Процес інтеграції людини в суспільство завжди відбувається під його пильним наглядом. З метою існування як злагодженої системи суспільство в усі часи регулювало соціальну взаємодію через спеціальний механізм підтримання суспільного порядку. Цей механізм називається соціальним контролем. Соціальний контроль, по-перше, оберігає суспільство від руйнації, по-друге, стабілізує його розвиток. Саме завдяки наявності соціального контролю суспільство виробляє певні типи поведінки. Реалізація цього призначення відбувається за допомогою таких двох елементів контролю як соціальні норми та соціальні санкції.
Соціальні норми - це приписи, правила, вимоги, побажання або очікування поведінки, що ціннісно значима для суспільства.
Як еталони моделі поведінки вони завжди мають конкретно-історичний характер і підрозділяються на загальнолюдські та соціально-групові.
Норми - це стражі порядку й охоронці цінностей.
Соціальні санкції - це система заохочень, засобів нагород і покарань, що стимулюють людей на виконання соціальних норм. Існує чотири типи санкцій: позитивні, негативні, формальні і неформальні.
Отже, людська поведінка жорстко обмежена і регулюється суспільством. Для цього воно застосовує систему соціального контролю.
Внаслідок цього формується поведінка, що схвалюється суспільством.
Оскільки людина - істота колективна, то, приймаючи участь у колективних діях, вона постійно має пристосовуватись до вимог оточуючих. Соціологічний підхід до вивчення людської поведінки полягає в тому, що людина рідко буває ізольована і діє цілком незалежно. її дії контролюються або її свідомістю (самоконтроль), або суспільством (зовнішній контроль). Але не дивлячись на жорсткий контроль, в суспільстві завжди має місце не лише поведінка, що відповідає нормам і цінностям суспільства. Існує також поведінка всупереч тим нормам, що виробило суспільство.
Поведінка, згідно з соціальними приписами і вимогами спрямована на досягнення цілей, що схвалюються суспільством в соціології, називається конформною. Конформізм, на думку Р.Мертона, - це поведінковий тип, що відзначається відповідністю цілей та засобів їх досягнення.
Поведінка, що конфліктує з виробленими суспільством нормами, тобто відхиляється від них називається девіантною.
Девіація (deviatio - з лат. відхилення) - це поведінка, що вважається відхиленням від норм суспільства в цілому, або окремої соціальної групи і спричиняє ізоляцію, лікування, виправлення чи покарання порушника норм.
Девіація може мати індивідуальний і соціальний характер. Ознак соціальної девіація набуває коли має місце:
1) однакова спрямованість таких відхилень в ідентичних групах за однакових умов;
2) співпадання факторів, що її спричиняють;
3) певна повторюваність, усталеність та поширеність таких явищ.
Отже, соціальні відхилення - це закономірні процеси, що отримали певне поширення або мають таку тенденцію.
Згідно з теорією американського соціолога Р.Мертона існує чотири типи девіантної поведінки. Інновація (innovation з англ.- нововведення) передбачає прийняття цілей суспільства, але відмову від схвалених ним засобів досягнення. "Нововведення" цього поведінкового типу суперечать прийнятим в суспільстві нормам взаємодії. Наприклад: рекет, використання свого службового становища задля покращання свого матеріального становища. Ритуалізм, як тип девіантної поведінки, ґрунтується на запереченні цілей суспільства за одночасної згоди використовувати соціально визнані засоби їх досягнення. Яскравим прикладом такої поведінки є типовий педантичний клерк. Наступний тип девіації - ретритизм. Така поведінка відзначається одночасним запереченням схвалених суспільством цілей діяльності і засобів їх досягнення. Така поведінка властива маргінальним прошаркам.
Останній поведінковий тип - бунт. Він ґрунтується на запереченні цілей та засобів їх реалізації, що панують в суспільстві, при одночасному створенні нових.
Соціальна девіація завжди має відносний (релятивний) характер. По-перше, тому, що стандарти, норми поведінки не виправдовують себе під час суспільного розвитку, постійно відбувається зміна сподівань, за якими визначається ступінь девіантності. Через це одні і ті ж вчинки часом оцінюють як злочин, а часом як подвиг. Має місце розбіжність в оцінці одного і того вчинку різними соціальними групами та суперечність конкретно-історичних норм.
По-друге, на девіантну оцінку впливає невизначеність поведінкових сподівань.
По-третє, коли норми навіть повністю сформовані серед людей, але можуть виникнути розбіжності щодо їх законності і правильності.
А тому завжди потрібно співвідносити офіційні оцінки та оцінки безпосереднього оточення.
Через релятивну природу девіації неприпустимо навішувати ярлик девіанта. Це зумовлено також тим, що люди в своєму житті хоч раз, але здійснюють девіацію. За даними американських досліджень це визнали 99% опитаних. В нормально розвинутих суспільствах на кожну групу припадає 10-15% девіантів. 70% населення здебільшого "середняки", тобто люди з незначними відхиленнями.
Оскільки будь-які відхилення від норми - це є девіація, то постає питання про форми та ступінь відхилення. Серед девіантних форм поведінки є такі, що однозначно оцінюються як девіантні (вбивство, зґвалтування тощо), а саме ті, що класифікуються як протиправні. Така поведінка в соціології отримала назву деліквентної.
