Майже вся територія городища була всіяна трупами. Але розрізнені острівці народного опору не могли врятувати Русь, і в 1241 р. вона була надовго завойована. На Русі не знайшлося лідера, здатного об'єднати роздроблені князівства на боротьбу. Після важких боїв в Україні монгольська армія була ослаблена. Жах охопив Європу, європейські володарі в паніці втікали в неприступні місця, проте Русь виконала роль щита Європи. Завдавши удару по Польщі, Чехії та Угорському королівству, Батий був змушений повернутися назад. Територія Русі-України потрапила під монголо-татарське іго.
Основні терміни і поняття
Боярин: 1) Представник феодально-землевласницької верхівки панівного класу Київської Русі; 2) З XV ст. в Московщині — чин, служилі люди найвищого розряду, що входили до боярської думи. Петро І скасував боярський титул.
Варяги (від давнього скандинавського vaeringjar) — норманські воїни, що служили у візантійських імператорів. Вперше згадуються у "Повісті минулих літ", де вміщено легенду про "закликання варягів".
Воєвода — слов'янський термін, означає воєночальник, правитель. З грецької мови переклад цього слова означає: стратег, архонт, гегемон, сатрап та ін. У Русі був начальником князівської дружини або керівником народного ополчення. Згадується у літописах, починаючи з X ст. Міські воєводи — начальники військового і цивільного управління в містах Росії. В литовських і польських землях — службова особа, що очолювала воєводство.
Дружина: 1) У первісному й загальному значенні — товариство, спілка, об'єднання людей; 2) У Київській Русі — збройний загін, що становив постійне військо князя й апарат його влади. Дружина поділялася на старшу і молодшу. Перша складалася з представників феодальної аристократії і була найближчим оточенням князя. Молодша дружина — професійні воїни, охороняла князя, князівський двір і майно.
Персонали
Аскольд — князь київський до 882 р. У 862 р. здійснив вдалий похід на Константинополь. Прийняв християнство. За даними "Окружного послання" патріарха Фотія запровадив християнство на Русі.
Святослав — великий князь київський у 964—972 pp. Здійснив вдалі воєнні походи проти хозарів та булгарів, втрутився у боротьбу Візантії з Болгарією і завоював Болгарське царство. У битві з візантійською армією Іоан-на Цимісхія зазнав поразки і був змушений відмовитися від подальшої територіальної експансії. У 972 р. убитий печенігами. Започаткував поділ держави між своїми синами.
Тема З
Володимир Великий ("Красне Сонечко") — великий князь київський у 980— 1015 pp. Завершив процес об'єднання племен і створення феодальної давньоруської держави. У 988 р. провів загальне хрещення населення Русі.
Ярослав Мудрий — великий князь київський у 1019—1054 pp., син Володимира Великого. Ще за життя батька, будучи князем у Новгороді, відмовився сплачувати данину. У міжусобній боротьбі переміг брата Святополка Окаянного. У 1036 р. розгромив печенігів і заклав Софійський собор у Києві. Сприяв поширенню освіти та науки, власним рішенням призначив першого митрополита, руського за походженням, Іларіона. За років його правління Київська держава сягнула вершин своєї могутності.
Нестор-літописець — напівлегендарний давньоруський літописець. Чернець Києво-Печерського монастиря з 70-х pp. XI ст. Йому приписують "Житія" святих Бориса і Гліба та Феодосія Печерського, а також участь у складанні "Повісті минулих літ".
Найважливіші події
862 р. — похід князя Аскольда на Константинополь, міжнародне визнання Руської держави.
882 — 912 pp. — правління князя Олега, який прийшов до влади внаслідок державного перевороту, вбивши свого попередника.
912 — 945 pp. — правління князя Ігоря.
945 р. — повстання древлян проти князя Ігоря та його вбивство.
945 — 964 pp. — правління княгині Ольги;
980 — 1015 pp. — правління князя Володимира Великого ("Красне Сонечко").
988 р. — хрещення Русі.
1019—1054 pp. — правління Ярослава Мудрого.
