Переходячи до вивчення фактичного матеріалу другого питання, важливо звернути увагу на деякі зовнішньополітичні фактори, які активно впливали на розвиток економіки України. Насамперед це наслідки татаро-мон-гольської навали, в результаті якої було зруйновано, пограбовано або й повністю знищено багато сіл і міст — осередків ремесла, торгівлі, культури, знищено велику кількість населення. Панування Золотої Орди ускладнило політичну й економічну еволюцію українських земель: поглибилася феодальна роздробленість, уповільнився процес консолідації князівств, що й дало змогу сусіднім державам опанувати їх у XIV ст. Надалі Україна зазнавала спустошливих набігів ординців, особливо з утворенням у XV ст. Кримського ханства, під час яких грабувалися міста і села, гинуло багато людей, а ще більше потрапляло у полон. Про це свідчить наявність у волостях України великої кількості "пустовищ". Лише при спустошенні кримчаками Галичини, Волині та Поділля у 1508 р. ясир становив понад 50 тис. осіб. Значних руйнувань зазнавали й південно-східні райони України, де відбувалися часті збройні сутички ВКЛ з Московським князівством. Тому влада мусила звільняти розорене населення на певний час від сплати податків, надавати йому різні митні пільги тощо.
Розглядаючи тенденції економічного розвитку українських земель XIV — першої половини XVII ст., слід звернути увагу і на їх специфіку в окремих регіонах, особливо з XVI ст. у зв'язку з розвитком товарно-грошових відносин. Ця обставина у свою чергу мала великий вплив на перебудову феодального господарства, впровадження фільваркової системи, що відповідно спричинило низку заходів, спрямованих на посилення феодальної залежності селянства і, зрештою, його повне закріпачення. Насамперед це стосувалося західноукраїнських земель та центральних районів правобережної Київщини. На півдні та на сході України ці процеси були дещо уповільнені, панщинна система лише започатковувалася.
Основною галуззю економіки України XIV — першої половини XVII ст. залишалося сільське господарство, передусім землеробство, яке набувало інтенсивнішого розвитку завдяки запровадженню більш досконалих знарядь праці, повсюдному впровадженню трипілля, використанню добрив, серед сільськогосподарських культур підвищилася частка пшениці. У зв'язку з розвитком броварництва розширилися посіви ячменю та хмелю. Культивувалися технічні та городні рослини, значного поширення набуло садівництво. Поряд з традиційним бортництвом розвивалося пасічне бджільництво. Важливе місце належало тваринництву, набуло розвитку табунне конярство. Не втратили значення і традиційні промисли: мисливство, рибальство, збиральництво, бортництво. Знелюднені набігами ординців величезні простори східноукраїнських земель перетворилися на суцільні мисливські й бортні "уходи". Прикметно, що у XIV—XV ст. населення цих земель, як і за давніх часів, сплачувало данину "медом і скорою" (шкурками хутрових звірів). Активно здійснювалися добування поташу, виробництво селітри, набувало
Тема 4
поширення солеваріння. Важливою галуззю стало млинарство, що було монополією феодалів. Водяні млини на одне-два, а то й на одинадцять водяних коліс були ледь не в кожному панському господарстві.
Важливо закцентувати увагу студентів на процесі формування і розвитку феодального землеволодіння — основі феодально-кріпосницької системи. Перехід руських земель під зверхність литовських князів не викликав істотного перерозподілу земельної власності, оскільки саме утворення Литовсь-ко-Руської держави спиралося на визнання земельних прав знаті. Зберігалася й загальна модель владних структур з тією лише відмінністю, що місце давньоруських удільних князів посіли представники великокняжої династії Гедиміновичів. Так звані уставні грамоти великих князів литовських підтверджували права й пільги новоприєднаних руських земель. їх видавали боярській знаті, яка на момент входження руських князівств до ВКЛ володіла спадковими ("отчинними") землями і тепер визнавала себе васалами нового сюзерена.
