Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Масові репресіїв Україні та їх жертви




Однією із сутнісних ознак сталінського тоталітарного ре­жиму був масовий терор проти власного народу.

Комуністично-більшовицька ідеологія проголошувала насилля як один з методів поступу суспільства до настання «ери світлого майбутнього». Без репресій проти всіляких «во­рогів народу», «експлуататорів», «шкідників», «диверсантів»,


на яких можна було списати всі прорахунки у будівництві соціалізму, більшовицький режим взагалі втрачав будь-який сенс свого існування.

Репресії мали на меті знищення справжніх і потенцій­них противників режиму, створення атмосфери страху й аб­солютної покори, остаточного утвердження режиму особистої влади Сталіна, диктаторською за своєю природою та культу його особи.

Вже наприкінці 20-х pp. репресії, як і під час громадянсь­кої війни, набувають особливого розмаху. Для їх теоретично­го обґрунтування Сталін висунув лжетеорію «про загострення класової боротьби в СРСР у ході будівництва соціалістичного суспільства». У той же час, намагаючись перетворити рес­публіки у безправні адміністративні одиниці Радянського Союзу, повністю викорінити будь-які прагнення до автоном­ності, «вождь» також стверджував про наявність у радянсь­ких республіках «повзучих» націоналістичних ухилів.

Відповідно до цього, ідеологічна машина тоталітарної держави розгорнула широку кампанію з метою створити особ­ливу атмосферу нещадної боротьби з «ворогами народу». В засобах масової інформації повністю фігурували сфабрико­вані слідчими справи про злочинні дії «ворогів народу», «агентів імперіалізму», підривну й терористичну діяльність різних «центрів», шкідництво на виробництві, в армії, дер­жавних установах, наукових закладах. Партійні органи організовували мітинги за участі тисяч громадян з метою всенародного засудження дій виявлених «ворогів народу», схвалення смертних вироків.

Перша хвиля масового терору в Україні прокотилася у 1928-1931 pp. В 1928 р. було сфабриковано так звану «Шах­тинську справу» над інженерно-технічними працівниками Донбасу, які були засуджені за вигаданими звинуваченнями у шкідництві. Реальними ж причинами хаосу та аварій на виробництві, невиконання планів стали штучне форсування індустріалізації, некомпетентне втручання партійного керів­ництва, поява десятків тисяч малокваліфікованих робітників, впровадження нової складної техніки, для обслуговування якої вимагався відповідно підготовлений персонал. Сталін ви-


користав цю справу для обґрунтування необхідності бороть­би з ворогами, які перешкоджають соціалістичному будів­ництву.

Наступною жертвою «вождя всіх народів» проти опо­зиції в Україні стала стара українська інтелігенція, особ­ливо ті її представники, які були безпосередніми учасниками Української революції, а також видатні діячі науки і культури. У липні 1929 р. Державне політичне управління (ДПУ) почало арештовувати відомих українсь­ких науковців, літераторів й інших представників інтелі­генції, звинувачених у приналежності до таємної націоналістичної організації під назвою «Спілка визволен­ня України» (СВУ). Навесні 1930 р. в Харкові відбувся су­довий процес над 45-ма «членами СВУ». На лаву підсудних потрапили академіки С.Єфремов та М.Слабченко, історик О.Гермайзе, філолог Г.Голоскевич, письменниця Л.Стариць-ка-Черняхівська, члени уряду УНР В.Чеховський і А.Ні-ковський й ін. Цим людям приписувалася підпільна діяльність з метою відокремлення України від СРСР, вбив­ства Сталіна та його соратників, агітації серед селянства проти колективізації. Зрозуміло, що справу СВУ було по­вністю сфабриковано каральними органами, а підсудні були просто українськими патріотами, які брали активну участь у національно-культурному відродженні. Метою процесу стало обґрунтування переслідування української національ­но свідомої інтелігенції, компрометація політики україні­зації. Звинувачених було засуджено до різних строків ув'язнення, а згодом всі вони загинули в таборах.

