Вартість товару вимірюється кількістю праці, затраченої на його виробництво. Однак вартість товару безпосередньо в робочому часі не визначається. Вона може бути визначена лише шляхом прирівняння одного товару до іншого, через мінову вартість.
Мінова вартість є формою вияву вартості.
Чому вартість товару не можна визначити безпосередньо в робочому часі? По-перше, тому, що величина вартості товару визначається не індивідуальним часом, а суспільно необхідним. По-друге, величина вартості включає в себе затрати живої і минулої праці, тобто не тільки того товаровиробника, котрий завершує виготовлення товару, наприклад шевця, але й затрату праці попередніх товаровиробників, які виготовили шкіру, дратву та інше. По-третє, за своїм характером праця буває простою і складною, розумовою і фізичною, висококваліфікованою і низько кваліфікованою, високопродуктивною і низькопродуктивною.
У розвинутому товарному господарстві вартість товару виражається в грошах. Але перш ніж товари стали оцінюватися в грошах, товар пройшов довгий і складний шлях обміну, ряд форм вартостей.
Першою формою вартості була проста, або випадкова, форма вартості. При цьому один товар безпосередньо обмінювався на другий. Наприклад: один мішок зерна обмінювався на одну вівцю:
один мішок зерна = одній вівці.
Тут вартість зерна виражена у вартості вівці. Остання є доказом того, що на виробництво одного мішка зерна затрачена така праця, як і на одну вівцю. Товар, який виражає свою вартість в іншому товарі (у даному прикладі це зерно), знаходиться у відносній формі вартості. Товар (вівця), який виступає засобом вираження вартості іншого товару (зерна), знаходиться в еквівалентній формі вартості, тобто є еквівалентом.
Товар-еквівалент і товар, який знаходиться у відносній формі вартостей, зумовлюють один одного і водночас протилежні. Обумовленість їх полягає в тому, що якщо один товар знаходиться у відносній формі вартості, то другий є еквівалентом. Якщо їх поміняти місцями, то і роль їхня зміниться.
Протилежність полягає в тому, що вартість одного товару може виражатися лише через споживну вартість іншого товару. Споживна вартість є носієм мінової, а мінова - формою вияву вартості.
Особливістю відносної форми вартості є те, що вона має якісну визначеність. Та обставина, що один товар прирівнюється до другого, свідчить: товари як вартість якісно однакові, оскільки вони є продуктами праці. Відносна форма вартостей має і кількісну визначеність, яка полягає в тому, що товар, який знаходиться у відносній формі вартостей, своєю величиною дорівнює вартості товару-еквіваленту. Еквівалентна форма вартостей має три особливості:
1. Споживна вартість є формою вияву вартості. У даному прикладі вівця є формою вияву вартості зерна, адже не може вартість зерна виразитися в зерні. Для цього потрібна інша споживна вартість;
2. Конкретна праця є формою вияву абстрактної праці.
3. Приватна праця є форма вияву суспільної праці;
Із подальшим суспільним поділом праці відбувається розвиток товарного виробництва, що веде до вдосконалення форм вартості. Другою формою вартості є повна, або розгорнута, форма вартості, її суть полягає в тому, що один товар, який знаходиться у відносній формі вартості, має ряд еквівалентів.
1 вівця | |
2 метра полотна | |
1 мішок зерна = | 1 човен |
2 сокири | |
2 г золота |
Ця форма вартостей має певні незручності, оскільки відсутній прямий обмін одного товару на потрібний товар. Наприклад, власникові зерна потрібна вівця, але власникові вівці зерно не потрібне, йому потрібне полотно. А власникові полотна вівця ні до чого, йому потрібен човен. Власникові човна полотно не потрібне, а потрібні сокири, а власникові сокир потрібне золото. Однак власникові золота сокири не потрібні, а потрібне зерно. Отже, власникові зерна, щоб придбати вівцю, спершу необхідно обміняти зерно на золото, золото на сокири, сокири на човен, човен на полотно і, насамкінець, полотно на вівцю, тобто здійснити ряд актів обміну1.
Із часом на ринку роль загального еквівалента закріплюється за тим чи іншим товаром. Так виникає загальна форма вартостей. Її суть полягає в тому, що ряд товарів, які знаходяться у відносній формі вартостей, мають один еквівалент.
У наведеному прикладі таким еквівалентом стає вівця.
