Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Товар і його властивості. Двоїстий характер праці, утіленої в товарі




То­вар - це, по­-пе­р­ше, річ, яка за­до­во­ль­няє ту чи ін­шу по­тре­бу лю­ди­ни, і, по­-дру­ге, річ, яка ви­ро­б­ля­єть­ся з ме­тою про­да­жу, об­мі­ну на ри­н­ку. Рі­з­ні то­ва­ри за­до­во­ль­ня­ють рі­з­ні по­тре­би лю­ди­ни: од­ні - фі­зи­ч­ні (їжа, одяг, жи­т­ло), дру­гі - ду­хо­в­ні (ху­до­ж­ня лі­те­ра­ту­ра, жи­во­пис, му­зи­ка), тре­ті - ви­ро­б­ни­чі (ве­р­с­та­ти, тра­к­то­ри, ком­бай­ни). Вла­с­ти­вість то­ва­ру за­до­во­ль­ня­ти по­тре­би лю­ди­ни ро­бить йо­го ко­ри­с­ним, тоб­то ста­но­вить йо­го спо­жи­в­ну ва­р­тість. Та­ким чи­ном, спо­жи­в­на ва­р­тість то­ва­ру - це йо­го зда­т­ність за­до­во­ль­ня­ти по­тре­би лю­ди­ни. Із роз­ви­т­ком су­с­пі­ль­с­т­ва лю­ди­на все бі­ль­ше від­кри­ває рі­з­ні спо­жи­в­ні ва­р­то­с­ті в ре­чах.

Не вся­ка річ, яка має спо­жи­в­ну ва­р­тість, ви­сту­пає як то­вар, На­при­клад, хліб, ви­ро­ще­ний і спо­жи­тий се­ля­ни­ном, не є то­ва­ро­м. Щоб річ ста­ла то­ва­ром, во­на по­ви­нна бу­ти ви­ро­б­ле­на для про­да­жу, на ри­нок. Спо­жи­в­на ва­р­тість утво­рює ре­чо­вий зміст ба­гат­с­т­ва.

Але, крім то­го, що то­вар має спо­жи­в­ну ва­р­тість, на­при­клад, хліб мо­ж­на спо­жи­ти, за­до­во­ль­ни­в­ши свої фі­зи­ч­ні по­тре­би, йо­го мо­ж­на об­мі­ня­ти на чо­бо­ти, чо­бо­ти, у свою чер­гу - на кни­ги, кни­ги - на па­ль­то та ін­ше. От­же, то­вар має і мі­но­ву ва­р­тість, тоб­то зда­т­ність об­мі­ню­ва­ти­ся на ін­ші то­ва­ри. Мі­но­ва ва­р­тість - це кі­ль­кі­с­не спів­від­но­шен­ня, у яко­му спо­жи­в­на ва­р­тість од­но­го ро­ду об­мі­ню­єть­ся на ін­шу спо­жи­в­ну ва­р­тість. На­при­клад, два мі­ш­ки зе­р­на об­мі­ню­ють­ся на од­ну па­ру чо­біт.

Що ле­жить в ос­но­ві об­мі­ну? В ос­но­ві об­мі­ну то­ва­рів ле­жить їх ва­р­тість. Ва­р­тість - це вті­ле­на в то­вар су­с­пі­ль­на пра­ця то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ка, це згу­с­ток люд­сь­кої тво­р­чої ді­я­ль­но­с­ті. При об­мі­ні то­ва­ра­ми то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ки ви­ко­ри­с­то­ву­ють єди­не мі­ри­ло - ва­р­тість, ве­ли­чи­на якої ви­зна­ча­єть­ся кі­ль­кі­с­тю за­тра­че­ної су­с­пі­ль­ної пра­ці. То­ва­ри об­мі­ню­ва­ти­муть­ся, як­що во­ни ма­ють од­на­ко­ву ва­р­тість, тоб­то ко­ли на їх ви­ро­б­ни­ц­т­во за­тра­че­на од­на­ко­ва кі­ль­кість пра­ці. Та­ким чи­ном, як­що спо­жи­в­ну ва­р­тість то­ва­ру мо­ж­на від­чу­ти, без­по­се­ре­д­ньо вжи­ва­ю­чи то­вар, то йо­го ва­р­тість мо­ж­на ви­зна­ч­ити шля­хом по­рі­в­нян­ня од­но­го то­ва­ру з ін­шим. Деякі автори вважають, що товар має і третю властивість – рідкісність, яка обумовлена обмеженістю виробничих ресурсів і дією економічного закону всезростаючих потреб.