Процес СВУ став сигналом до знищення Української ав­токефальної православної церкви (УАПЦ) і насамперед кадрів Всеукраїнської Академії наук. Відразу після процесу, на яко­му було засуджено декілька членів Академії, уряд почав закривати її секції й виганяти з них багатьох учених - так званих буржуазних націоналістів. У 1931 р. дійшла черга до арешту М.Грушевського, а установи, якими він керував, було розігнано. Академіка було звинувачено як керівника ще однієї сфабрикованої організації - «Українського національного цен­тру». Згодом він був звільнений з під арешту. Проте в листо-


паді 1934 р. у Кисловодську під час хірургічної операції по­мер (вважають, що його було таким чином вбито, за завдан­ням ДПУ).

Друга хвиля масових репресій в Україні припала на 1932-1935 pp., коли сталінізмом було організовано голодо­мор українського селянства та терор проти членів більшо­вицької партії - тих, хто був незгодний з політикою Сталіна й зневірився у комуністичних ідеалах, усвідомивши суть і наслідки голодомору. Якщо в цілому у СРСР апогей сталі­нських чисток припав на 1937-1938 pp., то в Україні масові репресії проти партійних діячів розгорнулися набагато ран­іше - у 1933 р.

За новою версією Сталіна, головною небезпекою для ра­дянського ладу в Україні тепер був не російський шовінізм, а український націоналізм, який посилився завдяки підтримці з боку куркулів. Тим самим відкривався шлях до пересліду­вання українських комуністів, пов'язаних з політикою ук­раїнізації.

Вже у січні 1933 р. в УСРР прибули сталінський посла­нець П.Постишев та новий голова ДПУ В.Балицький. Разом з ними партійно-державний апарат України поповнили ти­сячі російських функціонерів, які спільними зусиллями орган­ізували масовий терор проти українізаторів. Звинувачений у національному ухилі народний комісар освіти М.Скрипник 7 липня покінчив життя самогубством. Трохи раніше 13 трав­ня так само вчинив письменник М.Хвильовий. Було викрито багато «контрреволюційних організацій». Серед них «Україн­ська військова організація» (УВО), «Польська організація військова», «Блок українських націоналістичних партій».

Ще більш активно посилилася боротьба з «ворогами на­роду», «націоналістами» після вбивства 1 грудня 1934 р. в Ленінграді С.Кірова - авторитетного діяча більшовицької партії. Цим убивством сталінське керівництво скористалося для подальшого нагнітання істерії у країні, розправи над ре­альними і потенційними противниками режиму. Цього ж дня були запроваджені Надзвичайні комісії військової колегії Верховного суду СРСР (так звані «трійки», які складалися з трьох чоловік). Відтепер справи, пов'язані з тероризмом, роз-


 




глядалися не більше 10 днів, без прокурора й адвоката, вине­сені вироки оскарженню чи скасуванню не підлягали. Фак­тично кожний, хто потрапляв до органів НКВС, міг бути звинувачений у тероризмі. Вже в середині грудня у справі так званого «Українського центру білогвардійців-терористів» були засуджені до розстрілу 28 представників творчої та на­укової інтелігенції.

В 1935 р. стало відомо про викриття «Всеукраїнського боротьбистського центру» й інших «національно-терористич­них» організацій. Наступного року були сфабриковані справи «Українського троцькістського центру», «Соціал-демократич-ної партії» тощо.

Розгорнуті у 30-ті pp. в Україні масові репресії досягли не­бачених раніше розмірів у 1937-1938 pp. (так званий Великий терор). Вони охопили всі категорії населення: представників партійного і державного апарату, науковців, митців, літераторів, військових, робітників та селян. Дійшло до того, що почалося винищування і тих провідних діячів партії й держави, які були самі замішані у масових репресіях. Сталін вирішив ліквідувати представників «старої більшовицької гвардії», яка потенційно могла скласти йому опозицію, замінивши їх новою бюрокра­тією, повністю залежної від волі «вождя».

Виконуючи вказівки Сталіна, каральні органи в 1937 р. знищили майже всю верхівку ЦК КП(б)У та РНК УРСР. Се­ред репресованих були такі відомі діячі, як Е.Квірінг, Х.Ра-ковський, П.Любченко, Ю.Коцюбинський, Ю.Медведев. Не врятувалися й вірні прислужники Сталіна, організатори реп­ресій попередніх років - П. Постишев, В.Балицький, С.Косіор, В.Чубар, В.Затонський.