1. Англійський мандрівник В. Камерон в 1873-1875 рр. досліджував центральну Азію. І от йому якось потрібен був човен, щоб переправитись з одного берега на другий. Він звернувся до власника човна, який вимагав за човен слонову кістку, якої в нього не було. “Тоді я, - розповідає Камерон - дізнався, що вона є у Магомет ібн Саліба, але він бажає мати за неї сукно, якого в мене не було, воно було у Магомета ібн Гаріба, який бажає мати дріт. Дріт у мене був. Тоді я обміняв дріт на сукно, сукно на слонову кістку, слонову кістку на човен, яким перебрався на другий берег.
1 мішок зерна | |
2 метра полотна | = 1 вівця |
1 човен | |
2 сокири |
У різних народностей роль загального еквівалента виконували різні товари: у Римі - мідь; у Монголії - чай; у Китаї - сіль; на Русі - худоба і хутро білок, куниць. "Но скотница твоя по божьей благодати, - пише митрополит Никифор Володимирові Мономаху, - не оскудна єсть не истощима, раздавема й не оскудвема".
До речі, загальна форма вартостей, як і повна або розгорнута, практикувалась до недавнього часу у нашій країні, оскільки нестача обігових коштів привезла до того, що гроші перестали виконувати свої функції. У зв'язку з цим широко практикувався бартер (взаємообмін товарами). На його долю в травні 2001 р. приходилося 8% товарообігу проти 40% в 1997 р.
Загальна форма вартостей значно спростила процес обміну, Однак, коли починають розвиватися зв'язки між різними народностями, вона не могла задовольнити назрілі потреби. Крім цього, такий загальний еквівалент, як сіль чи худоба, мають певні незручності також і на регіональному ринку. Користуватися, наприклад, такими "монетами", як корови, бики чи вівці, досить незручно, бо їх важко розміняти і вони вимагають корму для збереження. Тому з часом роль загального еквівалента закріплюється за золотом.
1 вівця | |
2 мішки зерна | |
2 метра полотна | =2 г золота |
2 сокири | |
1 човен |
Так виникає грошова форма вартості.
Чому золото стає загальним еквівалентом? Тому що воно має такі властивості, які роблять його досить зручним еквівалентом. По-перше, золото однорідне і трапляється в чистому вигляді в природі. По-друге, у невеликому обсязі золота міститься згусток великої кількості затраченої праці, що робить його зручним при транспортуванні. По-третє, золото добре зберігається, не піддається корозії і легко ділиться.
Спочатку під час обміну на ринку золото кожного разу при купівлі-продажу міряли, що створювало певні незручності. Тому з часом золото розфасовують, виготовляючи монети. Отже, гроші виникли в результаті розвитку форм вартостей.
Крім класичної теорії походження грошей, яка в економічній науці одержала назву "еволюційна концепція", існують і інші концепції.
Раціоналістична - згідно з якою, гроші - це угода між людьми, які домовилися між собою про обмін товарами за допомогою грошей. Вона має два напрямки:
Державницька -згідно якої держава випускає гроші для того, щоб люди могли ними користуватись. Кількісна - згідно якої вартість грошей (курс) залежить від їх кількості. Функціональна (мінімізація трудностей) згідно якої гроші полегшують зв'язок між продавцями і покупцями. Пояснює суть грошей їх функціями. В цілому гроші - це один із великих винаходів, відкриттів людства.
Суть і функції грошей
Гроші - це товар, який виконує роль загального еквівалента. У західній економічній літературі гроші визначаються як товар, який має найвищу ліквідність, тобто його в будь-який момент можна обміняти на інший товар.
Гроші виступають як безпосереднє втілення суспільної праці. Вони мають тисячолітню історію. Уже в II ст. до н. е. в Китаї, Індостані, Ірані були розповсюдженні золоті і срібні монети.1 У нашій країні гроші почали карбувати в Києві у XI ст. Спершу вони мали вигляд обруча, виготовленого із срібла, який носили на шиї. Звідси і пішла назва гривні. На Русі гроші з'явилися дещо пізніше, у XIII ст. Назва рублі походить від слова рубати. Справа в тому, що гроші тоді мали вигляд срібної палички, від якої на ринку під час купівлі-продажу відрубували шматок, який відповідав укладеній угоді.
Назва карбованців походить від литовського слова "карб", що означає зарубка. Це пов'язано з тим, що в XIV ст. в Україні були в обігу литовські срібні монети. Щоб
визначити їхню якість за твердістю металу і за кольором, край монети надкушували.
