Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Натуральне і товарне виробництво. Багатоукладність економіки




 

Роз­рі­з­ня­ють два ви­ди го­с­по­дар­с­т­ва: на­ту­ра­ль­не і то­ва­р­не.

На­ту­ра­ль­не го­с­по­дар­с­т­во - це та­ка фо­р­ма ор­га­ні­за­ції ви­ро­б­ни­ц­т­ва, ко­ли ство­ре­ні про­ду­к­ти спо­жи­ва­ють­ся са­ми­ми ви­ро­б­ни­ка­ми або при­зна­че­ні для вну­т­рі­ш­ньо­го­с­по­дар­сь­ких по­треб. У на­ту­ра­ль­но­му го­с­по­дар­с­т­ві ви­ро­б­ле­ні про­ду­к­ти ста­но­в­лять фонд жит­тє­вих за­со­бів ви­ро­б­ни­ка.

Ос­но­вою на­ту­ра­ль­но­го го­с­по­дар­с­т­ва є зе­м­ле­роб­с­т­во, яке по­єд­ну­єть­ся з до­ма­ш­ньою про­ми­с­ло­ві­с­тю. У най­більш чи­с­то­му ви­гля­ді на­ту­ра­ль­не го­с­по­дар­с­т­во іс­нує в пер­ві­с­но­об­щин­но­му ла­ді. У ра­бо­вла­с­ни­ць­ко­му і фе­о­да­ль­но­му су­с­пі­ль­с­т­ві па­ні­в­ним є та­кож на­ту­ра­ль­не го­с­по­дар­с­т­во, хо­ча па­ра­ле­ль­но роз­ви­ва­єть­ся й то­ва­р­не ви­ро­б­ни­ц­т­во. Так, за умов фе­о­да­лі­з­му се­лян­сь­ка сі­м'я за­йма­ла­ся зе­м­ле­роб­с­т­вом, ско­тар­с­т­вом, ви­го­то­в­лен­ням одя­гу, взут­тя, бу­ді­в­ни­ц­т­вом жи­т­ла то­що.

У на­ту­ра­ль­но­му го­с­по­дар­с­т­ві іс­нує, без­по­се­ре­д­ній зв'я­зок між ви­ро­б­ни­ц­т­вом і спо­жи­ван­ням, що за­без­пе­чує пе­в­ну стій­кість еко­но­мі­ки. На­ту­ра­ль­не го­с­по­дар­с­т­во до­сить роз­по­всю­дже­не на се­лі, пе­ре­д­у­сім на пе­р­ших ета­пах ста­но­в­лен­ня і роз­ви­т­ку ка­пі­та­лі­з­му. Во­но є і за­раз в сла­бо­роз­ви­ну­тих кра­ї­нах.

Остан­нім ча­сом в Укра­ї­ні та­кож по­си­лю­єть­ся роз­ви­ток на­ту­ра­ль­но­го го­с­по­дар­с­т­ва у зв'я­з­ку з по­гі­р­шен­ням жит­тє­во­го рі­в­ня на­се­лен­ня, обу­мо­в­ле­но­го низьким рівнем за­ро­бі­т­ної пла­ти, пе­н­сій, сти­пе­н­дій, а та­кож за­три­м­кою їх ви­пла­ти. То­му бі­ль­шість на­се­лен­ня, зо­к­ре­ма вчи­те­лі, лі­ка­рі, ін­же­не­ри, ви­кла­да­чі ви­щих на­вча­ль­них за­кла­дів, не го­во­ря­чи вже про ін­ших тру­ді­в­ни­ків, зму­ше­ні за­йма­ти­ся при­са­ди­б­ним го­с­по­дар­с­т­вом: ви­ро­щен­ням кар­то­плі, ово­чів, фру­к­тів, ре­мо­н­том жи­т­ла й ін­ше, що, без сум­ні­ву, не мо­же не впли­ну­ти на якість їх­ньої ос­но­в­ної ро­бо­ти. В Укра­ї­ні 10 мли. гро­ма­дян є вла­с­ни­ка­ми при­са­ди­б­них ді­ля­нок.