Як то­вар має дво­яку вла­с­ти­вість (спо­жи­в­ну ва­р­тість і ва­р­тість), так і пра­ця, за­тра­че­на на йо­го ви­ро­б­ни­ц­т­во, має дво­їс­тий ха­ра­к­тер. З од­но­го бо­ку, пра­ця кон­к­ре­т­на, а з дру­го­го - аб­с­т­ра­к­т­на за сво­єю сут­ні­с­тю.

Кон­к­ре­т­на пра­ця - це пра­ця пе­в­но­го то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ка, яка ви­ко­ну­єть­ся за до­по­мо­гою пе­в­них зна­рядь пра­ці, ру­хів, на­ви­чок і ре­зуль­та­та­ми якої є від­по­ві­д­на спо­жи­в­на ва­р­тість. На­при­клад, кон­к­ре­т­на пра­ця ко­ва­ля ви­яв­ля­єть­ся в то­му, що він пра­цює за до­по­мо­гою мо­ло­та, ко­ва­д­ла, клі­щів, го­р­на, ви­ко­нує пе­в­ні ру­хи, які вла­с­ти­ві са­ме для да­но­го ви­ду пра­ці і ре­зуль­та­та­ми якої є під­ко­ва, ро­гач та ін­ші ви­ро­би. Як­що взя­ти кон­к­ре­т­ну пра­цю ше­в­ця, то во­на від­рі­з­ня­єть­ся від пра­ці ко­ва­ля (як і від пра­ці ін­ших то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ків) і ти­ми зна­ря­д­дя­ми, яки­ми він ко­ри­с­ту­єть­ся, і ре­зуль­та­та­ми (спо­жи­в­ни­ми ва­р­то­с­тя­ми). Вод­но­час, ко­ли ми не бу­де­мо бра­ти до ува­ги, яки­ми зна­ря­д­дя­ми ко­ри­с­ту­ють­ся то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ки, які во­ни ма­ють спе­ці­а­ль­но­с­ті, які ви­ко­ну­ють ру­хи, то що за­ли­ша­єть­ся спі­ль­ним між пра­цею ко­ва­ля, ше­в­ця, сто­ля­ра й ін­ших то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ків? А спі­ль­ним є те, що во­ни за­тра­ча­ють пра­цю вза­га­лі, за­га­ль­но­люд­сь­ку пра­цю, тоб­то ене­р­гію му­с­ку­лів, мо­з­ку, очей, не­р­вів. Ця за­га­ль­но­люд­сь­ка пра­ця і є аб­с­т­ра­к­т­ною су­с­пі­ль­ною пра­цею, що й ство­рює ва­р­тість то­ва­ру. Роз­дво­єн­ня пра­ці на кон­к­ре­т­ну й аб­с­т­ра­к­т­ну від­бу­ва­єть­ся в то­ва­р­но­му ви­ро­б­ни­ц­т­ві, де іс­нує об­мін, ви­ни­кає по­тре­ба в по­рі­в­нян­ні ва­р­то­с­ті од­но­го то­ва­ру до дру­го­го. Та­ким мі­ри­лом ва­р­то­с­ті то­ва­ру ви­сту­пає аб­с­т­ра­к­т­на су­с­пі­ль­на пра­ця.