Разом з територією волості у підпорядкуванні намісника опинялися і групи дрібних землевласників, що володіли землею не як "отчичі", а як "кінні слуги" на рицарському праві, зобов'язані відбувати збройну службу. Напружена зовнішньополітична обстановка вимагала залучати до військової служби якомога більше населення, в тому числі й селянського, а відповідно — й економічного забезпечення, що реалізувалося в умовному землеволодінні, наданому з князівського домену. Верховні правителі надавали своїм васалам окремі дворогосподарства, села й території у волостях, а то й цілі волості в умовне або спадкове володіння (з правом передання своїх володінь у спадщину, продажу тощо). В деяких регіонах України існувала традиція, за якою місцеві бояри тримали цілі волості по черзі. Зокрема волості Бирин, Золвяж, Утешків, Лопатин, Хотень, Олевськ у 70-х pp. XV ст. здавалися у почергове держання (по одному року) київським і житомирським боярам. Іншими умовами держання землі за військову службу були: "до волі і ласки господарської", "до живота" (до смерті васала), "до двох животів" (до смерті васала і його сина) тощо. Бояри прагнули перетворити тимчасове володіння у спадкове, зрівняти його у правовому відношенні з вотчиною. І це їм нерідко вдавалося — протягом XVI ст. значно зросла кількість пожалувань ''на вічність".
Важливо наголосити на тому, що водночас із розширенням феодального землеволодіння відбувалася концентрація великої земельної власності в руках супермагнатів: Замойських, Жолкевських, Калиновських, Потоцьких, Вишневецьких, Острозьких. Особливо швидко зростало феодальне землеволодіння після Люблінської унії 1569 р. та постанови сейму від 1590 р. про роздання "пустищ, що лежать за Білою Церквою". Вже у XVII ст. Яремі Виш-невецькому належало 7445 димів (близько 50 тис. підданих) на Київщині та 1170 димів на Волині. Він входив до найвужчого кола "некоронованих королів" Речі Посполитої, поступаючися лише князю Владиславу-Домініку
Українські землі у складі Великого князівства Литовського та Речі Посполитої (XIV—XVI ст.)
Заславському, власнику 25 178 димів (у т. ч. на Волині — 14 108, Брацлав-щині — 8556, Київщині — 2514), і Юрію Збаразькому, якому в 1631 р. належало 24 382 димів.
Паралельно зростало і розширювалося церковне землеволодіння, насамперед монастирське. Так у XVI ст. у володінні Києво-Печерського монастиря згадується близько 30 сіл Київського, Любецького, Остерського та Чорнобильського повітів; Пустинно-Микільському монастирю у XVI ст. належало понад ЗО сіл, серед яких Княжичі, Борщовиця, Дарниця на Дніпрі, Шепеличі на Прип'яті та ін. Великими землевласниками були також Михайлівський Золотоверхий, Межигірськии, Красносільський, Спаський та інші монастирі, до яких перейшла частина як державних, так і приватних сіл. На Волині у XVI ст. згадувалося близько 70 монастирських сіл. Крім того, у власності Луцько-Острозької та Володимиро-Берестейської епископій перебувало не менш як 60 сіл та 4 містечка.
У контексті розгляду проблеми землеволодіння слід також звернутися до проблеми еволюції волосної громади на українських землях у XIV — на початку XVII ст. На той час до її структури належали: центри волостей (місто, містечко, велике село), приватні села, великокнязівські (державні) села, згуртовані дворища тощо. Аналогічно дворищам, частинами волостей були також "служби", а у волостях Київщини відомі "потуг" і "тягл". Найбільш поширеною структурною одиницею сільської громади був "дим" — дворо-господарство селянської сім'ї, яка включала 2—3 покоління родичів. Волосна громада мала свою територію, яка складалася з наділів орних земель та угідь (земель, що належали відособленим дворогосподарствам, та загального користування), незайманих цілинних ділянок (їх можна було займати у разі потреби членам волості), а також земель, що додатково розподілялися між дворами, пропорційно до розмірів останніх. Названі три види земель становили загальний земельний фонд — волосну альменду. Жителі волості могли користуватися альмендою, але вона ніколи не могла перейти до них у спадкове володіння. У свою чергу, право користуватися волосною альмендою давала селянам наявність алоду (спадкового наділу). До XVI ст. волості утримували у своєму складі і селян, і бояр, і зем'ян, які спільно вирішували основні проблеми громади (сплата податків, розподіл волосних коштів, розмежування земель, черговість відбування сторожової служби) на загальних зібраннях — вічах. Віча розглядали спірні питання, розслідували кримінальні справи, чинили суд у присутності представників державної адміністрації (вижів, водних). Звідси і походить термін "копний суд", де "копа", "купа" — це громада. Очолювалися громади сільськими старостами (старцями, отаманами, війтами, тивунами). Важливо зазначити, що в Галичині поряд із сільськими громадами на руському праві були також села на німецькому та волоському праві, де урядували солтиси та війти (німецьке право), князі та крайники (волоське).
