Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


За­сіб на­гро­ма­джен­ня й утво­рен­ня ска­р­бів




Фу­н­к­цію на­гро­ма­джен­ня й утво­рен­ня ска­р­бів гро­ші ви­ко­ну­ють то­ді, ко­ли во­ни ви­лу­ча­ють­ся з обі­гу, тоб­то ко­ли пі­с­ля ак­ту про­да­жу то­ва­ру не слі­дує ку­пі­в­ля (Т-Г). Цю фу­н­к­цію ви­ко­ну­ють по­в­но­цін­ні гро­ші: зо­ло­ті і срі­б­ні мо­не­ти або ви­ро­би із зо­ло­та чи срі­б­ла. Па­пе­ро­ві гро­ші, як пра­ви­ло, не ви­ко­ну­ють ці­єї фу­н­к­ції, оскі­ль­ки во­ни з ча­сом зне­ці­ню­ю­ть­ся.

Яка при­чи­на на­гро­ма­джен­ня? Для тру­дя­щих - це не­впе­в­не­ність у за­в­т­ра­ш­ньо­му дні, страх пе­ред май­бу­т­нім, а та­кож від­кла­дан­ня гро­шей на ста­рість, при­дбан­ня до­ро­гих то­ва­рів. Для ка­пі­та­лі­с­тів - це пра­г­нен­ня до зба­га­чен­ня. За ви­сло­вом К.Ма­р­са, із зби­ра­чем ска­р­бів від­бу­ва­єть­ся те са­ме, що й з ве­ли­ким за­во­йо­в­ни­ком, який, за­во­йо­ву­ю­чи кра­ї­ну, за­во­йо­вує ли­ше но­вий ко­р­дон.

Ска­р­б­ник і ка­пі­та­ліст - бо­же­ві­ль­ні, але ка­пі­та­ліст "ра­ці­о­на­ль­ний" бо­же­ві­ль­ний. Ка­пі­та­лі­с­ти на­ма­га­ють­ся не хо­ва­ти гро­ші в під­ва­ли, а пу­с­ка­ти їх в обі­г. Пра­в­да, у зв'я­з­ку із за­го­с­т­рен­ням кри­зи ка­пі­та­лі­с­ти­ч­ної ва­лю­т­ної си­с­те­ми у 70-х рр. і під­ви­щен­ням цін на зо­ло­то бу­р­жу­а­зія ка­пі­та­лі­с­ти­ч­них кра­їн три­ма­ла в до­ма­ш­ніх сей­фах (у кі­н­ці 70-х і на по­ча­т­ку 80-х рр.) бли­зь­ко 27 тис. т зо­ло­та, а та­кож 20-25 тис. т юве­лі­р­них ви­ро­бів.

Ко­ли гро­ші фу­н­к­ці­о­ну­ва­ли у ви­гля­ді зо­ло­тих або срі­б­них мо­нет, то їх кі­ль­кість при­сто­со­ву­ва­ла­ся до по­треб товарообігу. При зме­н­шен­ні ви­ро­б­ни­ц­т­ва то­ва­рів і ско­ро­чен­ні товарообігу ча­с­ти­на зо­ло­тих мо­нет ви­хо­ди­ла з ужи­т­ку і пе­ре­тво­рю­ва­ла­ся в скарб. Ко­ли ви­ро­б­ни­ц­т­во то­ва­рів збі­ль­шу­ва­ло­ся, то ці мо­не­ти над­хо­ди­ли в обі­г. Як­що ви­ни­ка­ла по­тре­ба в до­да­т­ко­вій кі­ль­ко­с­ті мо­нет, то зли­в­ки зо­ло­та пе­ре­тво­рю­ва­ли­ся в мо­не­ти. На­при­клад, на за­мо­в­лен­ня у Ро­сії з од­но­го пу­да зо­ло­та на мо­не­т­но­му дво­рі ка­р­бу­ва­ли 21157 крб., бе­ру­чи за це пла­ту 42 крб. 31 1/2коп.

