1) У певних сортів томатів червоне забарвлення плодів спостерігається за наявності в генотипі двох домінантних незчеплених генів (R і С). Ген R визначає оранжеве забарвлення плодів, ген С – жовте забарвлення плодів. Рецесивна дигомозигота має проміжне (жовто-оранжеве) забарвлення плодів. Визначити фенотип потомства, одержаного від схрещування дигібридних рослин між собою.
2) У мушки дрозофіли можливі чотири варіанти кольору очей, що обумовлено взаємодією двох пар незчеплених генів. Ген А визначає коричневий колір очей, ген В визначає яскраво-червоний колір очей. При спільному перебуванні в одному генотипі генів А і В у мушок спостерігається червоний колір очей. Сукупність лише рецесивних алелів цих генів визначає білоокість мушок. Від схрещування червонооких самок з такими ж самцями в потомстві одержали 729 мушок з червоними очима, 240 мушок з яскраво-червоними очима, 245 мушок з коричневими очима і 80 мушок з білими очима. Встановити генотипи батьківських форм. Відповідь підтвердити відповідною схемою схрещування.
3) У певних порід свиней спостерігається різне забарвлення щетини: пісочне, червоне і біле. Пісочне забарвлення щетини є рецесивною ознакою по відношенню до червоного забарвлення щетини. Від схрещування свиней, у яких пісочна щетина, з такими ж кнурами з’явились гібриди з червоною щетиною (АаВв). У потомстві від цих гібридів нараховано 216 поросят з червоною щетиною, 144 поросяти з пісочною щетиною і 24 поросят з білою щетиною. Записати схему схрещування, встановити генотипи вихідних батьківських форм і гібридів другого покоління відповідно до вказаних фенотипів. Зазначені гени незчеплені.
4) У запашного горошку червоний колір віночка квітки визначається наявністю в одному генотипі двох домінантних незчеплених генів (В і D), при відсутності будь-якого із них – віночки білі. Від схрещування рослин з білими віночками, генотип яких BBdd і bbDD, усе потомство мало червоні віночки. Яка ймовірність появи в потомстві від цих гібридів рослин з білими віночками?
5) У запашного горошку червоний колір віночка квітки визначається наявністю в одному генотипі двох незчеплених домінантних генів (В і D), при відсутності будь-якого із них – віночки білі. Яке потомство слід очікувати від схрещування дигетерозиготних рослин з червоними віночками з рослинами, що мають такий генотип: a) Bвdd; б) ВВDD; в) ввdd?
6) У собак кокер-спанієль ген А визначає руду масть, ген В – коричневу. Спільна дія цих незчеплених генів (А і В) обумовлює чорну масть. Дигомозиготи за рецесивними алелями мають світло-жовту масть. Від схрещування чорних дигетерозиготних самок з такими ж псами одержали 64 цуценяти. Визначити (теоретично) кількісне співвідношення цуценят за мастю.
7) У кролів домінантний ген А визначає пігментацію шерсті, його рецесивний алель (а) – альбінізм. Алелі В і в визначають розподіл пігменту вздовж волосини: В – нерівномірний (зонарний) розподіл пігмента, внаслідок чого кожна шерстинка посередині має жовте кільце, а в основі і на кінці – чорний пігмент; в – рівномірний розподіл пігменту вздовж волосини (пігментація однорідна чорна). Дигетерозиготи мають забарвлення агуті (рудувато-сіре, характерне для диких тварин). а)Указати фенотип кролів, які мають такі генотипи: ааВв, ААВВ, аавв, АаВВ, ААвв. б)Визначити фенотип потомства, одержаного від схрещування дигібридних кролів з такими ж кролицями.
8) У деяких видів папуг забарвлення пір’я визначається двома парами неалельних генів. Сполучення двох домінантних генів (А і D) визначає зелене забарвлення, наявність одного з домінантних генів – жовте (А) або блакитне (D) забарвлення. Птахи з генотипом ааdd мають біле пір’я. При схрещуванні гетерозиготних жовтих папуг з гетерозиготними блакитними папугами одержано 36 папужок. Скільки серед них (теоретично) зелених папужок?
9) У людини одна із форм спадкової глухоти визначається двома рецесивними алелями різних генів р і d. Нормальний слух визначається наявністю двох домінантних алелів Р і D. Ген Р визначає розвиток завитки, а ген D – розвиток слухового нерва. У сім’ї глухих батьків є троє дітей з нормальним слухом. Встановити генотипи батьків.