Тема 4
У процесі розвитку економічних відносин у XV—XVI ст. посилювалася дія чинників, що призводили до руйнування волосних громад. Найважливішими з них були ті, які давали волощанам можливість виходу зі складу громади разом зі своїми алодами, що вело до порушення цілісності волосної території, а отже, економічних та соціальних відносин у її структурі; до руйнування громади спричинялося також адміністративно-господарське відокремлення центрального містечка або міста від неї.
Важливо простежити еволюцію форм селянського землекористування. За традиціями звичаєвого права селяни розглядали свої алоди як власність, однак феодальне право Корони Польської, ВКЛ, аз 1569 р. — Речі Посполитої вважало селян лише держателями землі, яких можна було будь-коли витіснити з неї. До певного часу королівська та великокнязівська влада були зацікавлені головним чином в тому, щоб землі не пустували і з них своєчасно надходила натуральна чи грошова рента. Але з кінця XV ст., зі зростанням феодального землеволодіння, а особливо із середини XVI ст. (коли в процесі утвердження фільваркової системи господарства значно зросла вартість землі), умови селянського землекористування різко змінилися. У 1557 р. Си-гізмунд-Август II запровадив "Уставу на волоки", мета якої полягала в примноженні державної казни за рахунок підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва в нових умовах товарно-грошових відносин. Згідно з реформою, землі перемірювалися і ділилися на окремі ділянки — волоки, з яких нараховувалися податки. Обміром усі орні землі сільської громади поділялися на три умовні рівні поля, і дворогосподарство отримувало рівний з іншими наділ у кожному з виміряних трьох полів. Сума трьох наділів становила одну волоку, яка за розмірами поступалася дореформе-ним селянським землекористуванням. Бідні господарства одержували близь-1 ко 1/10 волоки — загороди. Земля, що залишалася після наділення селян, І відходила під фільварок. Зокрема в артикулі 20 "Устави" наголошувалося: І "Фільварки хочемо мати, щоб вони скрізь були заведені, причому якнай-| більшого розміру, при кожних замках і дворах наших, крім тих, де б ґрунти І погані або неродючі були, — такі (ґрунти) наказати людьми осаджувати, зо-1 ставивши на уряд у кожному полі по одній волоці". У процесі реформи юри-1 дичні акти постійно підкреслювали відсутність у селян права на землеволо-1 діння, отже, вони втратили сформовану століттями, базовану на звичаєвому І праві, можливість вільно розпоряджатися своїми наділами. Шляхта держа-1 ла наділи на правах повної власності, а співвідношення фільваркової і се-1 лянської землі становило 1:7. Збільшувалися норми відробіткової та грошо-1 вої ренти. Узаконюючи такий порядок речей, "Устава на волоки" містила! імператив: "... А до роботи приступати підданим, як сонце сходить, а зійти (зі роботи), як заходить (сонце), а відпочинку тим, що з худобою роблять, перед! обідом — година, в полудень — година, надвечір — година; а котрі пішо роб-І лять, тим відпочинку в ті ж часи, але по півгодини має бути;...а хто рано на І роботу не вийде через запізнення, такий другого дня стільки ж часу, на!
Українські землі у складі Великого князівства Литовського та Речі Посполитої (XIV—XVI ст.)