Сьо­го­дні для ці­лей при­ва­т­ної те­за­в­ра­ції де­які зо­ло­то­до­бу­в­ні кра­ї­ни ви­пу­с­ка­ють зо­ло­ті мо­не­ти ва­гою в од­ну трой­сь­ку ун­цію (31,1035г): ПАР - під на­звою "Крю­ге­р­ранд", США - "Орел", Ка­на­да - "Кли­но­вий ли­с­ток", Ки­тай - "Па­н­да", Ан­г­лія - "Бри­та­нія", Ав­с­т­ра­лія - "Над­шет". Із по­ча­т­ку 1972 ро­ку ли­ше в ПАР та­ких мо­нет бу­ло про­да­но більш як 60 млн. штук.

У цар­сь­кий Ро­сії та­кож ві­ль­но хо­ди­ли зо­ло­ті мо­не­ти но­мі­на­лом 5 крб., 10 крб., 15 крб. (ім­пе­рі­ал), 7 крб, 50 коп, (пів­ім­пе­рі­а­ла). У Ра­дян­сь­кій Ро­сії в 20-ті ро­ки ви­пу­с­ка­в­ся ра­дян­сь­кий че­р­ві­нець, який мав 7,7 г чи­с­то­го зо­ло­та (так са­мо, як і цар­сь­кий).

 

За­сіб пла­те­жу

Як за­сіб пла­те­жу гро­ші ви­сту­па­ють у тих ви­па­д­ках, ко­ли ку­пі­в­ля-­про­даж то­ва­ру від­бу­ва­єть­ся в кре­дит, тоб­то з від­стро­ч­кою пла­ти за то­вар. Фу­н­к­цію пла­те­жу гро­ші ви­ко­ну­ють та­кож при спла­ті по­да­т­ків, зе­ме­ль­ної ре­н­ти, ви­пла­ті за­ро­бі­т­ної пла­ти.

При ку­пі­в­лі то­ва­ру в кре­дит про­да­вець стає на де­який час кре­ди­то­ром, а по­ку­пець - бо­р­ж­ни­ком. В умо­вах роз­ви­ну­то­го ка­пі­та­лі­з­му фу­н­к­ція гро­шей як за­со­бу пла­те­жу роз­ши­рю­є­ть­ся. Це по­в'я­за­но з тим, що, по­-пе­р­ше, то­р­го­ві уго­ди між ка­пі­та­лі­с­та­ми-­про­ми­с­ло­в­ця­ми і то­р­го­в­ця­ми ча­с­то укла­да­ють­ся з від­стро­ч­кою пла­те­жу; по­-дру­ге, усе ча­с­ті­ше про­да­ють­ся то­ва­ри в кре­дит на­се­лен­ню. На­при­клад, 90% аме­ри­кан­сь­ких сі­мей жи­ве в кре­дит. По­ді­б­на ка­р­ти­на спо­сте­рі­га­єть­ся і в ін­ших за­ру­бі­ж­них кра­ї­нах. Так, у 80-х роках ХХ ст. у розвинутих країнах обсяг кредитних зобов’язань перевищував обсяг скупного суспільного продукту у 4 рази [15,с.132].Тому аме­ри­кан­сь­кий еко­но­міст Ві­к­тор Пе­р­ло пи­ше, що су­час­на еко­но­мі­ка є кре­ди­т­но­ю.

