Вексель – цінний папір, що містить безумовне абстрактне грошове зобов’язання векселедавця сплатити після настання строку визначену суму грошей власнику векселя (векселедержателю).
При розрахунках використовуються простий та переказний (тратта) векселі.
Переказний вексель – безумовна пропозиція трасанту, адресована трасату, сплатити третій особі в установлений термін вказану суму.
Простий вексель виставляється не кредиторам, а боржником, який називається векселедавцем. Він бере зобов’язання сплатити кредитору певну грошову суму в обумовленому місці у визначений термін.
Вексель складається за суворо встановленою формою, відповідно до «однотипного вексельного закону».
Учасники розрахунку за допомогою переказного векселя:
· трасант (особа, яка видала вексель чи наказ платити),
· трасат (платник за векселем)
· ремітент (особа, на користь якої видано вексель).
Переказний вексель стає законним платіжним засобом в тому разі, коли божник-трасат письмово підтвердить свою згоду провести платіж за векселем у визначений термін, тобто здійснити акцепт тратти у вигляді надпису на лицьовому боці векселя.
Акцепт тратти може здійснювати і банк після цього банк може у вказаний термін пред'явити вексель до оплати.
Надійнішою гарантією, порівняно з акцептом за траттами є їх авалювання (підтвердження) банками. Аваль виступає вексельним поручительством.
Поручительство означає гарантію платежу за тратою чи простим векселем повністю чи частково з боку банку, якщо боржник не виконав у строк зобов'язання за векселем.
Аваль векселя банком здійснюється лише після ґрунтовної перевірки його юридичної та економічної надійності. Для авалю достатньо одного лише підпису, який поставлений авалістом на лицьовій стороні переказного векселя.
У міжнародному платіжному обороті вексель вважають оборотним фінансовим документом, тобто з передачею векселя іншій особі до нього переходять усі права, вимоги та ризик за цим документом.
Передачу векселя здійснюють простим врученням чи за допомогою передавального надпису (індосаменту). Індосамент ставлять на зворотньому боці векселя. Індосамент має бути простим і не чим не обумовленим. Індосамент переносить усі права, що випливають з переказного векселя.
Переваги розрахунку за допомогою векселя:
· для експортера: вексель акцептований банком може бути дисконтований, швидкість та зручність операції розрахунку з допомогою векселя.
· для імпортера: можливість кредитування.
Недоліки розрахунку за допомогою векселя:
· для експортера: відмова імпортера акцептувати тратту, або відмова від оплати;
· для імпортера: шкода репутації у разі неплатежу або відмови від акцепту.
7. Проаналізуйте банківський та комерційний кредит в міжнародній торгівлі.
Міжнародний кредит – це рух позичкового капіталу в сфері міжнародних економічних відносин, пов'язаний з наданням товарних і валютних ресурсів.
Ознаки міжнародного кредиту:
- загальні (повернення, терміновість, платність, забезпеченість;
- специфічні (валюта кредиту, валюта платежу, трансферні ризики тощо.)
За формою міжнародні кредити можна поділити на фінансові і комерційні.
Фінансовий (банківський кредит – це грошовий кредит, наданий банками на умовах платності, терміновості, повернення і забезпеченості.
Фінансове кредитування включає кредитування експорту та імпорту. Кредитування експорту здійснюється у формах:
· видачі кредитів під товари в країні експортера,
· надання позик під товари, які перебувають у дорозі,
· видачі кредитів під товари або товарні документи в країні імпортера та ін.
Кредитування імпорту поділяються на:
· кредит, який надається при акцепті або згоді банку-імпортера на оплату тратти експортера,
· акцептно-рамбурсний кредит.
Комерційний кредит – це кредит як різновид розрахунків із растрочкою платежів.
Основні види комерційного кредиту: фірмовий кредит,вексельний кредит, кредит за відкритим рахунком, акцептний кредит, факторинг, форфейтинг, лізинг та ін.
Фірмовий кредит — це традиційна форма кредитування експорту, при якій експортер надає кредит іноземному покупцеві (імпортеру) у формі відстрочки платежу. Різновидом фірмового кредиту є аванс покупця (імпортера), який виплачується експортеру після підписання контракту.
Вексельний кредит — це кредит, що оформлюється шляхом виставлення переказного векселя на імпортера, який акцептує його після одержання товаросупровідних і платіжних документів. Строк вексельного кредиту залежить від виду товару. Постачання машин і устаткування зазвичай кредитуються на строк до 3-7 років. При експорті сировини і матеріалів даються короткострокові вексельні, кредити.
Обліковий кредит — це купівля векселя банком до настання терміна оплати по ньому. Обліковий кредит — це кредит, наданий банком векселетримачу шляхом купівлі векселя до настання терміна платежу по ньому. Облік векселя проводиться банком за плату. Стягнута банком за авансування грошей при дисконті векселя, називається обліковою ставкою.
Кредит за відкритим рахунком надається в розрахунках між контрагентами особливо при періодичних постачань їх партій однорідних товарів.
Овердрафт це форма короткострокового кредиту, надання якого здійснюється шляхом списання банком коштів з рахунку клієнта понад його залишок. В результаті такої операції утворюється негативний баланс, тобто дебетове сальдо — заборгованість клієнта перед банком. Банк і клієнт укладають між собою угоду, у якій встановлюються максимальна сума овердрафта, умови надання та порядок погашення кредиту розмір відсотка тощо; всі суми, що зараховуються на поточний рахунок клієнта змінюється обсяг кредиту в міру надходження коштів.
Акцептний кредит — це кредит, наданий банком у формі акцепту переказного векселя (тратти), що виставляється на банк експортерами й імпортерами. При цій формі кредиту експортер одержує можливість виставляти на банк векселі на визначену суму в рамках кредитного ліміту. Банк акцептує ці векселі, гарантуючи тим самим їхню оплату боржником у встановлений термін. Вартість акцептного кредиту складається з двох елементів: комісії за акцепт і дисконтної ставки, яка зазвичай нижче ставки по обліку векселя.
Рамбурс у міжнародній торгівлі означає оплату купленого товару за посередництвом банку у формі акцепту банком імпортера трати, виставлених експортером.
Факторинг являє собою торгово-комісійні і посередницькі послуги банку чи спеціалізованої факторфірми. Він є специфічним різновидом короткострокового кредитування експорту і посередницької комерційної діяльності.
Форфейтуванпя являє собою форму кредитування експорту банком або фінансовою компанією шляхом купівлі ними без обороту на продавця векселів і інших боргових вимог по зовнішньоторговельних операціях. Форфейтування, як правило, застосовується при постачаннях машин, устаткування на значні суми з тривалою розстрочкою платежу (до 5-7 років).
Лізинг. Це особлива форма руху позикового капіталу, який надається насамперед у формі кредиту з наступним правом купівлі товару (види лізингу).
Залежно від терміну розстрочки розрізняють короткострокові (до 1 року), середньострокові (до 5 років) і довгострокові (більш ніж 5 років) кредити.
Тривалість кредиту визначається:
- залежно від стадії руху товару, що покривається кредитом;
- залежно від величини угоди;
- фінансового стану покупця і постачальника;
- ціни кредиту;
- гостроти конкуренції між постачальниками та ін.