Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Переяславська рада. «березневі статті»




Хмельницький зав'язав відносини з Москвою ще з самого початку свого повстання. Коли він зважився почати боротьбу з Польщею не на життя, а на смерть, він намагався втягнути в цю боротьбу і Москву, пропонуючи визнати над собою верховну владу царя і завоювати для нього Крим. Але, московський уряд, співчутливо відносячись до положення українців, не був готовий до війни і розірвання Полянівського мирного договору 1634 р.

Царський уряд зайняв позицію вичікування. Між Росією і Україною в цей період спостерігається жвава торгівля. Україна була звільнена від митних зборів при купівлі в Росії хліба і солі. Росія допомагала їй зброєю і грошима. Як і раніше, прикордонні землі Росії заселялися вихідцями з України. Російська адміністрація допомагала їм обживатися на нових місцях. Царський уряд не заважав і донським козакам, котрі брали участь у Визвольній війні на стороні України.

Впродовж 1648-1654рр. між двома державами існували інтенсивні дипломатичні відносини: Хмельницький за цей час відправив до Москви 10 посольств, а Москва прислала не менше 15 посольств, послів і посланників.

Обставини скоро примусили Москву замислитися - з одного боку польські політики виявляли намір направити козаків і татар проти Москви, щоб відвернути їх сили в цю сторону, з іншого боку, невдачі які потерпіла Польща в боротьбі з козаками порушували в московських політиках бажання скористатися її скрутним положенням, щоб винагородити себе за втрати, понесені за часів Смутного часу.

Москва вийшла з нейтрального положення - 1 жовтня 1653р. коли відбувся Земський собор, який дав згоду на те щоб московський цар відкрито заступився за Україну.

Н. І. Костомаров, в своїй монографії «Богдан Хмельницький» описує цю подію так: на Соборі думний дяк зачитав вголос звинувачення польському королеві, який не хотів визнавати повного титулу московського царя і допускав, щоб в польських книгах друкувалася «зла ганьба і докору і хули.» московському государеві. Польський король засуджувався і як гнобитель православної віри. Хмельницький же зі всім своїм військом просить царя прийняти його під свою високу цареву руку, а якщо цар не захоче, то, принаймні, заступитися за них і помирити з поляками. Бояри висловили таку думку: Ян Казимир присягав не гнобити православних і іншим не дозволяти, а якщо він присяги не стримав, то підлеглі його звільняються від всякої вірності і слухняності, тепер вони вільні люди і слід їх узяти під високу цареву руку. Всі інші стани погодилися з цим, і виголосили, що цар повинен оголосити війну Польщі і Литві за образу віри і своєї царської честі. Після цього вироку цар послав трьох уповноважених послів - боярина Бутурліна, окольничого Алфєр’єва і думного дяка Лопухіна з товаришами в Переяславль для прийняття України під заступництво московського царя. Посли прибули в Переяславль 31 грудня 1653 р. На думку М. З. Грушевського, мотиви Б. Хмельницкого, що привели, до Переяславської ради були наступними: Хмельницький керувався потребами моменту. В дану хвилину він абсолютно зневірився в договорах з поляками, в надійності кримських союзників, розсіялися прахом і його молдавсько-валашські плани, а з ними і надії на турецький протекторат.

А боротися з Польщею без союзника було тепер важче, ніж коли -небудь: сили країни були виснажені, той народ, який ще недавно рвався на війну, тепер навчений гірким досвідом (здобутки війни діставалися в основному козацькій старшині), вважав за краще обробляти поля, ніж ризикувати життям, і його доводилося мало не силою гнати на війну.

Хмельницький звертається до Москви, абсолютно ігноруючи той факт, що союз з нею не може бути такого ж характеру - умовного і легко розривного, як союз з Кримом або Турецькою Портой. Не може, по-перше, внаслідок того, що між Південною Руссю і Північною Руссю завжди існували органічні нитки племінної спорідненості, історичних традицій, загальної релігії і т.д. Політичний союз в даних умовах міг провести таку спайку, яку легше було створити, ніж зруйнувати.

Союз з Москвою, до якого прагнув Хмельницький, був лише складовою частиною цілої системи союзів, яку він готував проти Польщі. В той же час Москва уявляла собі цей союз у формі приєднання України до Московської держави. На жаль Б. Хмельницкий не вважав запотрібне заглядати в далеке майбутнє і йому довелося невдовзі переконатися, що він зробив вельми сумнівний вчинок.

8 січня 1654 р. була зібрана Переяславська Рада. Зібралася, в основному, старшина (близько 200 чол.). Б. Хмельницкий виголосив промову, зміст якої зводився до того, що країна опинилася в такому положенні, при якому їй слід вибрати собі союзника – покровителя з чотирьох царів – Кримського хана, Турецького султана, Польського короля або Московського царя. Негативно охарактеризувавши перших три, він закликав присягнути четвертому. (До цього була нарада старшини, які погодилися присягнути царю).

Переговори з російським посольством і присяга в Переяславі за-вершились словесним визнанням протекторату царя над Україною, словесною гарантією її прав, а також загальних дій проти Польщі.

Слід зазначити, що коли козацька старшина присягала, виникли перші непорозуміння (конституційні звички козацтва зіткнулися з самодержавними принципами Москви). Козацька старшина зажадала, щоб царські посли також присягнули від імені царя у виконанні прийнятих на себе зобов'язань по відношенню до України. На це послідувала відмова – посли заявили, що цар як самодержець, не зв'язує себе присягою по відношенню до своїх підданих. Це спантеличело козаків (Польський король приносив присягу) і цей конфлікт був не без зусиль залагоджений.

Після Переяслава до Москви були відправлені Самойло Бо-гданович Зарудний (генеральний суддя) і переяславський полковник Павло Тетеря з проханням про підтвердження договірних статей. Після узгодження і редагування царю– Олексію Михайловичу були представлені 21 березня 11 статтей. Цар і бояри розглянули статті і супроводжували кожну з них спеціальним указом. Деякі укази серйозно коректували деякі пункти (а точніше ті, які розходилися з інтересами Росії.) У такому вигляді документ став відомий як «березневi», або «Московськi статтi».

Зміст їх зводився до наступного:

1. Україна, приблизно у межах Зборівського договору, приєднувалася під ім'ям малої Русі до Московської держави.

2. Україна зберігала свій власний суд, управління, вибір гетьмана вільними людьми, право гетьмана приймати послів і мати стосунки з іноземними державами.

3. Недоторканність прав шляхетського, духовного і міщанського станів.

4. Дань повинна платитися без втручання московських збирачів.

5. Число реєстрових козаків доводилося до 60.000, але дозволялось і більше.

6. При нападі на Україну Кримської орди – допомагати Донскими козаками. Виставити 3.000 ратних людей на кордонах України. Москва зобов'язувалася почати війну з поляками під Смоленськом.

Реакція населення на цей договір і необхідність присягнути моськовському цареві була не однозначною.

Багато хто був незадоволений. Відмовився присягати кальницький полковник І. Богун, Уманський і Брацлавський полки. Відмовився присягати і митрополит Київський, що заборонив всім міщанам давати присягу.

Народ присягав без опору, проте і не без недовір'я: українці боялися, що «москалі» стануть примушувати їх до засвоєння московських звичаїв, заборонять носити чоботи і черевики, а

примусять надягати личаки.

Все це відбулося після того, як московські посли відправили стольників і стряпчих по всіх містах і полках України – приводити до присяги народ.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 655 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2302 - | 2033 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.