Факт: У підсумку із 102 членів і кандидатів у члени ЦК КП(б)У було знищено 100. З 11 членів політбюро загину­ло 10, а з 5 кандидатів у його члени - 4. За п'ять років, з 1933 до 1938 p., кількісний склад КП(б)У зменшився на 266 тис. чол., тобто майже наполовину. Репресії не припинилися й після того, як у січні 1938 р. партійну організацію республіки очолив М.Хрущов.

Одночасно не менш відчутного удару було завдано військо-


вим кадрам (всього в СРСР піддано репресіям більше 40 тис. офіцерів робітничо-селянської Червоної армії).

В Україні протягом червня 1937 - жовтня 1938 р. заги­нули сотні командирів та політпрацівників, серед них понад 150 офіцерів вищого командного складу. Зокрема, були за­арештовані й розстріляні командуючі військами Київського і Харківського військових округів Й.Якір й І.Дубовий, відомі воєначальники - Б.Думенко, І.Федько, Є.Ковтюх, І.Гарка­вий та ін. Репресії спричинили гостру нестачу професійно підготовлених кадрів в армії, що стало однією з основних причин поразок Червоної армії у 1941 р.

Отже, сталінський терор був тотальним й охоплював усі верстви населення. В суспільстві ширилися доноси, накле­пи, взаємна підозрілість і страх, танула віра людей у добро та справедливість. Завдяки масовим репресіям було фізично знищено найбільш активну й інтелектуальну частину україн­ської нації, спричинено моральне розтління тих, кого омину­ла трагічна доля. Поряд з високими ідеалами, які прагнули втілити в життя мільйони трудящих, співіснували жор­стокість, насилля, соціальна незахищеність, сплановані вер­хівкою більшовицької партії. Відомим зразком сталінського цинізму стала його крилата фраза, сказана під час терору 30-х pp.: «Жити стало краще, жити стало веселіше».

Перевір себе Початковий рівень:

1. Назвіть основні соціальні верстви українського суспільства, які сформувалися на кінець 30-х років.

2. Вкажіть рік, в якому було прийнято «український варіант сталін-

ської конституції».

3. Позначте назву, що отримала Радянська Україна у 30-ті роки,
після прийняття Основного закону:

УСРР; УРРС; УРСР. Середній рівень:

4. Складіть план відповіді «Масові репресії в Україні».

5. Розкажіть про соціальні деформації українського суспільства у 30-ті роки.

6. Назвіть основні положення Конституції - Основного закону Ук­раїни.


 




Достатній рівень:

7. Проаналізуйте основні етапи масового терору в Україні у 30-ті роки.

8. Дайте визначення терміна «номенклатура».

9. Поясніть, як ви розумієте вислів «український варіант сталінсь-

кої конституції». Високий рівень:

10. Репресії, терор стають характерними ознаками суспільно-полі­тичного життя у 30-ті роки. Назвіть основні причини репресій? Яку мету вони переслідували? Висловіть своє бачення цієї про­блеми.

11. Як ви вважаєте, чому у 30-ті роки була прийнята нова Консти­туція? Дайте історичний коментар основним положенням Ос­новного закону республіки.

§25. Стан культури в Україні у 30-ті pp.

«У галузі культури відбуваються загальна уніфікація й цілковита ідеологізація.... Держава повсякчас і по­всюдно втручається в справи і творчість діячів куль­тури, визначає їм «соціальні замовлення», безцеремонно «повчає», «наставляє», стежить за кожним кроком. Усе це відбувається одночасно з фізичними і моральни­ми репресіями у відношенні до інтелігенції, винищен­ням культурного генофонду...».

(Сталінізм на Україні: 20-30-ті роки).

О Висловіть своє бачення культурних процесів в Україні у 30-ті • роки.

