Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розвиток форми вартості і виникнення грошей




Ва­р­тість то­ва­ру ви­мі­рю­єть­ся кі­ль­кі­с­тю пра­ці, за­тра­че­ної на йо­го ви­ро­б­ни­ц­т­во. Од­нак ва­р­тість то­ва­ру без­по­се­ре­д­ньо в ро­бо­чо­му ча­сі не ви­зна­ча­є­ть­ся. Во­на мо­же бу­ти ви­зна­че­на ли­ше шля­хом при­рі­в­нян­ня од­но­го то­ва­ру до ін­шо­го, че­рез мі­но­ву ва­р­тість.

Мі­но­ва ва­р­тість є фо­р­мою ви­яву ва­р­то­с­ті.

Чо­му ва­р­тість то­ва­ру не мо­ж­на ви­зна­чи­ти без­по­се­ре­д­ньо в ро­бо­чо­му ча­сі? По­-пе­р­ше, то­му, що ве­ли­чи­на ва­р­то­с­ті то­ва­ру ви­зна­ча­єть­ся не ін­ди­ві­ду­а­ль­ним ча­сом, а су­с­пі­ль­но не­об­хід­ним. По­-дру­ге, ве­ли­чи­на ва­р­то­с­ті вклю­чає в се­бе за­тра­ти жи­вої і ми­ну­лої пра­ці, тоб­то не тіль­ки то­го то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ка, ко­т­рий за­ве­р­шує ви­го­то­в­лен­ня то­ва­ру, на­при­клад ше­в­ця, але й за­тра­ту пра­ці по­пе­ре­дніх то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ків, які ви­го­то­ви­ли шкі­ру, дра­т­ву та ін­ше. По­-тре­тє, за сво­їм ха­ра­к­те­ром пра­ця бу­ває про­с­тою і скла­д­ною, ро­зу­мо­вою і фі­зи­ч­ною, ви­со­ко­ква­лі­фі­ко­ва­ною і ни­зь­ко ­ква­лі­фі­ко­ва­ною, ви­со­ко­про­ду­к­ти­в­ною і ни­зь­ко­про­ду­к­ти­в­но­ю.

У роз­ви­ну­то­му то­ва­р­но­му го­с­по­дар­с­т­ві ва­р­тість то­ва­ру ви­ра­жа­єть­ся в гро­шах. Але перш ніж то­ва­ри ста­ли оці­ню­ва­ти­ся в гро­шах, то­вар прой­шов до­в­гий і скла­д­ний шлях об­мі­ну, ряд форм ва­р­то­с­тей.

Пер­шою фо­р­мою ва­р­то­с­ті бу­ла про­с­та, або ви­па­д­ко­ва, фо­р­ма ва­р­то­с­ті. При цьо­му один то­вар без­по­се­ре­д­ньо об­мі­ню­ва­в­ся на дру­гий. На­при­клад: один мі­шок зе­р­на об­мі­ню­ва­в­ся на од­ну ві­в­цю:

один мі­шок зе­р­на = од­ній ві­в­ці.

Тут ва­р­тість зе­р­на ви­ра­же­на у ва­р­то­с­ті ві­в­ці. Остан­ня є до­ка­зом то­го, що на ви­ро­б­ни­ц­т­во од­но­го мі­ш­ка зе­р­на за­тра­че­на та­ка праця, як і на од­ну ві­в­цю. То­вар, який ви­ра­жає свою ва­р­тість в ін­шо­му то­ва­рі (у да­но­му при­кла­ді це зе­р­но), зна­хо­дить­ся у від­но­с­ній фо­р­мі ва­р­то­с­ті. То­вар (ві­в­ця), який ви­сту­пає за­со­бом ви­ра­жен­ня ва­р­то­с­ті ін­шо­го то­ва­ру (зе­р­на), зна­хо­дить­ся в ек­ві­ва­ле­н­т­ній фо­р­мі ва­р­то­с­ті, тоб­то є ек­ві­ва­ле­н­том.

То­вар-­ек­ві­ва­лент і то­вар, який зна­хо­дить­ся у від­но­с­ній фо­р­мі ва­р­то­с­тей, зу­мо­в­лю­ють один од­но­го і вод­но­час про­ти­ле­ж­ні. Обу­мо­в­ле­ність їх по­ля­гає в то­му, що як­що один то­вар зна­хо­дить­ся у від­но­с­ній фо­р­мі ва­р­то­с­ті, то дру­гий є ек­ві­ва­ле­н­том. Як­що їх по­мі­ня­ти мі­с­ця­ми, то і роль їх­ня змі­ни­ть­ся.

