Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Проблема буття в іст.ф. Уявлення про структуру буття (мат., дух., соц.). Концепції монізму, плюралізму, дуалізму




Найпершою умовою розуміння буття є вироблення категорії “усе”. “Усе” межує з “нічим”, тому перші визначення буття йдуть через зіставлення та використання саме цих категорій. Ще в гімнах інд. ”Вед” та у гномах (загальнозначимих висловах) давньогрецьких мудреців (софостів), поетів, пол.діячів загальнозначущі сентенції формулюв.так: “усе моє - зі мною”, “нічого понад міру”, “все обдумуй заздалегідь”. Але в усіх цих вип.можна йдеться про почат.зародкові форми назв.термінів як категорій. Виразнішу форму ці терміни набули в давньогр.натурфілософії ( Проблема буття в давньогр.ф.) - про сутність сущого і пошук першоначала сущого. Перший з давньогр. субстанціоналістів Фалес Мілетський: “все утворюється з води”. Але натурфіл.пішла далі в розробл.зазнач.термінів, висунувши пон.”першого початку всього”(архе). Поряд з останнім виникає Демокритівське, а потім Епікурейське поняття атом. Цим засвідчувалось, що в самому бутті вже вирізняли щось стійке, стале, незмінне, на відміну від нестійкого, такого, що зникає. Стале – буття, мінливе розум-ся в якості образів його з‘явлень. Платон: джерело буття – ідея, що у вищому способі буття постає як Єдине. Воно є тотальне, вічне, незмінне. Всі ж речі та яв.чуттєвого світу існ.лише в міру їх причетності до Єдиного. Речі самі по собі не мають у собі буттєвого кореня. Щоб зрозуміти їх, як і Космос, треба не стільки дослідж.речі, скільки, відштовхуючись від них, сходити до споглядання вічних ідей. Аристотель: річ та Єдине тотожні. Розуміння ідей вимагає дослідж.будови речей, з‘ясування їх прич.та фун. У Сер.віки – буття (Б.) постає в окресленні абсолюту. Новий час: на І план у роз-ні Б. виходить пон. “субстанції” (Декарт, Спіноза, Лейбніц, представники нім.кл.ф.). Саме це пон. “субстанції”, на думку Дж.Локка, було всеохоплюючим і поставало синонимом Б. у його більшій конкретизації. У Нім.клас.філ. розрізн. 3 підходи до осмислення проблеми Б.: 1). Б. як справжній світ сутностей, який є вікном, що дозволяє поглянути світу явищ на дійсність. Б. – певний вид сутностей, які визначаються в якості засадничих елементів світу та змістовної передумови його роз-ня. 2). Б. як найбільш загальне, а отже порожнє пон., яке не потребує класифікації. Воно фікс.граничне відношення в середині сущого, є відображ.власне стр-ри розуму. Б.-абстрактна, абсол.хар-ка сущого і осмисл-ся в якості предиката, що приписує мисленню елемен сущого (Кант). 3). Б.ототожн-ся з об‘єкт.реал-тю, Б. – це все існуюче. Мова йде не власне про Б., а про виділення різних форм Б. (марксизм, матеріал.ф.).

Суч.н-ка: 1. Б.постає в динамічному, а не статистич.вигляді 2. Постає у системних окресленнях, тоюто окресленнях зв‘язку “всього з усім”.

Структура буття: 1. Матеріальне буття (хар-ся множинністю, подільністю, просторовістю, наявністю маси, опору мат-лу та сил.взаємодій): А) буття прир.речей, Б) буття речей, створених людиною (“друга природа чи кул-ра”); 2. Духовне чи ідеальне (позапросторове, самоконцентроване, рефлексивне, тобто прозоре для самого себе, цілісне, динамічне): А) індивідуальне (моя думка), Б) позаіндивідуальне (коли я про когось напишу); 3. Соціальне: А) індивідуальне (існ-ня людини в соціумі), Б) суспільне (всі сусп.процеси, відносини).

К. монізму: розуміння буття як єдиного в своїй основі. Форми монізму: матеріалізм та ідеалізм. Матеріалістити початком, основою світу вважають матерію. Ідеалісти – дух, ідею. Найбільш послідовним напрямком ідеалістичного М.є ф-я Платона та Гегеля. Науковий і послідовний матеріал. М хар-ний для діалектичного матеріалізмуму (світ за своєю природою є матеріал., що усі явища у світі – різні види рухаючої матерії).

Дуалізму: визнання двох основ буття – мат.та дух. – рівноправними і взаємодіючими. Хар-ний для ф. Декарта і Канта.

Плюралізм: розуміння буття як абстракції, що виходить з реально існуючої множини речей, якостей, процесів і явищ. Монадологія Лейбніца.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 387 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2345 - | 2058 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.