1113—1125 pp. — правління Володимира Мономаха.
1188 р. — створення "Слова о полку Ігоревім".
1223 р. — поразка дружин руських князів у битві з монголами на р. Калка
1239—1240 рр. — похід Батия на Русь, завоювання монголами Чернігів ського, Переяславського і Київського князівств. Ліквідація Давньорусько держави.
Контрольні запитання та завдання
1. Назвіть основні етапи державотворчого процесу в Київській Русі.
2. Якими були особливості політичного та соціально-економічногорозвит ку Русі у X — XI ст.?
3. Охарактеризуйте державну політику Ярослава Мудрого.
4. Якими були основні причини занепаду Русі у XII — XIII ст.?
Київська Русь. Галицько-Волинська держава
Теми рефератів
1. Станово класова структура давньоруського суспільства.
2. Русь у працях іноземних мандрівників та хроністів.
3. Внутрішня та зовнішня політика князя Святослава.
4. Від язичництва до християнства.
5. Основні етапи розвитку Київської держави в XI cm.
6. Русь у добу "Слова о полку Ігоревім".
7. Боротьба Русі з татаро монгольською навалою. Причини розгрому Давньоруської держави.
8. Зовнішня політика Давньоруської держави.
9. Проблеми етногенезу українського народу (IX — XIII ст.).
10. Культура Київської Русі.
Рекомендована література
1. Брайчевський М. Історичні портрети. — К., 1999.
2. Бойко ОД. Історія України. — К., 1999. — С 31—74.
3. Гру шевський М.С. Ілюстрована історія України. — К., 1990. — С. 49— 110.
4. Борисенко В.Й. Курс української історії. — К., 1996. — С. 47—86.
5. Дорошенко Д.І. Нариси історії України. — Л., 1991. —С. 47—80.
6. Історія України / За ред. ВЛ. Смолія. — К., 1997. — С. 22—49.
7. Історія українського права. — К., 2001.
8. Крип'якевич І.П. Історія України. — Л., 1992. — С. 33—74.
9. Котляр М.Ф. Русь язичницька. Біля витоків східнослов'янської цивілізації. — К., 1993. — С 67—158.
10. Моця О., Ричка В. Київська Русь: від язичництва до християнства. — К., 1996.
11. Толочко П. Київська Русь. — К., 1996.
12. Толочко О., Толочко П. Київська Русь. — К., 1998.
Тема З
Питання семінарського заняття
1. Піднесення Галицького і Волинського князівств. Утворення Галицько-Волинської держави.
2. Суспільні відносини та зовнішня політика Галицько Волинського князівства. Його занепад: причини і наслідки.
3. Культура Галицько Волинської Русі.
Методичні рекомендації
При підготовці до семінарського заняття слід ґрунтовно опрацювати відповідні розділи навчальних посібників та підручників, окремих досліджень та збірників документів і матеріалів з цієї проблеми. Варто зробити необхідні висновки з них, обміркувати та скласти план відповіді з усіх питань, що виносяться на обговорення.
1. Піднесення Галицького і Волинського князівств. Утворення Галицько-Волинської держави. Приступаючи до вивчення першого питання, потрібно наголосити на тому, що до середини XII ст. політична історія Волині й Галичини відома історикам у найзагальніших рисах. Наприкінці X — в першій половині XI ст. адміністративним осередком земель Волині та Підкар-паття був Володимир — місто, що його заснував і назвав своїм ім'ям князь Володимир Святославич. Він передав управління цим краєм Всеволодові. Місто Володимир стало осередком єпископства і центром розвитку культури в регіоні.