1Мідні гроші з'явилися в Китаї і в країнах близького Сходу ще вVIII-VII ст. до н.е.
З часом на монетах з'явилися зарубки.
3 появою грошей товарний світ поділився на два полюси: на одному зосередилася маса товарів з різними споживними вартостями; а на другому лише один товар - гроші. Поява грошей, з одного боку, розв'язала суперечності безпосереднього обміну товарів, а з другого - створила умови для подальшого розвитку суперечностей товарного виробництва. Чому?
До появи грошей один товар безпосередньо обмінювався на другий Т - Т, тому продаж і купівля завжди збігалися в часі. Ніхто не міг купити, щоб одночасно не продати. З появою грошей обмін розділився на два протилежний акти: продаж і купівлю. Т – Г і Г – Т. після продажу Т- Г ніхто нікого не зобов’язує відразу купувати Т- Г. А якщо це так, то інші не можуть продати свої товари. Поява грошей створила умови для включення в купівлю – продаж посередника – купця. Купець торгує не заради споживної вартості, а збагачення, одержання прибутку. Усе це призводить до того, що в окремих людей (купців, власників землі, фабрик, заводів) зосереджується велика кількість грошей, тоді як в інших (у більшості населення) їх немає. Це дає можливість власникам великих сум вкладати їх у виробництво, наймати робочу силу, привласнювати їхню працю, експлуатувати.
Отже, гроші є виразником виробничих відносин. У буржуазному суспільстві гроші виступають як знаряддя експлуатації лодини людиною. Ще грецький філософ Платон говорив: “Чим більше в людини золота, тим менше доброчесності”. Винайшовши гроші, людство впродовж багатовікової історії користувалося і користується ними як унікальним і досить універсальним інструментом, що опосередковує загальноекономічний і господарський кругообіг, відтворювальний процес і обмін.
Гроші, залежно від їх реальної купівельної спроможності, можуть виступати могутнім - як стимулюючим, так і стримуючим - фактором економічного зростання, своєрідним каталізатором трудової активності та добробуту людей. За умов знецінення грошей у виробника втрачається стимул до продуктивної праці, спостерігається нераціональне переміщення трудових ресурсів із виробничої сфери у сферу розподілу і перерозподілу товарної маси, що загострює товарний дефіцит. Дезорганізація грошового обігу, бурхлива інфляція породжує спекуляцію, мафію, злочинність, паразитизм людей.
Стабільна грошова система - неодмінна передумова для активізації трудової діяльності, економічного зростання, науково-технічного прогресу, підвищення ефективності виробництва, прискорення товарно-грошового обороту, зростання добробуту людей.
Тому зараз для нашої країни зміцнення грошової системи є однією з необхідних умов економічного зростання. Міцна і стабільна грошова одиниця є визначальним атрибутом національного ринку, ефективним засобом захисту вітчизняного товаровиробника. Це також важлива гарантія збереження та нагромадження доходів населення.
Суть грошей виявляється в їх функціях. У розвинутому товарному виробництві гроші виконують такі п'ять функцій:
1) міру вартості;
2) засобу обігу;
3) засобу нагромадження;
4) засобу платежу;
5) функцію світових грошей.
Міра вартості
Основна функція грошей полягає в тому, що вони є мірою вартості усіх інших товарів. Тобто за допомогою грошей визначається вартість різноманітних товарів.
Функцію міри вартості виконують лише ті гроші які самі мають вартість, тобто золото. Як важник (тягарець) сам повинен мати вагу, щоб визначити вагу іншого тіла, так і гроші повинні мати відповідну вартість, щоб визначати вартість інших
товарів.
Функцію міри вартості гроші виконують ідеально як мислено уявлені гроші. Грошовий вираз вартості товару є його ціна. Або: ціна - це грошовий вираз
вартості товару. Вона залежить передусім від вартості товару, а також попиту і
пропозиції. Тому ціна - це грошова сума, що сплачується за товар.
Функцію міри вартості гроші виконують завдяки масштабу цін. Масштабом цін називається вагова кількість золота або срібла, яка закріплена за грошовою одиницею й узаконена державою. Наприклад, у США масштабом цін є долар, за яким до 1975 р. було закріплено 0,737г золота. Це означає, що якщо 1 кг хліба коштує 1 долар, то на його виробництво затрачено стільки праці, як на видобування 0,737 г. золота. Як масштаб цін гроші визначають кількість грошового металу, що має знаходитись в обігу.
