З XII ст. видимих обрисів почало набувати рішення Любецького з'їзду руських князів 1097 р. про вотчинний принцип успадкування земель. Внаслідок цього зміцнювалися місцеві князівські династії. Велика родина Ярослава Мудрого розпалася на дві генеалогічні лінії — Мономаховичів і Свято-славичів. У свою чергу, Мономаховичі згодом розділилися на волинських Ізяславичів, галицьких і смоленських Ростиславичів, суздальських Юрійовичів, а Святославичі — на новгород-сіверських Ольговичів і чернігівських Давидовичів.
Період з початку 40-х по 70-ті pp. XII ст. в історії Русі характеризувався незвичайним загостренням і постійним зіткненням доцентрових і відцентрових сил. Одним із основних вузлів міжкнязівських інтересів, як і раніше, залишався Київ, який, хоч і втрачав потроху своє колишнє політичне значення, але до кінця 60-х pp. XII ст. залишився єдиним символом цілісності Русі. Саме тому князі, які боролись у цей час за реалізацію програми єдності руських земель, пов'язували успіхи цієї програми з необхідністю оволодіти Києвом. У круговерть боротьби за столицю Русі були втягнуті волинські, переяславські, чернігівські, смоленські, суздальські та інші князі. Характерно, що незалежно від династичної належності удільні князі, ледве оволодівши Києвом, перетворювалися з автономістів на рішучих і послідовних поборників єдності Русі. Далеко не всім їм вдавалося реалізувати свої претензії, проте всі усвідомлювали, що шлях до їх досягнення проходив через Київ.
Слід зауважити, що ця величезна притягальна сила Києва пояснювалася насамперед традиціями його колишньої політичної величі, але не останню роль тут відігравали й ті реальні переваги, що їх одержував князь, оволодівши великокняжим столом. У руках київського князя опинялося найбільше
Тема З
місто Русі, а також обширна Київська земля, що була однією з наибагатших і найбільш розвинутих. Основні володіння Києва у XII—XIII ст. розташувались на правому березі Дніпра, включаючи землі древлян і південно-західні райони розселення дреговичів. Західні кордони Київської землі вже в X — на початку XI ст. проходили по лінії р. Західний Буг, південні — по лінії р. Рось, верхів'їв Південного Бугу, Случі, Горині. В окреслених межах літопис називає близько 80 міських центрів, що значно більше, ніж у будь-якому іншому князівстві.
Нестримне прагнення князів до Києва, стіл якого через це був надзвичайно неспокійним і небезпечним місцем, породило з часом і свою протилежність. Сильні князі певних земель стали намагатися досягти керівного становища в країні й очолити боротьбу за загальноруську єдність не шляхом переходу в Київ, а утверджуючи в ролі об'єднавчого центру столицю свого князівства.
У другій половині XII ст. проти великого князя Мстислава II постала потужна князівська коаліція на чолі з владимиро-суздальським князем Андрієм Боголюбським. 1169 р. проти Мстислава виступило 12 князів. Після тривалої облоги Київ уперше за всю історію Київської Русі було взято штурмом. Переможці жорстоко пограбували місто. Літописець пише: "И граби-ша за два дня весь град, Подолье и Гору, и манастыри, и Софью, и Десятинную Богородицу и не бысть помилования никому... и взяша именья множество, и церкви обнажиша иконами и книгами, и ризами, и колоколы изнесо-ша". Вчені вважають, що розгром Києва остаточно підірвав стару державну систему Русі.
Наприкінці XII ст. утворилися потужна антиполовецька коаліція на чолі з великим князем Святославом Всеволодовичем, в якій активну участь брали сили Київської, Волинської, Галицької, Чернігівської, Переяславської, Смоленської, Пінської та інших земель. Проте успіхи коаліції затьмарив сепаратний похід новгород-сіверського князя Ігоря, оспіваний у літературному шедеврі тих часів "Слові о полку Ігоревім". Внаслідок його поразки у 1185 р. половецьким ордам була відкрита дорога на Русь. Проте у 1187— 1192 pp. блискучі перемоги руських дружин змусили половців відкочувати до пониззя Сіверського Дінця. Успішна антиполовецька боротьба відновила безпеку торгових шляхів Русі, які з'єднували її з Південною і Південно-За-хідною Європою.