Роз­ви­ток кре­ди­т­них від­но­син спри­чи­няє по­яву кре­ди­т­них гро­шей, бо­р­го­вих зо­бо­в'я­за­нь-­ве­к­се­лів. Ве­к­сель - це бо­р­го­ве зо­бо­в'я­зан­ня. Пе­ре­бу­ва­ю­чи в обі­гу, він має об­ме­же­ні мо­ж­ли­во­с­ті, бо це га­ра­н­тія при­ва­т­ної осо­би, то­му ви­ни­кає по­тре­ба в більш мі­ц­ній га­ра­н­тії, яку мо­же да­ти банк че­рез ви­пуск банк­нот. Банк­но­та - це ве­к­сель на банк. Ра­ні­ше пред'яв­ни­ко­ві банк­но­ти банк зав­жди міг ви­да­ти від­по­ві­д­ну кі­ль­кість зо­ло­та. У зв'я­з­ку з кри­зою ка­пі­та­лі­с­ти­ч­ної ва­лю­т­ної си­с­те­ми об­мін банк­нот на зо­ло­то при­пи­не­но. По­ряд із банк­но­та­ми в обі­гу бе­руть участь че­ки. Чек - це на­каз ба­н­ку, який ви­пи­су­єть­ся вла­с­ни­ком вкла­ду про ви­да­чу зі сво­го ра­ху­н­ку гро­шей осо­бі, ука­за­ній у че­ко­ві. В остан­ні ро­ки в багатьох кра­ї­нах все бі­ль­шо­го роз­по­всю­джен­ня оде­р­жу­ють "еле­к­т­ро­нні гро­ші" че­рез ком­п'ю­те­ри. Це та­кож кре­ди­т­ні гро­ші.

За до­по­мо­гою "еле­к­т­ро­нних гро­шей" у США ре­а­лі­зу­єть­ся 90% спо­жи­в­чих то­ва­рів. Ма­ю­чи еле­к­т­ро­нну кар­тку, че­рез 3-4 хв. мо­ж­на пе­ре­ві­ри­ти свою пла­то­спро­мо­ж­ність1.

У кра­ї­нах із роз­ви­ну­тою ри­н­ко­вою еко­но­мі­кою ве­ли­ко­го по­ши­рен­ня на­бу­ли кре­ди­т­ні пла­с­ти­ко­ві ка­р­т­ки, які ви­ко­ри­с­то­ву­ють­ся для за­пи­су по­ку­пок на ра­ху­нок лю­ди­ни або фі­р­ми. Та­кий ра­ху­нок має бу­ти опла­че­ний пі­з­ні­ше. У да­но­му ра­зі про­да­вець від­ра­зу оде­р­жує гро­ші за то­вар, а по­ку­пець - ба­н­ків­сь­кий кре­дит на су­му по­ку­п­ки. Частка готівки в загальній грошовій масі скоротилася у США за 1960-1986рр з 9,2 до 5,3 відсотка [15,с.132].

Роз­ви­ток кре­ди­т­них від­но­син, з од­но­го бо­ку, по­ле­г­шує і при­ско­рює еко­но­мі­ч­ні, то­р­го­ві від­но­си­ни між то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ка­ми, але з дру­го­го - ускла­д­нює їх. Як­що бо­р­ж­ник не мо­же своє­ча­с­но про­да­ти свій то­вар або ви­ру­чить ме­н­шу су­му вна­слі­док по­ни­жен­ня цін на то­ва­ри, то він не змо­же ви­ко­на­ти сво­їх зо­бо­в'я­зань пе­ред кре­ди­то­ром. Це ви­кли­кає ла­н­цю­го­ву ре­а­к­цію се­ред ве­ли­кої кі­ль­ко­с­ті то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ків, які про­да­ли свої то­ва­ри в кре­дит. По­ки вза­є­м­ні пла­те­жі по­га­ша­ли­ся, гро­ші не бу­ли по­трі­б­ні. Як тіль­ки в ла­н­цю­гу вза­є­м­ної за­бо­р­го­ва­но­с­ті який-­не­будь пла­тіж не бу­де ви­ко­на­но, ви­ни­кає по­тре­ба в го­тів­ці гро­шей. Це осо­б­ли­во го­с­т­ро спо­сте­рі­га­єть­ся під час еко­но­мі­ч­них криз.

Роз­гляд фу­н­к­ції гро­шей як за­со­бу обі­гу і пла­те­жу дає мо­ж­ли­вість ви­зна­чи­ти кі­ль­кість гро­шей (КГ), не­об­хід­них для обі­гу то­ва­рів.

КГ= СЦТ - ТПК - ВР + СП

ШО­ГО

де: СЦТ - су­ма цін то­ва­рів

ТПК - то­ва­ри, про­да­ні в кре­дит

ВР - вза­є­м­ні роз­ра­ху­н­ки

СП- су­ма пла­те­жів, за яки­ми на­став строк спла­ти

ШО­ГО - шви­д­кість обо­ро­ту гро­шо­вої оди­ни­ці.

