У 20-30 pp. західні українці у боротьбі проти польського панування використовували різні засоби політичної діяльності, починаючи від легальних і закінчуючи найбільш радикальними - терором. Але всі українські політичні сили кінцевою метою своєї боротьби вважали досягнення незалежності Української держави.
О Наведіть факти, що свідчать про пожвавлення партійно-політич-• ного життя на західноукраїнських землях у міжвоєнний період.
1. Діяльність легальних політичних партій
Найбільший вплив у західноукраїнському суспільстві мала діяльність легальних партій, соціальною базою яких було старше покоління українських політиків, значна частина інтелігенції, духовенство, заможне селянство. «Легаліс-ти» вважали за доцільне вести активну роботу по захисту національних, соціальних і культурно-освітніх прав українців від зазіхань польської реакції. Для цього вони намагалися широко використовувати парламент, пресу, демонстрації, мітинги. Адже Польща була державою, заснованою на конституційних засадах. Польська політична система надавала можливість українцям, хоч і обмежену, чинити на законних підставах опір і протестувати проти державної антиукраїнської політики. Саме така діяльність, на думку багатьох діячів опозиційного руху, мала рано чи пізно привести до незалежності України.
На час окупації Польщею Східної Галичини тут діяли чотири основні українські партії: народно-трудова, радикальна, соціально-демократична і християнсько-суспільна. На Волині політична діяльність була менш активною, зокрема, тут існували рештки партій УНР-УСДРП, УПСР та ін.
До 1923 р. галицькі партії координували свою діяльність через Міжпартійну раду, яка підпорядковувалася еміграційному уряду ЗУНР на чолі з Є.Петрушевичем. Після рішення Ради послів про передачу Східної Галичини Польщі Міжпар-тійна рада розпалася внаслідок внутрішніх суперечностей.
Згодом найбільшою та найвпливовішою українською партією стало Українське національно-демократичне об'єднання (УНДО), яке виникло в 1925 р. внаслідок злиття народно-трудової партії з дрібнішими політичними групами Галичини та Волині центристського спрямування. Кістяк партії становили відомі й авторитетні представники західноукраїнської інтелігенції - Д.Левицький, В.Мудрий, С.Баран, М.Рудниць-кий та ін. Об'єднання виступало за конституційну демократію і незалежність України. Під його впливом перебувала більшість українських економічних, культурно-освітніх та спортивних спілок.
Досить напружені відносини між українцями і поляками, що склалися на початку 30-х pp., вимагали від УНДО більш компромісних рішень у відносинах з правлячими колами. Спочатку керівництво об'єднання висунуло вимогу автономії українських земель у складі Речі Посполитої. В 1935 р. між УНДО і урядом Польщі було укладено обмежену угоду, яка отримала назву «нормалізація».
Угода закликала українців відмовитися від антиурядової боротьби, а польська сторона зобов'язувалася припинити переслідування українських демократичних організацій та їх діячів, допустити кандидатів від УНДО до виборів, що значно збільшувало українське представництво в сеймі. В 1935 р. це об'єднання мало найбільше серед українських політичних формувань представництво в польському сеймі (17 депутатів) і сенаті (три депутати). Один із лідерів УНДО - В.Мудрий став віце-маршалком сейму. Крім цього, з концтабору у Березі Картузькій (Західна Білорусія) було звільнено багатьох українських політв'язнів, припинялося переслідування православного духовенства.
Проте політика нормалізації не всіх влаштовувала як у польському, так і в українському таборі. Місцева польська адміністрація та військові загони часто брутально поводили себе з українським населенням, а українські націоналісти, незважаючи ні на що, продовжували вести свою підривну діяльність. Все це з часом привело до краху «нормалізації», а заодно й падіння популярності УНДО серед українського населення.
Знаходили широкий відгук і соціалістичні ідеї демократичного спрямування в середовищі західних українців, насамперед селян і сільської інтелігенції. Цей політичний напрямок в Західній Україні був представлений найстарішою з усіх українських партій - Радикальною партією (УРП) та Соціал-демократичною (УСДП).