Після смерті Святослава у 1194 р. Київ остаточно втрачає роль політичного центру. Утворюється кілька регіональних центрів, які претендують на роль об'єднавчого центру, найпомітнішими з яких стають Галицько-Во-линське князівство на чолі з Романом Мстиславичем та Владимиро-Суз-дальське на чолі із Всеволодом "Великим Гніздом". Перша половина XIII ст. характеризується смугою нових усобиць, втручанням поляків і угорців у справи на заході Русі. Нормальний хід історичного розвитку руських земель було порушено вторгненням у межі Русі орд Чингісхана.
Київська Русь. Галицько-Волинська держава
2. Соціально-економічний і політичний устрій Київської держави. Розглядаючи друге питання, необхідно пам'ятати, що Київська Русь відкрила новий — феодальний період в історії східних слов'ян. Період становлення ранньофеодальних структур припадає на IX—X ст. Основними серед них були: утворення Київської держави, прийняття християнства, утвердження феодального способу виробництва.
У міру поглиблення процесів феодалізації на Русі ускладнювалась ієрархічна структура панівного класу. На її вершині у X— XIII ст. знаходились князі, які становили єдину правлячу династію Рюриковичів і перебували між собою у складних васально-ієрархічних відносинах. Главою держави був великий київський князь. Відсутність на Русі чіткої юридичної системи заміщення столів призводила до частих міжкнязівських конфліктів.
Численну категорію панівного класу становили бояри. В літописах вони згадуються поряд з князем уже в X ст. Джерелом їх формування на ранніх етапах були місцева родоплемінна знать, а також князівські дружинники, що осідали на землях і ставали великими землевласниками. Уже в XI ст. існувала певна соціальна диференціація боярства на "великих", "менших" і "земських" бояр. Привілейоване становище в давньоруському суспільстві належало князівській дружині, що брала участь не лише у воєнних кампаніях, айв державному управлінні.
На іншому полюсі давньоруського суспільства перебували феодально залежні верстви населення: смерди, люди, закупи, рядовичі, челядь, наймити, холопи, ізгої. Основною категорією населення були смерди — особисто вільні селяни, що мали власне господарство і сплачували данину. Закупи — це колишні смерди, які втратили власне господарство і потрапили в залежність до феодала. Вони відпрацьовували взяті в борг гроші — "купу" — в господарстві свого пана. Рядовичі — селяни, які уклали з князем чи боярами договір — "ряд" про найм. Соціальне становище холопів було тотожне рабському, вони працювали в панському господарстві, не маючи ніякої власності.
Основним засобом виробництва була земля, яка перебувала у власності феодалів. За користування нею селянин був зобов'язаний певний час працювати в господарстві пана або віддавати йому частину власних продуктів чи сплачувати грошовий податок. Характерною рисою феодальних відносин у Київській Русі було панування від самого початку натуральної форми земельної ренти, що базувалося на общинному володінні землею.
Данину сплачували у формі разових контрибуцій і регулярних податків на користь держави. Вони розподілялися між господарствами відповідно до кількості землі, якою користувалася сім'я. Збирання данини отримало назву "полюддя", яке збиралося князівською дружиною з листопада до квітня. З другої половини X ст. воно перетворилось у додатковий податок. Після вбивства КНЯЗЯ Ігоря у 945 р. Ольга була змушена встановити чітко фіксовану норму податку — "уроки".
Тема З
Наприкінці X ст. важливим джерелом князівських прибутків були "вири" — штрафи за скоєні злочини. Населення виконувало і такі повинності, як "повоз" — постачання коней і підвод для потреб органів влади, будівництво міст і укріплень, відробітки. Сплачувалася й церковна десятина.
Феодальна земельна власність на Русі засвідчена писемними джерелами з IX ст. Великий київський князь вважався верховним власником землі. Уже в X ст. почала формуватися великокнязівська вотчина — домен. Після походу княгині Ольги у 946 р. на древлян відбувся переворот у поземельних відносинах. Місцевих старійшин-землевласників позбавили наділів, їхнє місце посіла великокнязівська адміністрація. Ольга вперше відокремила князівські землі від державних.