Більш спро­ще­на фо­р­му­ла, за до­по­мо­гою якої ви­зна­ча­єть­ся кі­ль­кість грошей (КГ), не­об­хід­них для обі­гу, та­ка:

КГ= СЦТ / ШО­ГО

На­при­клад, як­що су­ма цін то­ва­рів ста­но­вить 100 млрд. грн., а гри­в­ня за рік ро­бить 10 обо­ро­тів, то КГ=100млрд.грн./10= 10 млрд.грн.

В обі­гу по­ви­нна до­три­му­ва­ти­ся та­ка рі­в­но­ва­га (т.зв. «рівняння Фішера»):

M*V=P*Q,

де M - ма­са гро­шей в обі­гу;

V – швидкість обігу одноіменої гро­шо­вої одиниці на рік;

Q - об­сяг то­ва­рів в обі­гу;

P – рівень ці­н то­ва­рів на ри­н­ку.

Прак­ти­ка по­ка­зує, що ма­са гро­шей в обі­гу по­ви­нна ста­но­ви­ти 40% ВВП (ва­ло­во­го вну­т­рі­ш­ньо­го про­ду­к­ту). Так бу­ло в ко­ли­ш­ньо­му СРСР. У США на ета­пі ви­хо­ду із кри­зи гро­шо­ва ма­са ста­но­ви­ла 109% до ВВП, у Ки­таї ста­но­вить 108%. В Укра­ї­ні на частку гри­в­ні в обі­гу в 90-х роках ХХ ст. при­па­дало 15%, а на іно­зе­м­ну ва­лю­ту (до­ла­ри, марки, ру­б­лі) - 25%. Це по­в'я­за­но з тим, що до іно­зе­м­ної ва­лю­ти в на­се­лен­ня було бі­ль­ше до­ві­р'я. То­му не­об­хід­но зро­би­ти гри­в­ню більш стій­кою, що мо­ж­ли­во пе­ре­д­у­сім при стабільному зростанні еко­но­мі­ки. До ре­чі, па­дін­ню ку­р­су гри­в­ні спри­яє від­тік ка­пі­та­лу з ри­н­ку Укра­ї­ни у зв'я­з­ку з по­га­ним під­при­єм­ни­ць­ким се­ре­до­ви­щем (не­ста­бі­ль­на й об­тя­ж­ли­ва по­да­т­ко­ва си­с­те­ма, ко­ру­п­ція, ха­ба­р­ни­ц­т­во), не­зба­ла­н­со­ва­ний (де­фі­ци­т­ний) бю­джет. Зро­с­та­ють ма­с­ш­та­би не­ле­га­ль­но­го екс­по­р­ту ка­пі­та­лу та по­за­ба­н­ків­сь­ко­го гро­шо­во­го обі­гу. Так, на початок 2003р в тіні поза державним оборотом перебувало 35 млрд. гри­вень (плюс 12 млрд. до­ла­рів зна­хо­дить­ся на ру­ках у на­се­лен­ня).

Гроші функціонують як в готівковій так і не готівковій формі, тому їх відокремлюють в грошові агрегати: М0, М1, М2, М3.

 

Грошові агрегати

Знак агрегату Склад агрегату
М0 = Готівка: монети, казначейські білети, банкноти.
М1 =   М0+ Поточні рахунки, депозити (вклади фізичних і юридичних осіб)
М2 = М1 + строкові депозити (нагромадження)
М3 = М2 + гроші клієнтів, призначені для ведення банками довірчих операцій.