скільки спізнився, відробити має" (артикул 20). Так на Волині у другій половині XVI ст. відробітки становили 3—4 дні на тиждень, а грошовий чинш коливався від 31 до 60 грошів з однієї волоки. Вол очна реформа в Україні була проведена в межах Берестейщини, Пінщини, Кобринського повіту і Кременецького староства на Волині, а після Люблінської унії реформування земельного устрою відбувається і на інкорпорованих до Речі Посполитої українських землях. У першій половині XVI ст. спроби запровадження волоч-ної системи були зафіксовані на Лівобережній Україні. Ця система, інтенсивно розвиваючись у XVI ст., значно посилила особисту залежність селян від феодалів. Якщо у дворі головною формою експлуатації селян були різні данини, то у фільварку, який базувався на праці залежних селян, замість них утверджувалася панщина. Зростання фільварків супроводжувалося обезземеленням селян і збільшенням панщини, посиленням і юридичним оформленням кріпацтва.
Одночасно з перетворенням вільного орача на робочу силу в панському фільварку прогресувало й обмеження його особистих та майнових прав. Насамперед це стосувалося позбавлення права вільного виходу з волості. Згідно із "Судебником" 1468 р. посилювалося покарання селянина за непослух, а суд над ним міг здійснювати пан. У 1505 р. сейм Корони Польської прийняв ухвалу, за якою вихід із села дозволявся лише за згодою пана, що практично зовсім унеможливлювало його. Вже закони Першого Литовського Статуту 1529 р. забороняли залежному селянину при переході забирати з собою майно, худобу, реманент тощо. Було встановлено 10-річний термін розшуку і повернення втікачів, суворе покарання очікувало їх переховувачів. Третій Литовський Статут 1588 р. завершив юридичне оформлення кріпацтва в Україні. Селяни стали цілком безправними. Копний суд був замінений вотчинним: тепер пан сам судив і карав селян. Французький інженер Г. Боп-лан, змальовуючи стан підневільного селянства, писав, що селянам тут гірше, ніж каторжникам на галері.
Переходячи до розгляду розвитку ремесла і торгівлі, зростання міст, необхідно звернути увагу на негативні наслідки монгольської навали, які значно уповільнили економічний розвиток українських земель на кілька століть. Багато першокласних майстрів загинуло, було забрано до Золотої Орди, якась частина, рятуючися, переселилася у більш безпечні місця, що спричинило "інформаційний розрив" між генераціями міських ремісників. Проте поступово, з подальшим поглибленням суспільного поділу праці, збільшувались обсяги ремісничого виробництва, підвищувалася його якість, виникали нові ремісничі професії. Джерела свідчать про наявність в українських містах наприкінці 60-х pp. XVI ст. близько 130 ремісничих спеціальностей. Найбільше (понад 20) їх припадало на ковальсько-слюсарне і ювелірне виробництво, зброярство. Серед них були: замочники, золотарі, конвісари, котельники, ковалі-універсали, зброярі, мідники, шабельники, сагайдачники, стільники та ін. Масовими стали спеціальності, пов'язані з виробництвом
Тема 4
продуктів харчування, одягу, взуття. Так у середині XVI ст. у Луцьку мешкало 79 хлібників, 33 м'ясники і стільки ж чоботарів. Концентрація в містах ремісників об'єктивно сприяла зміцненню зв'язків ремесла з ринком, орієнтувала його на товарне виробництво. Важливим фактором розвитку міського ремесла була цехова система організації ремісників за західноєвропейським зразком. Основна мета середньовічних цехів полягала у збереженні монополії в ремеслі та ліквідації конкуренції з боку нецехових ремісників. Перші цехові корпорації ремісників виникли наприкінці XIV ст. у Львові, Перемишлі, кількість їх з часом зростала, і вже у XVI ст. вони існували у більшості міст. Таку Львові у XIV ст. було 4 цехи (пекарський, різницький, шевський і кравецький); у XV ст. — 14; а на середину XVI ст. — близько 20. Цехи очолювали цехмайстри — старшини, яких обирали з числа найбільш впливових майстрів, що входили до цехового братства. Майстри тримали підмайстрів та учнів. Діяльність цехів регламентувалася спеціальними статутами (кожен цех мусив мати власну письмову "уставу", затверджену королем чи власником міста), що охоплювали як виробничі, так і моральні аспекти життя ремісників. Окрім цехових майстрів були і позацехові — так] звані партачі, які перебували в гірших умовах, не маючи корпоративний привілеїв. У Києві ремісники сплачували воєводі по два гроші кожен. Крім того, лучники давали йому по "луку доброму", шевці — "по парі ботов", кої валі — по сокирі, стрільники — по 10 стріл, а римарі, кравці та кушніри робили йому "даром", що скаже. Різники давали від кожної "яловиці" по грошу.
