Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Проблеми управління соціоприродною системою




Як побудована соціоприродна система і в чому суть управління нею? Істотним моментом управління соціоприродними системами є, безперечно, повна інформація про соціум і всі особли­вості біосфери. В сучасних умовах наявність адекватної інформації, рівень і якість оброблення її комп'ютерними системами вважається одним з найважливіших стратегічних ресурсів і факторів розвитку суспільства. Інформатизація і в Україні здійснюється порівняно швидкими темпами. Для розширення інформації широко використо­вується новітня комп'ютерна техніка. Відбувається не лише наси­чення соціосфери інформаційною технікою і технологіями, але й фор­мується її (соціосфера) суперсистема — інфосфера. Інфосфера є рівень розвитку інформатизації та оволодіння інформаційними ре­сурсами і процесами, що відбуваються усередині суспільства і між суспільством і природою. Досягши рівня інфосфери, суспільство зу­міє забезпечити гармонійну взаємодію соціуму і природи.

Загальні принципи інформатизації суспільства мають своєрідний вияв у особливостях різних сфер буття, в тому числі й соціоприродних процесах. Широке застосування інформатики у вирішенні проблем природного середовища зумовило появу геоекоінформатики. За визначенням професора Олександра Воронова, геоекоінформатика — науковий напрям, що розробляє теорію, методи і технології інформа­ційного забезпечення та автоматизації біосферних і екологічних дос­ліджень з метою раціоналізації природокористування та охорони при­роди. У сучасних умовах без вивіреної екологічної інформації неможливо зрозуміти тенденції екологічного процесу, які іноді бувають загрозливими. Цілком виправданим є копітке вивчення інформації, різних ї рівнів, що стосується екологічних проблем. У соціальній екології виді­ляють такі рівні: локальний, районний, регіональний, національний і глобальний. Кожен з рівнів наповнений своєрідною інформацією, що має принципове значення для управління екорозвитком.

В Україні для екологічних і суспільних структур важливо мати ви­черпну інформацію з місць про наявність водних ресурсів, спосіб їх використання з метою оптимальної реалізації рекомендацій в агро-системі. Екологічні структури проявляють інтерес до інформації про урахування вимог екології при розробці і прийнятті рішень інженер­них, технологічних, організаційних та проектуванні цивільних і про­мислових об'єктів. Використання ж лише екологічної інформації при виборі методів і засобів управління екорозвитком не є достатнім. Ви­бір методів і засобів управління має збагачуватись соціальною інфор­мацією. Поєднання соціальної та геоекоінформації дозволяє ефектив­но керувати соціоприродними процесами, прогнозувати тенденції розвитку і взаємодії суспільства і природи на віддалену перспективу. В Україні активно вдосконалюються державні механізми регулюван­ня і контролю за використанням природних ресурсів і станом навко­лишнього середовища. Основою державного управління в Україні вис­тупають місцеві органи самоуправління різного рівня — від районних, міських, обласних до Верховної Ради — та їх виконавчі комітети. Ради мають постійні депутатські комісії з питань охорони природи, наділе­ні правом законодавчої ініціативи, здійснюють контроль за виконан­ням природоохоронного законодавства. Міністерство охорони навко­лишнього природного середовища та ядерної безпеки також має функції регулювання і контролю використання природних ресурсів. У системі Міністерства діють підрозділи, що опікують усі адміністратив­но-територіальні райони і деякі природні регіони. Питанням управління соціоприродним середовищем активно займається також Націо­нальна Академія наук України, її спеціалізовані інститути, що виконують фундаментальні дослідження. В Україні створюється об'єднана систе­ма соціоекологічного моніторингу, що дозволяє на основі єдиної нор­мативно-методичної бази, стандартизації і метрології підвищити ре­зультативність управління екологічними процесами. У формуванні екологічної свідомості населення важливу роль відіграє освіта.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 470 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2357 - | 2221 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.