Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Послідовність у розвитку дитячих занять і робіт




Складання з паперу. Це - цікаве й повчальне, таке, що розвиває й виховує, заняття для дітей від 5 до 7 років і старше, за умови, що дорослі керівники допомагають їм.

Воно ґрунтується на певній і даній формі.

Найпростіша форма, якщо виходити із самої внутрішньої її основи й закону, є квадрат, або форма, що визначається чотирма рівними сторонами і чотирма рівними кутами, - внутрішніми й зовнішніми.

Хоч трикутник або навіть правильний трикутник, що складається з трьох рівних сторін, трьох рівних кутів - внутрішніх і зовнішніх, – за числом є простішою й початковою формою, однак, по суті... буде більш пізньою, утвореною формою.

Квадрат можна утворити з будь-якої суспільної поверхні паперу; обриси її можуть бути якими завгодно. Дану суцільну поверхню складанням у будь-якому місці поділяють на дві рівні, по можливості, частини; складають поверхні знову вдвоє, ділячи навпіл лінію, утворену складкою, щоб вийшов прямий кут, і саме з одно­го боку закритою, обмеженою; а з іншого боку розділеною. Потім беруть половину розділеної сторони, складають її так, щоб межова її лінія збігалася з межовою лінією закритої сторони, і саме так, щоб вона утворила з новою складкою половину прямого кута, потім роблять надріз у будь-якому місці складеної глухої сторони, отже на тій стороні, де половина розділеної сторони збігається з закритою стороною; потім дають половинці повернутися в попереднє по­ложення, сполучають обидва надрізи прямою лінією, у напрямку якої й відрізають зайвий папір. Якщо розгорнути трикутник, який ми маємо внаслідок такого розрізу, то утворюється бажаний квадрат. Показово при цьому те, що з суцільного безформного або з безформного суцільного з допомогою трьох складок і трьох розрізів утворюється найзакономірніша і найпростіша форма — квадрат.

Складання з паличок; Як і кожен засіб для гри чи іграшка, яка з’являється у циклі ігор та занять, точнісінько так і паличка, гра в палички і, власне, складання з паличок ніяким чином не вводяться у гру довільно чи абсолютно випадково, але вони з’являються у циклі ігор та занять, як будь-яка інша гра, з внутрішньою необхідністю у своєму, спеціально визначеному для них місці, цілком оригінально, - і це чудово; завдяки цьому вони виступають на сцену саме в тому віці і в ту пору розвитку дитини, коли вона до­сягне сили й здатності в усіх відношеннях не лише гратися з ними у звичайному розумінні цього слова, але справді осмислено, а тому й освітньо займатися ними.

Отже, гра в палички виростає разом із зростанням майстерності після початку п’ятого року і протягом п’ятого року дитини і навіть при дальшому зростанні її.

Малювання найяскравіше виявляє творчість дитини; тому воно один з найголовніших елементів виховання. Якщо всі... згадані види діяльності дитини і різноманітний матеріал до них припускають і показують, що дитина творить... то передусім припускає й показує це малювання, завдяки якому-дитина виявляє себе у своєму колі як творча істота тому що цим при найменшій перевазі матерії і при найменшому виявленні психічної сили дуже легко й швидко можна показати, що дитина могла б уявити й створити з себе.

Тому розвиток здібностей до малювання в дитини Становить одно з найсуттєвіших завдань розвиваюче-виховуючої освіти людини, становить одну, з найсуттєвіших основ загального виховання людства, давно передбаченого і тепер з нетерпінням – очікуваного людського роду для загального єднання життя;

М е т о д и к а з а н я т ь м а л ю в а н н я м. Передусім уже з раннього віку дитині слід відчути, що вільне, виявлене й міцне положення корпуса зумовлює не лише вільне й легке, а й до того ж і пов’язане з приємним, заспокійливим відчуттям використання усіх членів і почуттів. (Вправа) повинна відбуватися в абсолютно вільному просторі, рухом простягнутої руки в прямому напрямку, а також у зігнутому круговому і взагалі в усіх напрямках; а потім стають помітними сліди постійно прогресуючого руху на будь-якій поверхні; наприклад на землі, на піску, на поросі або на дрібній тирсі, насипаній з цією метою на відповідну площину; і згодом, за допомогою предметів, що пишуть: крейди, грифеля, олівця тощо - помітними наслідки руху стають вже у вигляді ліній, проведених на грифельній дошці або ж на папері.

