Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Політична соціологія М. Вебера




Об'єктом соціологічного аналізу в працях М. Вебера виступають також політичні та правові відносини мину­лого й сучасного. Дослідники вважають за можливе виді­ляти соціологію політики і права як окремий напрям ве-берівських досліджень, не менш важливий, аніж його до­слідження у галузі соціології релігії та господарства. Зміст основних проблем і понять сучасної соціології по­літики і права значною мірою базується на принципах, що їх вперше обгрунтував М. Вебер.

Політичними відносинами, або політикою в широкому значенні слова, Вебер називає відносини, пов'язані із са­мостійним керівництвом тією чи іншою галуззю суспіль­ного життя (фінансова політика, політика в галузі освіти чи навіть політика жінки, яка розумно керує своїм чоло­віком). У вузькому значенні слова політика означає керів­ництво або вплив на керівництво політичною організацією, насамперед державною. Політика, як підкреслює Вебер, означає передусім прагнення до прямої участі у здійсненні


влади, або принаймні прагнення впливати на її розподіл-всередині держави чи між державами. Хто займається політикою, той прагне влади або заради неї самої, або щоб використати її як засіб для досягнення певних ідеаль­них чи егоїстичних цілей. У свою чергу, влада реалізуєть­ся в певних системах відносин панування та підпорядку­вання.

Для людини як суспільної істоти характерне прагнення відшукати момент доцільності у таких відносинах, інши­ми словами, владні стосунки мусять бути виправданими в очах людей. Тому Вебер підкреслює, що панування озна­чає наявність шансу виконання того чи іншого розпоря­дження. Серед різноманітних форм відносин панування і підпорядкування соціолог виділяє владу, яка грунтується на балансі інтересів, і владу, що випливає із законодав­чих принципів, тобто оформлену юридично.

Державна влада як система відносин панування і під­порядкування спирається і на такі засоби, як примус і на­силля, однак для їх застосування тут існують певні право­ві форми, завдяки яким виправдовуються такі засоби. От­же, державна влада спирається не лише на насилля як таке, а й на авторитет тих, хто панує, тобто вона має і пев­ні «внутрішні підстави». Саме такі внутрішні мотиваційні чинники людської взаємодії у сфері політичних стосунків і цікавлять Вебера як соціолога політики. Він виділяє три чистих типи легітимного панування, котрі різняться між собою способами виправдання авторитету влади в очах тих, хто їй підпорядковується. Ця типологія змістовно близька типології форм соціальної дії, оскільки йдеться фактично про ті ж мотиваційні комплекси, а саме: підпорядкування традиції у першому випадку, підпорядкування (значною мірою емоційно забарвлене) авторитету особистості — у другому випадку і, нарешті, підпорядкування обов'язково­сті раціонально обгрунтованих правил і настанов —у тре­тьому. Отже, «чистими», або ідеальними, типами панування є панування традиційне, харизматичне та легальне.

Традиційне панування, як підкреслює М. Вебер, грунту­ється на авторитеті «вічно вчорашнього». Воно сильне ві­рою людей у непорушність здавна існуючих звичаїв і Вла­ди володарів. Це — панування, за якого владні функції здійснюються людьми знатного походження; влада тут не­рідко набуває сакральних рис. Вважається допустимим, що-володар має право своїми вольовими рішеннями порушу­вати (у певних межах) традицію, поступаючи свавільно чи, навпаки, проявляючи ласку. Відносини між представника­ми влади і тими, хто їм підпорядкований, будуються тут як.


10*



відносини «панів» і «підданих». При «панові» функціонує «штаб управління», куди входять особисто залежні від ньо­го особи — домочадці, челядь, друзі (фаворити) і т. д. При традиційному пануванні практично відсутній розподіл вла­ди; тут не мають уявлення про «компетенцію» як реальне розмежування функцій і сфер діяльності. У стосунках між членами штабу управління домінує не почуття службової дисципліни, обов'язку та компетентності, а міра особистої відданості (вірності) слуг панові (згадаймо відоме «нам розумні не потрібні, нам потрібні віддані»).

Найбільш частим типом традиційного панування є па­нування патріархальне, батька родини, голови клану, «батька нації». Це — відносини повної підпорядкованості підлеглих володарю і, як правило, їхня особиста залеж­ність від нього. У такому випадку, підкреслює Вебер, немає жодних гарантій від сваволі, ймовірність її прояву тут найбільша. Окремий випадок складають відносини так зва­ного станового панування, коли влада здійснюється не особистими слугами володарів, а тими, хто відносно неза­лежний від них і одержав частку влади на певних умовах, як певний привілей і т. ін. Тут можна вести мову про еле­менти автокефалії й автономії в управлінні. Як і в першо­му випадку, тут відсутнє поняття про службову дисциплі­ну, ї владні відносини регулюються привілеями, феодаль­ними стосунками відданості, уявленнями про станову честь та добру волю. Головна вада традиційного панування криється, як зазначає М. Вебер, у відсутності формального права; у зв'язку з цим рішення нерідко приймаються, «зва­жаючи на особи». Патріархальні та станові структури вла­ди й управління виступають головним об'єктом вивчення у соціології держави докапіталістичних епох.