То­ва­р­не ви­ро­б­ни­ц­т­во з йо­го дво­їс­тим ха­ра­к­те­ром пра­ці по­ро­джує су­пе­ре­ч­ність між при­ва­т­ною (ві­д­о­со­б­ле­ною) і су­с­пі­ль­ною пра­цею, яка ви­яв­ля­єть­ся як су­пе­ре­ч­ність між спо­жи­в­ною ва­р­ті­с­тю і ва­р­ті­с­тю то­ва­ру. Це по­в'я­за­но з тим, що ко­ж­ний ві­д­о­со­б­ле­ний то­ва­ро­ви­ро­б­ник пра­цює на свій ри­зик і страх, не зна­ю­чи, чи бу­де ку­п­ле­ний йо­го то­вар. Адже ні­хто не мо­же зна­ти то­ч­но по­пи­ту на то­вар. То­му за­тра­че­на пра­ця то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ка, з од­но­го бо­ку, має при­ва­т­ний, ві­д­о­со­б­ле­ний ха­ра­к­тер. Але з дру­го­го - він пра­цює на ри­нок, на за­до­во­лен­ня су­с­пі­ль­них по­треб. Од­нак це ви­яв­ля­єть­ся уже пі­с­ля про­да­жу то­ва­ру. По­ки то­вар не про­да­ний, у ньо­му мі­с­тить­ся су­пе­ре­ч­ність між спо­жи­в­ною ва­р­ті­с­тю і ва­р­ті­с­тю, при­ва­т­ною і су­с­пі­ль­ною пра­це­ю. Ко­ли то­вар ре­а­лі­зо­ва­ний, то це озна­чає, що при­ва­т­на пра­ця то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ка оде­р­жа­ла су­с­пі­ль­не ви­знан­ня, тоб­то пе­ре­тво­ри­ла­ся в су­с­пі­ль­ну, а спо­жи­в­на ва­р­тість ре­а­лі­зо­ва­на як ва­р­тість.

Ва­р­тість то­ва­ру ство­рю­єть­ся аб­с­т­ра­к­т­ною су­с­пі­ль­ною пра­це­ю. То­му ве­ли­чи­на ва­р­то­с­ті то­ва­ру ви­зна­ча­єть­ся ті­єю кі­ль­кі­с­тю су­с­пі­ль­ної пра­ці, яка за­тра­че­на на йо­го ви­ро­б­ни­ц­т­во. Чим бі­ль­ше за­тра­че­но пра­ці на то­вар, тим бі­ль­ша йо­го ва­р­тість. Але рі­з­ні то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ки за­тра­ча­ють на ви­ро­б­ни­ц­т­во од­на­ко­вих то­ва­рів рі­з­ну кі­ль­кість ча­су. Це по­в'я­за­но з тим, що од­ні пра­цю­ють шви­д­ко, ін­ші із се­ре­д­ньою на­пру­же­ні­с­тю, а де­які зо­всім по­ві­ль­но. Один швець шиє па­ру чо­біт за два дні, дру­гий - за чо­ти­ри, а тре­тьо­му по­трі­б­но мі­сяць ча­су. Од­нак це не озна­чає, що чо­бо­ти, по­ши­ті за 30 днів, бу­дуть у 15 ра­зів до­ро­ж­чі за чо­бо­ти, по­ши­ті за 2 дні. що чим по­ві­ль­ні­ше і лі­ни­ві­ше пра­цює ви­ро­б­ник, тим він ство­рює бі­ль­шу ва­р­тість то­ва­ру.

Ве­ли­чи­на ва­р­то­с­ті то­ва­ру ви­зна­ча­єть­ся не ін­ди­ві­ду­а­ль­ним ро­бо­чим ча­сом, а су­с­пі­ль­но не­об­хід­ним. Під су­с­пі­ль­но не­об­хід­ним ро­бо­чим ча­сом слід ро­зу­мі­ти той час, який ви­тра­ча­єть­ся на ви­ро­б­ни­ц­т­во то­ва­ру при се­ре­д­ніх су­с­пі­ль­них умо­вах ви­ро­б­ни­ц­т­ва, тоб­то при[1]се­ре­д­ньо­му рі­в­ні тех­ні­ки, се­ре­д­ній умі­ло­с­ті й ін­те­н­си­в­но­с­ті пра­ці. Фо­р­му­ван­ня су­с­пі­ль­но не­об­хід­них за­трат пра­ці від­бу­ва­єть­ся в про­це­сі кон­ку­ре­н­т­ної бо­ро­ть­би, під час якої про­хо­дить від­бір най­більш ефе­к­ти­в­них то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ків.