Що стосується причин та обставин девіації, то в соціології досі не має єдиної точки зору. Відповідно до основних течій соціології існують різні підходи до їх пояснення.
Біологічний підхід спирається на анатомічні особливості статури та фізіогномічні ознаки. Одним з перших його представників був італійський лікар Чезаре Ломброзо. Спочатку Ломброзо, а в XX ст. Е. Гутон доводили, що злочинність і нахил до інших різновидів девіації зумовлені зовнішніми біологічними ознаками людей. За думкою Ломброзо, "кримінальний тип" асоціюється з ранніми етапами еволюції будови людини.
Йому властиві такі фізіогномічні і біопсихічні ознаки, як виступаюча нижня щелепа, ріденька борідка та понижена чутливість до болю.
Ця теорія набула широкого розповсюдження, знайшла своїх послідовників і серед соціальних мислителів, а також відображення в літературі та мистецтві.
Американський лікар і психолог Уільям Шелдон у своїй теорії соціально-психологічних типів особистості обґрунтовує ідею взаємозв'язку будови тіла, психічних характеристик індивіда та типів поведінки. Ендоморф - це людина помірної повноти, з м'яким і дещо округлим тілом. Він відзначається приємністю, вмінням жити у злагоді і потуранням своїм бажанням. Другий тип - мезоморф - має такі ознаки: сила і стрункість, схильність до неспокою, активність, але недостатня чутливість. Нарешті - ектоморф. В нього тендітна статура. Йому властивий потяг до самоаналізу, підвищена чутливість і ранимість. Хоча і не в такій різкій формі, як вищезгадані вчені, У.Шелдон стверджує, що саме мезоморфи найбільш схильні до девіації.
Останнім часом біологічні тенденції мають місце в поясненні відхилень сексуальної поведінки, насамперед через аномалію статевих хромосом.
Психологічний підхід базується на аналізі психічного стану людини. Це насамперед порушення в розумовому розвитку, дегенеративність, дебілізм, психопатія, тощо. Найбільш яскраве втілення ця тенденція отримала в психоаналізі і особливо в "концепції комплексів", зокрема аналізі "комплексу вини". За думкою Фрейда та деяких його послідовників саме почуття провини і бажання покарання як засіб позбавлення від нього спонукає до девіантних вчинків.
Не відкидаючи деяких раціональних моментів, розглянутих вище концепцій, ми все ж не знаходимо в них пояснення соціальної обумовленості девіації. Соціологічний підхід як чинники девіації розглядає:
- відсутність норм і розривів між цілями суспільства і засобами їх досягнення (теорія аномії);
- культурні цінності, що провокують людей до девіантних вчинків (культурологічні теорії);
- навішування ярлика девіанта (стигматизація) як мотив, стимул, каталізатор девіантності;
- розробка законів як джерела соціального конфлікту (радикальна кримінологія).
Попри певні відмінності всі теорії соціологічного напрямку визначають девіантну поведінку як таку, що має відхилення із знаком "-".
Але ми знаємо, що в житті є і тип поведінки, що хоча і відхиляється від пануючих стереотипів, але позитивно впливає на соціальний процес.
Тому аналіз поведінки передбачає урахування як позитивної, так і негативної спрямованості девіації. Він повинен спиратися на взаємодію двох факторів і сприйняття чи відхилення людьми цілей суспільства та соціально схвалених засобів їх досягнення.
Теорія аномії (Е.Дюркгейм, Р.Мертон) вважає, що девіація зростає і набуває нових форм внаслідок аномічного стану суспільства.
Аномія - це стан суспільства, що відзначається руйнацією його цінносно-нормативної системи. Внаслідок цього члени суспільства або ставляться до соціальних норм індиферентно, або зовсім їх не дотримуються. Має місце невідповідність цілей і засобів їх досягнення, що спричиняє девіантність.
Чинники девіації розглядаються і в культурологічних концепціях. Під цим кутом зору девіація з одного боку, є результатом суперечливості норм панівної культури і субкультури, а з іншого - неоднозначності (диференційованості) впливу культурних цінностей, тобто наявності серед них таких, що сприяють порушенню закону.
Нарешті, девіація спричиняється "навішуванням ярлика" девіанта. Мова йде про можливість тих чи інших впливових груп, передусім офіційних (правоохоронні органи, лікарі, вчителі, тощо) нав'язувати певні стандарти поведінки менш впливовим. Частіше ця причина є фактором вторинної девіації. Однак, оскільки у визначенні девіантності можуть бути помилки, то часом і недевіант стає девіантом під тиском такого "ярлика".
Радикально-кримінологічна позиція вважає, що девіацію спричиняє порушення головних принципів законодавчої системи, що з юридичної точки зору є підривом устоїв даної соціальної системи.
Отже, девіація досить поширене соціальне явище, бо поки існують правила, завжди знайдуться їх порушники. Окрім того, суспільство розвивається і потребує нових норм задля свого функціонування як системи. Ці нові норми неминуче породжують нові типи девіації. Звідси необхідність формування толерантного підходу до девіантності і розуміння її об'єктивності.