Кожна наука має свій предмет дослідження, який вивчається властивим їй методом. Предмет відповідає на питання, що вивчається, а метод –як вивчається, якими способами. Отже, метод –це спосіб пізнання, шлях дослідження, або система принципів та прийомів дослідження предмету науки.
В широкому розумінні слова метод- це система способів комплексного органічно взаємопов”язаного дослідження господарської діяльності підприємств, їх структурних підрозділів з метою ефективної оцінки їх роботи, виявлення і мобілізації внутрішніх резервів і забезпечення необхідної інформації для прийняття оптимальних управлінських рішень. Специфічні для різних наук способи підходу до вивчення свого предмету, в тому числі і АГД базується на діалектичному методі пізнання. Діалектика як філософський метод пізнання дає ключ до розуміння природи, суспільства, мислення, тому є всезагальними методом пізнання. Діалектика виходить з того, що всі явища, процеси необхідно розглядати в постійному русі, зміні, розвитку. Звідси випливає одна з характерних особливостей методу аналізу господарської діяльності і- необхідність постійного порівняння. Порівняння дуже широко використовується в АГД. Фактичні результати діяльності порівнюються з результатами минулих років, досягненнями інших підприємств, плановими показниками. Діалектика також вчить, що кожне явище необхідно розглядати як єдність і боротьбу протилежностей. Звідси випливає необхідність вивчення позитивних і негативних сторін кожного явища, кожного процесу. Це також є однією з характерних рис АГД. Використання діалетичного методу в аналізі означає, що вивчення господарської діяльності підприємств повинно проводитися з врахуванням взаємозв”язків між явищами та процесами. Ні одне явище, не може бути зрозумілим, якщо його розглядати ізольовано від інших. Отже, щоб правильно зрозуміти та оцінити те чи інше економічне явище, необхідно вивчати його у взаємозв”язу з іншими явищами. Важливою методологічною особливістю аналізу є те, що він здатен не тільки встановлювати причинно-наслідкові зв”язки, але й давати їм кількісну характеристику, тобто забезпечувати вимірювання впливу факторів на результати діяльності. А це в свою чергу робить аналіз точним, а його висновки обгрунтованими. При цьому використовується метод індукції і дедукції. Найчастіше використовується метод дедукції-дослідження ведеться від загальних до часткових показників, тобто від наслідків до причин (на-д, витрати аналізують за загальним рівнем, пізніше – в розрізі окремих статей затрат, товарооборот – в цілому по системі ОСС, потім по районах, споживчих товариствах, товарних групах). Метод індукції-дослідження ведеться від часткових до загальних показників. Цей спосіб використовується переважно при проведенні тематичного аналізу і особливо при техніко-економічному аналізі (наприклад, аналізується кожна стаття собівартості продукції, а потім узагальнюється її вплив на загальний рівень витрат).
Виходячи з визначення методу економічного аналізу слід відмітити його характерні властивості:
- використання системи показників при дослідженні господарських процесів;
По своєму змісту показники ділять на кількісні і якісні. Кількісні показники відображають обсяг аналізуючих об”єктів і кількісні зміни, які в цих об”єктах відбуваються (обсяг випущеної продукції, кількість робітникі).Якісні показники відображають суттєві особливості окремих сторін і всієї господарської діяльності, а також характеризують економічну ефективність цієї діяльності. Зміна кількісних показників неминуче викликає зміни в якісних показниках. Аналітичні показники ділять на абсолютні і відносні. Абсолютні показники виражаються в грошових натуральних, трудових вимірниках. Відносні показники відображають відношення одних абсолютних показників до інших, виражаються вони в %, коефіцієнтах, індексах і характеризують виконання плану, структуру вивчаємих явищ.
- вивчення причин, які викликали зміну господарських показників. При цьому треба виявити основні, найбільш суттєві причини (фактори);
- виявлення та вимір взаємозв”язку і взаємозалежності між показниками;
- порівняння досягнутих показників з міжгалузевими показниками або показниками кращих підприємств.
Слід розрізняти метод і методику АГД. Методика –це сукупність спеціальних прийомів, які використовуються в певній послідовності для АГД підприємств. Методику АГД поділяють на:
-загальну (типову);
-часткову(галузеву);
Під загальною методикою розуміють сукупність прийомів аналітичної роботи, які застосовують при дослідженні господарської діяльності на будь-кому підприємстві будь-якої галузі народного господарства.
Галузева методика конкретизує загальну методику відносно конкретної галузі виробництва. Вимоги системного підходу і комплексного вивчення економіки підприємств реалізується в структурі методики економічного аналізу. Слід розрізняти такі основні елементи методики:
-мета і завдання економічного аналізу;
-сукупність синтетичних та аналітичних показників, їх взаємозв”язки;
-фактори, які впливають на зміну показників;
-джерела інформації;
-методи аналізу;
-послідовність оформлення результатів та їх оцінку;
-організаційне і технічне забезпечення виконання аналітичних робіт.