Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Український монархізм В.Липинського




Серед політичних партій, що діяли на західноукраїнських землях, особливе місце займало об'єднання консервативно-монархічного напрямку - Союз українських хліборобів-дер-жавників. Його організатором і керівником був видатний український громадсько-політичний діяч, головний ідеолог і лідер українського монархізму В.Липинський.

Липинський В'ячеслав (1882-1931) - український історик, громадсько-політичний діяч, філософ і публіцист. Народився на Волині. Закінчив Київську гімназію. Навчався у Краківсько­му та Женевському університетах. Липинський стверджував, що ідею створення незалежної Української держави може реал­ізувати тільки весь народ під проводом "хліборобської версти". Досягти консолідації українського народу і перетворити його на повноцінну державну націю можна лише шляхом розбуд­ження і зміцнення почуття територіального патріотизму та со­лідарності між усіма громадянами України, незалежне від їх соціального статусу, віросподівання, етнічного походження і рівня національно-культурної свідомості. Забезпечити єдність українського монарха. Спадкова монархія, вважав Липинський, була б найкращою формою політичного устрою України. Хоча він був принциповим критиком демократії, його ідеологія спри­чинилася до утвердження ліберально-демократичних цінностей та подолання тоталітарних тенденцій в українській політичній думці XX ст.

Свої погляди він найчіткіше виклав у своєму найвідомі-шому творі «Листах до братів-хліборобів», які дістали широ­кого розголосу не лише серед українців Західної України, а й емігрантів з Великої України, розкиданих по всьому світу.

Центральне місце в ідеології В.Липинського займала кри­тика слабких сторін українського руху, насамперед народ­ницького світогляду лідерів Української центральної ради і Директорії УНР, що призвели до поразки Української дер­жави у 1917-1920 pp., та пошуки шляхів виходу з націо-


нально-політичної кризи. Він стверджував, що ідею створен­ня незалежної Української держави може реалізувати тільки весь народ під проводом «хліборобської верстви» (заможного селянства й поміщиків). Досягти консолідації українського народу і перетворити його на повноцінну державну націю можна лише шляхом пробудження і зміцнення почуття те­риторіального патріотизму та солідарності між усіма грома­дянами України незалежно від їх соціального статусу, віросповідання, етнічного походження і рівня національно-культурної свідомості. На думку В.Липинського, саме кон­ституційна монархія має бути найкращою формою політичного устрою України, яка здатна забезпечити єдність українсько­го руху. Виходячи з цього, він відкидав інтегральний націо­налізм Д.Донцова, був послідовним противником ідеології і практики ОУН. Хоча В.Липинський виступав принциповим критиком і демократії, його ідеологія спричинила утверджен­ня ліберально-демократичних тенденцій в українській полі­тичній думці XX ст.

Незважаючи на істотні відмінності в програмах та діяль­ності різних політичних сил Західної України, всі вони праг­нули до збереження національної ідентичності, консолідації українців і врешті-решт побудови незалежної Української дер­жави.

Перевір себе Початковий рівень:

1. Хто ці історичні особи: Д.Донцов, В.Липинський?

2. Вкажіть дату створення ОУН:

1928 p.; 1929 p.; 1930 p.

3. Назвіть форми політичної боротьби в Західній Україні. Середній рівень:

4. Вкажіть українські політичні партії, що діяли на західноукраїн-

ських землях, які знаходилися у складі Польщі. Розкажіть про одну з них.

5. Назвіть головні положення інтегрального націоналізму.

6. 1938 р. Роттердам. ОУН. Є.Коновалець. Про яку подію свідчить
наведена інформація? Назвіть її.

Достатній рівень:

7. Проаналізуйте діяльність ОУН у 30-ті pp.


 

8. Схарактеризуйте основні положення інтегрального націоналізму.

9. Поміркуйте, чому ідеї українського монархізму не стали попу­лярними в 20-30-ті pp. XX ст.

Високий рівень:

10. «Разом із прагненням монополізації всіх аспектів життя нації прийшла й нетерпимість. Переконані, що знають єдиний шлях досягнення національної незалежності, інтегральні націоналі­сти були готові воювати з кожним, хто стане їм на заваді», -зазначає історик О.Субтельний. Як ви вважаєте, чому саме інтег­ральний націоналізм стає панівною ідеологією українських на­ціоналістів у 30-х pp. Відповідь обґрунтуйте.

11. Складіть тези повідомлення: «ОУН - створення, методи діяль­ності, визначні діячі».

- §28. Українські землі у складі Румунії

«Держави, яким дісталися українські землі, не розумі­ючи глибинних реалій XX ст., не бажали рахуватися з національно визвольними вимогами. Найтяжчим ста­новище українців під чужою владою було в Румунії...» (Історія України: нове бачення).

О Чому становище українського населення було найтяжчим у Ру-• мунії?

1. Поглинання українських земель Румунією

Після розпаду Російської та Австро-Угорської імперій значна частина українських земель була окупована Румунією. За румунською статистикою, 1920 р. в її межах проживали близько 790 тис. українців, які становили 4,7% населення (за оцінками окремих українських дослідників, чисельність українців була набагато вищою і сягала 1 млн. 300 тис. чол.).

Українці в Румунській державі поділялися на три групи. Перша з них, яка налічувала 450 тис. чоловік, мешкала в Хотинському, Акерманському та Ізмаїльському повітах Бес-сарабії, що належала колись Росії й мала вихід до Чорного моря. У 1918 р. Румунія анексувала цю територію.


Друга велика група українців (310 тис. чол.) населяла Північну Буковину і була найбільш активною на ниві націо­нально-культурної діяльності. До 1919 р. Буковина входила до складу Австро-Угорщини на правах автономної провінції. Українці, які становили її найчисленнішу національну гру­пу, мали досить сильне політичне представництво у віденсь­кому парламенті, широке місцеве самоврядування, розвинену систему україномовних шкіл. Після анексії Північної Буко­вини Румунією до 1927 р. всі здобутки колишньої автоном­ності було знищено, а сам край розглядався як одна з румунських провінцій. Буковинські українці, котрі з усіх західних українців мали найбільші політичні права і куль­турно-освітні здобутки, тепер стали найбільш національно гнобленими і прийшли до глибокого політичного занепаду.

Ще одна група українців проживала на колишній угорській території в повіті Марморопі і не виявляла полі­тичної активності.

Відразу після окупації цих територій Румунія почала вживати заходів, щоб якнайшвидше узаконити анексію міжнародними договорами. Країни Антанти, будучи зацікав­лені, як і у випадку з Польщею, в сильній Румунії, що утво­рювали «санітарний кордон» між більшовицькою Росією і Західною Європою, всіляко сприяли цьому. 11 вересня 1919 р. представники великих країн підписали з Австрією Сен-Жер-менський договір, за яким Буковину було передано до скла­ду Румунії. Наступного року у Парижі країни Антанти так званим Бессарабським протоколом визнали і затвердили оку­пацію Румунією Бессарабії.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 900 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2284 - | 2109 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.