Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Товарно-матеріальних запасів




 

Спосіб закупівель т.м.ц. Переваги Недоліки
Замовлення на поставку однією партією • Гарантія поставки всієї потрібної кіль­кості товарно-мате­ріальних цінностей. • Мінімізація витрат на організацію замов­лення. • Можливість скори­статися оптовими зниженими цінами • Підвищується потреба у складських приміщен­нях, зростають витрати на їх утримання, можливі додаткові витрати на орен­ду приміщень. • Уповільнюється оборот­ність капіталу. • Підвищуються можливі витрати через вилучення коштів з обігу. • Підвищується ризик фі­зичних втрат
Замовлення на регулярну поставку товарів (договір на довгостроко­вий період) • Прискорення оборот­ності капіталу завдя­ки оплаті продукції в міру постачання. • Зменшення витрат на зберігання. • Зменшення витрат на організацію замов­лення (договір укла­дається на весь обсяг поставки) • Існує зобов'язання купи­ти весь обсяг замовлених товарів, навіть якщо від­падає в них потреба. • Додаткові витрати при помилковому визначенні обсягів замовлення, перепрофілюванні діяльності.
Щоденна (щотиж­нева) закупівля товарів на договір­ній основі (для підприємств гро­мадського харчу­вання, продоволь­чих магазинів) • Мінімізація витрат на зберігання. • Прискорення обо­ротності капіталу. • Зменшення втрат через погіршення якості. • Збільшення витрат на організацію замовлення. • Ризик виникнення перебо­їв у виробництві й торгівлі при зриві графіку поставок. • Неможливість скориста­тися оптовими знижками з ціни.
Закупівля товарів у порядку разових операцій • Можливість вибору ціни. • Зменшення витрат на зберігання. • Уникнення зайвих витрат і втрат при перепрофілюванні діяльності. • Підвищення ефективності закупівельних операцій для тих товарів, що закупаються епізодично • Немає гарантії своєчасної закупівлі. • Підвищення витрат на організацію замовлення. • Неможливість скористатися оптовими знижками з ціни

До переваг завищеного обсягу запасів належать можливість економії часу в процесі виробництва, більша еластичність підприємства у випадку підвищення ринкового по­питу на його продукцію, можливі значні цінові знижки. Недолік - високу затратність такої політики. З погляду раціональ­ного управління товарно-матеріальними запасами, треба уникати зайвих та надмірних запасів. Запаси товарно-матеріальних цінностей можна збільшувати лише доти, доки отримана економія перевищує загальні витрати на утриман­ня додаткових запасів.

Досить важко і ризиковано здійснювати "миттєве" управління запасами, тобто закуповувати товарно-матеріальні цінності в момент потреби на них (працювати "з коліс"). Такий спо­сіб закупівлі можливий лише за умови: злагодженої системи виробництва, своєчасної і достовірної інформації про стан ринку сировини, наявності надійних постачальників, ефективного оперативного маневрування запасами.

Таким чином, хоча управління запасами не є прямою функ­цією фінансового директора, інвестування грошових коштів у товарно-матеріальні цінності є важливим аспектом фінансового менеджменту. Фінансові менеджери повинні бути добре обізнані з методами контролю запасів і вміти ефективно перерозподіляти вкладений у них капітал. При цьому необхідно усвідомлювати, що чим більший рівень рентабельності активів і, відповідно, вищі можливі (альтернативні) витрати, пов'язані з інвестуванням гро­шових коштів у запаси, тим менші оптимальний обсяг замовлен­ня і середній обсяг запасів.

В умовах нестабільного попиту на ринку сировини та неви­значеності річної потреби підприємства в запасах товарно-мате­ріальних цінностей фінансові менеджери зацікавлені у змен­шенні циклу замовлення, оскільки при цьому зменшується по­треба у страхових запасах і, відповідно, зменшується загальний обсяг інвестицій у запаси, якщо інші умови не змінюються. Тоб­то, чим вищі можливі (альтернативні) витрати при інвестуванні грошових коштів у товарно-матеріальні запаси, тим більш на­гальною є потреба у зменшенні строків виконання замовлень на їх поставку.

ІІ. Управління грошовими активами. Метою управління грошовими активами є забезпечення постій­ної платоспроможності підприємства. Об'єктами фінансового управ­ління є грошові кошти (в касі, на банківських рахунках, у дорозі) та їх резерви у формі поточних фінансових інвестицій у грошові інструменти та цінні папери.