З кінця X ст. почалося формування доменіальних володінь удільних князів. Цьому сприяла адміністративна реформа Володимира, в результаті якої всі найбільші давньоруські землі передавалися в управління його синам. Після Любецького з'їзду 1097 р. на Русі юридично закріплено князівсько-вотчинний порядок ("каждо да держить отчину свою"). Насправді вотчина разом зі столом переходила до одного сина, а решта ставали ізгоями.
У князівських дворах були комори, токи, погреби, де зберігалися продукти харчування, господарський інвентар, ремісничі вироби. Вони призначалися не лише для особистих потреб господарів садиб і їх челяді, а й на продаж.
У Русі склалося три основних типи князівських волостей. Перший — це землі-князівства, підвладні Києву, Чернігову, Галичу, Новгороду, Влади-миру-на-Клязьмі та ін. їх економічна консолідація зі своїми обширними сільськогосподарськими округами визначилась уже в перший період історії Київської Русі. В епоху феодальної роздробленості кристалізуються менші адміністративно-політичні й економічні регіони на чолі з такими містами, як Новгород-Сіверський, Луцьк, Рязань, Туров та ін. — другий тип. З другої половини XII ст. на політичній карті Русі з'явилися князівства третього типу (Вишгород, Путивль, Курськ, Брянськ, Торчеськ). Всього утворилося близько 100 невеликих князівств.
Поступово формується і велике боярське землеволодіння. Способи його утворення були різними: експропріація земель общинників, освоєння нових земель, купівля їх, князівські пожалування за службу тощо.
Великим землевласником була Руська православна церква. Вже "Уставом" Володимира Святославича церкві надавалася 1/10 податкових надходжень. Ярослав Мудрий забезпечив десятиною церкву Бориса і Гліба у Виш-городі. Київській Десятинній церкві належало багато сіл і місто Полонне, Печерський монастир володів містами Василевом та Мичеськом.
Переважну більшість населених пунктів Київської Русі становили села. Індивідуальні селянські сім'ї об'єднувались у сільські територіальні общини, які називались "верв", "мир", "село" тощо. Общинним було володіння частиною сервітутів — лісами, пасовиськами, водоймами. Община сплачувала штраф за злочин, скоєний на її території, якщо особа злочинця не була встановлена.
Київська Русь. Галицько-Волинська держава
Уже в IX ст. арабські джерела (Ібн Хордадбех, Ібн Русте, Аль-Якубі) засвідчують значну кількість слов'янських міст. На початковому етапі руської історії головною містотворчою силою була політична влада. Під стінами міст відбувалася концентрація ремесла і торгівлі, в них формувалася військова дружина. У IX—X ст. варяги називали Русь "Гардарики" — країна міст. У XII—XIII ст. налічувалося близько 100 міст. За розмірами і кількістю населення давньоруські міста можна поділити на чотири групи: найбільші центри, площа яких перевищувала 100 га (Київ, Чернігів, Новгород, Переяслав, Галич, Владимир-на-Клязьмі); міста, площа яких дорівнювала 10—50 га (Новгород-Сіверський, Любеч, Луцьк); міста, укріплена площа яких становила від 2,5 до 10 га; дрібні містечки, площею від 1 до 2,5 га.
Загальна кількість міського населення Русі у XII—XIII ст. становила 510—520 тис. осіб. У великих містах проживало від 10 до 50 тис. осіб, у середніх — 3—5, у малих — 1—2.
Основою економічного розвитку більшості міст були сільськогосподарське виробництво, ремесло і торгівля. Але співвідношення цих галузей у містах було різним. Господарську специфіку давньоруських міст визначала і торгівля. Багато міст, що лежали на важливих внутрішніх і міжнародних торгових магістралях, зростали і розвивалися переважно за рахунок торгівлі.
Більшість давньоруських міст мали статус державних і залежали від князів і феодалів. Із великих міст лише Новгород, Псков і Полоцьк мали відносно розвинуте самоврядування.