Після смерті Ярослава Мудрого влада на Волині часто переходила з рук у руки. Окрему князівську династію на Волині започаткував онук Володимира Мономаха Ізяслав Мстиславич, який князював у Володимирі протягом 1136 — 1142 і 1146 — 1154 pp. Він, а пізніше його син Мстислав Ізяславич, спиралися на свої волинські володіння, ведучи боротьбу за утвердження на київському престолі. Боротьба за зміцнення Волинського князівства була нелегкою, і воно в окремі періоди своєї історії перетворювалось у своєрідну федерацію менших удільних князівств. Князі, які нерідко намагалися провадити самостійну політику, були в Луцьку, Пересопниці, Дорогочині, а в окремі періоди — також у Бузьку, Червені та інших містах. Після смерті в 1170 р. Мстислава Ізяславича Волинь була поділена між його синами: Роман став князювати у Володимирі, Володимир у Бересті, Святослав у Червені, Всеволод у Белзі. Лише наполегливою об'єднавчою політикою Романа Мстиславича було забезпечено єдність Волинської землі.
По-іншому склалась доля Прикарпаття. Тут уже в 1084 р. утворилися три князівства, в яких панували брати Ростиславичі, правнуки Ярослава Мудрого. Найстарший брат Рюрик Ростиславич володарював у Пере-
Київська Русь. Галицько-Волинська держава
мишльському князівстві, куди входили землі над Сяном і Верхнім Дністром приблизно до р. Стрий. Василькові Ростиславичу належало Теребовельське князівство, що включало Поділля, Буковину, східну частину Українських Карпат. На північ від Теребовельського князівства лежало Звенигородське. Воно припало третьому братові, Володареві, який після смерті Рюрика став князем і у Перемишлі. 1099 р. він, спільно з Васильком Теребовельським, переміг військо угорського короля в битві під Перемишлем, таким чином на деякий час припинивши напади Угорського королівства на Підкарпаття.
Син Володаря Володимир (якого літопис називає Володимирком) об'єднав Перемишльську, Теребовельську, Звенигородську землі у складі одного князівства. У 1144 р. він зробив своїм столичним містом Галич над Дністром. Лише у Звенигородському князівстві певний час правив його племінник Іван Ростиславич (Іван Берладник). У 1145 р. відбулося повстання жителів Галича, які "ввели у місто" Звенигородського князя. Проте внаслідок кровопролитної боротьби Володимиркові вдалося не тільки витіснити Івана Рости-славича з Галича, а й приєднати до своїх володінь Звенигород.
Найбільшої могутності Галицьке князівство досягло за правління Воло-димиркового сина Ярослава Осмомисла, батька оспіваної у "Слові о полку Ігоревім" Ярославни. Його володіння сягали вздовж Дністра досить далеко на південь; навіть землі в нижній течії Пруту й Дунаю опинились у певній залежності від Галича. Зростало значення Дністра у міжнародній торгівлі, що, у свою чергу, сприяло розвиткові міст князівства.
Галицький князь користувався авторитетом на міжнародній арені, підтримував дипломатичні відносини не лише із сусідами, а й з Візантією, Священною Римською імперією. З щирим подивом говориться про Ярослава у "Слові о полку Ігоревім":
Галицький Осмомисле Ярославе!
Високо сидиш ти на своїм золотокованім
престолі,
підпер гори Угорські своїми залізними
полками...
Незважаючи на міжусобні війни між окремими князями, Волинська і Галицька земля здавна підтримували якнайтісніші економічні та культурні відносини. Ці відносини стали передумовою об'єднання Волині й Галичини в одному князівстві. Незабаром після смерті Ярослава Осмомисла волинський князь Роман Мстиславич на запрошення галицьких бояр зайняв Галич, але не зміг там утвердитися. Лише в 1199 p., після смерті Володимира Ярославовича, останнього представника династії Ростиславичів, Романові Мстиславичу вдалось домогтися об'єднання під своєю владою Волині й Галичини в одне князівство. Незадовго до смерті Роман утвердився і в Києві.
___________________ Тем:
J—■—■———^^^^———
Кияни охоче перейшли на бік Романа і відчинили йому Подільські ворої
Утворення об'єднаної Галицько-Волинської держави було подією великої історичної ваги. Недаремно літописець називав Романа великим князем, "царем на Русі", "самодержцем всея Русі", причому слово "самодержець" вперше в літопису застосовано саме щодо нього. Цей титул, перекладений з грецького титулу візантійських імператорів — автократор, засвідчив зміцнення позиції великого князя, підпорядкування ним непокірних боярських угруповань. Саме у Романа Мстиславича шукав притулку імператор Візантії Олексій III Ангел після захоплення Константинополя хрестоносцями.