З позицій теорії інвестування грошові кошти — це окремий вид інвестицій у товарно-матеріальні цінності, а тому управління ними має здійснюватися на таких загальних засадах:

— підтримка мінімального залишку грошових коштів для без­перебійного здійснення поточних розрахунків;

—врахування діапазону сезонних змін залишку грошових коштів;

—створення резерву вільних грошових коштів на випадок можливого розширення обсягів діяльності;

—формування резерву грошових коштів для компенсації не передбачених витрат і можливих втрат у процесі фінансово-господарської діяльності;

—своєчасна трансформація вільних грошових коштів у високоліквідні фінансові інструменти та їх зворотна конвертація для поповнення залишку грошових коштів.

Важливим управлінським завданням є підтрим­ка грошових коштів підприємства на мінімально потрібному рівні. Для цього можуть використовуватися всі можливі джерела по­повнення грошових коштів:

1. Надходження виручки від реалізації продукції на умовах негайної оплати.

2. Стягнення дебіторської заборгованості.

3. Продаж резервних грошових активів у формі поточних фінансових інвестицій.

4. Продаж матеріальних і нематеріальних активів підприємства (запасів, основних засобів, об'єктів незавершеного виробниц­тва, патентів, ноу-хау тощо).

5. Отримання банківських кредитів.

6. Залучення інвестицій шляхом випуску акцій, облігацій, додаткових паїв тощо.

При чому перші чотири способи поповнення залишку грошо­вих коштів є більш доцільними, оскільки не ведуть до збільшен­ня валюти балансу. У цих випадках грошові кошти формуються шляхом реструктуризації активів підприємства. І, навпаки, два останні способи можуть використовуватися для підтримки поточ­ної платоспроможності лише у крайніх випадках, оскільки вони призводять до відволікання залучених ресурсів від цільового ви­користання.

Мінімальний залишок грошових коштів визначається, виходя­чи з планового обсягу платіжного обороту та швидкості обороту грошових коштів, що склалася на підприємстві з урахуванням особливостей його діяльності.

Мінімальний залишок грошових коштів = Плановий платіжний оборот ÷ Фактична оборотність грошових коштів. Тобто є два основні шляхи зменшення мінімального залишку грошових коштів: за рахунок оптимізації платіжного обороту та шляхом прискорення оборотності грошових коштів.

Оптимізувати платіжний оборот підприємства можна шля­хом коригування потоків платежів, запровадження режиму еко­номії, зменшення потреби у фінансових ресурсах. Прискорити оборотність грошових коштів вдається за раху­нок: зменшення тривалості операційного та фінансового циклів; своєчасної інкасації виручки; зменшення обсягів готівкових розрахунків; скорочення частки тих форм розрахунків з постачальниками, які потребують тимчасового резервування грошових коштів на банківських рахунках (акредитиви, чеки) і т. ін.

Завдання підвищення ефективності використання грошових коштів може бути досягнуте шляхом інвестування у високоліквідні фінансові інструменти (грошові та фондові). Водночас, підприємство може перейти до зберігання тимчасово вільних гро­шових коштів на комбінованих банківських рахунках які дають можливість поєднати по­точне зберігання грошових коштів підприємства з виплатою де­позитного відсотка (забезпечує проти інфляційний захист грошо­вих активів і підвищує рентабельність їх використання). Іншим аспектом підвищення ефективності використання гро­шових активів є мінімізація сукупних витрат на їх утримання і зворотну конвертацію короткострокових фінансових вкладень у готові засоби платежу.

Вирішується це завдання за допомогою знаходження опти­мального розміру залишку грошових коштів. Для цього в міжна­родній практиці фінансового менеджменту використовуються кількісні моделі Баумоля та Міллера-Орра.

Модель Баумоля аналогічна моделі управління запасами Уілсона і використовується у випадку, коли у зв'язку з невизначеністю майбутніх платежів важко розробити детальний план надходжен­ня і витрат грошових коштів. Згідно з цією моделлю поповнення грошових коштів за рахунок конвертації високоліквідних цінних паперів потрібно здійснювати в той момент, коли повністю вико­ристано запаси грошових коштів. При цьому мінімальний зали­шок грошових коштів вважається нульовим, а оптимальний зали­шок є одночасно максимальним. Використання моделі Баумоля дає змогу знайти таку оптимальну величину разової конвертації, за якої мінімізу­ються сукупні витрати: на здійснення конвертаційних операцій та можливі (альтернативні) витрати або недоотриманий дохід через вилучення інвестицій.