На­ту­ра­ль­не го­с­по­дар­с­т­во - ре­зуль­тат не­роз­ви­не­но­с­ті су­с­пі­ль­но­го по­ді­лу пра­ці. Це за­мкну­те ви­ро­б­ни­ц­т­во. Во­но ізо­лює од­не го­с­по­дар­с­т­во від ін­шо­го, ве­де до кон­се­р­ва­ти­з­му, об­ме­жен­ня по­треб у за­до­во­лен­ні лю­дей ма­те­рі­а­ль­ни­ми бла­га­ми. Вод­но­час на­ту­ра­ль­не го­с­по­дар­с­т­во до­сить жи­ву­че, оскі­ль­ки за­без­пе­чує іс­ну­ван­ня людей. Для на­ту­ра­ль­но­го го­с­по­дар­с­т­ва ха­ра­к­те­р­ним є ру­ч­на пра­ця. Тут ко­жен пра­ців­ник ви­ко­нує усі ос­но­в­ні ви­ди ро­біт, ви­ко­ри­с­то­ву­ю­чи про­с­ті зна­ря­д­дя пра­ці і ку­с­та­р­ний ін­стру­мент. Та­ка пра­ця є ма­ло­про­ду­к­ти­в­ною, оскі­ль­ки від­су­т­ня ме­ха­ні­за­ція і спе­ці­а­лі­за­ція ви­ро­б­ни­ц­т­ва.

На про­ти­ва­гу на­ту­ра­ль­но­му го­с­по­дар­с­т­ву ви­сту­пає то­ва­р­не ви­ро­б­ни­ц­т­во.

Під то­ва­р­ним ви­ро­б­ни­ц­т­вом слід ро­зу­мі­ти та­ку ор­га­ні­за­цію су­с­пі­ль­но­го го­с­по­дар­с­т­ва, ко­ли ві­д­о­со­б­ле­ні ви­ро­б­ни­ки спе­ці­а­лі­зу­ють­ся на ви­го­то­в­лен­ні то­го чи ін­шо­го про­ду­к­ту з ме­тою йо­го про­да­жу, об­мі­ну на ри­н­ку. То­ва­р­не ви­ро­б­ни­ц­т­во є ха­ра­к­те­р­ним, па­ні­в­ним для ка­пі­та­лі­с­ти­ч­но­го су­с­пі­ль­с­т­ва. Од­нак це не озна­чає, що тут по­вні­с­тю від­су­т­нє на­ту­ра­ль­не ви­ро­б­ни­ц­т­во. Во­но зустрічається, але но­сить об­ме­же­ний ха­ра­к­тер.

При­чи­ною ви­ни­к­нен­ня то­ва­р­но­го ви­ро­б­ни­ц­т­ва є су­с­пі­ль­ний по­діл пра­ці і по­ява при­ва­т­ної вла­с­но­с­ті. То­ва­р­не ви­ро­б­ни­ц­т­во по­ча­ло за­ро­джу­ва­ти­ся ще в ро­до­во­му спо­со­бі ви­ро­б­ни­ц­т­ва, ко­ли між пле­ме­на­ми ви­ник при­ро­д­ний по­діл пра­ці, зу­мо­в­ле­ний природнокліматичними умо­ва­ми. У ре­зуль­та­ті цьо­го утво­ри­ли­ся своє­рі­д­ні кор­мо­ві те­ри­то­рії, де ін­ко­ли ви­ни­кав над­ли­ш­ко­вий про­дукт, яким об­мі­ню­ва­ли­ся пле­ме­на.

Зна­ч­ним по­штовхом до роз­ви­т­ку то­ва­р­них від­но­син був пе­р­ший су­с­пі­ль­ний по­діл пра­ці, у ре­зуль­та­ті яко­го ско­тар­с­т­во ві­до­кре­ми­ло­ся від зе­м­ле­роб­с­т­ва. Це спри­я­ло під­ви­щен­ню про­ду­к­ти­в­но­с­ті пра­ці, по­яві до­да­т­ко­во­го про­ду­к­ту у ви­гля­ді їх над­ли­ш­ків (тва­рин­ни­ц­т­ва, ро­с­лин­ни­ц­т­ва), яки­ми пле­ме­на об­мі­ню­ва­ли­ся, що обу­мо­ви­ло під­рив на­ту­ра­ль­но­го го­с­по­дар­с­т­ва і спри­я­ло роз­ви­т­ку то­ва­р­но­го ви­ро­б­ни­ц­т­ва.

По­си­лен­ня об­мі­ну від­бу­ло­ся в ре­зуль­та­ті дру­го­го су­с­пі­ль­но­го по­ді­лу пра­ці, ко­ли від зе­м­ле­роб­с­т­ва ві­до­кре­ми­ло­ся ре­ме­с­ло. З'яв­и­ли­ся лю­ди, які ста­ли за­йма­тись окре­ми­ми ви­да­ми ре­ме­с­ла (тка­чі, ше­в­ці, кра­в­ці, сто­ля­рі та ін­ші фа­хі­в­ці). Су­с­пі­ль­ний по­діл пра­ці та спе­ці­а­лі­за­ція ви­ро­б­ни­ків на ви­ро­бі­т­ку окре­мих ви­дів про­ду­к­тів спри­чи­няє їх­ню ма­те­рі­а­ль­ну та со­ці­а­ль­но-­еко­но­мі­ч­ну ві­д­о­со­б­ле­ність один від од­но­го. На цьо­му ґрунті почала з’являтися приватна власність, яка з виникненням держави знайшла своє втілення у правових нормах.

