Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Історичні передумови конфлікту в Нагірному Карабасі




Карабахський конфлікт - етнополітичний конфлікт [1] в Закавказзі між азербайджанцями і вірменами. Міжобщинних конфлікт, який має давні історичні й культурні коріння, придбав нову гостроту в роки радянської "перебудови" (1987-1988) [2], а в 1991 - 1994 роках призвів до масштабних військовим діям за контроль над Нагорним Карабахом і деякими прилеглими територіями.

На початку XX століття Нагорний Карабах двічі (у 1905-1907 і 1918-1920 рр..) ставав ареною кровопролитних вірмено-азербайджанських зіткнень (докладніше див Історія Нагорного Карабаху).

Передумови

У травні 1918 у зв'язку з революційними подіями і розпадом російської державності в Закавказзі були проголошені три незалежні держави: Грузинська Демократична Республіка (головним чином на території Тифліській і Кутаїської губерній, Батумський області, Сухумського округу), Республіка Вірменія (основа території - Єреванська губернія, а також Карсський область, захоплена на той момент Османською імперією), Азербайджанська Демократична Республіка (переважно на землях Бакинської і Елізаветпольской губерній, Закатальського округу) [8] [9] [10].

Вірменське населення Карабаху і Зангезур, однак, відмовлялося підпорядковуватися владі АДР.

Протягом 1920-1921 рр.. питання про приналежність Нагірного Карабаху вирішувалося згідно поточним зовнішньополітичним цілям радянського керівництва. 30 листопада 1920 годa Азревком своєю декларацією визнав Зангезур і Нахічевань частиною Радянської Вірменії і надав Нагірному Карабаху право на самовизначення. [8] Рішення карабахського питання на користь Вірменії було підтверджено постановою пленуму Кавбюро ЦК РКП (б) від 3 червня 1921, однак остаточне рішення було прийнято пленумом Кавбюро ЦК РКП (б), що відбувся 5 липня того ж року - "Нагорний Карабах залишити в межах Азербайджанської РСР, надавши йому широку обласну автономію" [11] [8]. Існує думка, що включення до складу радянського Азербайджану регіону, переважна більшість населення якого складали вірмени, міг бути зумовлений бажанням більшовицького керівництва Радянської Росії забезпечити політичне зближення з кемалістською Туреччиною [12]. У липні 1923 райони Азербайджанської РСР з переважно вірменським населенням (Шушінскій, Джебраільскій і частини Джеваншірского і Зангезурський повітів) були об'єднані в автономне утворення (Автономна область Нагорного Карабаху (АОНК), з 1937 року - Нагірно-Карабахська автономна область (НКАО)) [8] [9]. При цьому, як зазначає Г. В. Старовойтова, адміністративні межі НКАО не збігалися з етнічними кордонами і в двох районах АЗССР, що межували з НКАО (Шаумяновском і Ханларском), етнічною більшістю були вірмени [3]. Конституція Азербайджанської РСР 1937 проголосила вірменську мову - мовою судочинства в НКАО, закріпивши також опублікування на ньому рішень і розпоряджень Ради депутатів трудящих НКАО [13].

В кінці 1930-х рр.. адміністративно-територіальні зміни всередині Азербайджанської РСР призвели до утворення так званого Лачинський коридор, який відділив територію НКАО від Вірменії [14], що раніше мали географічну зв'язок [15].

Питання про передачу Нагірного Карабаху Вірменії час від часу піднімався вірменським керівництвом, але не отримував підтримки в центрі [14] [16]. В 1960-і роки соціально-економічна напруженість в НКАО кілька разів переростала в масові заворушення. На адресу керівництва Азербайджанської РСР висловлювалися звинувачення в економічній дискримінації НКАО, а також у спробах змінити демографічну структуру автономної області [14] (у 2002 році Гейдар Алієв підтвердив у одному з інтерв'ю, що, займаючи пост першого секретаря ЦК КП Азербайджанської РСР (1969-1982), він не лише допомагав у розвитку Нагорного Карабаху, а й проводив політику, спрямовану на зміну демографічного балансу в регіоні на користь азербайджанців





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 676 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2327 - | 2093 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.