Вартість товару змінюється разом із зміною кількості праці, суспільно необхідної для його виробництва. Зміна вартості золота не позначається нa його функції масштабу цін. Як би не змінювалася вартість золота, долар завжди в сто разів
перевищує один цент. Держава може змінювати золотий уміст грошової одиниці, однак вона не спроможна змінити вартісне співвідношення між золотом та іншими
товарами.
Якщо держава зменшить кількість золота, що міститься в грошовій одиниці,
тобто зменшить золотий уміст грошової одиниці, то ринок на це буде реагувати
підвищенням цін. Таким чином, вартість товару як і раніше буде виражатися в
такій кількості золота, яка відповідає затраченій праці на цей товар. Держава не може директивно змінити співвідношення між золотом і товаром.
Ціни на товари можуть підвищуватися або понижуватися під впливом зміни вартості
товарів і вартості золота.
Вартість золота, як і інших товарів, залежить від кількості
затраченої на нього праці. Із зростанням продуктивності праці в золотовидобувній
галузі вартість золота зменшується. Наприклад, відкриття Америки з її багатими
золотими розсипами, де золото легко вимивалося з піску, спричинило в XVI - XVII ст революцію цін у Європі, тому, що золото в Америці видобувалось із значно меншими затратами праці порівняно з Європою.
У XVIIст. у світі видобувалося 13-15 т золота на рік, у 1851-1855 рр. - 200 т на рік, у 1950 р. - 751 т, 1960 р. -1047 т; 1970 р. - 1273 т; останнім часом - близько 1100 т на рік. Усього з 1600 по 1990 роки у світі було видобуто 120 тис. т золота, близько 1/3 (38-39 тис.т) становлять державні запаси, 1/4 (30 тис.т) золота тезавровано, тобто
знаходиться в приватних руках, і більше 1/3 (40 тис.т) використано на ювелірні,
зубопротезні і промислово-технічні потреби. Певна частина золота (9-13 тис.т)
знаходиться в гробницях, скарбах, тайниках, на дні морів та океанів.
Засіб обігу
Функція грошей як засобу обігу полягає в тому, що вони виступають
посередником у процесі обміну товарів. Формула цієї функції така: Т-Г-Т.
Обігом товарів називається обмін товарів за допомогою грошей. Для виконання функції обігу потрібні наявні, тобто реальні, гроші.
Як уже зазначалося раніше, спершу товар обмінювався на відповідні зливки золота чи срібла, що створювало деякі труднощі і незручності. Потрібно було кожен раз при купівлі-продажу зважувати зливок, переконуватися, чи немає в ньому домішок, тому з часом почали розфасовувати зливки на монети.
Монета є зливок металу певної форми, ваги і вартості (номіналу). Перші монети мали різну форму: півмісяця, квадратні, круглі. У Росії в першій половині XVIII ст. на Катеринбурзькому монетному дворі випускали мідні карбованці, які мали вигляд чотирикутних плит розміром 20х20см. і важили 1,64 кг. Коли М.В.Ломоносов одержав від імператриці Єлизавети нагороду за написану ним оду в її честь, то, щоб забрати цю винагороду у 2000 крб. (1800 кг), йому довелося скористатися двома підводами.
Спершу монети карбували купці, а потім держава взяла на себе цю функцію. Чому? Тому що купці часто випускали неповноцінні (меншої ваги, але з попереднім номіналом) монети. Перехід випуску монет у руки держави не зупинив цей процес. Так, у Франції з однієї і тієї ж кількості металу карбували в 1309 р. 2 ліври, а в 1720 р. - 98 ліврів. У Німеччині в 1326 р. з 234 г. срібла карбували 2 марки, а в 1506 р. 12 марок.
У процесі обігу монети зношуються і втрачають свою вартість. Практика грошового обігу показала, що стерті монети виконують функцію засобу обігу нарівні з повноцінними. Це пояснюється тим, що гроші при обміні товарів відіграють миттєву роль, адже продавець реалізує товар, щоб на виручені гроші відразу купити інший товар. Отже, гроші як засіб обігу необов'язково повинні мати власну вартість. Ураховуючи це, уряди свідомо випускали неповноцінні монети (зменшуючи їх вагу, пробу), не змінюючи номіналу.