Важливе місце в господарському житті давньоруського суспільства посідало ремесло, яке досягло високого технічного і технологічного рівня, мало широку спеціалізацію. Головними центрами ремісничого виробництва були давньоруські міста, окремі галузі розвивались у феодальних замках та селах. Провідною галуззю ремесла була чорна металургія, яка разом із землеробством становила основу економічного розвитку країни. Значного розвитку набули ювелірне ремесло, склоробство, гончарство, виготовлення цегли, дереворобне ремесло тощо.
Аналіз археологічних матеріалів дає можливість виділити два основні періоди давньоруського ремесла, що узгоджується із загальною картиною соціально-економічного розвитку держави. Ранньофеодальному етапу відповідає ма-лорозвинуте ремесло, яке перебувало майже цілком у лоні феодального господарства. Для періоду феодальної роздробленості характерне більш розвинуте ремесло, яке різко збільшило обсяги свого виробництва, коли помітним став внесок виробництва вільних ремісників, зосереджених у міських посадах.
Важливою галуззю економічного розвитку Київської Русі була торгівля. На Схід руські купці вивозили мед, віск, завозили предмети розкоші, прянощі, срібло. Після хрещення Русі зовнішня торгівля поступово переорієнтовується на Візантію. Із Візантії вивозили шовкові та парчеві тканини, килими, одяг, прикраси, посуд, вино, оливкове масло. Русь експортувала мед, віск, рабів і особливо хутро. Ця торгівля, як правило, здійснювалася шля-
Тема:
хом обміну. Активно торгувала Русь і з країнами Центральної і Західної Євро пи. Уже наприкінці IX — на початку X ст. функціонував торговельний шля? Київ — Галич — Прага — Регенсбург. Важливим елементом міжнародно-торгівлі Русі були торгові колонії — місця перебування купців і зберігання товарів. Паралельно розвивалася й внутрішня торгівля, проте за умов феодального способу виробництва формування єдиного внутрішнього ринку булс неможливим.
Розглядаючи політичний устрій Київської держави, необхідно звернути увагу на інститути державної влади. Верховна влада належала князю. Віїг виступав не тільки правителем країни, землі чи волості, а й законодавчим розпорядником усього місцевого життя. Відсутність князя у місті чи землі порушувала нормальне функціонування всіх адміністративно-управлінських служб. Зміна князів, як правило, вела до зміни попередньої адміністрації, яка повністю залежала від князівської влади.
Однією із суттєвих функцій князівської влади була законодавчо-судова. Устави й уставні грамоти вказують на те, що законодавча влада князів поширювалася фактично на всі сфери міського і сільського життя. Вона регламентувала норми міського співжиття, надходження данини на користь держави, розпоряджалася земельними фондами тощо. До компетенції князівської влади належали і військові справи. Винятковою прерогативою князя були зовнішні зносини з іноземними державами, а також з іншими князівствами.
Уже на ранньому етапі становлення праукраїнської державності князі у своєму правлінні спиралися на раду старійшин. Раду, що складалася з бояр і "градських" старців, скликав Володимир Святославич для вирішення питання вибору нової віри. За часів Володимира князівські радники іменуються дружиною. До її складу, очевидно, входили і вищі церковні ієрархи. Аналогічні ради з посиленням князівської влади на місцях діяли в усіх землях. З розвитком державності "старци градские" почали називатися "мужами градскими". До князівської ради могли входити в окремих випадках і представники місцевого магістрату. Роль ради зростала з ослабленням князівської влади, особливо це виявилося в Галичині.
Важливою політичною формою загальноруського правління другої по-і ловини XI — початку XIII ст. були міжкнязівські з'їзди (снеми). Вони збиі ралися у найвідповідальніші для країни періоди, на них обговорювали пін тання внутрішнього миру, феодального правопорядку, організації оборону Русі тощо. Практика їх проведення була започаткована у зв'язку з необхідністю вироблення давньоруського законодавства. У 1072 р. Ізяслав, Свято-І слав та Всеволод, а також їхні радники-бояри, представники вищого духсм венства затвердили у Вишгороді "Правду Ярославичів". Наступні з'їзди відбувалися у 1097, 1101, 1103, 1155, 1195, 1223, 1230 pp.