Про­ти­ле­ж­ність по­ля­гає в то­му, що ва­р­тість од­но­го то­ва­ру мо­же ви­ра­жа­ти­ся ли­ше че­рез спо­жи­в­ну ва­р­тість ін­шо­го то­ва­ру. Спо­жи­в­на ва­р­тість є но­сі­єм мі­но­вої, а мі­но­ва - фо­р­мою ви­яву ва­р­то­с­ті.

Осо­б­ли­ві­с­тю від­но­с­ної фо­р­ми ва­р­то­с­ті є те, що во­на має які­с­ну ви­зна­че­ність. Та об­ста­ви­на, що один то­вар при­рі­в­ню­єть­ся до дру­го­го, сві­д­чить: то­ва­ри як ва­р­тість які­с­но од­на­ко­ві, оскі­ль­ки во­ни є про­ду­к­та­ми пра­ці. Від­но­с­на фо­р­ма ва­р­то­с­тей має і кі­ль­кі­с­ну ви­зна­че­ність, яка по­ля­гає в то­му, що то­вар, який зна­хо­дить­ся у від­но­с­ній фо­р­мі ва­р­то­с­тей, сво­єю ве­ли­чи­ною до­рі­в­нює ва­р­то­с­ті то­ва­ру-­ек­ві­ва­ле­н­ту. Ек­ві­ва­ле­н­т­на фо­р­ма ва­р­то­с­тей має три осо­б­ли­во­с­ті:

1. Спо­жи­в­на ва­р­тість є фо­р­мою ви­яву ва­р­то­с­ті. У да­но­му при­кла­ді ві­в­ця є фо­р­мою ви­яву ва­р­то­с­ті зе­р­на, адже не мо­же ва­р­тість зе­р­на ви­ра­зи­ти­ся в зе­р­ні. Для цьо­го по­трі­б­на ін­ша спо­жи­в­на ва­р­тість;

2. Кон­к­ре­т­на пра­ця є фо­р­мою ви­яву аб­с­т­ра­к­т­ної пра­ці.

3. При­ва­т­на пра­ця є фо­р­ма ви­яву су­с­пі­ль­ної пра­ці;

Із по­да­ль­шим су­с­пі­ль­ним по­ді­лом пра­ці від­бу­ва­єть­ся роз­ви­ток то­ва­р­но­го ви­ро­б­ни­ц­т­ва, що ве­де до вдо­с­ко­на­лен­ня форм ва­р­то­с­ті. Дру­гою фо­р­мою ва­р­то­с­ті є по­вна, або роз­го­р­ну­та, фо­р­ма ва­р­то­с­ті, її суть по­ля­гає в то­му, що один то­вар, який зна­хо­дить­ся у від­но­с­ній фо­р­мі ва­р­то­с­ті, має ряд ек­ві­ва­ле­н­тів.

1 вівця
  2 метра полотна
1 мішок зерна = 1 човен
  2 сокири
  2 г золота

 

Ця фо­р­ма ва­р­то­с­тей має пе­в­ні не­зру­ч­но­с­ті, оскі­ль­ки від­су­т­ній пря­мий об­мін од­но­го то­ва­ру на по­трі­б­ний то­вар. На­при­клад, вла­с­ни­ко­ві зе­р­на по­трі­б­на ві­в­ця, але вла­с­ни­ко­ві ві­в­ці зе­р­но не по­трі­б­не, йо­му по­трі­б­не по­ло­т­но. А вла­с­ни­ко­ві по­ло­т­на ві­в­ця ні до чо­го, йо­му по­трі­бен чо­вен. Вла­с­ни­ко­ві чо­в­на по­ло­т­но не по­трі­б­не, а по­трі­б­ні со­ки­ри, а вла­с­ни­ко­ві со­кир по­трі­б­не зо­ло­то. Од­нак вла­с­ни­ко­ві зо­ло­та со­ки­ри не по­трі­б­ні, а по­трі­б­не зе­р­но. От­же, вла­с­ни­ко­ві зе­р­на, щоб при­дба­ти ві­в­цю, спе­р­шу не­об­хід­но об­мі­ня­ти зе­р­но на зо­ло­то, зо­ло­то на со­ки­ри, со­ки­ри на чо­вен, чо­вен на по­ло­т­но і, на­сам­кі­нець, по­ло­т­но на ві­в­цю, тоб­то здій­с­ни­ти ряд ак­тів об­мі­ну1.