10) У людини одна із форм спадкової глухоти визначається двома рецесивними алелями різних генів р і d. Нормальний слух визначається наявністю двох домінантних алелів Р і D. Ген Р визначає розвиток завитки, а ген D – розвиток слухового нерва. Чоловік з нормальним слухом одружився з глухою жінкою. Аналіз родоводу жінки дозволив установити її генотип – ррDd. У їхній сім’ї двоє дітей: одна дитина глуха, а друга має нормальний слух. Жінка знову чекає на дитину. Яка ймовірність, що дитина матиме нормальний слух?
11) У людини існує кілька форм спадкової короткозорості. Помірна форма (від -2,0 до -4,0 діоптрій) і висока форма (більше -5,0 діоптрій) короткозорості успадковується як аутосомні домінантні незчеплені між собою ознаки (А.А.Малиновський, 1970). У людей, які мають гени обох форм короткозорості, проявляється тільки одна - висока форма. А)До шлюбу вступили дигетерозиготні чоловік і жінка з високою формою короткозорості. Яка ймовірність народження у цьому шлюбі дитини з нормальним зором або хоч із помірною формою короткозорості? Б)У одного подружжя є двоє дітей з високою формою короткозорості. Яка ймовірність, що і третя їхня дитина теж матиме таку ваду, якщо у жінки нормальний зір, а у чоловіка висока форма короткозорості? Аналіз родоводу чоловіка свідчить, що його батько був домінантною дигомозиготою, а мати мала нормальний зір.
12) Інтерферон є гуморальним фактором неспецифічного захисту і становить собою білок із противірусною, протипухлинною та імуно-модулюючою дією. Його синтез у клітинах організму людини визначається комплементарною взаємодією двох домінантних аутосомних генів А і В. Ген А локалізований у другій хромосомі, а ген В – у п’ятій. При відсутності в генотипі одного із них спостерігається пригнічення синтезу інтерферону, а)У жінки пригнічений синтез інтерферону зумовлений рецесивним станом гена другої хромосоми, а у чоловіка – рецесивним станом гена п'ятої хромосоми. Яка ймовірність народження в цій сім'ї здорових у цьому відношенні дітей? Установлено, що подружжя по одній парі алелів є гетерозиготами. б) До шлюбу вступають здорові (відносно синтезу інтерферону) чоловік і жінка, які є дигетерозиготами. Визначити можливі фенотипи їхніх дітей.
РОЗДІЛ IX
ЗАДАЧІ КОМБІНОВАНОГО ТИПУ
1. У цьому розділі підібрані генетичні задачі, для пов’язання яких необхідні знання з тих розділів генетики, де розглядалися основні закономірності різних варіантів успадкування ознак. Задачі такого типу більш складні, і їх вирішення слід починати тільки після того, коли вже набуті досить міцні навички розв’язання задач із попередніх розділів. Розв’язання задач комбінованого типу можна рекомендувати для закріплення всього вивченого матеріалу з генетики, а також для контролю засвоєння відповідного матеріалу.
2. У великої рогатої худоби чорний колір шерсті і комолість (безрогість) – домінантні ознаки (А і В), червоний колір шерсті і рогатість – рецесивні ознаки (а і в). У дослідному господарстві від схрещування чорних комолих корів з такими ж бугаями одержано 728 телят. Скільки серед них мають червоний колір шерсті і є комолими, якщо батьківські форми за пеошою парою ознак – гетерозиготи, а за другою – гомозиготи. Гени ознак не зчеплені і локалізовані в аутосомах.
3. Проведено схрещування жовтоплідних дископодібних гарбузів, які є гетерозиготами за другою парою ознак. Визначити фенотипи гібридів і кількісне їх співвідношення. Біле забарвлення плодів і дископодібна форма – домінантні ознаки, жовте забарвлення плодів і куляста форма – рецесивні ознаки. Гени ознак не зчеплені і локалізовані в аутосомах.
4. Від чорних морських свинок з гладенькою шерстю одержано потомство, серед якого 107 чорних з гладенькою шерстю і 36 білих теж з гладенькою шерстю особин. Установити генотипи батьківських форм, якщо біла гладенька шерсть – рецесивні ознаки, а чорна кошлата шерсть – домінантні ознаки. Гени цих ознак не зчеплені і локалізовані в ауто сомах.