Поряд з ремеслами на українських землях розвивалися різні промисли, які становили окремі галузі феодального виробництва і концентрувала відносно великі групи кваліфікованих ремісників і залежних селян, об'єднм них певним договором. Найбільш розвинутими промислами були виробним тва: поташу, заліза, селітри, скла, горілки, солі, деревного вугілля, борош на, цегли та ін. Поступово з простого товарного виробництва виростали ранні форми мануфактури. Такими були ливарні, зокрема ті, що виробляли гарі мати і дзвони (Львів, Черкаси, Біла Церква), гути, особливо з виготовлена художнього скла, папірні, монетні двори.
Вивчаючи матеріал про середньовічні міста України, необхідно зосер дитися на теоретичних засадах визначення середньовічного міста, динаміг зростання міст, їх категоріях, запровадженні в них магдебурзького права.
Розглядаючи питання, пов'язані з розвитком внутрішньої і зовнішнь торгівлі, слід звернути увагу на зміни, насамперед у міжнародній торгі України, спричинені уповільненням ремісничого виробництва. Експортр місничих товарів практично припинився, і це зруйнувало торговельнийм ханізм постачання південноруських земель сировиною експортного призн чення, насамперед хутром, а відтак — підірвало пов'язану з цим важли рушійну силу економічного процесу. Тим часом на європейському ринг швидко зростав попит і підвищувалися ціни на сільську продукцію і лісо
Українські землі у складі Великого князівства Литовського та Речі Посполитої (XIV—XVI ст.)
матеріали, і це визначило асортимент експорту з України на майбутнє. Провідна роль у західноєвропейській торгівлі належала магнатам і шляхті у зв'язку з пануванням феодальної власності на землю і ліси. XVI—XVII ст. стали часом зростання економічної ініціативи панства, значна частина якого фактично утворила своєрідну верству землевласників-купців підприємницького типу, що мало великий вплив на розвиток економіки.
Попит західноєвропейських країн на сільськогосподарську продукцію стимулював вивезення з України худоби, зерна, меду, воску, прядива, вовни, шкіри. Особливо багато вивозилося зерна. Так, у середині XVI ст. вивозилося 17 тис, у другій половині — 78, а в першій половині XVII ст. — до 84 тис. лаштів (лашт — близько 2 т) хліба. Багато експортувалося ванчосу — дубових колод та клепок, а також поташу, дьогтю, смоли тощо. З іншого боку, зріс попит місцевих феодалів на промислові вироби, прикраси, речі особистого вжитку західноєвропейського та східного ґатунку. Михалон Литвин писав, що у Києві "...така велика кількість дорогого шовкового одягу, кош- товного каміння, соболів та іншого хутра, що... самому траплялося бачити шовк, який коштував дешевше, ніж у Вільні льон, а перець — дешевше солі". Як і раніше, центром міжнародної торгівлі залишався Київ, де перехрещувалися великі торгові шляхи, які поєднували Західну та Східну Європу, Балкани, Близький Схід. Документи XV ст. свідчать, що за величиною митних зборів Київ займав одне з перших місць у ВКЛ. З XVI ст. роль посередника у торгівлі з країнами Західної Європи, зокрема Англією, Францією, Фландрією, відігравав Гданськ. Центром італійської торгівлі став Львів, де зосередилася діяльність купців із Генуї, Флоренції, Венеції. Львівське купецтво здобуло "складське право", яке забороняло транзитну торгівлю із Заходу на Схід і навпаки будь-яким купцям, окрім львівських, що давало їм можливість нагромадити великі капітали. Купці мали їздити визначеними маршрутами, не минаючи митниць, що контролювалися владою (митні збори істотно збагачували державну скарбницю). Тим, хто намагався уникнути сплати мита, влада, крім іншого, не гарантувала безпеки і відшкодування збитків. Важливе значення в розвитку економіки відігравала і внутрішня торгівля. Бажано розглянути її організацію: торги, ринки, ярмарки, де відбувався обмін як місцевими, так і привізними товарами.