Із захопленням пише автор літопису про те, що великий князь Роман "переміг усі поганські народи, мудрістю розуму додержуючи заповідей Божих. Він бо кинувся на поганих як той лев, сердитий же був як та рись,...переходив землю їх як той орел, а хоробрий був як тур, бо він ревно наслідував свого предка Мономаха..."
Роман здобув собі авторитет сміливими й успішними походами на половців та литовців. Згодом він утрутився в боротьбу між гвельфами (прихильниками пап) та гібелінами (прибічниками імператорської династії Го-генштауфенів), виступивши на боці Філіппа Швабського Гогенштауфена, який боровся за владу в імперії з Оттоном IV Саксонським, союзником пап. На шляху до Саксонії Роман Мстиславич загинув у випадковій сутичці з військом краківського князя Лешка Білого під Завихостом на Віслі (1205).
2. Суспільні відносини та зовнішня політика Галицько-Волинського князівства. Його занепад: причини і наслідки. Вивчаючи друге питання, необхідно акцентувати увагу на тому, що смертю Романа скористались галицькі боярські угруповання, які не допустили до влади Романової вдови та його малолітніх синів Данила і Василька. Як тільки княжичі підросли, вони розпочали тривалу і запеклу боротьбу з боярством за престол Волині, а пізніше і Галичини.
Могутність великих бояр у Галицькій землі пояснюється не тільки різноманітністю їхніх прибутків (розвинуте сільське господарство, солеварні промисли, торгівля), а й тим, що в ході боротьби за утвердження своєї династії на Прикарпатті Ростиславичі мусили залучити на свій бік місцеву боярську верхівку. Для цього був один шлях — надання їм посад і, головне, маєтків, які стали базою зростання впливу боярських родів, дали їм потім змогу протидіяти спробам зміцнення князівської влади. На жаль, нерідко найбагатші бояри вважали більш вигідним для себе іноземне покровительство. Вони виходили з того, що правителям-чужинцям важче, ніж своїм, домогтися підтримки широких кіл населення, і це спонукатиме їх давати привілеї боярам, як головній своїй опорі.
Втягнення іноземних покровителів-угорців, а пізніше і поляків у внутрішні конфлікти боярства з князями вело до зміцнення позицій бояр і
Київська Русь. Галицько-Волинська держава
до небаченого в інших князівствах загострення їх боротьби з князівською владою. Ось що трапилось, скажімо, під час короткого правління в Галичині трьох синів Ігоря Святославича, внуків по матері Ярослава Осмомисла. Бояри самі запросили їх, сподіваючись, що князі з Сіверськоі землі стануть слухняним знаряддям у їхніх руках. Коли ж Ігоровичі стали домагатись реальної влади, розгорілась боротьба не на життя, а на смерть. Ігоровичі влаштували розправу над великими боярами, і "вбито їх було числом 500, а решта розбіглися". В 1211 р. бояри, запросивши на допомогу угорське військо, захопили двох Ігоровичів і "повісили задля помсти". Через два роки провідник боярства Володислав Кормильчич насмілився сісти на князівському престолі — це був єдиний випадок титулування князем людини з-поза династії Рюриковичів. Ще 1214 р. з допомогою частини бояр угорці, які вступили в союз з Краківським князівством, захопили Галич і проголосили "королем королівства Галицького" п'ятирічного угорського королевича Калмана (Ко-ломана), якого одружили з дворічною польською княжною Саломеєю. Від цієї, по суті воєнної, окупації визволив галичан новгородський князь Мстислав Удатний, який разом з Данилом Романовичем (одруженим з його дочкою) успішно відбив наступ угорського і польського військ. Однак пізніше Мстислав передав князювання не Данилові, а молодшому угорському королевичеві Андрію, одруженому з другою дочкою Мстислава. Врешті-решт, після наполегливих зусиль Данилові вдалося утвердитися на Волині, звідки він розпочав наступ на Галицьку землю. 1230 р. Данило Романович витіснив угорців із Галича, але не зміг утриматися в місті. Це повторилося 1233 р.