Програма УРП закликала до справедливого вирішення аграрного питання, обмеження приватної власності та відокремлення церкви від держави в західноукраїнському суспільстві. В національному питанні партія проголошувала своєю метою створення об'єднаної суверенної Української соціалістичної республіки, незалежної від Радянського Союзу, Польщі чи інших держав. Саме в досягненні незалежності радикали вбачали розв'язання всіх соціально-економічних проблем. Прагнучи поширити свою діяльність на всі західноукраїнські землі УРП в 1926 р. об'єдналася з волинськими есерами в Українську соціалістичну радикальну партію (УСРП) на чолі з Л.Бачинським та І.Макухом.
Інша соціалістична партія - УСДП, попавши під вплив комуністів, у 1924 р. була урядом заборонена. Через п'ять років соціал-демократи відновили свою діяльність незалежно від комуністів і висунули гасло незалежної об'єднаної соціалістичної України. Проте вплив їх серед населення був незначний. Програма УСДП була близькою до програмних вимог УСРП і базувалася на ідеях західноєвропейської соціал-демократії, засуджуючи більшовицьку практику будівництва соціалізму.
В західноукраїнському суспільстві також існували угодовські політичні організації, які займали лояльні позиції щодо Польщі й проповідували мирне польсько-українське співіснування в Східній Галичині. Таку позицію відстоювала заснована 1930 р. Українська католицька народна партія, що спиралася на греко-католицьке духовенство. З наступного року партія діяла під назвою Українська народна обнова.
У підсумку легальна опозиція українських політичних організацій до польського режиму мало що давала українцям. Незважаючи на протести українських послів у сеймі, поляки продовжували проводити політику дискримінації та асиміляції щодо українського населення.
2. Комуністичний рух у Західній Україні
Після невдачі національно-визвольної боротьби у західноукраїнському суспільстві ширилися ідеї возз'єднання з радянською Україною, які найактивніше сповідувала створена в 1919 р. Комуністична партія Східної Галичини. Під час короткої окупації Червоною армією в 1920 р. Галичини місцеві комуністи навіть опинилися при владі. В 1923 р. партія отримала нову назву - Комуністична партія Західної України (КПЗУ), яка того ж року під тиском Комінтерну ввійшла на правах широкої автономії до складу Комуністичної партії Польщі. КПЗУ виступала за соціалістичну революцію, яку мали спільними зусиллями здійснити робітники і селяни Польщі й Західної України. Важливим гаслом залишалося приєднання Західної України до УСРР. Але оскільки комуністичну діяльність у Польщі було заборонено, то КПЗУ змушена була діяти в підпіллі.
Коли в 20-х pp. в УСРР стали помітними успіхи у здійсненні НЕПу, політики українізації, досить значна частина населення західноукраїнських земель звернула свій погляд до радянської України. Відповідно зростала й популярність комуністів та їхніх легальних союзників - Української партії праці й особливо Українського селянсько-робітничого об'єднання (сельроб). Зрештою, їхній вплив на суспільно-політичне життя був значно менший, ніж УНДО.
Наприкінці 20-х pp. всередині КПЗУ виникла криза, спровокована керівництвом КП(б)У. Проявляючи самостійність, ЦК КПЗУ виступив на захист українізатора О.Шумського, якого було піддано гострій критиці в радянській Україні. У відповідь Л.Каганович звинуватив частину керівництва КПЗУ у зраді й добився їх виключення з Комінтерну.
Події в СРСР, пов'язані з примусовою колективізацією, масовими репресіями, голодомором, завдали відчутного удару по радянофільським настроям західноукраїнського суспільства і популярності КПЗУ. Згодом керівники партії (Й.Кролик, Р.Кузьма та ін.) були відкликані до УСРР і там знищені за сфабрикованими звинуваченнями. Останній удар по комуністичному руху був завданий 1938 року, коли, за прямою вказівкою Сталіна, Виконавчий комітет Комінтерну
розпустив КПП, а заодно й КПЗУ, мотивуючи таке рішення наявністю фашистської агентури в їх керівництві.