Розглянемо модель Баумоля, згідно якої залишки грошових активів (ГА) на майбутній період визначаються у таких розмірах:

1) мінімальний залишок грошових активів приймається нульовим;

2) оптимальний (він же максимальний) залишок розраховується за формулою:

(6.6)

 

де: ГАmax – оптимальний залишок ГА у плановому періоді;

Вк – середня сума витрат з обслуговування однієї операції з короткостроковими фінансовими вкладеннями;

Вга – загальні витрати грошових активів у наступному періоді;

СПкфв – ставка проценту по короткострокових фінансових вкладеннях у періоді, що розглядається.

3) середній залишок грошових активів планується як половина їх оптимального (максимального) залишку.

Модель Баумоля добре працює в умовах, коли підприємства повністю використовують свої запаси грошових коштів. Однак у реальному житті це відбувається не так часто. Як правило, про­цес руху грошових коштів має стохастичний характер. В одні періоди підприємство може отримувати значні суми за оплачени­ми рахунками і, відповідно, має надлишок грошових коштів. В інші періоди, навпаки, потрібно розраховуватися з кредиторами і ви­трачати значні суми грошових коштів.

Модель Міллера-Орра

Відповідь на питання, як управляти запасом грошових коштів, якщо не можна точно передбачити їх щоденне прибуття і вибуття, дає модель Міллера-Орра. На відміну від моделі Баумоля вона є більш складною і реалістичною.

Відповідно до моделі Міллера-Орра необхідно визначити:

—нижній поріг або мінімальний залишок грошових коштів;

—точку повернення або оптимальний залишок грошових коштів;

—верхній поріг або максимальний залишок грошових коштів.

Як показує світовий досвід, для великих фірм обсяг операцій­них витрат на конвертацію не такий важливий, як можливі (аль­тернативні) витрати на зберігання вільного залишку грошових коштів. Так, якщо фірмі надійшло на рахунок 5 млн грн, а став­ка процента дорівнює 15 % річних, або приблизно 0,041% удень, то величина отриманих в день процентів з усієї суми становитиме 2050 грн. Навіть якщо операційні витрати з конвертації високі і становлять 200 грн. на операцію, фірма краще заплатить їх, щоб купити високоліквідні державні цінні папери сьогодні та прода­ти завтра, ніж тримати 5 млн. грн.. у вигляді вільних грошей. Звичай­но, така тактика доцільна лише в умовах стабільного і ліквідного ринку цінних паперів.

Якщо у підприємства виникає потреба у грошових коштах у короткостроковому періоді, а конвертувати фінансові інструмен­ти важко або дорого, можна взяти короткостроковий банків­ський кредит. Але при цьому потрібно враховувати, що ставка бан­ківського відсотка буде вищою, ніж той процент, який можна отри­мати за цінними паперами.

Фінансові менеджери фірми завжди стоять перед дилемою. Адже для того, щоб збільшити рентабельність використання гро­шових активів, потрібно підтримувати залишок грошових коштів на мінімальному рівні і збільшувати обсяг поточних фінансових інвестицій. Але при цьому збільшується імовірність потреби в короткострокових банківських кредитах для здійснення неперед­бачених платежів.

Західні економісти рекомендують просте правило для максимізації віддачі від використання грошових коштів, згідно з яким регулювати залишок грошових коштів потрібно доти, доки імо­вірність виникнення потреби у позиці не стає для підприємства критичною.

Витрати за залишками грошових коштів — це ті проценти, що втрачаються у випадку, якщо не інвестувати вільні грошові кош­ти у цінні папери. Так, якщо очікувана ставка доходу за цінними паперами становить 18 %, а короткостроковий кредит у банку можна взяти під 22 %, то зменшувати залишок грошових коштів шляхом купівлі цінних паперів доцільно доти, доки імовірність виникнення потреби у короткостроковому кредиті не досягає зна­чення 0,82 (18: 22).

Тобто, якщо короткострокові кредити набагато дорожчі по­рівняно з очікуваною дохідністю цінних паперів, фінансовий ме­неджер повинен бути впевненим, що потреба у додатковій позиці не виникне.

Відчуваючи впевненість у майбутніх грошових потоках, мож­на тримати менший залишок грошових коштів на поточних ра­хунках. І, навпаки, якщо існує значна невизначеність обсягу май­бутніх грошових потоків, доцільно тримати великий залишок гро­шових коштів, щоб бути впевненим, що банківська позика не знадобиться.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 625 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Ваше время ограничено, не тратьте его, живя чужой жизнью © Стив Джобс
==> читать все изречения...

2196 - | 2142 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.