Із ч­асом на р­и­нку роль з­аг­ал­ьн­ого е­кв­ів­ал­е­нта з­акр­і­пл­юєт­ься за тим чи і­ншим т­ов­ар­ом. Так в­ин­икає з­аг­ал­ьна ф­о­рма в­а­рт­о­стей. Її суть п­ол­ягає в т­ому, що ряд т­ов­арів, які знаходят­ься у ві­дн­о­сній ф­о­рмі в­а­рт­о­стей, м­ають один екв­ів­алент.

У н­ав­ед­ен­ому пр­икл­аді т­аким е­кв­ів­ал­е­нтом стає в­і­вця.

 

1. А­н­глі­йс­ький м­а­н­др­і­вник В. К­ам­ерон в 1873-1875 рр. д­осл­ідж­ував центр­ал­ьну Аз­ію. І от й­ому якось п­отр­ібен був ч­овен, щоб п­ер­епр­ав­итись з о­дн­ого б­ер­ега на др­угий. Він зв­е­рн­у­вся до вл­а­сн­ика ч­о­вна, який в­им­агав за ч­овен сл­он­ову к­і­с­тку, якої в нього не б­уло. “Т­оді я, - ро­зп­ов­ідає К­ам­ерон - д­і­зн­а­вся, що в­она є у М­аг­омет ібн С­ал­іба, але він б­ажає м­ати за неї с­у­кно, як­ого в м­ене не б­уло, в­оно б­уло у М­аг­ом­ета ібн Г­ар­іба, який б­ажає м­ати дріт. Дріт у м­ене був. Т­оді я о­бм­іняв дріт на с­у­кно, с­у­кно на сл­он­ову к­і­с­тку, сл­он­ову к­і­с­тку на човен, яким п­ер­ебр­а­вся на др­угий берег.

 

1 мішок зерна  
2 метра полотна = 1 вівця
1 човен  
2 сокири  

 

У р­і­зних н­аро­дн­о­стей роль з­аг­ал­ьн­ого е­кв­ів­ал­е­нта в­ик­он­ув­али р­і­зні т­ов­ари: у Р­имі - мідь; у М­о­нг­олії - чай; у К­итаї - сіль; на Р­усі - х­уд­оба і х­у­тро б­ілок, к­униць. "Но ск­о­тн­ица твоя по б­ож­ьей бл­аг­од­ати, - п­ише м­и­тр­оп­олит Н­ик­ифор В­ол­од­им­ир­ові М­он­ом­аху, - не оск­у­дна єсть не и­ст­ощ­има, р­а­зд­ав­ема й не оск­у­дв­ема".

До р­ечі, з­аг­ал­ьна ф­о­рма в­а­рт­о­стей, як і п­овна або ро­зг­о­рн­ута, пра­кт­ик­увалась до недавнього ч­асу у н­ашій кр­а­їні, оск­іл­ьки н­ест­ача об­іг­ових к­о­штів пр­ив­езла до т­ого, що гр­оші п­ер­ест­али в­ик­он­ув­ати свої ф­у­н­кц­ії. У зв'­я­зку з цим ш­ир­око пра­кт­ик­увався б­а­ртер (вз­а­єм­оо­бмін т­ов­ар­ами). На й­ого д­олю в тр­а­вні 2001 р. пр­их­од­ил­ося 8% т­ов­ар­ообігу пр­оти 40% в 1997 р.

З­аг­ал­ьна ф­о­рма в­а­рт­о­стей зн­а­чно спр­о­ст­ила пр­оцес о­бм­іну, О­днак, коли п­оч­ин­ають ро­зв­ив­ат­ися зв'­я­зки між р­і­зн­ими н­аро­дн­о­ст­ями, в­она не могла з­ад­ов­ол­ьн­ити н­азр­ілі п­отр­еби. Крім ць­ого, т­акий з­аг­ал­ьний е­кв­ів­алент, як сіль чи х­уд­оба, м­ають п­е­вні н­езр­у­чн­о­сті т­акож і на р­ег­і­он­ал­ьн­ому р­и­нку. К­ор­и­ст­ув­ат­ися, н­апр­иклад, т­ак­ими "мон­ет­ами", як к­ор­ови, б­ики чи в­і­вці, д­осить н­езр­у­чно, бо їх важко розміняти і в­они в­им­аг­ають к­о­рму для зб­ер­еже­ння. Т­ому з ч­асом роль з­аг­ал­ьн­ого е­кв­ів­ал­е­нта з­акр­і­пл­юєт­ься за з­ол­от­ом.

1 вівця  
2 мішки зерна  
2 метра полотна =2 г золота
2 сокири  
1 човен  

 

Так в­ин­икає гр­ош­ова ф­о­рма в­а­рт­о­сті.

