Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Форми національно-територіального устрою




Унітарна держава — форма державного устрою, яка базується на зверхності суверенітету (верховної влади) єдиної держави над адміністративно-територіальними або національно-територіальними одиницями (областями, департаментами, префектурами, провінціями тощо), на які вона поділена. Інакше кажучи, унітарною вважається держава, в якій жодна з її частин не має статусу державного утворення.

Федерація — форма децентралізованого державного устрою, за якої ознаки державного утворення притаманні як державі в цілому, так і її складовим частинам, що вважаються суб'єктами федерації, а вищі органи як держави в цілому, так і суб'єктів федерації мають широку сферу власної виключної компетенції. При цьому найголовнішими характеристиками федеративної держави є:

1. Наявність власних вищих органів, які не є похідними від вищих органів суб'єктів федерації;

2. Широкі владні повноваження загальнофедеральних органів, наявність у взаємовідносинах вищих органів федерації з відповідними органами її суб'єктів широкого кола як субординації, так і координації зв'язків;

3. Встановлення загальнофедеральними законодавчими органами загальних принципів права для всієї федерації та видання законів, що регулюють відносини, які входять у сферу компетенції федеральних органів;

4. Безпосереднє введення в дію на території всієї федерації правових актів, які видаються загальнофедеральними органами в межах її компетенції.

Конфедерація — форма слабо централізованого державного устрою, за якої ознаки державного утворення мають як держава в цілому, так і її складові частини, що визначаються суб'єктами конфедерації і за якої сфера компетенції центральних органів дуже обмежена, а основні владні повноваження належать вищим органам суб'єктів конфедерації. Головними ознаками держави за конфедеративного устрою є:

1. Формування вищих загальнодержавних органів на базі чітко визначеного представництва від органів суб'єктів конфедерації, тобто похідний характер центральних органів;

2. Обмеженість владних повноважень центральних органів, наявність переважно координаційних, а не субординаційних зв'язків між вищими органами конфедерації та її суб'єктів;

3. Принцип консенсусу (одностайності представників усіх суб'єктів К.) у діяльності вищих органів К.;

4. Наявність спеціальної процедури введення в дію правових актів органів К. через явне та юридичне значуще вираження свої волі відповідними компетентними органами суб'єктів К.

Характерні ознаки унітарної держави.

Проста (чи унітарна) держава немає в собі відособлених державних утворень, наділених певною самостійністю. Унітарна держава складається з адміністративно-територіальних одиниць(провінцій, областей). Компетенція їх органів влади і управління не виходить за межі компетенції місцевих органів.

Правова держава, її ознаки.

В загальних рисах правова держава — в якій панує закон, в якій має місце розподіл влади на три гілки, реальність прав і свобод. Там закон є масштабом взаємин між суспільством і державою. Відсутність правової держави породжує правовий нігілізм, тобто у людей низька політична свідомість. Таку державу не можна створити розчерком пера.

У Європі вона розвивалась значний час на принципах приватної власності і поділу влади, множинності ідеологічних спрямувань.

Була висока повага до особистості, переважав індивідуалізм.

Основні риси:

1. Конституційна юрисдикція(все під неї).

2. Верховенство права.

3. Реально існуючий єдиний правопорядок.

4. Парламентаризм.

5. Розвинена виборча система.

6. Наявність гарантій дотримання прав і свобод.

7. Пріоритет прав людини.

8. Повага всіх до закону.

9. Поділ влади на три гілки.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1052 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2747 - | 2311 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.