Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Екологізація науки і техніки




Поступ людства завжди залежав від стану і рівня розвитку науки і техніки, технічної винахідливості людей та їх здатнос­ті до спільної діяльності. Такі якості застосовувалися для забезпечен­ня прогресу у сфері економічного і соціального розвитку, освоєння нових галузей в навколишньому середовищі, підвищення ефективності використання матеріалів та енергії. Успіхи науки і техніки широко використовуються у суспільстві.

Досвід науково і технічно розвинених країн показує, що досяг­нення науки та техніки забезпечують не тільки високий рівень ком­форту людини, але й створюють сприятливі умови для збереження і розвитку навколишнього природного середовища. Застосування новітніх технологій веде не тільки до підвищення продуктивності праці, але й сприяє ефективності використання природних ресур­сів, зводить до мінімуму забруднення навколишнього середовища, вирішує багато проблем екології людини. Не випадково під впли­вом суспільних і державних інститутів почався активний процес (екологізації всіх галузей наукового і технічного знання. Кожна на­ука, галузь технічних знань тепер має екологічний розділ, де вис­новки і рекомендації вчених апробуються з точки зору екологічної безпеки. Крім того, ведеться розробка гідних довіри прогнозів зво­ротного зв'язку і реакції природного середовища на антропоген­ний вплив, даються оцінки суперечностей, що виникають між необхідністю охороняти навколишнє середовище і використанням його з виробничою метою.

У сучасних умовах соціальна екологія поставила перед науковим і технічним знанням ряд завдань. Новий рівень взаємодії природи і сус­пільства на принципах коеволюції вимагає і нових знань про суспіль­ство і природу. Мета знань полягає у формуванні принципово нової політики з екологічних проблем, нового екологічного виміру матері­ального виробництва, культури, всього духовного життя суспільства. Відчувається неповнота наукових знань про основні властивості нав­колишнього середовища, форми і рівні його організації, про структур­ні механізми, фізичну суть природних процесів і динаміки їх змін, викликаних антропогенними факторами. Актуальними стають понят­тя: екологічні шляхи наукового пізнання, екологічний стиль мислення, тощо. Ось чому головним напрямом екологічних досліджень у фунда­ментальних, технічних і гуманітарних науках є усунення шкідливого впливу на середовище, збереження здоров'я і генофонду людини, оптимізація природно-технічних систем.

Сучасний рівень наукових знань дозволяє дати чітку наукову, ці­лісну картину біосфери у її єдності із суспільством, визначити гло­бальні шляхи переростання її у ноосферу на основі коеволюції. Проте одних тільки знань не досить, щоб на якомусь відрізкові шляху не потрапити в прірву. Потрібні нові знання, нові наукові пошуки. Нау­ка, вчені і політики відповідальні за пошук своєчасного виходу з еко­логічного тупика, куди може привести науково-технічний прогрес, як­що розвивається стихійно, не реалізує себе в межах, визначених екологією, не керується Розумом і Відповідальністю. Досягнення нау­ки і техніки, науково-технічної революції дозволили успішно вирішу­вати питання не тільки створення необхідних матеріальних благ, але й привели до революційних змін в інфраструктурі суспільства: з'явили­ся нові засоби зв'язку, обміну інформацією, сполучення та ін. Народи, які знаходилися на різних стадіях культурного і духовного розвитку, виявилися включеними в єдиний світовий процес. Стрімко зросли міг­рація населення та урбанізація. Тепер у містах мешкає понад 40 від­сотків населення світу. Величезних масштабів набула міграція (у тому числі екологічна) всередині країн і між. державами. Порушена еколого-етична цілісність націй та народів, посилилось їх масове переселення.

Термодинамічний аспект

Термодинамічний аспект єдності суспільства і природи активно розробляється соціоприродної системи вченими у контексті соціальної еко­логії. Соціолог Джордж Найландс твердить, що нездатність люд­ства враховувати основні закони термодинаміки лежить у епіцентрі кризи навколишнього середовища і проблеми збереження люд­ської цивілізації. Джем Мартіно, Анрі Уайнберг, Генрі Дейлі та інші вчені уточнюють: межі абсолютних можливостей розвитку людства в умовах Землі варто шукати у зв'язку з іншим початком термоди­наміки. Уільям Моркетті вважає, що негентропічна концепція є по­силка у створенні моделі майбутнього. Соціолог Генрі Хільмі вка­зує, що без знань законів термодінамики не можна правильно організувати взаємодію суспільства і природи.