1. Становище в галузі освіти

Розвиток освіти, науки та культури в СРСР у 30-ті pp. відбувався під тотальним ідеологічним контролем більшови­цької партії, яка втілювала в життя програму так званої «куль­турної революції». її основним змістом було утвердження марксистського світогляду, що вважався єдино правильним і


вірним на шляху будівництва соціалізму. Виходячи з цього, тоталітарний сталінський режим монополізував право на істи­ну, наклав ідеологічні штампи на всі сфери культурного життя суспільства, нав'язав йому надзвичайно убоге розуміння куль­тури з метою обслуговування власних політичних цілей.

Формування нової генерації людей з комуністичним світо­глядом мала здійснювати система народної освіти. Одним з першочергових завдань стало завершення протягом перших п'ятирічок кампанії ліквідації неписьменності дорослих, роз­почату відразу після остаточного утвердження радянської вла­ди в Україні. У 1930 р. кількість учнів лікнепівських шкіл у республіці досягла 1,5 млн. чол., через два роки вона ще збільшилася на 700 тис. чол. Одночасно за парти сіли й мільйо­ни малописьменних. Напередодні війни масова неписьменність серед працездатного населення в УРСР, за офіційними дани­ми, була в основному ліквідована. Згідно з переписом 1939 p., лише 15% дорослого населення залишалося ще неписьмен­ними. Однак слід враховувати, що рівень грамотності чима­лої кількості дорослих був надто низьким, який часто зводився до вміння ставити підпис та елементарної лічби.

На початку 30-х pp. партія у сфері народної освіти розпо­чала масову кампанію під назвою «всенародний похід за за­гальне навчання (всеобуч)». 25 липня 1930 р. ЦК ВКП(б) ухвалив постанову «Про загальне обов'язкове навчання», згідно з якою започатковувалося чотирикласне навчання. Для цього держава збільшувала асигнування на шкільну освіту, розширювала підготовку вчителів.

Внаслідок вжитих заходів у 1933 р. в Україні працювало 21,7 тис. шкіл, у яких навчалися близько 4,5 млн учнів. Завдяки політиці українізації переважна більшість дітей відвідувала українські школи. Разом з тим 400 тис. їх навча­лися в школах національних меншин, що проживали в Ук­раїні.

Проте у першій половині 30-х pp. через недостатню кількість шкіл, недоліки в проведенні всеобучу ще не всі діти були охоплені початковим навчанням, особливо в сільській місцевості, де шкільна мережа розширювалася повільніше, ніж у місті.


В 1934 р. було встановлено три типи загальноосвітньої школи: початкова (чотирирічний курс навчання), неповна середня (семирічний) і середня (десятирічний). Протягом дру­гої п'ятирічки в Україні було завершено перехід до загальної обов'язкової початкової освіти, а у містах - до загальної се­мирічної.

Припинення українізації на початку 30-х pp. призвело вже наприкінці десятиліття до значного скорочення кількості україномовних шкіл. Фактично відновлювалася політика ру­сифікації. В 1938 р. у всіх школах запроваджувалося обо­в'язкове вивчення російської мови. Український алфавіт, граматика та словник були максимально наближені до росій­ських.

Широкомасштабні економічні перетворення, прискорений розвиток усіх сфер суспільного життя вимагав виховання но­вої генерації висококваліфікованих спеціалістів. Старим кад­рам, яких не так уже було й багато, сталінський режим не довіряв і часто піддавав їх репресіям. У комплектуванні сту­дентського контингенту партія застосовувала класовий підхід. Виходячи з цього, пріоритет у формуванні нової, радянської інтелігенції надавався вихідцям з робітничо-селянського се­редовища. Основним каналом формування контингенту на­вчальних закладів вищої та середньої спеціальної освіти були робітничі факультети (робітфаки), де молодь готувалася до вступу у вузи й технікуми. Прийом на робітфаки здійсню­вався виключно за рекомендацією партійних, комсомольсь­ких і профспілкових організацій, військових частин тощо.

Наприкінці першої п'ятирічки в них навчалося близько 90 тис. чол. Якщо у 1927 р. в Україні вихідці з робітників та незаможних селян становили тільки 13% від загальної кількості студентів, то наприкінці 30-х pp. - 45% у вузах і 68% у техні­кумах. У 1934 р. було скасовано плату за навчання в усіх вузах та технікумах, роком раніше відновлено діяльність універси­тетів. Держава надавала матеріальну підтримку студентству. Зокрема 90% студентів одержувало стипендію.