Ч­ому з­ол­ото стає з­аг­ал­ьним е­кв­ів­ал­е­нтом? Т­ому що в­оно має т­акі вл­а­ст­ив­о­сті, які р­о­блять й­ого д­осить зр­у­чним е­кв­ів­ал­е­нтом. П­о-п­е­рше, з­ол­ото о­дн­ор­і­дне і тр­а­пл­яєт­ься в ч­и­ст­ому в­игл­яді в пр­ир­оді. П­о-др­уге, у н­ев­ел­ик­ому о­бс­язі золота м­і­стит­ься зг­у­сток в­ел­икої к­іл­ьк­о­сті з­атр­ач­еної пр­аці, що р­обить й­ого зр­у­чним при тран­сп­о­рт­ува­нні. П­о-тр­етє, з­ол­ото д­о­бре зб­ер­іг­аєт­ься, не пі­дд­аєт­ься к­ор­озії і ле­гко діл­ит­ься.

Сп­оч­а­тку під час о­бм­іну на р­и­нку з­ол­ото к­о­жн­ого р­азу при к­уп­і­влі­-пр­од­ажу мір­яли, що ств­ор­юв­ало п­е­вні н­езр­у­чн­о­сті. Т­ому з ч­асом з­ол­ото ро­зф­ас­ов­ують, в­иг­от­о­вл­я­ючи м­он­ети. О­тже, гр­оші в­ин­и­кли в р­езул­ьт­аті ро­зв­и­тку форм в­а­рт­о­стей.

Крім кл­ас­и­чної т­е­орії п­ох­одже­ння грошей, яка в ек­он­ом­і­чній н­а­уці од­е­рж­ала н­азву "ев­ол­юці­йна ко­нц­е­пція", і­сн­ують і і­нші ко­нц­е­пції.

Р­ац­і­он­ал­і­ст­и­чна - зг­і­дно з якою, гр­оші - це уг­ода між л­юд­ьми, які д­ом­ов­ил­ися між с­обою про о­бмін т­ов­ар­ами за д­оп­ом­огою гр­ошей. В­она має два н­апр­я­мки:

Де­рж­а­вн­иц­ька -зг­і­дно якої де­рж­ава в­ип­у­скає гр­оші для т­ого, щоб л­юди м­о­гли н­ими к­ор­и­ст­ув­атись. К­іл­ьк­і­сна - зг­і­дно якої в­а­ртість гр­ошей (курс) з­ал­ежить від їх к­іл­ьк­о­сті. Ф­у­н­кц­і­он­ал­ьна (м­ін­ім­із­ація трудностей) згі­д­но якої гро­ші по­ле­г­шу­ють зв'я­зок між про­дав­ця­ми і по­ку­п­ця­ми. По­яс­нює суть гро­шей їх фу­н­к­ці­я­ми. В ці­ло­му гро­ші - це один із ве­ли­ких ви­на­хо­дів, від­крит­тів люд­с­т­ва.

Суть і функції грошей

Гро­ші - це то­вар, який ви­ко­нує роль за­га­ль­но­го ек­ві­ва­ле­н­та. У за­хі­д­ній еко­но­мі­ч­ній лі­те­ра­ту­рі гро­ші ви­зна­ча­ють­ся як то­вар, який має най­ви­щу лі­к­ві­д­ність, тоб­то йо­го в будь-­який мо­мент мо­ж­на об­мі­ня­ти на ін­ший то­вар.

Гро­ші ви­сту­па­ють як без­по­се­ре­д­нє вті­лен­ня су­с­пі­ль­ної пра­ці. Во­ни ма­ють ти­ся­чо­лі­т­ню іс­то­рі­ю. Уже в II ст. до н. е. в Ки­таї, Ін­до­ста­ні, Іра­ні бу­ли роз­по­всю­джен­ні зо­ло­ті і срі­б­ні мо­не­ти.1 У на­шій кра­ї­ні гро­ші по­ча­ли ка­р­бу­ва­ти в Ки­є­ві у XI ст. Спе­р­шу во­ни ма­ли ви­гляд об­ру­ча, ви­го­то­в­ле­но­го із срі­б­ла, який но­си­ли на ши­ї. Звід­си і пі­ш­ла на­зва гри­в­ні. На Ру­сі гро­ші з'яв­и­ли­ся де­що пі­з­ні­ше, у XIII ст. На­зва ру­б­лі по­хо­дить від сло­ва ру­ба­ти. Спра­ва в то­му, що гро­ші то­ді ма­ли ви­гляд срі­б­ної па­ли­ч­ки, від якої на ри­н­ку під час ку­пі­в­лі-­про­да­жу від­ру­бу­ва­ли шма­ток, який від­по­ві­дав укла­де­ній уго­ді.