Економічна та юридична відособленість виробників створювала необхідний ґрунт для обміну, поширення ринкових відносин у суспільстві, що сприяло його подальшому розвитку.

Виникнення рабовласницьких міст та поява купців спричинила поділ праці між містом і селом, що стимулювало розвиток товарного виробництва, ринку. При феодалізмі відбувається подальший суспільний поділ і розширення товарного виробництва. Однак для докапіталістичних формацій характерним (панівним) було натуральне господарство. У первісному ладі лише зароджується товарне виробництво, тоді як при рабовласницькому суспільстві воно знаходить свій подальший розвиток. Справа в тому, що рабовласник намагався так організувати господарство у своїй латифундії, щоб усе те, що йому і його челяді було потрібне, тут же і вироблялося.

Так господарював і поміщик при феодалізмі. Кріпак займався не лише сільським господарством, але й ремісництвом. Він сам виготовляв собі одяг, взуття, дбав про житло, інвентар. Однак при феодалізмі товарне виробництво було більш розвинутим порівняно з рабовласницьким суспільством. Особливо швидко почало розвиватися товарне виробництво на межі розпаду феодального ладу й зародження капіталізму, коли натуральну ренту змінила грошова. Це було значним поштовхом до розвитку ринку. Встановлення грошової ренти посилює зв’язок селян із ринком, прискорює їх диференціацію, формування капіталістичних виробничих відносин.

В Україні за часів Козацької Республіки були досить розповсюджені товарно-грошові відносини, зумовлені розвитком ремесла, торгівлі. Особливо добре була розвинута торгівля в Києві, Львові, Кам’янці, на Поділлі, Луцьку. Україна експортувала зерно в Голландію, Англію, Францію, а також полотно для корабельних вітрил, деревину, шкіряні та гончарні вироби, килими, вишивки. Розвитку товарно-грошових відносин сприяла економічна політика Богдана Хмельницького, завдяки якій була заснована державна скарбниця (“Скарб”), що формувалась за рахунок поміркованих податків із населення, а також мита і податків на іноземних купців.

Щорічно в скарбницю надходило понад 100 тис. “червоних золотих”, яких вистачало для державних потреб. В Україні карбувалися золоті монети. Однак після Переяславської угоди Україна почала втрачати свою державність, що спричиняло насадження кріпацтва, підрив товарного виробництва, руйнування фінансово-грошової системи, яку після смерті Богдана Хмельницького остаточно знищила Катерина ІІ. У результаті цього Україна як самостійна держава перестала існувати.

Розрізняють просте і крупне (розвинуте капіталістичне) товарне господарство.

Просте товарне виробництво засноване на дрібній приватній власності й особистій праці товаровиробника. Це виробництво ремісників, кустарів, селян, які працюють на ринок з метою задоволення своїх потреб.

Розвинуте товарне виробництво базується на системі найманої робочої сили і ведеться з метою одержання прибутку.

Просте товарне виробництво є основою для крупного господарства. Для перетворення простого то­ва­р­но­го ви­ро­б­ни­ц­т­ва в роз­ви­ну­те ка­пі­та­лі­с­ти­ч­не не­об­хід­ні та­кі умо­ви:

1.На­яв­ність ві­ль­ної ро­бо­чої си­ли як у юри­ди­ч­но­му, так і в май­но­во­му від­но­шен­ні;

2. На­гро­ма­джен­ня значних су­м гро­шей в окре­мих лю­дей.

Ці умо­ви ство­рю­ють­ся в ре­зуль­та­ті ска­су­ван­ня крі­па­ц­т­ва і пе­р­ві­с­но­го на­гро­ма­джен­ня ка­пі­та­лу. Най­ви­що­го роз­ви­т­ку то­ва­р­не ви­ро­б­ни­ц­т­во до­ся­гає за умов ка­пі­та­лі­з­му, який іс­то­ри­ч­но є ви­щою фо­р­мою то­ва­р­но­го го­с­по­дар­с­т­ва, оскі­ль­ки тут усе про­да­єть­ся, усе ку­пу­єть­ся, стає то­ва­ром, зо­к­ре­ма й ро­бо­ча си­ла.