5. У людини нормальна пігментація шкіри і нормальний слух успадковуються як незчеплені аутосомні домінантні гени. Альбінізм і спадкова глухота – рецесивні ознаки. Яка ймовірність появи глухих дітей- альбіносів у сім’ї глухих батьків з нормальною пігментацією? З родоводу сім'ї стало відомим, що чоловік і жінка – двоюрідні брат і сестра і є носіями гену альбінізму.
6. До шлюбу вступили чоловік і жінка з прирослою мочкою вуха, які мали темне волосся і були гетерозиготними за цією ознакою. Яка ймовірність, що діти від цього шлюбу успадкують фенотипні ознаки батьків? Вільна мочка вуха і темне волосся детермінуються незчепленими аутосомними домінантними генами, а приросла мочка вуха і світле волосся – рецесивними їх алелями.
7. Злиття нижніх молочних зубів і переважне володіння лівою рукою (лівша) успадковуються у людини як рецесивні аутосомні незчеплені ознаки. Нормальне розміщення нижніх молочних зубів і переважне володіння правою рукою (правша) – домінантні ознаки. В сім'ї лівшів з нормальним розміщенням нижніх зубів (тепер і в дитинстві) народилась дитина, яка згодом мала злиті нижні молочні зуби і була лівшею. Пояснити появу дитини з указаними фенотипними ознаками.
8. У овець сіра вовна і довгі вуха є домінантними аутосомними незчепленими ознаками (А і В), а чорна вовна і безвухість – рецесивні ознаки (а і в). Гетерозиготи за другою парою ознак мають короткі вуха. В дослідному господарстві проведено схрещування сірих гетерозиготних овець з короткими вухами з чорними коротковухими баранами, а)Яка ймовірність, що ягнята будуть сірими довговухиміі? б)Яка ймовірність, що ягнята і за генотипом, і за фенотипом будуть подібні до овець? в)Яка ймовірність, що ягнята успадкують ознаки баранів? г)Яка ймовірність появи сірих і чорних ягнят без урахування розмірів вух? д)Визначити співвідношення ягнят за розміром вух без урахування кольору вовни.
9. У овець сіра вовна і довгі вуха є домінантними аутосомними незчепленими ознаками (А і В), а чорна вовна і безвухість – рецесивні ознаки (а і в). Гетерозиготи за другою парою ознак мають короткі вуха. На фермі від схрещування дигетерозиготних овець і баранів одержано 368 ягнят, а)Установити (теоретично) кількісний і якісний склад потомства. б)Скільки ягнят успадкували фенотипні ознаки батьківських форм?
10. У овець сіра вовна і довгі вуха є домінантними аутосомними незчепленими ознаками (А і В), а чорна вовна і безвухість – рецесивні ознаки (а і в). Гетерозиготи за другою парою ознак мають короткі вуха. Гомозиготних сірих коротковухих овець схрещували з чорними коротковухими баранами, а)Яка ймовірність, що всі ягнята успадкують фенотипні ознаки овець? б)Яка ймовірність появи ягнят з фенотипними ознаками баранів?
11. Чорне оперення і трояндоподібний гребінь у певних порід курей є домінантними аутосомними незчепленими ознаками (С і Д), а біле оперення і простий гребінь – рецесивні ознаки (с і д). Гетерозиготи за першою парою (Сс) ознак мають блакитне оперення. На птахофермі проведено схрещування гетерозиготних курей, які мали блакитне оперення і трояндоподібний гребінь, з блакитними півнями, у яких простий гребінь. Яка ймовірність одержання курчат з фенотипними ознаками: а)курей; б)півнів.
12. Чорне оперення і трояндоподібний гребінь у певних порід курей є домінантними аутосомними незчепленими ознаками (С і Д), а біле оперення і простий гребінь – рецесивні ознаки (с і д). Гетерозиготи за першою парою ознак (Сс) мають блакитне оперення. В дослідному господарстві від схрещування блакитних курей, у яких трояндоподібний гребінь, з блакитними півнями, які теж мають трояндоподібний гребінь, одержано 1024 курчат. Серед одержаного потомства 190 чорних курчат з трояндоподібним гребенем, 386 блакитних курчат з трояндоподібним гребенем, 64 чорних курчат з простим гребенем, 129 блакитних курчат з простим гребенем, 191 білих курчат з трояндоподібним гребенем і 64 білих курчат з простим гребенем. Установити генотипи батьківських форм.