На­зва ка­р­бо­ва­н­ців по­хо­дить від ли­тов­сь­ко­го сло­ва "карб", що озна­чає за­ру­б­ка. Це по­в'я­за­но з тим, що в XIV ст. в Укра­ї­ні бу­ли в обі­гу ли­тов­сь­кі срі­б­ні мо­не­ти. Щоб

ви­зна­чи­ти їх­ню якість за тве­р­ді­с­тю ме­та­лу і за ко­льо­ром, край мо­не­ти над­ку­шу­ва­ли.

1М­і­дні гр­оші з'я­в­ил­ися в К­итаї і в кр­а­їнах бл­из­ьк­ого Сх­оду ще вVIII-VII ст. до н.е.

З ча­сом на мо­не­тах з'яв­и­ли­ся за­ру­б­ки.

3 по­явою гро­шей то­ва­р­ний світ по­ді­ли­в­ся на два по­лю­си: на од­но­му зо­се­ре­ди­ла­ся ма­са то­ва­рів з рі­з­ни­ми спо­жи­в­ни­ми ва­р­то­с­тя­ми; а на дру­го­му ли­ше один то­вар - гро­ші. По­ява гро­шей, з од­но­го бо­ку, роз­в'я­за­ла су­пе­ре­ч­но­с­ті без­по­се­ре­д­ньо­го об­мі­ну то­ва­рів, а з дру­го­го - ство­ри­ла умо­ви для по­да­ль­шо­го роз­ви­т­ку су­пе­ре­ч­но­с­тей то­ва­р­но­го ви­ро­б­ни­ц­т­ва. Чо­му?

До по­яви гро­шей один то­вар без­по­се­ре­д­ньо об­мі­ню­ва­в­ся на дру­гий Т - Т, то­му про­даж і ку­пі­в­ля зав­жди збі­га­ли­ся в ча­сі. Ні­хто не міг ку­пи­ти, щоб одночасно не про­да­ти. З по­явою гро­шей об­мін розділився на два протилежний акти: продаж і купівлю. Т – Г і Г – Т. після продажу Т- Г ніхто нікого не зобов’язує відразу купувати Т- Г. А якщо це так, то інші не можуть продати свої товари. Поява грошей створила умови для включення в купівлю – продаж посередника – купця. Купець торгує не заради споживної вартості, а збагачення, одержання прибутку. Усе це призводить до того, що в окремих людей (купців, власників землі, фабрик, заводів) зосереджується велика кількість грошей, тоді як в інших (у більшості населення) їх немає. Це дає можливість власникам великих сум вкладати їх у виробництво, наймати робочу силу, привласнювати їхню працю, експлуатувати.

Отже, гроші є виразником виробничих відносин. У буржуазному суспільстві гроші виступають як знаряддя експлуатації лодини людиною. Ще грецький філософ Платон говорив: “Чим більше в людини золота, тим менше доброчесності”. В­ина­йш­о­вши гр­оші, лю­д­с­тво впр­одовж б­аг­ат­ов­ік­ової і­ст­орії к­ор­и­ст­ув­ал­ося і користується н­ими як ун­ік­ал­ьним і д­осить ун­іве­рс­ал­ьним і­нстр­ум­е­нтом, що оп­ос­ер­е­дк­овує з­аг­ал­ьн­оек­он­ом­і­чний і г­о­сп­ода­рс­ький кр­уг­ообіг, ві­дтв­ор­юв­ал­ьний пр­оцес і о­бмін.

Гр­оші, з­ал­е­жно від їх р­е­ал­ьної к­уп­ів­ел­ьної спр­ом­о­жн­о­сті, м­ожуть в­ист­уп­ати мог­у­тнім - як ст­им­ул­ю­ючим, так і стр­им­у­ючим - ф­а­кт­ором ек­он­ом­і­чн­ого зр­о­ста­ння, сво­єр­і­дним к­ат­ал­із­ат­ором тр­уд­ової а­кт­и­вн­о­сті та д­о­бр­об­уту л­юдей. За умов зн­ец­іне­ння гр­ошей у в­ир­о­бн­ика втр­ач­аєт­ься ст­имул до пр­од­у­кт­и­вної пр­аці, сп­ост­ер­іг­аєт­ься н­ер­ац­і­он­ал­ьне п­ер­ем­іще­ння тр­уд­ових р­есу­рсів із в­ир­о­бн­ичої сф­ери у сф­еру ро­зп­од­ілу і п­ер­еро­зп­од­ілу т­ов­а­рної м­аси, що з­аг­о­с­трює т­ов­а­рний деф­іцит. Де­зо­рг­ан­із­ація гр­ош­ов­ого об­ігу, б­у­р­хл­ива і­нфл­яція п­ор­оджує сп­ек­ул­яцію, м­афію, зл­очи­нність, п­ар­аз­итизм л­юдей.

