Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Суперечності розвитку сучасного суспільства




Суспільний прогрес здійснюється в результаті усунення, подолання соціальних суперечностей. Внутрішнім джерелом розвит­ку народів, зв'язків між ними, людства виступають суперечності. Та необхідно відрізняти суперечності, що обумовлюють відтворення відно­син в межах соціально-економічної і політичної системи та суперечнос­ті, що викликають розвиток соціально-економічної і політичної системи та їх зміни. Суперечності, суспільно-обумовлюючі відтворення відно­син — це суперечності функціонування суспільства, а суперечності, що викликають розвиток соціально-економічної та політичної системи — суперечності розвитку суспільства. І ті та інші суперечності тісно взає­мозв'язані. В первісному суспільстві, що розвивалось надзвичайно по­вільно, суперечності функціонування виступали на передній край. З виникненням класів суспільство стає ареною класової, станової, касто­вої боротьби. Суперечності між рабами і рабовласниками, плебеями і патриціями, кріпосними залежними селянами і феодалами, ремісниками і купцями, найманими робітниками і капіталістами стають основними у сфері суспільних відносин, виступають, насамперед, як суперечнос­ті функціонування кожної соціально-економічної системи, оскільки відтворюють існуючі суспільні відносини. Але чим швидше просува­ється історія, тим більшого значення набувають суперечності розвит­ку, обумовлені зародженням і розвитком наступної прогресивної в порівнянні з попередньою соціально-економічною системою.

Соціальні суперечності діляться на зовнішні і внутрішні, основні і неосновні, антагоністичні і неантагоністичні. Специфіка соціаль­них суперечностей проявляється, насамперед, в тому, що соціальні суперечності об'єктивні і виступають у формі суб'єктивної діяльнос­ті людей. Зовсім недавно вважались основними суперечностями су­часної епохи — протистояння двох світових систем. Початок XX ст. зв'язаний із соціалістичною революцією в Росії, з різким загострен­ням суперечностей суспільного розвитку. Оглядаючись на джерела протистояння, неможна не бачити його об'єктивної обумовленості. Адже теорії та концепції, що не мають об'єктивних основ і не відображають потреби, інтереси, цінності суспільного розвитку, а тим більше, які йдуть в супереч з ними, не змогли б тримати під впливом мільйони людей на протязі десятиліть. У сучасних умовах, що зазна­ли докорінних змін, глобальне протистояння двох систем вичерпано. В ядерний вік збройна сутичка не може закінчитись нічим іншим, як самознищенням людства. Соціальне протистояння об'єктивно усува­ється і в політичній, економічній, гуманітарній сферах. Тим-то про­тистояння йде в супереч з основними процесами розвитку сучасної цивілізації, що відбувається під впливом науково-технічної революції і відповідними інтересами людства. Після багатьох десятиліть розколу і непримиримого протиборства людство не тільки опинилось перед не­обхідністю, а й набуло можливості стати на шлях співробітництва в створенні цілісного, стабільного і справедливого світового порядку.

Співвідношення між загальноцивілізованим і соціально-економіч­ними і політичними факторами у розвитку суспільства не залишаються незмінними. В міру зрілості суспільства дії соціально-економічних, по­літичних законів розвитку слабшають, тоді як роль загальноцивілізованих факторів зростає і стає дедалі певною. Історичний досвід людства виявляє помилковість штучно внесеної в суспільствознавство тези про те, що в умовах капіталістичного суспільства не можуть народитись інші, некапіталістичні форми та тенденції суспільного життя. Та мар­ксизм ніколи і не виключав визнання більших зрушень в історії розвит­ку, ніж зміна суспільних систем. Саме Карлу Марксу належить думка про те, що з подоланням антагоністичних суперечностей суспільного розвитку завершується предісторія людського суспільства, а попередня історія — це болісний, тяжкий процес народження справді цивілізації людства. Проблема визначення соціальних суперечностей — ключова проблема соціальної філософії. Існує два підходи до визначення соці­альних суперечностей: матеріалістичний та ідеалістичний.

Основними суперечностями, вважав Георг Гегель, є суперечності в сфері ідеології. Фрідріх Енгельс вважав, що непослідовність ідеалізму в тому, що ідеалізм зупиняється на існуванні ідеальних спонукальних сил, які є в суспільстві. Матеріалізм завжди визнавав спонукальними мотивами суспільного розвитку об'єктивні суперечності: об'єктивні суперечності в сфері економіки (суперечності між продуктивними силами і виробничими відносинами, суперечності власності на засо­би виробництва, суперечності між соціальними спільностями, соціаль­ними верствами та ін.); суперечності в сфері політичній (ідеологічні суперечності). Що ж стосується антагоністичних і неантагоністич­них суперечностей, то вони відрізняються гостротою і характером вирішення. Механізм вирішення суперечностей різноманітний: усу­нення, зняття суперечностей, регуляція дій соціальних спільностей, взаємодія їх інтересів, потреб та ін.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 517 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2253 - | 2077 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.