13. Чорне оперення і трояндоподібний гребінь у певних порід курей є домінантними аутосомними незчепленими ознаками (С і Д), а біле оперення і простий гребінь – рецесивні ознаки (с і д). Гетерозиготи за першою парою ознак (Сс) мають блакитне оперення.Від схрещування гетерозиготних білих курок з трояндоподібним гребенем і дигетерозиготних півнів одержали 648 курчат. Яка кількість курчат (теоретично) успадкувала фенотипні ознаки півнів?
14. Ротики садові з широким листям (АА) при схрещуванні між собою завжди дають потомство лише з широким листям, а рослини з вузьким листям (аа) – потомство лише з вузьким листям. Унаслідок схрещування рослин з широким і вузьким листям з’являються гібриди (Аа) з листям проміжної ширини. Забарвленість віночка у ротиків садових визначається домінантним незчепленим геном (повне домінування), а його рецесивний алель визначає наявність білого віночка. Визначити фенотип потомства, одержаного від схрещування дигетерозиготних рослин з рослинами, у яких широке листя і білі віночки.
15. У суниці червоне забарвлення ягід і нормальна форма чашечки визначаються неповністю домінантними аутосомними незчепленими генами. Їхні рецесивні алелі визначають біле забарвлення ягід і листоподібну форму чашечки. Гетерозиготи за кожною парою ознак мають відповідно рожеві ягоди і чашечку проміжної форми. а) У садівничому господарстві провели схрещування суниць, які мали рожеві ягоди і чашечки проміжної форми. З якими фенотипними ознаками одержали потомство від цього схрещування? б)Від схрещування суниць з червоними ягодами і нормальною формою чашечки і суниць, у яких рожеві ягоди і чашечки проміжної форми, одержано 1112 кущів. Скільки серед них мало рожеві ягоди без урахування форми чашечки і з урахуванням форми чашечки? в)Від схрещування суниць з білими ягодами і проміжною формою чашечки і суниць, у яких червоні ягоди і проміжна форма чашечки, одержано 12300 кущів. Скільки серед них мали рожеві ягоди і чашечку номальної форми?
16. У людини кучерявість волосся і темна емаль зубів визначається домінантними аутосомними незчепленими генами. Рецесивні їхні алелі детермінують пряме волосся і нормальний колір емалі. Відомо, що гетерозиготи за першою парою ознак мають хвилясте волосся. а)У сім’ї, де жінка має хвилясте волосся і нормальний колір емалі зубів, а чоловік – хвилясте волосся і темну емаль зубів, є дві дитини з фенотипними ознаками батька. Яка ймовірність народження в цій сім’ї дитини з генотипними ознаками матері? Відомо що батько чоловіка мав нормальний колір емалі зубів, б)Жінка з прямим волоссям і темною емаллю зубів узяла шлюб з чоловіком, у якого хвилясте волосся і нормальний колір емалі. Якими можуть бути їхні діти щодо цих ознак, якщо родовід жінки невідомий? в) До шлюбу вступили гетерозиготні з темною емаллю зубів кучерява жінка і чоловік із хвилястим волоссям. Яка ймовірність народження дітей генотипно і фенотипно подібних до матері?
17. Відсутність очних яблук і альбінізм у людини є рецесивними ознаками, нормальна величина очного яблука і нормальна пігментація шкіри відповідно домінантні ознаки. Гени цих ознак незчеплені, локалізовані в аутосомах, однак відомо, що гетерозиготи за першою парою ознак мають зменшену величину очного яблука, а)Жінка із зменшеними очними яблуками, гетерозиготна за геном пігментації, узяла шлюб з чоловіком, у якого нормальні очні яблука і нормальна пігментація. Мати чоловіка була альбіносом. Яка ймовірність появи в цій сім’ї дитини з обома вказаними аномаліями? б)У сім'ї, де батько і мати мали зменшені очні яблука і нормальну пігментацію, народилась дитина-альбінос без очних яблук. Пояснити причину народження дитини з такими аномаліями. в) Чоловік із зменшеними очними яблуками і нормальною пігментацією, батько якого був альбіносом і не мав очних яблук, одружився з жінкою, у якої нормальні очні яблука і нормальна пігментація. У родоводі жінки вказані аномалії не зареєстровані. Подружжя стурбоване щодо успадкування вказаних аномалій їхніми майбутніми дітьми. Чи є для цього підстави?