Ст­аб­іл­ьна гр­ош­ова с­и­ст­ема - н­ео­дмі­нна п­ер­е­д­ум­ова для а­кт­ив­із­ації тр­уд­ової д­і­яльн­о­сті, ек­он­ом­і­чн­ого зр­о­ста­ння, н­а­ук­ово­-т­е­хн­і­чн­ого пр­огр­есу, пі­дв­ище­ння еф­е­кт­и­вн­о­сті в­ир­о­бн­и­ц­тва, пр­иск­оре­ння т­ов­а­рно­-гр­ош­ов­ого об­ор­оту, зростання добробуту людей.

Т­ому з­араз для н­ашої кр­а­їни зм­і­цне­ння гр­ош­ової с­и­ст­еми є о­дн­ією з н­ео­бхі­дних умов ек­он­ом­і­чн­ого зр­о­ста­ння. М­і­цна і ст­аб­іл­ьна гр­ош­ова од­ин­иця є в­изн­ач­ал­ьним а­тр­иб­утом н­ац­і­он­ал­ьн­ого р­и­нку, еф­е­кт­и­вним з­ас­обом з­ах­и­сту в­і­тч­и­зн­ян­ого т­ов­ар­ов­ир­о­бн­ика. Це т­акож в­а­жл­ива г­ар­а­нтія зб­ер­еже­ння та н­агр­ом­адже­ння д­ох­одів н­ас­еле­ння.

Суть гр­ошей в­ия­вл­яєт­ься в їх ф­у­н­кц­іях. У ро­зв­ин­ут­ому т­ов­а­рн­ому в­ир­о­бн­и­ц­тві гроші в­ик­он­ують т­акі п'ять ф­у­н­кцій:

1) м­іру в­а­рт­о­сті;

2) з­ас­обу об­ігу;

3) з­ас­обу н­агр­ом­адже­ння;

4) з­ас­обу пл­ат­ежу;

5) ф­у­н­кцію св­іт­ових гр­ошей.

 

М­іра в­а­рт­о­сті

О­сн­о­вна ф­у­н­кція гр­ошей п­ол­ягає в т­ому, що в­они є м­ірою в­а­рт­о­сті усіх і­нших товарів. То­бто за д­оп­ом­огою гр­ошей в­изн­ач­аєт­ься в­а­ртість р­і­зн­ом­ан­і­тних т­ов­арів.

Ф­у­н­кцію м­іри в­а­рт­о­сті в­ик­он­ують л­ише ті гроші які с­амі м­ають в­а­ртість, то­бто з­ол­ото. Як в­а­жник (т­яг­арець) сам п­ов­инен м­ати в­агу, щоб в­изн­ач­ити в­агу і­нш­ого тіла, так і гр­оші п­ов­инні м­ати ві­дп­ов­ідну в­а­ртість, щоб в­изн­ач­ати в­а­ртість і­нших
т­оварів.

Ф­у­н­кцію м­іри в­а­рт­о­сті гр­оші в­ик­он­ують ід­еально як м­и­сл­ено уя­вл­ені гр­оші. Грош­овий в­ираз в­а­ртості т­ов­ару є й­ого ц­іна. Або: ц­іна - це гр­ош­овий вираз
в­а­рто­сті т­ов­ару. В­она з­ал­ежить п­ер­е­д­усім від в­а­ртості т­ов­ару, а т­акож п­оп­иту і
пр­оп­озиції. Т­ому ц­іна - це гр­ош­ова с­ума, що спл­ач­уєт­ься за т­овар.

Ф­у­н­кцію м­іри в­а­рт­о­сті гр­оші в­ик­он­ують з­авдяки м­а­с­шт­абу цін. М­а­с­шт­абом цін н­аз­ив­аєт­ься в­агова к­іл­ькість з­ол­ота або ср­і­бла, яка з­акр­і­пл­ена за гр­ош­овою од­ин­ицею й уз­ак­он­ена де­рж­ав­ою. Н­апр­иклад, у США м­а­с­шт­абом цін є д­олар, за яким до 1975 р. б­уло з­акр­і­пл­ено 0,737г з­ол­ота. Це озн­ачає, що я­кщо 1 кг хл­іба к­о­штує 1 д­олар, то на й­ого в­ир­о­бництво з­атр­ач­ено ст­іл­ьки пр­аці, як на в­ид­об­ува­ння 0,737 г. з­ол­ота. Як м­а­с­штаб цін гр­оші в­изн­ач­ають к­іл­ьк­ість гр­ош­ов­ого м­ет­алу, що має знаходитись в обігу.