У період феодальної роздробленості Русі питання війни і миру перестали бути компетенцією виключно князівської влади Києва. Тепер удільні князі
Київська Русь. Галицько-Волинська держава
могли оголошувати війну та укладати мир з ворогами Русі. Залучення іноземних союзників для вирішення внутрішніх проблем стало звичним явищем. Князі окремих земель теж збиралися на з'їзди. Літопис повідомляє про низку зустрічей волинських і чернігівських князів у 40—80-х pp. XII ст.
Поряд із князівською владою зберігався й інститут народного віча. Літописи, розповідаючи про віча, нерідко вказують на участь "всех людей", "всех киян". Проте насправді загальноміське віче було вузькостановим органом. Воно об'єднувало великих феодалів, до яких інколи приєднувалася купецька верхівка.
Народне віче відіграло вирішальну роль під час вигнання з Києва князя Ізяслава у 1068 p., а також під час запрошення Володимира Мономаха на київський стіл у 1113 р. Особливо велике значення віче зберігало у Новгороді, який поступово перетворився у боярську республіку.
Зміцнення економічних позицій боярства збігається з активізацією віча. В період феодальної роздробленості боярство хотіло брати активну участь у державному управлінні, використовуючи для цього старий орган народної демократії. Крім суперечностей між князівською владою і боярською феодальною демократією на діяльності віча відбились і серйозні суперечності всередині самого боярства. Воно не становило монолітної політичної сили. У кожному великому центрі земель існувало кілька боярських угруповань, які претендували на керівне становище і виборювали це право, намагаючись посадити на князівський стіл свого ставленика.
Особливою гостротою ці суперечності характеризувались у Києві, що було пов'язано з нечітким визначенням порядку успадкування великокнязівського столу. При цьому одна боярська партія орієнтувалася на князів із династії чернігівських Ольговичів, інша обстоювала право на Київ представників Мономахового роду. Результатом цього стала система дуумвірату — спільного правління представників обох династій.
Отже, на Русі існували, доповнюючи один одного, а нерідко і вступаючи у суперництво, орган феодальної демократії (віче) і представник монархічної влади (князь).
3. Причини та наслідки занепаду Київської Русі. Розглядаючи третє питання, слід зазначити вплив на занепад Руської держави як внутрішніх, так і зовнішніх чинників. До перших необхідно віднести децентралізацію управлінської системи, що відкрило можливості для прискореного розвитку автономних князівств. Це призвело до зміни напрямків економічних зв'язків. Новгородське і Полоцьке князівства переважно орієнтувалися на торгівлю з німецькими містами південного узбережжя Балтійського моря та Скандинавією. До них примикали Ростовське та Суздальське князівства. Водночас українські землі економічно тяжіли до країн Центральної Європи й Візантії. Економічні інтереси поступово розводили північно-східні та південно-західні регіони Київської Русі.
Тема З
Разом з тим необхідно пам'ятати, що теза про розпад Київської Русі на 15 суверенних держав-князівств є помилковою. Феодальні князівства XII— XIII ст. не становили чогось нового, а виникли з утворенням Київської держави і були її структурними одиницями. Вони не були стабільними ні політично, ні територіально, а тому й не могли замінити собою цілу державу. Столицею Давньоруської держави був Київ, який до монголо-татарської навали залишався найбільшим політичним, економічним і культурним центром. Водночас державні підвалини підточували боротьба між різними гілками правлячої династії Рюриковичів, зростання авторитету великого боярства, котре почало втручатися в державне управління, вирішення внутрішніх міжусобиць за допомогою іноземних військ, зростання економічної незалежності від Києва земель-князівств.
Проте був ще один аспект проблеми політичної роздробленості. З перемогою принципу спадкового престолонаслідування (вотчини) над системою старшинства княжі роди все глибше пускали коріння у батьківських землях. Для них дедалі очевиднішим ставав той факт, що їхнє майбутнє пов'язане з удільними володіннями, а не з Києвом, за який точилася безперервна боротьба. Відсутність механізму заміщення великокнязівського столу була стимулом цих міжусобиць.