18. У людини короткопалість і наявність ферменту каталази успадковуються як домінантні аутосомні незчеплені ознаки. Нормальна довжина пальців івідсутність каталази – рецесивні ознаки. Гетерозиготи за другою парою ознак мають знижену активність каталази. Короткопалий гетерозиготний чоловік із зниженою активністю каталази одружений із жінкою, яка має нормальну довжину пальців і теж знижену активність каталази. В цій сімї є вже два хлопчики, у яких відсутня каталаза і один короткопалий, а у другого пальці нормальної довжини. У сім’ї ждуть поповнення. Чи є надія, що їхня третя дитина буде без аномалій?
19. У шлюбі перебувають чоловік і жінка, у яких хвилясте волосся і знижена активність ферменту каталази: а)яка ймовірність, що їхні діти успадкують хвилясте волосся, проте матимуть нормальну активність каталази? б)яка ймовірність, що у їхніх дітей буде відсутня активність каталази (незалежно від форми волосся)? Відомо, що кучеряве волосся і нормальна активність каталази детермінуються неповністю домінантними аутосомними незчепленими генами.
20. У генетичній лабораторії провели схрещування гетерозиготних самок дрозофіли з нормальними крилами і вкороченим тілом (рецесивна Х-зчеплена ознака) з самцями, у яких недорозвинені крила (рецесивна аутосомна ознака) і нормальне тіло. Одержали в потомстві 736мушок. Скільки серед них самців з нормальними крилами і вкороченим тілом?
21. Від схрещування дигібридних самок дрозофіли, які мали червоні очі і сіре тіло, і червонооких гібридних самців одержали 1088 мушок. Скільки в потомстві налічується мушок (із урахуванням статі), фенотипно подібних до батьківських форм? Червоні очі – домінантна Х-зчеплена ознака, сіре тіло – домінантна аутосомна ознака, білі очі і чорне тіло – рецесивні ознаки. Визначення від загальної кількості потомства.
22. Від схрещування дигібридних самок дрозофіли, які мали червоні очі і сіре тіло, і червонооких гібридних самців одержали 1088 мушок. Скільки в потомстві налічується білооких самців із чорним тілом? Червоні очі – домінантна Х-зчеплена ознака, сіре тіло – домінантна аутосомна ознака, білі очі і чорне тіло – рецесивні ознаки. Визначення від загальної кількості потомства.
23. Які генотипи батьківських форм і як успадковуються ознаки форми крил і довжини тіла у мушок дрозофіли, якщо від схрещування самок з нормальними крилами і нормальним тілом і самців з нормальними крилами і вкороченим тілом отримано таке потомство: по 3/16 самців і самок з нормальними крилами і нормальним тілом, по 3/16 самців і самок з нормальними крилами і вкороченим тілом, по 1/16 самців і самок із загнутими крилами і нормальним тілом і по 1/16 самців і самок із загнутими крилами і вкороченим тілом.
24. На птахофермі провели схрещування смугастих курей (зчеплена з Z-хромосомою домінантна ознака) з голими ногами (рецесивна аутосомна ознака) з дигібридними смугастими півнями, які теж мали оперені ноги. Біле оперення – Z-зчеплена рецесивна ознака. Від схрещування отримано 720 курчат. Скільки серед них смугастих і білих курочок з опереними ногами? Визначення від загальної кількості потомства.
25. Установити генотипи батьківських форм, якщо внаслідок схрещування білих курок (Z-зчеплена рецесивна ознака) з трояндоподібним гребенем (домінантна аутосомна ознака) зі смугастими півнями (Z-зчеплена домінантна ознака), у яких теж трояндоподібний гребінь, у потомстві виявлено білих півнів із простим гребенем.
26. Яке слід очікувати потомство від схрещування золотистих курок (Z-зчеплена домінантна ознака) з голими ногами (аутосомна рецесивна ознака) і сріблястих півнів (Z-зчеплена рецесивна ознака), у яких оперені ноги (аутосомна домінантна ознака) і які є гетерозиготними за цією ознакою?