Оскільки політично безпринципні боярські угруповання йшли на угоди з угорськими феодалами, які прагнули захопити Галичину й Волинь, боротьба Данила і Василька Романовичів проти бояр і за об'єднання галицько-волинських земель набувала характеру визвольної війни за державну незалежність. Романовичі спирались на широкі кола населення і на ту частину бояр, що розраховувала на покровительство князів, їх підтримали містичі — міські купці і ремісники, в тому числі іноземні поселенці у деяких найбільших містах (вірмени, німці та ін.). Вони були прихильниками не боярського свавілля, а міцної князівської влади (лише пізніше, коли держава ослабла, міські колонії католиків стали орієнтуватися на своїх одновірців — іноземних агресорів). Для перемоги Романовичів мала істотне значення і позиція селян-общинників, які входили до княжого пішого війська. Зміцнення боярства не віщувало смердам нічого доброго, а ілюзії про "доброго князя" уже в той час були поширені в народі. Союз князівської влади, боярства, що їй служило, і міської верхівки був спрямований на встановлення такого варіанта державного ладу, який значно більше відповідав потребам економічного і культурного розвитку, ніж боярська олігархія.
Князь намагався створити центральний апарат управління з вірних собі бояр. У такому апараті найпомітнішою фігурою, своєрідним заступником
З Історія України
Тема З
князя у військових, адміністративних і судових справах став двірський. Вдосконалюючи державний апарат, прямуючи до спеціалізації його ланок, князі спирались і на досвід інших країн.
У результаті тривалої боротьби Данилові Галицькому вдалось подолати угруповання галицьких і перемишльських бояр, які орієнтувались на підтримку Угорського королівства. У 1237—1238 pp. Данило остаточно укріпився в Галичі. Волинь він залишив молодшому братові Василькові, який у всіх важливих справах діяв спільно з Данилом. 1238 р. Данило розгромив тевтонських рицарів Добжинського ордену, що захопили місто Доро-гочин, і взяв у полон магістра ордену Бруна. За словами літопису, Данило напередодні проголосив: "Не личить держати нашу батьківщину крижевни-кам (хрестоносцям)". Незадовго до зруйнування Києва Батиєм Данило укріпився в Києві та посадив там тисяцького Дмитра, досвідченого і хороброго воєводу, якому й довелось керувати обороною міста.
Столицею свого князівства Данило Романович обрав нову резиденцію Холм, де побудував оборонні споруди, церкви, заклав гарний парк. Літописець показує планомірний, цілеспрямований характер містобудівної діяльності Данила і його брата Василька Романовича. За їхнім наказом були споруджені міста-замки Данилів, Крем'янець, Угровеськ та ін. До міст Данило запрошував "сідлярів, і лучників, і тульників, і ковалів заліза, й міді, і срібла, і життя наповнювало двори навколо замку, поля і села". Ці слова у літописі наводяться при описі заснування Холма, але вони стосуються й інших новозбудованих міст.
Фортифікаційна і будівельна діяльність Романовичів була дуже своєчасною. Подолавши впертий опір на лінії укріплень вздовж Верхнього Тетерева, Горині й Случі, Батий на початку 1241 р. рушив на Волинь. Як вказує літописець, хан, побачивши, що не зможе взяти Крем'янець і Данилів, відступив. Очевидно, героїчна оборона цих укріплених фортець спричинилась до того, що орда вирішила не затримувати свого походу до головного міста Волині — Володимира. Боротьба за володимирський дитинець була кривавою. Дружинники й озброєні містичі боролись до кінця, до останнього воїна. Бастіонами опору стали муровані церкви, які після відходу орди залишились заповнені трупами. Так само самовіддано, як свідчать дані археології, захищалися інші міста та феодальні замки. Данило, який у той час повертався з Угорщини, зупинився в Синевідському монастирі (в сучасному Сколівському районі); тут він дізнався про навалу і був змушений повернутись до Угорщини, "бо мало з ним було дружини". Ймовірно, шлях орди проходив з Прикарпаття на Верецький і через Буковину на Роднянський перевали. Коли в Угорщині стало відомо про наближення орд Батия, був посланий палатин Григорій з дорученням перекрити карпатські "ворота". Але він здав їх без опору. Не затримуючись у Карпатах, орди Батия рушили в Угорщину, де об'єдналися з іншою частиною орди, яка поверталась із Польщі та Чехії. Зруйнування міст і сіл, величезні людські втрати — все це завдало непоправного удару економіці та культурі краю.