Завдяки заходам держави наприкінці 30-х pp. в Україні в основному було забезпечено спеціалістами всі галузі народно­го господарства, створено кадри нової, радянської інтелігенції.


Чисельність фахівців на той час перевищувала 500 тис. чол.

Поряд з успіхами формування нової генерації інтелігенції було багато негативних явищ. З одного боку, знизився її за­гальний професійно-кваліфікаційний рівень. З іншого - ко­мандно-адміністративна система не була зацікавлена у формуванні творчої особистості, навпаки, утверджувала в суспільстві «ідеал» бездумного виконавця, безликого «гвин­тика». Ті, хто намагався критично оцінювати дійсність, збе­рігати моральні принципи, часто ставали жертвами репресій. При цьому під прес сталінського терору потрапляли як «спе­ци» з ще дореволюційним стажем, так і представники нової формації інтелігенції.

2. Досягнення та труднощі у розвитку науки

Адміністрування й репресивні заходи сталінського режи­му щодо вчених, які почали відкрито проявлятися наприкінці 20-х pp., негативно позначалися на розвитку науки в Ук­раїні. Незважаючи на це, вчені продовжували докладати чи­мало зусиль для розв'язання багатьох наукових проблем. У республіці вели дослідницьку діяльність відомі в СРСР і за кордоном наукові колективи. Найвищою науковою держав­ною установою УРСР стала Всеукраїнська Академія наук (ВУАН), заснована восени 1918 р. З 1936 р. вона отримала нову назву - Українська Академія наук (УАН). її прези­дентами після В.Вернадського (1919-1921) були В.Липинсь-кий (1922-1928), Д.Заболотний (1928-1930), а з 1930 р. -О. Богомолець.

Спочатку основними науковими осередками ВУАН були науково-дослідні кафедри, відділи й секції. У 1933-1934 pp. Академія перетворилася на асоціацію окремих науково-дос­лідних інститутів, підпорядкованих безпосередньо її Президії. Крім того, в Україні функціонував ряд галузевих науково-дослідних інститутів, підпорядкованих наркоматам. У ціло­му наприкінці 30-х pp. в УРСР функціонувало понад 220 науково-дослідних установ, де працювали близько 6 тис. уче­них (загальна кількість наукових працівників у республіці досягла тоді 19,3 тис).

Значних успіхів українські вчені досягли у галузі фізи-


Богомолець Олександр (1881-1946) -патофізіолог, видатний організатор науки, громадський діяч. Закінчив медичний фа­культет Новоросійського (Одеського) універ­ситету. Працював в різних наукових центрах Росії та України. З 1929 р. - академік АН УСРР, а в 1930-1946 pp. - її президент. За безпосередньої участі Богомольця створюва­лись Інститути клінічної фізіології і експе­риментальної фізіології. Відомий своїми працями в галузі фізіології, кровоносної си­стеми, онкології, ендокринології, геронто­логії. Ініціатор і керівник робіт з консервування крові. "... Гармонічний розвиток організму, всебічна систематична його підтримка - кращий спосіб досягти нормального довголіття,... це нормальне довголіття на даному етапі розвитку людини на­ука дозволяє визначити в 125-150 років. Немає, проте, підстав вважати і ці цифри граничними",- писав О.Богомолець.

ко-математичних і технічних наук. Зокрема широко відомою була математична школа Д.Граве. В Інституті математики М.Крилов та його учень М.Боголюбов заклали підвалини не­лінійної математики.

Розробками з теоретичної фізики займався Український фізико-технічний інститут у Харкові, в якому деякий час пра­цював І.Курчатов. У 1932 р. тут вперше в СРСР було штучно розщеплене атомне ядро. За ініціативою Є.Патона, у 1929 р. було засновано електрозварювальну лабораторію, через три роки реорганізовану в Інститут електрозварювання ВУАН. Уперше у світовій практиці автоматичне зварювання металу почали широко застосовувати на Магнітобуді й Дніпробуді.

