Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Національні інтереси України. Американські дослідники Г




Американські дослідники Г. Морген-тау і В. Маркусь були абсолютно пра­ві, коли заявили, що головним завданням зовнішньої політики будь-якої держави є забезпечення її національного інтересу. Під національним інтересом розумі­ють реальну причину дій нації і держави, цілеспрямованих на своє виживання, функціонування і розвиток, або іншими сло­вами, це сукупність національних цілей і базових цінностей, які відіграють важливу роль у стратегії і тактиці в галузі наці­ональної безпеки.

Розвинені держави Заходу, досягши за післявоєнний період високого матеріального і культурного рівня, прагнуть стабіль­ності в регіоні. Вони зацікавлені у всебічному (ідейно-політи­чному, культурному й економічному) об'єднанні континенту, в ліквідації в усіх його частинах імовірних джерел конфліктів. А це можливо лише тоді, коли краши колишнього комуністи­чного табору приймуть західноєвропейські цінності: терпи­мість, лібералізм, демократію, ринкову економіку тощо. Іншими словами, коли ці країни виявлять волю до об'єднан­ня із Західною Європою.

Більшість держав колишнього соціалістичного табору, зок­рема Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина, Румунія, Болга­рія, а також балтійські держави — Литва, Латвія, Естонія вже визначились із цього питання і твердо взяли курс на інтегра­цію із Заходом, а такі з них, як Польща, Чехія та Угорщина, стали членами Північно-Атлантичного альянсу. Культурно-економічний і військово-політичний союз із західноєвропей­ськими державами вони розглядають як гарант незалежності й економічного зростання своїх країн.

Щодо східноєвропейських країн, які входять до так званої Співдружності Незалежних Держав (СНД), то більшість із них ще остаточно не визначилась у своїх пріоритетах. Лише Біло­русь однозначно заявила про свою інтеграцію з Росією. Укра­їна, Молдова, Грузія, Вірменія й Азербайджан, враховуючи посилення імперських тенденцій в головній державі СНД — Росії, намагаються знайти середню лінію між інтересами Росії та Європи. Що ж, це право кожної держави вирішувати доле­носні питання самостійно, виходячи з власних інтересів. Пра­вильне розуміння національного інтересу є необхідною передумовою досягнення національної безпеки, забезпечення оптимальних умов існування держави. Виходячи з цього, можна сформулювати національні інтереси України таким чином:

— гарантування суверенітету, державної незалежності, само­стійності;

— дотримання територіальної цілості і непорушності кордо­нів України;

— досягнення надійної безпеки України у всіх її вимірах: військово-політичному, економічному, екологічному, гумані­тарному та ін.;

— подолання економічної кризи і стрімкий розвиток народ­ного господарства, на основі якого можна досягти стабільно високого життєвого рівня населення;

— створення правової демократичної держави, яка б інтег­рувалася в європейську і світову спільноту;

— забезпечення національної злагоди, політичної і соціаль­ної стабільності, гарантування прав людині, національних меншин;

— налагодження добросусідських відносин з країнами близького і далекого зарубіжжя, дотримання правил міжна­родного співжиття, проведення політики миру і співробіт­ництва.

Зовнішню політику треба проводити таким чином, щоб жодна зовнішньополітична акція не обмежувала суверенітету України, не звужувала кола її дій, а виконання міжнародних обов'язків нашою країною не повинно зашкодити національ­ним інтересам. Конституція України формулює цю проблему так: "Зовнішньополітична діяльність України спрямована на забезпечення її національних інтересів і безпеки шляхом під­тримання мирного і взаємовигідного співробітництва з члена­ми міжнародного співтовариства за загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права".

Зовнішня політика будь-якої держави випливає з внутріш­ньополітичних інтересів її громадян і залежить від того, які сили посіли владу і чого вони домагаються. Якщо говорити про Україну, то ситуація в ній досить невизначена. Як сус­пільство в цілому, так і владні структури поділені на кілька груп, які ведуть між собою запеклу боротьбу. Можна з певні­стю сказати, що сьогодні в Україні немає жодної політичної течії, яка б відповідала інтересам більшості народу. Така роз'­єднаність спричинює слабкість вищої державної влади, хис­ткість і непослідовність українського керівництва у прийнятті рішень, загальну невиразність його політичної лінії. Саме з цієї причини Україна й досі не визначилась, з ким бути, і проводить досить небезпечну політику балансування між ін­тересами європейських держав і Російської Федерації.

Проте, коли виходити з національно-державницьких інте­ресів України, то курс на якнайтіснішу інтеграцію з Євро­пою є єдино правильним. Адже Росія в "перспективі" не бачить Україну державою, а факт виникнення незалежної України розглядає як щось випадкове, помилкове і тимча­сове. Тому широкомасштабний союз України з Росією несе в собі небезпеку для нашої незалежності.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 448 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2294 - | 2151 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.