Київська Русь. Галицько-Волинська держава
Все ж Галицько-Волинська земля потерпіла порівняно менше, ніж східні князівства. Це дало змогу відразу після відходу орди приступити не тільки до відбудови зруйнованих міст, а й до спорудження нових. Зокрема, було зведено могутні укріплення Холма, збудовано Львів, який названо за ім'ям Данилового старшого сина Лева. Одночасно і далі доводилось воювати з непокірними боярами, які робили ставку на Ростислава Михайловича Чернігівського та його союзників.
У 1245 р. військо Данила Галицького здобуло блискучу перемогу в битві з військом угорського короля та його союзниками біля м. Ярослава на Сяні. Ярославська битва, в якій Данило підтвердив славу хороброго воїна і здібного полководця, надовго зупинила агресію угорських феодалів на північ від Карпат. Близько 1250 р. між Данилом і угорським королем Белою налагодились дружні стосунки, які були закріплені шлюбом сина Данила Лева з донкою Бели Констанцією.
Але спроба організувати достатньо сильний союз проти ординців не вдалася. Не маючи змоги чинити опір переважаючим силам Золотої Орди, Данило був змушений поїхати на переговори до хана Батия в його столицю Сарай (поблизу гирла Волги). Хан прийняв Данила з почестями, але сучасники розуміли, що ця поїздка означала визнання залежності від орди. "О, гірша будь-якого зла честь татарська!" — написав з цього приводу літописець. Подальша діяльність Данила свідчить, що він тільки в крайніх обставинах йшов на підпорядкування орді, щоб таким чином отримати перепочинок і зібрати сили для вирішальної боротьби. Саме з цією метою було споруджено кілька укріплених міст, які мали, за словами літопису, бути опорою "проти безбожних татар". Поступово, спершу дуже обережно, Данило знову починає шукати союзників для боротьби з ординцями. В 1254—1255 pp. війська Данила, його брата Василька і сина Лева здобули міста, що піддалися татарам (Болохівські міста в районі Случі й Тетерева), а коли загони хана Куремси перейшли в контрнаступ, відтіснили тих у свої кочовища. Однак після приходу 1258 р. величезного війська Бурундая Данило і Василько були змушені розібрати укріплення найбільших фортець на доказ того, що вони "мирни-ки" орди. Лише столичний Холм не скорився і зберіг свої фортифікаційні споруди.
Данило проводив активну зовнішню політику. Після смерті останнього австрійського герцога з династії Бабенбергів син Данила Роман одружився з Гертрудою Бабенберг і за допомогою угорського короля спробував оволодіти герцогським престолом Австрії. Ця спроба була невдалою (в результаті тривалої боротьби з 1282 р. тут укріпилась династія Габсбургів).
Міжнародному авторитетові Данила сприяло вінчання його в 1253 р. отриманою від папи Інокентія IV королівською короною. Місцем коронації Данило обрав Дорогочин на Підляшші, щоб підкреслити свої права, на це місто, де свого часу розгромив тевтонських лицарів. Західноєвропейські хроніки називали Галицько-Волинське князівство королівством задовго до дорогочинської коронації, тому, надсилаючи в подарунок Данилові корону,
Тема З
папа рахувався з реальними фактами. Відносини холмського двора з Римом мали політичний характер.