Деструктивну роль на Русі почали відігравати владимиро-суздальські князі. Ще в середині XII ст. Юрій Долгорукий створив проти київського князя Ізяслава Мстиславича військово-політичний союз з галицьким і чернігівським князями, залучивши до нього половців і Візантію. В 1149 р. він розгромив військо київського князя на р. Трубіж. Невдалі спроби Юрія Долгорукого утвердитися в Києві навели його нащадків на думку про необхідність підірвати вплив "матері міст руських" і перенести центр Руської держави на північ. Цю політику проводили Андрій Боголюбський, пограбувавши Київ у 1169 p., а також Всеволод "Велике Гніздо", який відмовився увійти до анти-монгольської коаліції у 1223 p., розраховуючи на поразку і занепад Києва.
Поряд з політичними проблемами були й господарські. Розташування Києва на великому торговому шляху "із варяг у греки" відігравало важливу роль у піднесенні міста. З кінця XI ст. значення цього шляху почало зменшуватися. Це мало згубні наслідки для економіки Києва. Іноземні купці, обминаючи Київ, встановили прямі зв'язки між Візантією, Малою Азією та Близьким Сходом з одного боку та Західною Європою — з іншого. Крім того, руським князям, що воювали між собою, важко було захистити шлях по Дніпру від кочівників. Багатовікова боротьба зі степовими виснажувала сили Київської Русі. У 1204 р. торговельні зв'язки Києва зазнали нового удару, коли під час хрестового походу було розгромлено Візантію. Водночас розпочався занепад іншого торговельного партнера — Багдадського халіфату Абба-сидів. Економічні негаразди вели до загострення соціальних суперечностей.
У першій половині XIII ст. Русь отримала нового надзвичайно потужного ворога — монголів. У XII ст. монголи були типовими кочівниками, що
Київська Русь. Галицько-Волинська держава
розселялися на безкраїх просторах Великого Степу. У 1206 р. на курултаї на р. Онон єдиним правителем монголів було обрано Темучіна (Чингізхан), який зламав родоплемінний устрій і перетворив увесь монгольський етнос на орду, народ-воїн. Монголи створили потужну армію, їхня кіннота була найкращою у світі, вони володіли першокласними стінобитними знаряддями. Потім розпочалося підкорення сусідніх народів. Під ударами монгольських орд впали могутня імперія Чжурчженів у Китаї, Хорезмська держава, була завойована Сибір. 30-тисячна армія на чолі з Джебе і Субудаєм через Закавказзя прорвалася на Дон, щоб ударити в тил половцям, війна з якими точилася з 1218 р. Оточені звідусіль половці звернулися за допомогою до руських князів. Тоді ж до Києва прибули і монгольські посли, які запропонували мир у разі збереження нейтралітету у війні з половцями. Однак на князівському з'їзді у Києві було вирішено надати допомогу половцям, з ханами яких руські князі перебували у династичних зв'язках. Монгольське посольство вирізали. Цей вчинок потяг за собою страшну помсту. Вбивство посла у монтолів-мітраїстів вважалося найтяжчим гріхом, який можна було спокутувати тільки смертю. Водночас "чорна віра" вчила, що піддані, які не виступають проти гріховного володаря, мають нести таку ж відповідальність за злочин. У цій морально-етичній настанові полягала "таємниця" масштабних монгольських звірств у багатьох країнах. У XIII ст. в Європі не вважалося ганебним зарізати посла, тому більшість розгромлених монголами країн так і не усвідомили причин тотального погрому.
Навесні 1223 р. на о. Хортиця зібралися дружини київського, галицького, волинського, чернігівського, смоленського, путивльського, трубчевсько-го і курського князів. Разом з половцями вони переправилися на лівий берег Дніпра під Олешшям, розбили передовий загін монгольської армії, захопили табуни коней та іншу здобич.
