Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Предмет соціології організацій, його структура й динаміка




Протягом багатьох десятиліть організації як об'єкт дослідження постійно привертають до себе увагу вчених і практиків — представни­ків нарізноманітніших галузей знання Сьогодні відомості про побудову й проектування сучасних організацій, про способи управління організаційними процесами потрібні державним діячам, політикам, юристам, керівникам, ученим, інженерам і т п Цей інтерес цілком пояснюється — кожний член людського суспільства все своє життя проводить в організаціях, стикається з організаціями, залежить від організацій.

Інтерес до організацій не слабшає ще й тому, що для дослідника це надзвичайно складний і практично невичерпний об'єкт пізнання. Це пояснюється тим, що для організації характерні всі основні риси людського суспільства. Можна сказати, організація — наше суспільство в мініатюрі. Так, організація має чіткі межі, соціальне розшарування та ієрархією статусів, центральну владу цілеспрямовану діяльність й усю сукупність відносин між членами організації. Очевидно, що організація являє собою складний соціальний організм, функціонально включений у діяльність людського суспільства.

 

Практично з самого початку становлення соціології як науки про­відні соціологи — М Вебер, Т. Парсонс, Р. Мертон, П Блау, М. Крозьє й багато інших — звертали найпильнішу увагу на вивчення організацій З російських учених, котрі внесли найбільш істотний внесок у розробку проблем теорії організацій, варто назвати Г. В. Осипова, Н І Латна, А. І. Пригожина.

 

У ряді соціологічних дисциплін соціологія організацій може бути визначена як спеціальна дисципліна, що має статус окремої соціоло­гічної теорії. Предметом соціології організацій є осмислення при­роди, механізмів функціонування й розвитку специфічних соціальних утворень, іменованих організаціями.

 

Звернення соціології до дослідження організацій, виділення окремої області дослідження й наступне формування соціології ор­ганізацій як спеціальної соціологічної дисципліни обумовлено трьома факторами: соціальною природою організації, особливою важливістю дослідження організацій соціологами для ро­зуміння багатьох макропроцесів, що протікають на рівні суспільства, значущістю ролі організацій у суспільному житті.

Сьогодні соціологія організацій — одна з найбільш розвинених спеціальних соціологічних теорій У той самий час вона не є цілісною й монолітною дисципліною — це багатомодельна дисципліна, яка ди­намічно розвивається, для представників якої характерні плюралізм думок і постійна полеміка. Саме полеміка багато в чому є джерелом динамічного розвитку даної дисципліни.

Соціологія організацій досліджує причини виникнення організацій, який шлях розвитку вони пройшли з моменту виникнення як розвива­лася наука про організації. Аналіз особливостей різних підходів і шкіл, що становлять сучасну науку про організації, проводиться з урахуван­ням того, що теорія організацій повинна ґрунтуватися на синтезі всіх головних концепцій і напрямків, які сформувалися за досить короткий період існування наукового знання про організації.

При розгляді основних компонентів організації, взаємозв'язків між ними особлива увага приділяється найбільш важливим, з погляду соціології, проблемам функціонування й розвитку організацій; засто­суванню влади в організації; дії формальних і неформальних комуні­кацій, системі мотивації членів організації, соціальним проблемам, що виникають при проведенні інновацій, а також особистості окремого працівника, проблемі його входження в колектив організації й закріплення в цьому колективі.

У цілому ж основна проблематика соціології організацій — спів­відношення особистих і безособових факторів організацій, індиві­дуального й загального в них. управління й підпорядкування, різних цілей тощо.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 453 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2307 - | 2123 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.