуватися увагою й служити керівною настановою.

По-п’яте, визнання життя родини в ролі члена в житті громади, встановлення і визнання постійної взаємодії між ними.

По-шосте, вимога свідомого й живого розпорядку всередині громади і спільного способу дії її членів у суспільних і державних, а значить, і в соціальних та політичних стосунках. Ці стосунки мають більш зовнішній характер.

По-сьоме, вимога того ж самого у більш внутрішніх стосунках між школою й сім’єю і між ними обома та церквою.

По-восьме, як наслідок, ясне уявлення відношення сили, маси (матерії) й форми до ідеї, до думки, взагалі до керівного начала.

По-дев’яте, прагнення до всебічного життєвого єднання з природою, з людством, з богом, і це є головним беззаперечним доказом істинно виховного характеру, що насичує епоху, яку ми переживаємо.

Внаслідок великої важливості вимог цієї епохи, що з’ясувалася вже з простого їх переліку, необхідно їх ще раз уважно розглянути й проаналізувати.

По-перше, що характеризує наш час у його виховних прагнен­нях, це самозаглиблення й самопізнання, яке спостерігається як у окремих осіб, так і у цілих народів і, можна сказати, у всього людського роду,— значить, прагнення оглянутися на себе з метою пояснити себе, усвідомити себе, але також з метою творити, самому діяти. Звідси — автодидакти, що вже давно з’явилися у достатку, прагнення до самоосвіти й те важливе значення, яке взагалі надається досвіду, надбанню знань шляхом самодіяльності, самостійного життя як із зовнішнього, так і з внутрішнього боку.

По-друге, риса, що характеризує наше життя як пройняте педагогічними прагненнями, вимагає, щоб вчинки матерів й усі вияви жіночого впливу на виховання дітей, людей дорослих, усього людства, що мають своїм джерелом покликане природою й життям високе прагнення, були вилучені з галузі інстинкту й доведені до повної свідомості, до повної можливості вивчати їх і контролювати і щоб передусім самі жінки усвідомили, свою ціну і значення в житті й давали собі звіт у своєму прагненні здійснити його.

По-третє, характерну рису нашого часу, як істинно педагогічно­го, становить прагнення... примусити жінок відмовитися від їхньої інстинктивної, пасивної ролі як членів людського суспільства і добитися й для них таких же прав, якими користуються чоловіки, керуючись особливим характером жінки та її призначенням вихо­вувати людство, і, таким чином, з новим правом поряд з чоловіками дати жінці місце у сучасній епосі, керуючись властивостями її характеру й душі, а не лише тим, що жінка цілком і безумовно має на це право.

По-четверте, що не менш характеризує наш час як виховний, це оцінка дитини, дитячого віку й дитячого життя не лише як чогось поодинокого, відокремленого, але мовби замкненого у собі цілого, як зародка і зерна, для розвитку, утворення з нього життя людства...

По-п’яте, риса, що характеризує наш час як істинно педагогічний, є визнання життя сім’ї (батька, матері, дітей, братів і сестер) як замкненого у собі цілого і як справжнього коріння цілком чистого, істинного життя людства, це право особливо важливо відроди­ти для сім’ї, як члена громади (розгалуження роду або покоління).

По-шосте, риса нашого часу, завдяки якій він переважно характеризується як педагогічний, – це встановлення і визнання взаємних стосунків між життям сім’ї й життям громади і можливого їх розвитку. Саме тут знову виступає відношення частини до цілого, поодинокого, відокремленого до загального. Цей пункт веде нас до необхідного почуття громадськості, пояснює ставлення одинокого до множинного, до громади і закликає, таким чином, до закономірного порядку, до впорядкування громадянських, а також: суспільних, соціальних відносин. Тому тенденція нашого часу... є прагнення взагалі упорядкувати стосунки з громадою як громадянські й державні, так і соціальні, бо ми знаємо, що держава в сукупності всього того, що вона дає або вимагає й бере від громадянина, є, власне кажучи, виховна установа у великому масштабі...

По-сьоме, наш час, як виховний, характеризується прагненням до міцного встановлення відносин між сім’єю і школою та ставленням їх обох до церкви, або, власне кажучи, відносин між почуттям, настроєм, думкою й розумом і діяльним життям.

По-восьме, внаслідок зазначеної тенденції, для нашого педагогічного часу характерне те, що втратили своє значення сила, а рівно й форма, маса, матерія (гроші) і, навпаки, істинна думка, піднесена ідея, чистий і хороший настрій, взагалі дух отримали силу... Думка та ідея прийняли на себе, так би мовити, функції справжньої держави.

По-дев’яте, загальне прагнення до єдності з життям, природою, людством, а разом з тим і з богом виявляється у найрізноманітні­ших релігійних і церковних тенденціях нашого часу... Прожити всім своїм єством, користуючись у житті правом вибору мети і правом самовизначення, а значить, і свободою, - у цьому полягає в житті істинний мир і чиста радість, це й значить досягти загальної мети нашої епохи, як істинно виховної...

Ще більше характеризує цей час, як винятково виховний, ось що. Не можна задовольнити жодного з його вимог зокрема, а необхідно їх виконати всі разом, якщо потрібно здійснити цілком хоч одне з них; і саме ця умова щодо виховання окремої людини, сім’ї та громади, народу й людства, словом, щодо виховання суспільства створює у наш час істинну державу, тобто таку, що постійно у себе самої черпає нові юні сили.

Як же виконати цю, очевидно, настільки важку вимогу? Як ви­рішити це важливе життєве завдання? Зовсім просто: подібно до того як садівник або землероб доглядає свої рослини, підтримуючи в усіх відносинах зв’язок з природою, і доводить їх до певного розвитку, точнісінько так і ми повинні прагнути ставитися до дитини і взагалі до людини стосовно до її природи, до її внутрішніх законів, повинні розвивати її, виховувати і навчати у непорушному єднанні з життям і природою, у постійному зв’язку з першоджерелом будь-якого життя...

...Таке розуміння дитини й людини взагалі... є... першим і вищим основним положенням і головною вимогою при вихованні людини.

...Те, що закладене як основа в цілому, повинно виявлятися у найменшій його частині; таким чином, так само й те, що закладене в людстві, як цілому, виявляється уже у найменшому, наймолодшому з його членів, і далі, те, що закладене в людстві, як цілому, і виявляється уже в дитині, покоїться у ній у вигляді субстанції, зародка, те саме виявляється також і в найменшій частинці її істоти, цілком визначено піддається спостереженню в ній духовним зором.

Таким є друге основне положення, на якому базується істинне виховання людини й дитини...

З такого тлумачення природи людини й дитини, природи індивідуума, як і життя,- що знаходиться зовні, як і речей взагалі, ви­пливає далі третє суттєве положення педагогіки.

Подібно до того як внутрішній розвиток... має безпосередній зв’язок з деякою причиною, що діє зсередини, так і зовнішній розвиток залежить від деякого спонукання, що діє ззовні, й обидві ці рівні й протилежні умови... дають спільно з єдиним життям, що поєднує в собі обидві умови, відомий результат, продукт, в даному випадку - виховану, освічену людину.

Тому треба визнати четвертим законом розвитку, вихован­ня й освіти таке положення: лише спільною дією рівних і проти­лежних умов (факторів) і шляхом зрівняння, зв’язку їх у житті й через життя дитина й людина взагалі стають людиною в істинно­му розумінні цього слова.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 404 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2300 - | 2083 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.