Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Соціально-філософські погляди І.Франка та М. Драгоманова




І.Франка (1856-1916). 1893 р. Одержав ступінь доктора філософії в Відні. Написав 50 томів прань. Стояв поліціях матеріалізму. Підтримує діалектику Маркса, але виступає проти закону переходу кількісних змін в якісні. За сучасним людина повинна пізнати майбутнє(для цього потрібен критичний розум, який спирається на дослідження) Виділяє два рівні пізнання: здоровий глузд і наука. Суб'єктом пізнання є не тільки конкретний індивід, й народ і нація. Народ - це духовна спільність.

Ф. пропагував і перекладав на укр.. мову твори Маркса і Енгельса. Але він не сліпо поклонявся марксизму, а критично його переосмислював, мав власне розуміння сутності і спрямованості суспільного розвитку. Виступав проти диктатури пролетаріату - бо це приведе до знищення культури.

Вищим ідеалом е свобода людини. Ф. Докладав значних зусиль для формування свідомості укр. народу. Виступав за звільнення кожної нації від політичної залежності, створення своєї держави, а потім об'єднання у слов'янську федеральну державу.

Соціалізм Ф. грунтується не на класових, а на загальнолюдських цінностях, на найвищому самоуправлінні общин, повітів, країн.

Розробляє теорію поступу. У центрі теорії поступу стоїть не питання про те, що у світі все міняється, а про те, що міняється краще,чи гірше для людини. Це вчення враховує багатосубстанційність світу, його поліцентричність (світ - це не тотальність матерії або духу, а є зв’язок різних субстанцій і "центрів", кожне з яких має своє “биття серця", свою особливу логіку). Тому світовий процес не є прогрес, ні розвиток, а своєрідне " ступання", перелив хвиль від центра до центра. Завданням теорії поступу є визначення можливого і неможливого. А тому є і гадка про фатальну передвизначеність світових процесів.

Поступ на першому етапі не охоплює все людство, бо велика частина його й досі живе в стані дикості або близько до нього.

поступ здійснюється хвилеподібне (підйом - упадок, знесилення, зневіра)

поступ не держиться одного місця, а йде мов буря, з одітого краю до другого лишаючи на часах жвавого руху пустоту і занепад. Поступ не досяг вселюдського масштабу.

Поділ праці, який є головною рушійною силою поступу, в купі з властивою людям неоднаковістю сил, вдачі і здібностей, продовжує й загострює нерівність між людьми, поділяючи людство на протилежні табори.

Критерієм поступу є людське щастя, влаштованість людини в світі.

Михайло Драгоманов Видатний письменник і публіцист, етнограф і історик Михайло Петрович Драгоманов (1841— 1895) належить до прогресивної плеяди філо­софів та соціологів України. Народився в Гадячі. Після закінчення київського університету працював на кафедрі античної історії. За активну політичну антиімперську діяльність звільнений з універ­ситету і емігрував за кордон. У Женеві видає український політич­ний журнал «Громада». За допомогою Михайла Павлика та Сергія Подолинського створює «Женевський гурток» — першу українську соціалістичну організацію. Вважав за необхідне докорінно змінити економічний лад, у процесі чого не виключене революційне перетво­рення суспільства. У багатьох творах Д. обґрун­товує ідею багатофакторного і визначеного історичного процесу: традиції, культури, національного характеру тощо. Відкидав уста­новлення диктатури, рішуче виступав за республіканський федератив­ний устрій суспільства, заснований на вільному об'єднанні націо­нально-історичних регіонів, за широке місцеве самоврядування і соціальні гарантії прав людини. Д. — конституціаналіст, який спирається на практику народовладдя в Україні, про що свідчать його фольклористичні та популярно-історичні твори. Соціалізм в Україні вважав закономірним явищем, породже­ним капіталізмом та зростаючим пролетаріатом. Шлях України до соціалізму пролягає через політичні та культурні реформи і гро­мадське самоврядування. Джерело соціального прогресу — об'єк­тивний хід історії, потреба суспільства у соціальних змінах. Мета прогресу — здійснення ідеалів лібералізму і соціалізму, а вищий ідеал людства — добровільна асоціація гармонійно розвинутих особистостей, безначальство. Філософською основою соціально-політичних суперечливих поглядів Михайла Драгоманова є мате­ріалізм та позитивізм. Закликаючи українську інтелігенцію позбу­тися провінціалізму, вказував на необхідність засвоєння сучасної західної філософії Конта, Оуена, Прудона, Фейєрбаха, Маркса, як передумови руху за політичну свободу і демократію. Тим самим Д. прямував до подолання громадського світогляду, культурно-просвітницького етапу розробки філософії української ідеї, готував грунт для покоління «Молодої України», яскравим та оригінальним представником якого став письменник Іван Франко.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 538 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2387 - | 2337 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.