Сві­то­ві гро­ші

Фу­н­к­цію сві­то­вих гро­шей три­ва­лий час ви­ко­ну­ва­ло зо­ло­то у ва­го­вих зли­в­ках. На між­на­ро­д­но­му ри­н­ку в умо­вах кла­си­ч­но­го ка­пі­та­лі­з­му гро­ші ски­да­ли свій на­ці­о­на­ль­ний му­н­дир і ви­сту­па­ли в пе­р­ві­с­ній фо­р­мі – зо­ло­та. Цю фу­н­к­цію гро­ші ви­ко­ну­ва­ли при по­га­шен­ні між­на­ро­д­них бо­р­го­вих зо­бо­в'я­зань, спла­ті про­це­н­тів за по­зи­ки, ко­н­т­ри­бу­ці­ї. Зо­ло­то ви­сту­па­ло ма­те­рі­а­лі­за­ці­єю ба­гат­с­т­ва, яке мо­же пе­ре­хо­ди­ти з од­ні­єї кра­ї­ни в дру­гу. Во­но ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ло­ся на сві­то­во­му ри­н­ку як за­га­ль­ний пла­ті­ж­ний за­сіб1.

У сві­то­вій то­р­гі­в­лі роз­ра­ху­н­ки здій­с­ню­ють­ся пе­ре­ва­ж­но шля­хом за­ра­ху­ван­ня вза­є­м­них бо­р­го­вих зо­бо­в'я­зань че­рез ба­н­ки. Як пра­ви­ло, ли­ше рі­з­ни­ця у вза­є­м­них зо­бо­в'я­зан­нях по­кри­ва­єть­ся зо­ло­то­м. Так бу­ло до по­ча­т­ку 70~х ро­ків. По­чи­на­ю­чи з 1974 ро­ку, зо­ло­то в між­на­ро­д­них роз­ра­ху­н­ках не ви­ко­ри­с­то­ву­єть­ся у зв'я­з­ку з ви­ни­к­нен­ням зна­ч­ної рі­з­ни­ці між йо­го офі­цій­ною та ри­н­ко­вою ці­но­ю. Так, пі­с­ля де­ва­ль­ва­ції в 1973 ро­ці аме­ри­кан­сь­ко­го до­ла­ра офі­цій­на ці­на од­ні­єї трой­сь­кої ун­ції зо­ло­та (31,1г) ста­но­ви­ла 42 до­ла­ри 22 цен­ти. Од­нак уже в 1974 р. США від­мі­ни­ли офі­цій­ну ці­ну на зо­ло­то, а на на­ра­ді в Кі­н­г­с­то­ні (1976 р.) во­на вза­га­лі бу­ла лі­к­ві­до­ва­на.

Це спри­чи­ни­ло рі­з­ке під­ви­щен­ня ці­ни на зо­ло­то. На­при­клад, на сві­то­во­му ри­н­ку в 1980 р. во­на ся­га­ла 700-800 до­ла­рів. У на­сту­п­ні ро­ки ці­на на зо­ло­то зни­зи­лась до300 доларів за одну унцію. Однак в подальшому вона дещо зростала і у вересні 2003р. становила 370 доларів за унцію, але особливо почала зростати в кінці 2005 р. і в березні 2008 р становила 950 доларів, у липні 2011 р. – 1550 дол. США.

Та­ким чи­ном, як­що ра­ні­ше гро­ші на сві­то­во­му ри­н­ку ски­да­ли з се­бе на­ці­о­на­ль­ний му­н­дир і на­бу­ва­ли пе­р­ві­с­ної фо­р­ми - зо­ло­та, то остан­нім ча­сом зо­ло­то на­дя­гає на се­бе на­ці­о­на­ль­ний му­н­дир (по­ви­нно бу­ти про­да­но на ри­н­ку за тве­р­ду

ва­лю­ту), щоб од­на кра­ї­на мо­г­ла роз­ра­ху­ва­ти­ся з ін­шо­ю. Пра­в­да, ра­ні­ше па­пе­ро­ві гро­ші та­кож мо­г­ли ви­ко­ну­ва­ти роль сві­то­вих гро­шей, як­що во­ни ві­ль­но об­мі­ню­ва­ли­ся на зо­ло­то. На­при­клад, до пер­шої сві­то­вої вій­ни та­кою ва­лю­тою був ан­г­лій­сь­кий фунт сте­р­лі­н­гів. Ан­г­лія на той час ма­ла ве­ли­кі ко­ло­ні­а­ль­ні во­ло­дін­ня і зна­ч­ні за­па­си зо­ло­та, яки­ми га­ра­н­ту­ва­ла зо­ло­те за­без­пе­чен­ня сво­єї ва­лю­ти.