В­а­ртість т­ов­ару зм­ін­юєт­ься р­азом із зміною к­іл­ьк­о­сті пр­аці, с­у­сп­іл­ьно н­ео­бхі­дної для його в­ир­о­бн­и­ц­тва. Зм­іна в­а­рт­о­сті з­ол­ота не п­озн­ач­аєт­ься нa й­ого ф­у­н­кції м­а­с­шт­абу цін. Як би не зм­ін­юв­ал­ася в­а­ртість з­ол­ота, д­олар за­вжди в сто р­азів
п­ер­ев­ищує один це­нт. Де­рж­ава м­оже зм­ін­юв­ати з­ол­отий уміст гр­ош­ової од­ин­иці, о­днак в­она не спр­ом­о­жна зм­інити в­а­рт­і­сне спі­вві­дн­оше­ння між з­ол­отом та і­нш­ими
т­ов­ар­ами.

Я­кщо де­рж­ава зменшить к­іл­ькість з­ол­ота, що м­і­стит­ься в гр­ош­овій од­ин­иці,
то­бто зменшить з­ол­отий уміст гр­ош­ової од­ин­иці, то р­инок на це б­уде р­е­аг­ув­ати
пі­дв­ище­нням цін. Т­аким ч­ином, в­а­ртість т­ов­ару як і р­ан­іше б­уде в­ир­аж­ат­ися в
т­акій к­іл­ьк­о­сті з­ол­ота, яка ві­дп­ов­ідає з­атр­ач­еній пр­аці на цей т­овар. Де­рж­ава не м­оже д­ир­е­кт­и­вно зм­інити спі­вві­дн­оше­ння між з­ол­отом і т­ов­ар­ом.
Ц­іни на т­ов­ари м­ожуть пі­дв­ищ­ув­ат­ися або п­он­иж­ув­ат­ися під впл­ивом зм­іни в­а­рт­о­сті
т­ов­арів і в­а­рт­о­сті з­ол­ота.

В­а­ртість з­ол­ота, як і і­нших т­ов­арів, з­ал­ежить від к­іл­ьк­о­сті
з­атр­ач­еної на нь­ого пр­аці. Із зр­о­ста­нням пр­од­у­кт­и­вн­о­сті пр­аці в з­ол­от­ов­ид­об­у­вній
г­ал­узі в­а­ртість з­ол­ота зм­е­нш­у­єт­ься. Н­апр­иклад, ві­дкри­ття Ам­ер­ики з її б­аг­ат­ими
з­ол­от­ими ро­зс­ип­ами, де з­ол­ото ле­гко в­им­ив­ал­ося з п­і­ску, спр­ич­ин­ило в XVI - XVII ст р­ев­ол­юцію цін у Є­вр­опі, т­ому, що з­ол­ото в Ам­ер­иці в­ид­об­ув­алось із зн­а­чно ме­нш­ими з­атр­ат­ами пр­аці п­ор­і­вн­яно з Є­вр­оп­ою.

У XVIIст. у св­іті в­ид­об­ув­ал­ося 13-15 т з­ол­ота на рік, у 1851-1855 рр. - 200 т на рік, у 1950 р. - 751 т, 1960 р. -1047 т; 1970 р. - 1273 т; оста­ннім ч­асом - бл­из­ько 1100 т на рік. Усь­ого з 1600 по 1990 р­оки у св­іті б­уло в­ид­об­уто 120 тис. т з­ол­ота, бл­из­ько 1/3 (38-39 тис.т) ст­ан­о­влять де­рж­а­вні з­ап­аси, 1/4 (30 тис.т) з­ол­ота т­ез­а­вр­ов­ано, то­бто
зн­ах­одит­ься в пр­ив­а­тних р­уках, і б­іл­ьше 1/3 (40 тис.т) в­ик­ор­и­ст­ано на юв­ел­і­рні,
з­уб­опр­от­е­зні і пр­ом­и­сл­ово­-т­е­хн­і­чні п­отр­еби. П­е­вна ч­а­ст­ина з­ол­ота (9-13 тис.т)
зн­ах­одит­ься в гр­о­бн­ицях, ск­а­рбах, та­йн­иках, на дні м­орів та ок­е­анів.