К.Маркс і Ф.Е­н­гельс вва­жа­ли, що з пе­ре­мо­гою со­ці­а­лі­с­ти­ч­ної ре­во­лю­ції то­ва­р­не ви­ро­б­ни­ц­т­во ві­ді­мре, що со­ці­а­лізм і то­ва­р­не ви­ро­б­ни­ц­т­во - не­су­мі­с­ні. Цю то­ч­ку зо­ру до 1921 ро­ку по­ді­ляв і В.І­.­Ле­нін. Уве­ден­ня во­єн­но­го ко­му­ні­з­му в 1918 ро­ці в Ра­дян­сь­кій Ро­сії озна­ча­ло вті­лен­ня в жит­тя ви­ще­зга­да­них пе­ред­ба­чень. Од­нак че­рез де­який час до­ве­ло­ся від­мо­ви­ти­ся від не­спро­мо­ж­них те­о­ре­ти­ч­них мі­р­ку­вань. У 1921 ро­ці бу­ло за­про­ва­дже­но НЕП, який ви­явив, що кра­ї­на не мо­же обі­йти­ся без то­ва­р­но-­гро­шо­вих від­но­син, без то­го, що фо­р­му­ва­ло­ся люд­с­т­вом про­тя­гом ба­га­тьох ві­ків.

По­лі­ти­зо­ва­ним ра­дян­сь­ким еко­но­мі­с­там на той час зда­ва­ло­ся, що в пе­ре­хі­д­ний пе­рі­од від ка­пі­та­лі­з­му до со­ці­а­лі­з­му то­ва­р­но-­гро­шо­ві від­но­си­ни збе­рі­га­ють­ся, оскі­ль­ки еко­но­мі­ка має ба­га­то­ук­ла­д­ний ха­ра­к­тер. Так, у СРСР на­ра­хо­ву­ва­ло­ся 5 еко­но­мі­ч­них укла­дів: 1) па­т­рі­а­р­ха­ль­но-­се­лян­сь­ке го­с­по­дар­с­т­во, що пе­ред­ба­ча­ло на­ту­ра­ль­не ви­ро­б­ни­ц­т­во; 2) дрі­б­не то­ва­р­не ви­ро­б­ни­ц­т­во (ку­с­та­рі, ре­мі­с­ни­ки, то­р­го­в­ці, се­лян­сь­кі го­с­по­дар­с­т­ва), де не ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ла­ся на­й­ма­на пра­ця; 3) при­ва­т­но­го­с­по­дар­сь­кий ка­пі­та­лізм (під­при­єм­с­т­ва з ви­ко­ри­с­тан­ням на­й­ма­ної ро­бо­чої си­ли); 4) дер­жа­в­ний ка­пі­та­лізм (ґру­н­ту­ва­в­ся на кон­це­сі­ях, зда­них в оре­н­ду іно­зе­м­ним і сво­їм ка­пі­та­лі­с­там); 5) со­ці­а­лі­с­ти­ч­ний уклад (під­при­єм­с­т­ва, що на­ле­жа­ли дер­жа­ві, а та­кож рі­з­ні ко­о­пе­ра­ти­ви).

Че­рез то­ва­р­но-­гро­шо­ві від­но­си­ни від­бу­ва­єть­ся зв'я­зок між під­при­єм­с­т­ва­ми рі­з­них укла­дів. Але в се­ре­ди­ні 30-х ро­ків пе­ре­хі­д­ний пе­рі­од за­кін­чу­єть­ся, й еко­но­мі­ка стає од­но­ук­ла­д­ною (со­ці­а­лі­с­ти­ч­ною), то­му еко­но­мі­с­там і по­лі­ти­кам зда­ва­ло­ся, що то­ва­р­не ви­ро­б­ни­ц­т­во по­ви­нно від­ме­р­ти. З ме­тою при­ско­рен­ня цьо­го про­це­су в кра­ї­ні про­во­ди­ли­ся на­віть пе­в­ні за­хо­ди: ство­рю­ва­лись об­мін­ні пун­к­ти. Од­нак то­ва­р­не ви­ро­б­ни­ц­т­во збе­ре­г­лось. Яка при­чи­на цьо­го?