В галузі охорони здоров'я плідно працювали М.Гамалія, Д.Заболотний, Ф.Яновський, засновник радянської кардіо­логічної школи М.Стражеско, відомі фізіологи В.Данилевсь-кий та Д.Воронцов. Важливе значення для розвитку науки мали праці біохіміка О.Палладіна, генетиків та селекціонерів А.Сапєгіна, М.Холодного, В.Юр'єва.

Поступово розширювалися масштаби робіт у галузі суспільних наук. Значний внесок у розробку проблем вітчиз­няної історії зробили історики старої формації - академіки


 

Кондратюк Юрій (1897-1942) - україн­ський вчений-винахідник. Народився у Полтаві. Розробив схеми ракет для міжпла­нетних подорожей. Розглянув проблеми ство­рення проміжних міжпланетних баз. У книзі «Завоювання міжпланетних просторів» (1929) розглядав будову космічного корабля, умови його польоту, металеве пальне для ракет. Ба­гато його ідей використано у практичній кос­монавтиці. Безпідставно звинувачений і заарештований у 1930 р. Ще у 1919 р. уче­ний довів, що застосування посадково-злітного модуля буде найкращим способом досягнен­ня Місяця. Загинув на фронті в 1942 р.

ВУАН М.Грушевський, Д.Багалій, О.Левицький, А.Кримсь­кий, Д.Яворницький, М.Яворський.

У 1936 р. в складі УАН було утворено суспільствознавчі інститути, у тому числі Інститут історії України, де згуртувалися молоді науковці К.Гуслистий, Ф.Лось, М.Пет-ровський, М.Супруненко й ін. Інститут історії матеріальної культури (нині Інститут археології АН України) широко дос­ліджував пам'ятки давнього минулого України. Літературоз­навці активно розробляли питання розвитку дожовтневої та радянської літератури, мовознавці вдосконалювали українсь­кий правопис. У 1939 р. побачило світ п'ятитомне видання творів Т.Шевченка.

Українські вчені досягли б ще більших успіхів у розвит­ку різних галузей науки, якби не диктат з боку сталінської каральної машини. Чимало відомих дослідників були тоді оголошені «шкідниками», «носіями» ворожої ідеології, «фун­даторами лженаукових теорій». Були репресовані й загину­ли академіки АН УРСР геолог Н.Світальський, генетик І.Агол й багато інших відданих справі науковців. Безпідставні зви­нувачення висувалися на адресу В.Вернадського, О.Богомоль­ця, Л. Ландау.

З особливою невтомністю переслідувалися вчені-суспіль-ствознавці. Адже суспільні науки, з огляду на специфіку своїх предметів, становили велику небезпеку для сталінського то-


Кримський Агатангел (1871-1942) - ук­раїнський учений-філолог, сходознавець, академік АН УСРР (з 1919). Вивчав фольк­лор, літературу («Українська граматика», «Давньокиївський говір», «Нариси з історії української мови...»). Автор праць з семі­тології, історії ісламу, історії та літератури арабів, персів, турків. Йому належать та­кож збірка оповідань «Повістки й ескізи з українського життя». Відомий багатьма ху­дожніми перекладами зі східних мов.

талітарного режиму. Починаючи з кінця 20-х pp., партія на­магалася спрямувати зусилля вчених на ідеологічне обслуго­вування командно-адміністративної системи, звеличення особи Сталіна, що розцінювалося як прояв партійності й класовості в науці. Коло проблем і спрямування досліджень були визна­чені у сталінському «Короткому курсі історії ВКП(б)». Най­менше відхилення від його положень вважалося відступом від марксизму і жорстоко переслідувалося.

Найбільший погром, і це зрозуміло, відбувся в історичній науці. У 1930 р. режим піддав безпідставній критиці, а зго­дом засудив до заслання на Соловки відомого історика-марк-систа 20-х pp. М.Яворського, погляди якого були проголошені немарксистськими і «націоналістичними». Майже одночас­но відбувалося переслідування найвидатнішого українського історика М.Грушевського. Були репресовані інші відомі вчені-історики - В.Пархоменко, М.Слабченко, М.Горбань, Ф.Гав­риленко, В.Рожановський. Не минула лиха доля й визначних представників інших суспільних наук - філософів П.Демчи-ка та С.Семківського, філологів і літературознавців В.Перет-ца й Є.Шабліовського. Саме в 30-ті pp. було покладено початок усім наступним викривленням та замовчуванням у галузі сус­пільних наук, насамперед в історичній науці. Українські істо­рики, які вціліли, змушені були у цих неприйнятних умовах зосередити свою увагу на вивченні класової боротьби, на воз­величенні ролі більшовицької партії в історії радянської Ук­раїни.