________________________________________________________________

1До ве­ли­кої де­пре­сії (1929-1933 рр.) в ка­пі­таліс­тич­них кра­ї­нах па­пе­ро­ві гро­ші (банк­но­ти) ві­ль­но об­мі­ню­ва­ли­ся на зо­ло­то. До се­ре­ди­ни 70-х ро­ків XX ст. об­мін здій­с­ню­ва­в­ся між кра­ї­на­ми. В по­да­ль­шо­му зо­ло­то втра­ти­ло свою фу­н­к­цію сві­то­вих гро­шей і пе­ре­тво­ри­ло­ся у зви­чай­ний то­вар.

Пі­с­ля пер­шої сві­то­вої вій­ни роль сві­то­вих гро­шей по­чав ви­ко­ну­ва­ти аме­ри­кан­сь­кий до­лар. У 1944 ро­ці, згі­д­но з Брет­то­н­вуд­сь­кою уго­дою 44 кра­ї­н, США узя­ли на се­бе зо­бо­в'я­зан­ня пе­ред ін­ши­ми кра­ї­на­ми га­ра­н­ту­ва­ти об­мін до­ла­рів на зо­ло­то за офі­цій­ною ці­но­ю. То­ді в США зо­се­ре­ди­ло­ся 3/4 сві­то­вих за­па­сів зо­ло­та (бли­зь­ко 25 млрд. до­ла­рів, або 22 тис, т. зо­ло­та). Од­нак із ча­сом зо­ло­ті за­па­си США по­ча­ли зме­н­шу­ва­ти­ся і на по­ча­ток 70-х ро­ків ста­но­ви­ли май­же 11 млрд. до­ла­рів. За ме­жа­ми США зна­хо­ди­ло­ся бі­ль­ше 100 млрд. па­пе­ро­вих до­ла­рів. У зв'я­з­ку з цим в США було про­ве­дено дві де­ва­ль­ва­ції до­ла­ра (у 1972 і 1973 рр.). Од­нак це ма­ло впли­ну­ло на ту не­від­по­ві­д­ність, яка скла­ла­ся між зо­ло­тим за­па­сом США і кі­ль­кі­с­тю па­пе­ро­вих до­ла­рів в обі­гу1.

От­же, кри­за аме­ри­кан­сь­ко­го до­ла­ра пі­ді­рва­ла до­ві­р'я до ньо­го як між­на­ро­д­ної оди­ни­ці, то­му ба­га­то кра­їн ста­ли ви­ма­га­ти роз­ра­ху­н­ків між дер­жа­ва­ми за до­по­мо­гою зо­ло­та. Про­те між­на­ро­д­ні роз­ра­ху­н­ки між дер­жа­ва­ми здій­с­ню­ють­ся остан­нім ча­сом у ві­ль­но­ко­н­ве­р­то­ва­ній ва­лю­ті, до якої на­ле­жить пе­ре­д­у­сім аме­ри­кан­сь­кий до­лар, ні­ме­ць­ка ма­р­ка, япон­сь­ка іє­на та ін. У 2000р. у світі оберталося 560 млрд. готівкою, 70% цієї суми перебувало за межами США, переважно в Росії. Частка долара в міжнародних платежах становить 75%. Фу­н­к­цію сві­то­вих гро­шей в останні роки почала виконувати єв­ро­пей­сь­ка ва­лю­т­на оди­ни­ця (ЄВРО).

Всу­пе­реч ві­т­чи­з­ня­ним еко­но­мі­с­там, за­ру­бі­ж­ні еко­но­мі­с­ти ви­зна­ють лише три фу­н­к­ції гро­шей: мі­ра ва­р­то­с­ті, за­сіб обі­гу, за­сіб на­гро­ма­джен­ня.

 

 


1З 1 серпня 1971р. США перестали обмінювати долари на золото





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 583 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2307 - | 2069 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.