Після смерті Данила Галицького (1264) його син Шварно Данилович на короткий час об'єднав Галицьке князівство з Литвою. Лев Данилович (помер 1301 p.), який успадкував Львів і Перемишль, а після смерті Шварна — Холм і Галич, значно розширив свої володіння, приєднавши до них Люблінську землю і частину Закарпаття з м. Мукачевим. У Володимирі правив у цей час Володимир Василькович (1270—1288), у Луцьку — Мстислав Данилович (з 1289 р. також у Володимирі).
На початку XIV ст. Волинське і Галицьке князівства знову об'єднались у руках одного князя — Юрія І Львовича, внука Данила Галицького.
Скориставшись із внутрішніх заколотів у Золотій Орді, Галицько-Во-линське князівство змогло на деякий час знову пересунути південні межі своїх володінь аж до нижньої течії Дністра й Південного Бугу. Показником могутності Юрія І було те, що він, як і Данило, прийняв королівський титул, іменуючи себе королем Русі (тобто Галицької землі) і князем Володимира' (Волині). Йому вдалося домогтися від константинопольського патріарха встановлення окремої Галицької митрополії, до якої входило кілька єпархій — Володимирська, Луцька, Перемишльська, Турівсько-Пінська (перед тим всі землі Русі входили до складу однієї митрополії — Київської). Утворення Галицької митрополії сприяло розвиткові традиційної культури і допомагало захищати політичну незалежність об'єднаного князівства. До речі, перший галицький митрополит Петро пізніше став першим московським митрополитом.
У 1308—1323 pp. у Галицько-Волинському князівстві правили сини Юрія — Лев II і Андрій. З їхніми іменами пов'язана важлива сторінка історії Закарпаття. В 1315 р. тут почалося повстання місцевих феодалів проти короля Угорщини Карла-Роберта, основоположника нової династії — Анжуйсь-кої. Деякі історики припускають, що в повстанні взяли участь і селяни Закарпаття. На чолі повстанців стали наджупан Землинського й Ужанського комітатів Петро, син Петра Петуні, а також палатин Копас. Близько 1315 р. Петро їздив до Галицької землі, щоб запросити на угорський престол одного з галицько-волинських князів — Андрія або Лева Юрійовичів. Повстання охопило значну частину Закарпаття, але, не отримавши достатньої підтримки, зазнало поразки. В 1320 р. на заклик наджупана Петра повстання розгорілося знову, однак близько 1322 р. було придушене. Мабуть, саме тоді Га-лицько-Волинське князівство втратило Мукачеве і прилеглу округу.
На міжнародній арені Галицько-Волинське князівство за Андрія і Лева Юрійовичів орієнтувалось на союз із Тевтонським орденом. Це було корисна як для забезпечення торгівлі з Балтикою, так і у зв'язку з тим, що все більш відчутним був натиск Литви на північні окраїни князівства. Збереглась грамота Андрія і Лева 1316 р. про підтвердження союзу з орденом, якому галицько-волинські князі обіцяли захист від Золотої Орди. Отже, хоч Галиць ко-Волинське князівство мусило визнавати формальну залежність від Зо
Київська Русь. Галицько-Волинська держава
лотої Орди, фактично воно провадило самостійну зовнішню політику. Польський король Владислав Локетко називав своїх східних сусідів князів Андрія і Лева "непоборним щитом проти жорстокого племені татар". Виснажлива боротьба із зовнішніми ворогами, гострі внутрішні конфлікти князів з боярами і війни князів між собою ослаблювали сили Галицько-Во-линського князівства, і цим скористалися сусідні держави. Після смерті останнього галицько-волинського князя Юрія II польський король Казимир III напав на Львів, пограбував княжий палац на Високому Замку (звідки вивіз "дві корони величезної вартості, оздоблені дорогими каміннями і перлами, а також мантію і трон"), але скоро був змушений відступити. Правителем Галицької землі став боярин Дмитро Детько, натомість на Волині укріпився князь литовського походження Любарт (Дмитро) Гедимінович, який прийняв мову і звичаї місцевого населення.