Це останнє явище, якщо до цього ж додається усвідомлення певної мети, дає і являє собою креслення ліній, і саме спочатку кривих; а потім прямих. Але обидва роди ліній - криві й прямі, а особливо останні - виходять вертикальними й горизонтальними, по­хилими або скісними.

Потім відношення окремих елементів, як членів цілого, до об’єднуючої і знову-таки зумовлюючої середини: крапки, лінії тощо.

Нарешті останнє: точне розуміння відносної величини шляхом точного порівняння з постійною й визначеною, вимірною лінією.

Ці три невідкладні вимоги правильного й красивого малювання: положення або напрямок, величина і відношення з виконанням їх передбачають абсолютно особливий розвиток ока як органа, що розміряє. Від ока та його правильного сприймання повинно тому й залежати виконання цих правил.

Як усвідомлення дитиною, або поступове усвідомлення нею своєї малюючої, відтворюючої сили починається із зображення й тлумачення прямої лінії взагалі, так розуміння й зображення, малювання прямої лінії починається з вертикальної лінії, і всі відношення за величиною й співвідношенням виводяться спочатку, з допомогою вертикальної лінії, перш ніж перейти до горизонтальної й до інших видів похилих ліній... Розуміння і саме зображений, малювання кривих і прямих ліній не лише приєднується до простих рухів тіла, а й випливає з них безпосередньо, будучи пов’язане з дедалі вищою свідомістю й метою.

..Малювання, як цілком творча діяльність людини; повинно проходити через усвідомлення, повинно супроводитися усвідомленням. Але і те й друге, у свою чергу, має початок у мові й виходить із сло­ва; тому, й малювання повинно пов’язуватися з словом, яке вказує (пояснює) і доводить (пробуджує відомість). Але оскільки й тут діяльність дитини проходить через... почуття приємного, прекрасного й справедливого, то малювання повинно супроводитися не лише вимовленим словом, а також і словом пісні, тобто повинно вести до істинного й прекрасного.

Р і з н і м а т е р і а л и д л я з а н я т ь. Спів... З другого, або, точніше, з третього року замість... масивних і тілесних міцних предметів для ігор... з’являються інші: по-перше, це буде хоч і масивніший, але такий матеріал, що легше піддається тиску, – м’яка глина й сирий пісок, навіть вода з своєю рухливістю, своєю текучістю, при якій нею легше керувати, і повітря з своєю рушійною й крутою силою. Далі йдуть менш масивні тілесні предмети: плитки, дощечки, гладенький папір або палички й нитки.

Нарешті, такими предметами будуть: сухий пісок, тирса, пил, матове скло; предмети, які, стираючись, залишають слід, - грифельна дошка й грифель, папір, олівець червоний або кольоровий олівець, нарешті, кольорові-рідини, тобто дамі фарби.

Тому охота до малювання взагалі й до малювання фарбами, і те й те складає суттєво важливий засіб розвитку при вихованні й освіти людини й дитини.

...Не менш важливим є також спів. Насправді тон, що легко відновлюється власною гортанню й своїми органами або породжуєть­ся предметами, що звучать або дзвенять, склом, дзвоном, металом, повинен служити для творчих,зображень або внутрішніх уявлень, відчуттів, почуттів і навіть думок.

Так ми бачимо, як з піднесенням, ніби одухотворенням матеріалу для гри, предметів для гри, іграшок виявляється і прогрес у твор­чих зображеннях дитини.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 440 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2500 - | 2346 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.016 с.