3. Організація українських націоналістів (ОУН) та методи їх діяльності
Протягом 20-х pp. в умовах безперспективності легальних засобів боротьби українських політичних сил проти польського панування серед радикально настроєної частини українців тривав інтенсивний пошук нових ідеологічних орієнтирів, які могли б згуртувати всі національні сили в справі творення незалежної Української держави. В тих умовах набув значного розмаху вплив різних українських націоналістичних угруповань у Західній Україні та за її межами. Після кількох підготовчих конференцій у 1929 р. представники УВО, «Спілки української націоналістичної молоді», «Легіону українських націоналістів» та «Групи української національної молоді» на І конгресі українських націоналістів проголосили створення Організації українських націоналістів (ОУН). її керівником став лідер Української військової організації Є.Коновалець.
Ідеологія ОУН ґрунтувалася на засадах українського інтегрального (або вольового, дієвого, чинного) націоналізму, розробленого відомим українським публіцистом і політичним діячем Д.Донцовим.
Донцов Дмитро (1883-1973) - публіцист, літературний критик, громадсько-політичний діяч. Народився у Мелітополі, з 12 років - сирота. Навчався у Петербурзькому й Віденському університетах. Навесні 1917-го у Львові захистив дисертацію на здобуття ступеня доктора юридичних наук. 1926 р. вийшла найвідоміша його праця "Націоналізм". Особливу увагу звертав на проблему формування національної політичної еліти. Обстоював тезу про придатність більшості засобів у безкомпромісній боротьбі за виживання нації, чим завоював прихильність тогочасної молоді. Останні роки життя провів під Монреалем, де і помер. Донцов більше ніж будь-хто з сучасників, став постаттю рівнозначно звеличуваною й засуджуваною.
Він стверджував, що нація - це абсолютна цінність, а незалежна Українська держава - найвища мета, для досягнення якої будь-які засоби є виправданими. З цього випливало, що мета виправдовує засоби, що сила волі має панувати над розумом, що краще діяти, ніж споглядати.
Український національний рух сповідував колективізм, який ставив націю як єдине ціле над індивідом, і прагнув контролювати всі прояви життєдіяльності суспільства. Інтегральні націоналісти були переконані, що знають єдиний шлях досягнення національної незалежності й були готові боротися з кожним, хто стане на їхньому шляху.
Д.Донцов та інші ідеологи українського націоналізму, розвиваючи свої ідеї, не давали чіткого пояснення про тип суспільства, який мав утвердитися після здобуття Україною незалежності. Лише зазначалося, що воно буде в основному аграрним і спиратиметься на співпрацю між державою, кооперативами та приватним капіталом. Передбачалося встановити національну диктатуру під проводом єдиної націоналістичної партії, керованої елітою «випробуваних борців» і єдиним вождем з необмеженою владою.
Ідеологія українського інтегрального націоналізму за своєю суттю була тоталітарною, на формування якої мав сильний вплив фашизм, особливо італійський. Втім, ототожнювати цей рух з фашизмом було б не зовсім доречно, оскільки він мав незалежне походження і його коріння містилося у власному суспільстві, пригнобленому сильнішою нацією. Українські націоналісти спрямовували свої зусилля на боротьбу за незалежність власного народу, а не на гноблення інших націй. У 30-х pp. тоталітаризм утвердився в багатьох державах Європи. Тож не дивно, що ці тенденції захопили й частину українців, передусім молодь, яка стала опорою ОУН.