Яворницький Дмитро (1855-1940) -український історик, археолог, етнограф, фольклорист, письменник. З його іменем на­самперед пов'язана подвижницька діяльність з дослідження й популяризації історії запо­розького козацтва. Автор фундаментальної праці "Історія запорозьких козаків" у трьох томах (1892-1897). Написав ще понад двісті праць, присвячених здебільшого українській історії. Уклав "Словник української мови" (1920). Поховано видатного вченого у Дніпро­петровську, на території створеного ним му­зею, що носить його ім'я. До останніх днів учений дотримувався свого життєвого кре­до: «Працюй, працюй, не вдивляючись уперед і не озираючись назад: працюй, не чекаючи нізвідки і ні від кого ні нагороди, ні подяки; працюй, поки служать тобі руки і поки б'ється живе серце у твоїх грудях; працюй на користь свого народу і на користь своєї Батьків­щини».

3. Художня література і мистецтво у 30-ті роки

Розвиток української літератури й мистецтва в 30-ті pp. пройшов під знаком тотального ідеологічного контролю ра­дянської командно-адміністративної системи, нещадного те­рору сталінського режиму проти їх діячів, що мало найбільш трагічні наслідки для української культури в новітній історії.

Вже на рубежі 20-30-х pp. режим розгорнув цілеспрямо­вану розправу над відомими письменниками та митцями, на­вісивши їм ярлики не тільки «націоналістів», а й членів різних «контрреволюційних організацій». Внаслідок цього за безпідставними звинуваченнями було репресовано кілька де­сятків українських літераторів.

У квітні 1932 р. з метою регулювання тематики і змісту художніх видань об'єднання письменницьких сил ЦК ВКП(б) видало постанову «Про перебудову літературно-художніх організацій». Згідно з цим документом, ліквідовувалися існу­ючі літературно-художні об'єднання й створювалася єдина Спілка радянських письменників України. З того часу літературний процес повністю контролювався партійним апа­ратом, а письменники мали сповідувати принцип соціалістич-


ного реалізму. На практиці це зводилося до прославлення радянської дійсності, трудових звершень трудящих під «муд­рим керівництвом» партії та її вождя Й.Сталіна. Натомість поза увагою творчості письменників залишалися злочини то­талітарного режиму - примусова колективізація, голодомор, репресії проти власного народу.

Найбільш трагічними для українського письменства ста­ли 1933 і 1934 pp., коли було знищено багатьох найвідомі-ших та найталановитіших майстрів художнього слова. Вже навесні 1933 р. було заарештовано поета й прозаїка М.Ялово­го. Вражений арештом свого друга і відчуваючи розгортання широкої кампанії переслідувань діячів української культу­ри, застрелився М.Хвильовий. Того ж року на ціле десяти­ліття потрапив за грати сатирик О.Вишня. В 1934 р. були заарештовані й згодом розстріляні новеліст Г.Косинка, лірик Д.Фальковський, драматург та поет К.Буревій, поет В.Близь­ко. До концентраційних таборів потрапили українські пись­менники М.Куліш, М.Зеров, О.Досвітній, В.Вражливий, Г.Епік, О.Слюсаренко, М.Драй-Хмара, П.Пилипович, В. Під могильний, Б.Антоненко-Давидович, Є.Плужник, С.Пи-липенко й ін.

Усього протягом 1934-1938 pp. було заарештовано поло­вину членів і кандидатів у члени Спілки письменників Ук­раїни, яка офіційно оформилася на І з'їзді письменників республіки у червні-липні 1934 р. та налічувала тоді понад 300 чоловік. Загалом жертвами терору стали близько 500 пись­менників, які жили й працювали в Україні.