3. Зовнішньополітичні аспекти життя України. Боротьба зовнішніх сил за українські землі у XIV — XVI ст. Переходячи до розгляду зовнішньополітичних проблем, які мали безпосередній вплив на розвиток України в окреслений період, необхідно відразу означити настанови теоретично-методологічного плану, крізь призму яких розглядатиметься фактичний матеріал. Зовнішньополітичні відносини — це передусім міждержавні відносини, суб'єктом яких виступають суверенні політичні утворення — держави. Із переходом частин колишнього Галицько-Волинського князівства під владу ВКЛ та Польщі український народ втратив власну державність, хоча через
Тема 4
свої окремі соціальні групи, насамперед феодалів (князів, шляхту-бояр), мав певний вплив на державний лад і життя Польщі, і особливо ВКЛ. Однак у дійсності політику, особливо ж міжнародну, формували найвищі державні інституції, а також вузьке коло наймогутніших магнатів-олігархів, до якого навіть у ВКЛ, не кажучи вже про Корону Польську, а потім Річ Посполиту, не часто потрапляла українська знать. До того ж остання досить швидко втратила свої національно-державницькі устремління і поступово — етнічну ідентичність. Отже, руська (українська і білоруська) феодальна верхівка не відігравала першорядної ролі у виробленні зовнішньополітичного курсу навіть у ВКЛ, де литовська ієрархія на чолі з великим князем свідомо обмежувала її дієздатність у цьому плані. Безпосередньо суб'єктом зовнішньої політики руська еліта виступала лише під час змов та партикуляристських рухів (які, втім, не мали помітного успіху). Час від часу ситуативно орієнтуючись на зовнішні потуги, вона іноді вступала з ними у зносини, здебільшого латентного характеру.
Характеризуючи засади тогочасної зовнішньої політики, яка безпосередньо стосувалась і українського народу, не можна обминути ще одного важливого чинника. Він полягав у тому, що в тих конкретних суспільних умовах пріоритетним засобом зовнішньополітичного впливу було застосування військової сили. Війна домінувала серед методів вирішення політичних питань, надто ж територіальних проблем. Царина дипломатичних зносин і їхня роль, як і застосування узвичаєного міжнародного права, детермінувалися результатами воєнних операцій. Саме цей момент найфатальніше позначився на долі суспільного поступу українців, мав надто довготривалі наслідки, які даються взнаки й донині.
Приступаючи до розгляду фактичного матеріалу з означеної проблеми, слід звернути увагу на той факт, що історично на першому місці з-поміж катастрофічних для українського народу суспільних явищ, зумовлених зовнішніми впливами, стоять монголо-татарська навала XIII ст. і наступні багатовікові татарсько-турецькі загарбання, пограбування і руйнування України.
У XIV ст. практично всі українські землі (за винятком Закарпаття) перебували у залежності від монголо-татарської держави — Золотої Орди і сплачували їй данину (вихід). Продовжувалася практика видачі ярликів на княжіння удільним руським князям золотоординськими ханами. На Поділлі татарські беї (князі) призначали управителів округ — отаманів, які збирали данину і передавали її посланцям ординських володарів — баскакам. Великий князь литовський Ольгерд, підпорядковуючи українські землі, обрав тактику формального визнання над ними зверхності Орди. Тому опанування Литвою цими теренами тривалий час відбувалося без конфронтації з останньою і мало плавний, а на думку деяких істориків, навіть "непомітний" характер. Є також твердження про їх подвійне підпорядкування (кондомініум) ВКЛ і Орді. Однак мета Гедиміновичів полягала в повному оволодінні руськими землями та інкорпорації їх у свою державу. Інтенсивність і мас-
Українські землі у складі Великого князівства Литовського та Речі Посполитої (XIV—XVI ст.)
штаби литовського натиску дедалі зростали, що вело до неминучої конфронтації з татарами. Вирішальними стали події 1362 p., коли Ольгерд витіснив ординців із Київської і Чернігово-Сіверської земель, закріпивши це успішним літнім походом до м. Коршева (ймовірно, середнє Подоння). Відтак результатом розгрому татар на Синіх Водах був перехід контрольованих ними Поділля, Подніпров'я аж до порогів і нижньої течії Дністра з прилеглим чорноморським узбережжям до ВКЛ. За наказом Ольгерда там спорудили фортеці Білгород, Бакоту, Кам'янець, Смотрич та ін. Після такого перелому зріс міжнародний вплив ВКЛ, тим більше, що воєнні акції Ольгерд успішно доповнював політичними. Він та інші литовські князі уміло використовували міжусобиці в золотоординській верхівці для подолання залежності від неї, а також феодальної роздробленості східнослов'янських земель.