Легка перемога приспала пильність князів. На р. Калка їхні зморені тривалим походом дружини зіткнулися з головними силами Джебе і Субудая. Між князями почалися суперечки, ніхто з них не хотів поступитися першістю. 31 травня (за іншими даними 16 червня) 1223 р., не чекаючи інших князів, Мстислав Удатний і Данило Галицький зі своїми полками та половці переправилися через річку і вступили в бій. Половецька кіннота не витримала натиску противника, кинулася безладно тікати і порушила бойові порядки галичан і волинян. Монголи оточили військо київського князя Мстислава на правому березі Калки й три дні штурмували його табір. Зрештою, руські князі були розбиті й взяті в полон. Полонених князів татарські хани поклали на дошки, а зверху влаштували бенкет, задавивши князів (за монгольським звичаєм — це почесна страта без пролиття крові, право на яку мали лише представники правлячих династій). Переслідуючи залишки руської армії, монголи дійшли до Дніпра, спустошили південні околиці Київської землі, але в тил монгольському авангарду несподівано вдарили волзькі булгари, і виснажені загони Джебе й Субудая були змушені відступити.
Тема З
Після смерті Чингізхана землі Монгольської держави було поділено між його нащадками. Незавойовані західні простори отримав онук великого хана Батий (Бату). У1235 р. курултай вирішив добити половців та покарати Волзьку Булгарію і Русь. 1236 р. монголи розгромили Волзьку Булгарію, а восени наступного року почали завойовувати Рязанське князівство, якому відмовився допомагати владимирський князь. Незважаючи на героїчний опір населення, нападники захопили й дощенту зруйнували Рязань, Владимир, Суздаль, Москву, Переяславль-Рязанський та інші міста та села. Пройшовши вогнем і мечем північно-східні землі, за 100 верст від Новгорода загони кочівників повернули на південь.
Руські князі продовжували ворогувати один з одним і навіть не робили спроб об'єднатися для відсічі ворожого нападу. Кожен вважав, що до нього черга не дійде, а якщо й дійде, то він відсидиться за міцними міськими мурами. Навесні 1239 р. монголи вторглися в порубіжні українські землі. Перший удар прийняв на себе Переяслав. Його захисники на чолі з єпископом Симеоном були перебиті, а місто спалене. Відважно боронилися й захисники Чернігова у жовтні 1239 р. На допомогу обложеним встиг з дружиною князь Мстислав Глібович, але Чернігів був взятий і спалений. З Чернігове Менгухан послав гінця до київського князя з вимогою здати місто, а сам е ордою рушив униз вздовж Десни. Наказавши вбити гінця, князь Михаиле втік до Угорщини, прирікши "матір міст руських" на знищення. Проте Менгухан не наважився штурмувати потужну фортецю. Наприкінці року мон гольська кіннота вслід за розбитими половцями вдерлася до Криму й заво л о діл а майже всім півостровом.
1240 р. почався нападами монголів на ще не зруйновані міста південнс-Русі. Один за одним падають Білгород, Василів, Витачів та інші фортец Київської землі, які обороняли столицю з півдня. Восени 1240 р. майже вс: армія хана Батия оточила Київ. За чотири тижні монголи зуміли зробити; стіні пролом біля Лядських воріт (сучасний Майдан Незалежності) й захо пити частину валу. Наступного дня захисники зайняли укріплення "міст Володимира" й приготувалися до оборони. Але монголи прорвалися всере дину Києва біля Софійських воріт. Захисники міста на чолі з галицьким воє водою Дмитром за ніч спорудили перед Десятинною церквою огорожу із за гострених догори колод. Вранці 6 грудня від стріл і шабель монголів загину ли останні захисники "матері міст руських". З 50 тис. киян врятувалис лише 2 тис, а з усіх будівель збереглося близько 200.
Після короткочасного відпочинку монгольські загони рушили на захі; руйнуючи на своєму шляху міста й села. Населення України мужньо оборе няло своє майно і власне життя. Запеклий опір загарбникам чинили захиі ники Вишгорода, Білгорода, Володимира та багатьох інших міст і городин Надзвичайний героїзм виявили захисники невеликого городища Райки к Житомирщині. Тривалий час вони відбивали штурми, і навіть коли ворог вдерлися в городище, продовжували битися з ними на вулицях і в будинка:
Київська Русь. Галицько-Волинська держава