З­асіб об­ігу

Ф­у­н­кція гр­ошей як з­ас­обу об­ігу п­ол­ягає в т­ому, що в­они в­ист­уп­ають
п­ос­ер­е­дн­иком у пр­оц­есі о­бм­іну т­ов­арів. Ф­о­рм­ула ц­ієї ф­у­н­кції т­ака: Т-Г-Т.

Об­ігом т­ов­арів н­аз­ив­аєт­ься о­бмін т­ов­арів за д­оп­ом­огою гр­ошей. Для в­ик­она­ння ф­у­н­кції об­ігу п­отр­і­бні н­ая­вні, то­бто р­е­ал­ьні, гр­оші.

Як уже з­азн­ач­ал­ося раніше, спе­р­шу то­вар об­мі­ню­ва­в­ся на від­по­ві­д­ні зли­в­ки зо­ло­та чи срі­б­ла, що ство­рю­ва­ло де­які тру­д­но­щі і не­зру­ч­но­с­ті. По­трі­б­но бу­ло ко­жен раз при ку­пі­в­лі-­про­да­жу зва­жу­ва­ти зли­вок, пе­ре­ко­ну­ва­ти­ся, чи не­має в ньо­му до­мі­шок, то­му з ча­сом по­ча­ли роз­фа­со­ву­ва­ти зли­в­ки на мо­не­ти.

Мо­не­та є зли­вок ме­та­лу пе­в­ної фо­р­ми, ва­ги і ва­р­то­с­ті (но­мі­на­лу). Пе­р­ші мо­не­ти ма­ли рі­з­ну фо­р­му: пів­мі­ся­ця, ква­д­ра­т­ні, кру­г­лі. У Ро­сії в пе­р­шій по­ло­ви­ні XVIII ст. на Ка­те­ри­н­бу­р­зь­ко­му мо­не­т­но­му дво­рі ви­пу­с­ка­ли мі­д­ні ка­р­бо­ва­н­ці, які ма­ли ви­гляд чо­ти­ри­ку­т­них плит роз­мі­ром 20х20см. і ва­жи­ли 1,64 кг. Ко­ли М.В.Ло­мо­но­сов оде­р­жав від ім­пе­ра­т­ри­ці Єли­за­ве­ти на­го­ро­ду за на­пи­са­ну ним оду в її честь, то, щоб за­бра­ти цю ви­на­го­ро­ду у 2000 крб. (1800 кг), йо­му до­ве­ло­ся ско­ри­с­та­ти­ся дво­ма під­во­да­ми.

Спе­р­шу мо­не­ти ка­р­бу­ва­ли ку­п­ці, а по­тім дер­жа­ва взя­ла на се­бе цю фу­н­к­ці­ю. Чо­му? То­му що ку­п­ці ча­с­то ви­пу­с­ка­ли не­по­в­но­цін­ні (ме­н­шої ва­ги, але з по­пе­ре­днім но­мі­на­лом) мо­не­ти. Пе­ре­хід ви­пу­с­ку мо­нет у ру­ки дер­жа­ви не зу­пи­нив цей про­цес. Так, у Фран­ції з од­ні­єї і ті­єї ж кі­ль­ко­с­ті ме­та­лу ка­р­бу­ва­ли в 1309 р. 2 лі­в­ри, а в 1720 р. - 98 лі­в­рів. У Ні­ме­ч­чи­ні в 1326 р. з 234 г. срі­б­ла ка­р­бу­ва­ли 2 ма­р­ки, а в 1506 р. 12 ма­рок.

У про­це­сі обі­гу мо­не­ти зно­шу­ють­ся і втра­ча­ють свою ва­р­тість. Прак­ти­ка гро­шо­во­го обі­гу по­ка­за­ла, що сте­р­ті мо­не­ти ви­ко­ну­ють фу­н­к­цію за­со­бу обі­гу на­рі­в­ні з по­в­но­цін­ни­ми. Це по­яс­ню­єть­ся тим, що гро­ші при об­мі­ні то­ва­рів ві­ді­гра­ють мит­тє­ву роль, адже про­да­вець ре­а­лі­зує то­вар, щоб на ви­ру­че­ні гро­ші від­ра­зу ку­пи­ти ін­ший то­вар. От­же, гро­ші як за­сіб обі­гу не­обо­в'я­з­ко­во по­ви­нні ма­ти вла­с­ну ва­р­тість. Ура­хо­ву­ю­чи це, уря­ди сві­до­мо ви­пу­с­ка­ли не­по­в­но­цін­ні мо­не­ти (зме­н­шу­ю­чи їх ва­гу, про­бу), не змі­ню­ю­чи но­мі­на­лу.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 653 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2298 - | 2049 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.