Розглядаючи подальші відносини ВКЛ з Ордою, слід наголосити, що литовські великі князі, починаючи від Ольгерда, активно реалізовували власну політику щодо неї, перебираючи, як правило, ініціативу. Щоправда, не завжди одержували сподівані результати. Так 1380 р. великий князь Ягай-ло виступив як союзник еміра Мамая проти Москви і лише випадково не встиг звійськом на Куликове поле, що стало одним із чинників перемоги московського князя Дмитрія. Особливо ж відзначалася активністю в цьому сенсі політика Вітовта, який вибрав собі союзником золотоординського хана Тохта-миша. Вітовт розраховував, що Орда буде могутнім знаряддям поширення литовської гегемонії на землі Північно-Східної Русі (Москва, Твер, Рязань та ін.). "Я посажу тебе в Орді на царство, а ти посадиш мене на Москві на великому княжінні на всій Руській землі", — передає літопис Вітовтову пропозицію Тохтамишу, якого тим часом скинули з ханського престолу Єдигей іТимур-Кутлук. Реальність виявилася складнішою від розрахунків литовського князя.
У контексті розгляду цього питання слід виділити битву на р. Ворскла 12 серпня 1399 р. і її надзвичайно тяжкі військові та політичні наслідки для ВКЛ й українських земель, зокрема підрив обороноздатності останніх і відновлення систематичного руйнування їх татарами, починаючи від розорення Києва ханом Тимур-Кутлуком услід за катастрофою на Ворсклі.
Попри це Вітовт зміг не лише вистояти, а й посилити Литовську державу, розширити і зміцнити литовські володіння у Нижньому Подніпров'ї та Причорномор'ї. Є свідчення про васалітет від великого князя литовського татарських князів у пониззі Дніпра на початку XV ст.
Далі необхідно наголосити на тому, що з відокремленням від Золотої (згодом Великої) Орди Криму і утворенням там і на прилеглих територіях незалежного татарського ханства (1455) збільшилася потенційна загроза для ВКЛ. Однак поки кримським ханом був Хаджі-Гірей (до 1466 p.), якому свого часу Вітовт надавав допомогу, Крим підтримував дружні відносини з Литвою. Хаджі-Гірей розбив на Поділлі військо володаря Великої Орди Сеїт-Ахмета (1455), видав ярлик на руські землі сину Ягайла Казимиру. Однак
Тема 4
різкий поворот у політиці Криму відбувся за правління сина Хаджі — Менглі-Гірея, який від 1475 р. став васалом Туреччини. На пропозицію московського князя Івана III кримський хан уклав з ним союз проти польського короля і великого князя литовського Казимира. Одним із перших наслідків цього був набіг татар на Галичину і Поділля 1474 р. Восени 1480 р. Менглі-Гірей знову напав на Поділля, "служа великому князю московському", у 1482 р. вщент зруйнував Київ, полонив багато людей, сплюндрував і пограбував Софійський собор, а золоті таріль і чашу з нього послав у дарунок Івану III. Прикметно, що король Казимир, не спромігшися забезпечити відсіч нападникам, навіть намагався виправдати дії хана, говорячи, що розорення Києва — "кара за гріхи", мовляв, все одно, якби людей не знищили, то "на них Божий гнів прийшов.., а з Божої ласки у нас є городов і волостей, і людей досить". Не маючи сил і волі для рішучої збройної відсічі Криму, Казимирі надалі намагався умиротворити татар, погодившись навіть на відновлення їм фіксованої данини — "упоминків". А його син Олександр 1500 р. пішов на ще принизливішу згоду — збирання для Криму подушної податі (по три гроші з людини) на Київщині, Волині та Поділлі. На багато десятиліть відповіддю Вільна і Варшави спустошливим нападам татар на українські землі стала політика переговорів, задобрювань і підкупів Криму, що лише стимулювало його до розширення агресії.