Роль, яку брала на себе Організація українських націоналістів (ОУН), була набагато більшою від завдань УВО. Крім дотримання військових засад керівництва, конспіративних методів, суворої дисципліни, політичного терору проти польських урядовців, українські націоналісти ставили завдання очолити весь революційний рух за досягнення поставлених цілей. Особливих зусиль докладала ОУН для
популяризації своїх поглядів серед молоді. Симпатизуючи новому ідейно-революційному руху, членами ОУН, в першу чергу, ставали студенти і старшокласники. Майже в усіх університетах і середніх школах Польщі та за кордоном, де вчилися українці, виникали осередки ОУН. Для розширення свого впливу, крім діяльності в різних господарських, освітніх та молодіжних організаціях, ОУН влаштовувала масові політичні демонстрації, студентські протести, бойкотування польських товарів, видавала газети, журнали, брошури. Друкованим органом українських націоналістів був часопис «Розбудова нації», що видавався у Празі. У цій діяльності особливо виділялися такі обдаровані молоді поети, члени ОУН, як Є.Ма-ланюк, О.Ольжич-Кандиба, О.Теліга та Б.Кравців. Саме завдяки енергійності й самовідданості молоді ОУН напередодні Другої світової війни стала найдинамічнішим чинником у політичному житті Західної України. На той час організація налічувала близько 20 тис. членів і мала ще більшу кількість
співчуваючих.
Проте найважливішим засобом діяльності українських націоналістів у 30-ті pp. був політичний терор проти польського режиму та його представників, а також тих урядовців, які не погоджувалися з політикою ОУН. Постійні збройні акції мали переконати українців у можливості успішного опору й тримати суспільство в стані «постійного революційного бродіння». Вони особливо посилилися, коли в 1933 р. керівником ОУН на західноукраїнських землях став С.Бандера.
Бандера Степан (1909-1959) - військовий і політичний діяч. З 1927 р. - член УВО, з 1929 р. - ОУН. З 1933 р. - голова Крайового виконавчого органу ОУН на західноукраїнських землях. Організатор замахів, у тому числі вбивства у 1939 р. міністра внутрішніх справ Польщі Б.Перацького. Заарештований у червні 1939 р. Після процесів у Варшаві й Львові був засуджений на смертну кару, замінену на довічне ув'язнення. Звільнений з в'язниці з розвалом Польщі (1939).
У першій половині 30-х pp. поряд з численними актами саботажу та експропріаціями державного майна члени ОУН вчинили понад 60 замахів та вбивств. Найбільший резонанс мали вбивства: працівника радянського консульства у Львові О.Майлова (1933) як помста за голодомор, вчинений більшовиками у радянській Україні; авторитетного українського педагога і директора гімназії у Львові І.Бабія (1934), звинуваченого у національній зраді, міністра внутрішніх справ Польщі Б.Перацького (1934), на якого ОУН поклала відповідальність за пацифікацію 1930 р.
Після вбивства останнього польська поліція розгромила Крайовий провід ОУН у Галичині та заарештувала багатьох її членів, включаючи С.Бандеру і М.Лебедя, котрі організували замах. На судових процесах, які набули широкого розголосу в Польщі та за її межами, С.Бандера і деякі його соратники були засуджені до смертної кари, згодом замінену довічним ув'язненням. Сотні рядових членів ОУН опинилися в концтаборі Береза Картузька. Усі українські партії й митрополит А.Шептицький засудили терористичні акти ОУН, звинувативши націоналістів у тому, що вони давали уряду привід для обмеження легальної діяльності українців.
Конфлікт між старшим поколінням українських політичних діячів, прибічників легальних методів роботи та революційно настроєною молоддю виявився і в самій ОУН. Помірковане крило організації, до якої входили загартовані роками і досвідом боротьби Є.Коновалець, Д.Андріївський, О.Сеник, М.Сціборський та інші, не відкидаючи насильства, були схильні добиватися у своїх прагненнях допомоги іноземних держав, насамперед Німеччини. Підлеглий же їм галицький Крайовий провід, до якого входили представники молодого покоління - С.Бандера, М.Лебідь, Я.Стецько, І.Климів, Р.Шухевич та інші, становив радикальне крило ОУН. Ці молоді революціонери вбачали за доцільне спиратися на власні сили і рішуче обстоювали методи терористичної діяльності.
Вбивство в 1938 р. у Роттердамі (Голландія) агентом радянського Союзу авторитетного керівника ОУН Є.Коноваль-ця стало відчутним ударом для українського націоналістич-
ного руху. Проте незважаючи на все, вплив організації в західноукраїнському суспільстві залишався значним, який з початком Другої світової війни почав невпинно зростати.