Трагічні для української культури 30-ті роки, коли було жорстоко придушене національно-культурне відродження 20-х років, увійшли в історію як «розстріляне відродження».

Проте навіть за умов нищення майже всього цвіту того­часного українського письменства художнє слово продов­жувало жити. Втім, талант таких відомих поетів та письменників, як П.Тичина, М.Рильський, В.Сосюра, М.Ба­жай, А.Малишко, О.Корнійчук, П.Панч, Ю.Яновський не мав свободи творчості. Поряд з високохудожніми творами мит­цям, щоб врятувати себе, застрахуватися від розправи, дово­дилося платити тоталітарному режиму своєрідну данину -


прославляти партію і Сталіна. До того ж в умовах репресій літературний процес в Україні зображувався ідеологами як «вторинний» від літературного процесу у Росії. Але й за та­ких несприятливих умов в українській художній літературі з'явилися твори, які становили вагомий внесок у культуру новітнього періоду.

Значне місце в розвитку української культури продов­жувало займати театральне мистецтво. Серед його видатних майстрів виділялися корифеї старшого покоління українсь­кої сцени - М.Заньковецька, П.Саксаганський, М.Садовсь-кий, ціла плеяда молодших за віком талановитих режисерів та акторів - Г.Юра, І.Мар'яненко, О.Сердюк, Н.Ужвій, А.Бучма, Ю.Шумський, оперні співаки - М.Литвиненко-Вольгемут, О.Петрусенко, 3.Гайдай, М.Донець, І.Патор-жинський та ін.

Заньковецька Марія (1854-1934) - ук­раїнська актриса, громадська діячка. Наро­дилася на Чернігівщині. Всі захоплювалися її чудовим голосом. В жовтні 1882 р. відбув­ся її сценічний дебют в Єлизаветграді. Вона виконувала роль Наталки Полтавки у пер­шому українському професійному театрі під керівництвом М.Кропивницького. Після ре­волюції М.Заньковецька брала активну участь у становленні нового українського театру. Вона очолювала Народний театр у Ніжині. Разом з Саксаганським організувала Народ­ний театр у Києві. їй першій в Україні при­своєно звання народної артистки республіки.

Однією з найяскравіших театральних зірок був Лесь Кур-бас - енциклопедично освічений режисер-новатор та актор, людина надзвичайного таланту. Його унікальний експеримен­тальний театральний колектив «Березіль» мав на меті онов­лення національного театру, закладення основ нового українського мистецтва. Проте у бюрократичній системі керів­ництва культурою не знаходилося місця його новаціям. Ре­жисера несправедливо обвинуватили в націоналізмі, вигнали


із створеного ним театру. У 1933 р. Л.Курбаса заарештували й відправили до концтабору, де він і загинув.

Схожа доля чекала й всесвітньо відомого новатора живо­пису - М.Бойчука та його послідовників.

Командно-адміністративна система, намагаючись підпо­рядкувати собі всі прояви культурного життя в Україні, не залишила поза увагою і народну творчість, яка була підґрун­тям національного мистецтва.

Найбільше постраждали від сваволі влади кобзарі й лірни­ки. Встановити партійний контроль над творчістю традицій­них народних співаків козацької вольності та романтики було неможливо, оскільки вони вели мандрівний спосіб життя. Тому керівництво ЦК КП(б)У нічого не знайшло іншого, як знищити їх. У грудні 1934 р. до Харкова на заключний етап Республіканської олімпіади запросили майже 300 представ­ників цього народного мистецтва, де їх було підступно за­арештовано та розстріляно.

Незважаючи на всю складність і суперечливість історії культурного будівництва в Україні протягом 30-х pp. в умо­вах постійного тиску сталінського тоталітарного режиму, ук­раїнська культура не згасла, продовжувала й надалі розвиватися. Система народної освіти забезпечувала доступ до знань усім трудящим, було ліквідовано в основному масо­ву неписьменність, розв'язано проблему підготовки кадрів ра­дянської інтелігенції, розширювалися масштаби досліджень у всіх галузях науки, українські літератори, живописці, те­атральні діячі та інші представники української культури зберегли літературу і мистецтво для їх відродження в май­бутньому.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1588 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2551 - | 2215 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.