Легальне панування грунтується не на авторитеті тра­диції чи особіг, яка її втілює, а на певній системі запрова­джених правил — законів, які визначають, хто, кому і яким чином підпорядковується. Такий тип панування має місце тоді, коли існує можливість створювати, змінювати та від­міняти правові норми, котрі регулюють відносини між вла­дою і підлеглими. Це панування, як неодноразово підкрес­лює Вебер, має раціонально-формальний характер, відно­сини між владою та підвладними будуються за аналогією з відносинами в межах підприємства, а не сім'ї. Штаб уп­равління тут складається не з челяді, а з компетентних чиновників; той, хто владарює, сам також підпорядкову­ється закону, який регламентує його функції; для своїх підлеглих він — не «батько», а лише «начальник». Вирі­шальну роль у стосунках такого роду відіграють міркуван-


ня ділової доцільності та так звані «відомчі інтереси». Тому, робить висновок Вебер, найбільш чистим типом тако­го панування є бюрократичне, котре грунтується на деталь­ному розподілі управлінських функцій і встановленні уп­равлінської ієрархії.

Вступ до спільноти, яка здійснює функції влади, так само як і вихід з неї, відбувається на формально добровіль­них засадах, обумовлених контрактом. Чиновники, як і ро­бітники, змушені рахуватися з умовами ринку праці і пра­вилами свого специфічного «виробництва».

Однак, як зазначає соціолог, жодна з форм легального панування не є лише бюрократичною, оскільки сама бюро­кратична піраміда влади («апарат») завершується посада­ми спадкоємних (монархи) або обраних народом (прези­денти) лідерів, влада яких має вже інші джерела легіти­мації. В цілому ж під категорію легального панування потрапляє, як вважав Вебер, більшість сучасних державних управлінських структур, а також структур відносин у ме­жах приватних капіталістичних підприємств. Окрім бюро­кратичних структур, сюди входять також грунтовані на засадах виборності форми парламентського комітетного та корпоративного управління. Проте, підсумовує соціолог, сучасний прогрес у розвитку форм державного правління якнайтісніше пов'язаний з історією сучасного чиновництва та бюрократичного підприємства, і частка бюрократичних форм панування неухильно зростає.

Харизматичне панування — це, за Вебером, той тип вла­ди над масами, який мають «пророки, військові герої та великі демагоги». Вперше такий тип влади описав німець­кий історик права Р. Зом, аналізуючи стосунки панування і "підпорядкування у давньохристиянських общинах. Влада такого роду грунтується на вірі людей у харизму (благо­дать божу), якою нібито наділений той, кому вони підко­ряються. До числа типових харизматичних лідерів, окрім Христа, Вебер відносить Перікла, Клеона, Лютера, Напо-леона. Владні функції легітимуються тут завдяки могут­ньому афективному захопленню особою лідера, котрий ла­має усталені норми.

Харизматичний лідер — це не просто старший за поса­дою, а обов'язково «вождь», за яким ідуть послідовники. Панування такого типу, зауважує Вебер, триває лише до­ти, доки очевидні у нього докази харизми (творить чудеса, здобуває перемогу у війнах або над політичними суперни­ками і т. ін.). Цікаво, що штаб управління лідера-хариз-матика формується певною мірою стихійно; особиста (ро­динна) залежність, станове походження, фаховий рівень


та інші якості відходять тут на задній план перед вірою у місію харизматика та відданістю йому і його справі. Тому тут, як і у випадку патріархального панування, владні сто­сунки мають ірраціональний характер; вони не підпоряд­ковані правовим нормам, тим більше що харизматичний лідер діє, як правило, не на підтримку і збереження тради­ції, а на руйнування її і створення нового, не знаного раніше порядку. Тому діяльність харизматичного лідера позначе­на рисами небуденності та новаторства. У подальшому ж, особливо після смерті лідера чи усунення його від влади, посилюється тенденція до буденності і перетворення нова­цій на традицію («рутинізація харизми»).

Ці три «чисті типи панування» не вичерпують усієї ба­гатоманітності політичних відносин, однак фіксують суттєві тенденції розвитку цих відносин, зокрема тенденції їх раціоналізації та формалізації. Крім того, як підкреслює М. Вебер, у реальній практиці влади мають місце поєднан­ня традиційних, легальних і харизматичних форм пануван­ня. Зокрема, факт переважання у сучасному політичному житті легального типу панування і зростання впливу бю­рократії не виключають певного впливу традиції, з одного боку, і віри у харизму того чи іншого політичного лідера — з іншого.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 592 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Не будет большим злом, если студент впадет в заблуждение; если же ошибаются великие умы, мир дорого оплачивает их ошибки. © Никола Тесла
==> читать все изречения...

2574 - | 2263 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.