Три­ва­лий час в еко­но­мі­ч­ній лі­те­ра­ту­рі при­чи­на то­ва­р­но­го ви­ро­б­ни­ц­т­ва при со­ці­а­лі­з­мі по­яс­ню­ва­ла­ся на­яв­ні­с­тю двох форм вла­с­но­с­ті: дер­жа­в­ної і кол­го­с­п­но-­ко­о­пе­ра­ти­в­но­ї. На­спра­в­ді їх зна­ч­но бі­ль­ше: це пе­ре­д­у­сім іс­ну­ван­ня су­с­пі­ль­но­го по­ді­лу пра­ці і ві­д­о­со­б­ле­но­с­ті то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ків; сам ха­ра­к­тер пра­ці (на­яв­ність про­с­тої і скла­д­ної, ви­со­ко­про­ду­к­ти­в­ної і ни­зь­ко­про­ду­к­ти­в­ної пра­ці, що ви­ма­гає їх по­рі­в­нян­ня, оці­н­ки); збе­ре­жен­ня осо­би­с­тої вла­с­но­с­ті, зо­к­ре­ма вла­с­но­го під­со­б­но­го го­с­по­дар­с­т­ва; не­об­хід­ність еко­но­мі­ч­но­го спі­л­ку­ван­ня із за­ру­бі­ж­ни­ми кра­ї­на­ми то­що.

У ці­ло­му при со­ці­а­лі­з­мі не­до­оці­ню­ва­ло­ся то­ва­р­не ви­ро­б­ни­ц­т­во, оскі­ль­ки вва­жа­ло­ся, що во­но має тим­ча­со­вий, пе­ре­хі­д­ний ха­ра­к­тер; пе­ре­бі­ль­шу­ва­ла­ся роль пла­но­мі­р­но­с­ті, без­по­се­ре­д­ньо су­с­пі­ль­ної пра­ці. Вступ кра­ї­ни у 80-х ро­ках в про­цес так зва­ної пе­ре­бу­до­ви зму­сив пе­ре­гля­ну­ти ста­в­лен­ня до то­ва­р­но-­гро­шо­вих від­но­син, оскі­ль­ки без їх роз­ви­т­ку не­мо­ж­ли­во бу­ло про­ве­ден­ня еко­но­мі­ч­ної ре­фо­р­ми.

На су­час­но­му ета­пі роль то­ва­р­но-­гро­шо­вих від­но­син ще бі­ль­ше зро­с­тає,, адже пе­ре­хід до ри­н­ко­вої еко­но­мі­ки ле­жить че­рез усе­бі­ч­ний роз­ви­ток то­ва­р­но-­гро­шо­вих від­но­син. Пе­ре­хід до ри­н­ко­вої еко­но­мі­ки не є са­мо­ціл­лю, а за­со­бом до­ся­г­нен­ня ме­ти. Та­кою ме­тою є ви­хід кра­ї­ни із еко­но­мі­ч­ної кри­зи, під­ви­щен­ня ефе­к­ти­в­но­с­ті ви­ро­б­ни­ц­т­ва.

Спра­ва в то­му, що з ча­су ви­ни­к­нен­ня су­с­пі­ль­но­го по­ді­лу пра­ці в еко­но­мі­ці по­чи­нає ді­я­ти еко­но­мічний за­кон ві­д­о­со­б­лен­ня то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ків. Йо­го суть полягає в тому, що ко­ж­ний то­ва­ро­ви­ро­б­ник, ко­т­рий спе­ці­а­лі­зу­єть­ся на ви­ро­бі­т­ку яко­їсь про­ду­к­ції, не­ми­ну­че ві­до­кре­м­лю­єть­ся від ін­ших - ма­те­рі­а­ль­но і від­но­си­на­ми вла­с­но­с­ті.

Ті то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ки, які за­йня­ті ви­го­то­в­лен­ням од­но­рі­д­ної про­ду­к­ції, не­ми­ну­че всту­па­ють між со­бою у спе­ци­фі­ч­ні від­но­си­ни - кон­ку­ре­н­т­ну бо­ро­ть­бу.

Кон­ку­ре­н­ція ве­де до то­го,, що на ри­н­ку ви­грає той то­ва­ро­ви­ро­б­ник, ко­т­рий ви­ро­б­ляє най­кра­щу про­ду­к­цію при мі­ні­ма­ль­них за­тра­тах пра­ці. То­му то­ва­р­не ви­ро­б­ни­ц­т­во, ри­нок при­му­шує ви­ро­б­ни­ків ра­ці­о­на­ль­но го­с­по­да­рю­ва­ти, за­охо­чує до ви­со­ко­про­ду­к­ти­в­ної й ефе­к­ти­в­ної пра­ці.

Скла­до­вою ча­с­ти­ною то­ва­р­но­го го­с­по­дар­с­т­ва, йо­го еле­ме­н­та­р­ною клі­ти­ною ви­сту­пає то­вар.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 697 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2285 - | 2064 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.