Зв'язок між термодинамікою і законами розвитку біосфери поля­гає в тому, що жива речовина планети має сутнісний вплив на геохі­мічні цикли Землі, а також на енергетичні потоки, що рухаються че­рез біосферу. Це надає енергетичним явищам у біосфері специфічних рис. Досягнуто такого рівня розуміння проблеми виникнення життя, який на базі закономірностей добіологічної хімічної еволюції дозво­ляє пояснити особливості енергетики, організації, структури і функції живих систем. Провідну роль на добіологічному етапі еволюції відіг­рає енергія, що дає базові католітичні (хіміко-біологічні) процеси, іс­нує за рахунок обміну речовин та енергії в навколишньому середови­щі. Добіологічна хімічна еволюція виступає системою, розвиток якої здійснюється в умовах безперервного природничого відбору. Природ­ний відбір відбувається автоматично у ході базової реакції, а також у формі непрямого відбору, що здійснюється опосередковано з допомо­гою природного відбору і є відбором складу, структури речовини, що характеризують рівень організованості. Важливо те, що хід відкритих каталітичних процесів обумовлений енергетичними характеристика­ми. Дослідження термодинамічних особливостей таких процесів по­казало, що розвиток каталітичних систем звільняється великою кіль­кістю енергії. Ця енергія багато разів трансформується у системі різних внутрішніх робочих процесів і тільки частково обезцінюється і втра­чається у навколишньому просторі у вигляді тепла і внутрішньої енер­гії, що її виділяють біологічні речовини (метаболізм). Корисна енергія акумулюється в процесі вдосконалення структур речовин. Причому ентропія (одна з величин, що характеризує теплове становище тіла чи системи тіл) не збільшується, а зменшується у ході еволюції. В процесі у відкритих, дісипативних (фізичний процес, що характеризується втра­тою енергії) системах може здійснюватись обмін речовин і енергії із зовнішнім середовищем. Дослідження таких систем, у яких ентропія може змінюватися у будь-який бік, коли до ентропії додається систе­ма потоку зовнішньої ентропії і приводить до формування нових тер­модинамічних необоротних процесів.

Історія науки, вважав Володимир Вернадський, є майже бескінечний ряд мислителів, які більш-менш незалежно приходили до усвідом­лення провідної ролі енергії у процесі життєдіяльності біосфери і сус­пільства. Ці ідеї дедалі більше проникають у науку. Важливо, що підхід до формування концепції взаємодії суспільства і природи Володимир Вернадський розуміє як засіб створення теоретичної бази уявлення про організованість. Основним моментом дальшого розвитку органі­зованості у біосфері він розглядав безперервний речовинно-енерге­тичний обмін, де є рух атомів між живими речовинами і позажиттєвою частиною природи. Цей обмін здійснюється завдяки безперервному потоку вільної енергії Сонця. Діяльність біосфери розглядається як виникнення на Землі великого процесу поступового наг­ромадження запасів вільної енергії, де спостерігається тенденція змен­шення виробництва неперетворюваних форм енергії. Володимир Вернадський Підкреслює, що ентропія не збільшується, і тому жива речовина при потоці енергії не втрачає вільну енергію, а нагромаджує її. Тому поняття ентропії правильне тільки в межах певних припущень.

Джерелом потоку негативної ентропії на Землі є Сонце. Безперервний потік вільної енергії сонячного світла створює необхідні умови для безперервного процесу структурного вдосконалення біосфери. Усе це забезпечило початок, розвиток і досягнення сучасних висот у прогресі продуктивних сил людства. Визнано, що провідним у під ході до суперечливої картини глобального розвитку є енергетичний аспект. В чому ж суть енергетичного аспекту взаємодії суспільства природи? Людство навчилось використовувати великі запаси негативної енергії, що нагромаджені фотосинтезом протягом багатьох мільйонів років еволюції біосфери. Грандіозним джерелом негативній ентропії є ядерна енергія. Незалежно від деяких особливостей мето дів, прогнозів тенденції взаємодії суспільства і природи свідчать пре те, що ще за життя сучасного покоління людей, традиційні джерел і енергії будуть вичерпані. І коли б енергетична криза почала виникати ще до того, як наука відкрила нові джерела негативної ентропії, то людство без сумніву стояло б перед катастрофою, а людська куль тура опинилась би в глухому куті. На сучасному етапі соціального розвитку внесок атомної енергетики у виробництво енергії стрімко зростає. Так буде і далі. Нове джерело енергії — атомна енергетика має певні екологічні переваги в порівнянні з органічним впливом: при виробництві атомної енергії нема потреби в кисні. Відомо, що у вільному стані кисень також виступає носієм значного потенціалу негативної енергії. Кількість кисню у біосфері обмежена. Якщо спа­лити все вугілля планети, то з 21% до 19% зменшиться концентрація кисню в атмосфері Землі. Та небезпекою для життя стає те, що з 0,03% до 3% збільшиться концентрація вуглекислого газу. У такій атмосфері життя людини неможливе.

Отже, згорання природного палива необхідно обмежувати, бо це екологічно небезпечно. В біосфері ентропія з ростом її організова­ності в процесі прогресивної еволюції постійно зменшувалась. Три­валим і однобічним процесом безперервного ускладнення життя на Землі є: виникнення фотосинтезу, тваринного світу, прогресивна це­фалізація (розвиток головного відділу тіла), процес утворення пси­хічних функцій рухомої діяльності, виникнення свідомості людини, становлення науки тощо. У перспективі повно реалізується олюднен­ня біосфери через гармонізацію соціальних відносин. Та в умовах неуправляємої глобальної взаємодії суспільства і природи ентропія бі­осфери збільшується, що веде до загострення екологічної кризи. Термодинаміка показує, що збільшення ентропії небезпечно для прогре­сивної еволюції. Вирішення стратегічних проблем взаємодії природи і суспільства, підвищення ефективності рекомендацій соціальної еко­логії неможливе без широкого використання законів термодинаміки.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 600 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2240 - | 2105 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.