Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Освітні ініціативи в структурі вільного часу




У середньовічній Європі всі системи освіти справедливо можна назвати елітарними. Тоді освіта була доступна лише незначній частині населення — представни­кам вищих верств суспільства. В Оксфорді, Кембріджі, Едінбурзі, Сент-Ендрю та інших стародавніх університетах Великобританії надавалось величезне значення вивченню гуманітарних наук, що підходять джентльменам. Ця тенденція зберігається і в сучасних умовах у більшості країн Європи. Проте в XX ст. відбувається занепад елі­тарної освіти. З 80-х років в ряді країн Європи, в США, Канаді, Япо­нії у відповідь на вимогу різних можливостей одержання знання пред­ставниками різних соціальних спільностей, національних меншин широко розповсюджується масова вища освіта. Соціолог Нейл Дж. Смелзер виділяє два фактори, які впливають на особливості розвит­ку сучасної освіти: демократична революція, що обумовила необхід­ність масової освіти, тісно зв'язана з участю народу в політичному житті та промислова революція, що стала в XX ст. початком розквіту освіти, науки, які взялися за підготовку кваліфікованих працівників, здатних справлятися зі складними технологіями і розвинутою сфе­рою обслуговування в економіці. Два фактори знайшли відбиток і в тенденції розвитку середньої освіти, яка у розвинутих промислово країнах стає практично обов'язковою. Освіта розглядається як спо­сіб залучення людей в систему суспільного виробництва.

Істотними рисами системи освіти, що сформувалася на кінець XX ст., є поетапне введення обов'язковості і безкоштовності освіти і навчання в школах та вищих навчальних закладах. Тенденція обов'яз­ковості і безкоштовності навчання, що сформувалась на початку XVIII ст. в Німеччині стосувалася спочатку лише початкової школи, пізніше поширюється уже на середню освіту, а в сучасних умовах стала досить стійкою в усіх країнах світу. Асигнування коштів з дер­жавних, федеральних, муніципальних бюджетів на розвиток систе­ми освіти, надання фінансової допомоги студентам і науковим дос­лідженням, свідчить, що освіта не лише суспільна потреба, але ще й суспільна можливість — суспільство настільки багате, що може дозволити освіту як повсякденну культуру. Природно, зміна статусу ос­віти — перехід від елітарного до масового — неможливо, крім тих змін, що приводять до розширення сфери вільного перетворення дозвілля в компонент повсякденного життя людини, населення. Змі­на масштабу вільного часу викликає втрату освітою соціальної кор­поративності, що нагадує перші середньовічні університети Європи. Широке розповсюдження набирають після другої світової війни в країнах Європи, США, Канаді, Японії та ін. некорпоративні форми масової освіти. Якщо раніше, щоб стати освіченою, людина мала прой­ти курс навчального закладу ліцейсько-гімназичного типу і універси­тету, то пізніше, в післявоєнний період вперше доведено непродук­тивність будь-якого виду вузькоспеціальної фахової діяльності, позбавленої високої широкої культурно-гуманітарної освітньої осно­ви. Ще в XIX і першій половині XX ст. згладжувалась межа критері­їв, що відрізняли освічених і неосвічених. Здійснювані в 50 — 60-х роках XX ст. в багатьох країнах Європи, США, Японії та ін. реформи освіти переслідували мету надати масовій освіті ще й загальнокуль­турних, гуманістичних особливостей, раніше властивих лише елітар­ним університетам — вогнищам науки і знань. Шляхи досягнення мети докладно, всебічно обговорювались на Пагоушській конферен­ції. З кінця 80-х років у вищих навчальних закладах України вводить­ся вивчення історії і теорії культури. Розширюється тематика науково-популярних журналів. Різноманітними і професіональними стали загальноосвітні та культурно-освітні передачі радіо та телебачення. Велике поширення в країнах Західної Європи одержує система літніх Шкіл і університетів особливого типу, розрахованих на пропаганду культурних знань. Все це викликалось необхідністю заповнення віль­ного часу ефективно і раціонально в інтересах самої людини.

Дві тенденції в сфері освіти — масовість і інституальність станов­лять єдиний, але разом з тим внутрішньо суперечливий розвиток осві­ти. По суті тут відображається нерозривний зв'язок освіти і сфери вільного часу. Нестійкість системи поділу праці і потреби суспільного виробництва в підвищенні гнучкості робочої сили, а також збільшен­ня попиту на професії, зв'язані безпосередньо зі сферою обслугову­вання, особливо в медицині, обчислювальній техніці, правоохоронних органах, різних соціальних службах приводить не лише до гнучкого визначення меж робочого і вільного часу, але й гнучким запитам ви­робництва до системи освіти. Професія не просто перестає бути уні­версальною характеристикою людини, як бувало раніше в середньо­вічних корпораціях майстрів, а й сама втрачає чіткість меж, особливо в сфері науки, мистецтва, політики, освіти, управління. І не випадково ще в XIX ст. відомий соціолог Макс Вебер ставив питання про те, що є наука і політика — покликання чи професія? Та ж проблема по суті і в сучасних умовах — перед всією системою освіти стоїть питання: яка мета освітнього процесу? По іншому визначається і суть змісту вільного часу. В сфері освіти, якщо сама освіта не виступає сферою продуктивної праці, то дозвілля — протилежність трудової діяльності і професій стає покликанням, а освіта — самоосвітою. Введення ігро­вих форм навчання, підключення до організації освітнього процесу шкіл науково-технічного прогресу і театральної майстерності, ство­рення системи ділових ігор і форм шкільного та студентського самоуп­равління вносить в освіту дух вільної і культурної самоорганізації. Ло­гіка сучасного суспільного розвитку така, що сфера освіти, сфера вільного часу мають тенденцію до зближення за умови зміни самого характеру освіти, надання ним комунікабельності. Освіта перестає бу­ти прерогативою навчальних закладів. Адже не можна уже не врахо­вувати впливу на освіту засобів масової інформації, художньої літера­тури і навіть різноманітного спілкування, подорожей, кола друзів та ін. Освіта дедалі набуває рис вільного розвитку людини і навіть уяв­лення про професіоналізм поступово еволюціонує, набуває форми ши­рокої освіченості, що вільно орієнтується в багатьох галузях знань і культури. Такі сучасні реалії соціальної сфери вільного часу.


Макєєв





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 388 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2311 - | 2015 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.