Із роз­ви­т­ком су­с­пі­ль­с­т­ва скорочується су­с­пі­ль­но не­об­хід­ний час на ви­ро­б­ни­ц­т­во то­ва­ру вна­слі­док зро­с­тан­ня про­ду­к­ти­в­но­с­ті пра­ці. Про­ду­к­ти­в­ність пра­ці ви­зна­ча­єть­ся кі­ль­кі­с­тю ви­ро­б­ле­них про­ду­к­тів за оди­ни­цю ча­су. Во­на за­ле­жить:

1. Від рі­в­ня роз­ви­т­ку на­у­ки і тех­ні­ки;

2. Умін­ня і ква­лі­фі­ка­ції ро­бі­т­ни­ка1;

3. При­ро­д­них умов.

Ін­те­н­си­в­ність пра­ці ви­зна­ча­єть­ся кі­ль­кі­с­тю за­тра­че­ної пра­ці за оди­ни­цю ча­су. Чим ви­ща ін­те­н­си­в­ність пра­ці, тим бі­ль­ша ство­рю­єть­ся ва­р­тість, яка ви­зна­ча­єть­ся бі­ль­шою кі­ль­кі­с­тю то­ва­рів. Як­що при під­ви­щен­ні про­ду­к­ти­в­но­с­ті пра­ці збі­ль­шен­ня ви­пу­с­ку про­ду­к­ції до­ся­га­єть­ся за ра­ху­нок удо­ско­на­лен­ня умов ви­ро­б­ни­ц­т­ва, то при під­ви­щен­ні ін­те­н­си­в­но­с­ті пра­ці - за ра­ху­нок збі­ль­шен­ня за­трат му­с­ку­ль­ної і не­р­во­вої ене­р­гі­ї. То­му під­ви­щен­ня про­ду­к­ти­в­но­с­ті пра­ці ве­де до зме­н­шен­ня ва­р­то­с­ті оди­ни­ці про­ду­к­ції, а ма­са то­ва­рів не змі­нює сво­єї ве­ли­чи­ни. Од­на й та ж пра­ця в од­на­ко­ві про­мі­ж­ки ча­су ство­рює од­на­ко­ву ва­р­тість. Із роз­ви­т­ком су­с­пі­ль­с­т­ва зро­с­тає про­ду­к­ти­в­ність пра­ці, що ве­де до зни­жен­ня ва­р­то­с­ті то­ва­ру. Та­ким чи­ном, ве­ли­чи­на ва­р­то­с­ті то­ва­ру пря­мо про­по­р­цій­на кі­ль­ко­с­ті за­тра­че­ної пра­ці і обе­р­не­но про­по­р­ці­о­на­ль­на її продуктивності.

Розрізняють про­с­ту і скла­д­ну пра­цю. Про­с­та - це та­ка пра­ця, яка не по­тре­бує спе­ці­а­ль­ної під­го­то­в­ки для її ви­ко­нан­ня, це пра­ця зе­м­ле­ко­па, лі­со­ру­ба. Скла­д­на пра­ця ви­ма­гає спе­ці­а­ль­ної під­го­то­в­ки для її ви­ко­нан­ня. Це пра­ця будь-­яко­го то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ка (ше­в­ця, кра­в­ця, ко­ва­ля та ін­ше) За од­ну й ту ж оди­ни­цю ча­су скла­д­на пра­ця ство­рює бі­ль­шу ве­ли­чи­ну ва­р­то­с­ті по­рі­в­ня­но із про­с­то­ю. То­му скла­д­на пра­ця ви­сту­пає як по­мно­же­на про­с­та. Чо­му? А то­му, що у ва­р­тість то­ва­ру, ство­ре­но­го скла­д­ною пра­цею, вхо­дять не тіль­ки за­тра­ти пра­ці то­ва­ро­ви­ро­б­ни­ка, але й за­тра­ти у зв'я­з­ку з під­го­то­в­кою йо­го до пра­ці, тоб­то із здо­бут­тям спе­ці­а­ль­но­с­ті.

На ри­н­ку ва­р­тість то­ва­ру на­бу­ває фо­р­ми ці­ни. Але перш ніж то­ва­ри ста­ли оці­ню­ва­ти­ся в гро­шах, у су­с­пі­ль­с­т­ві від­бу­в­ся до­в­го­три­ва­лий про­цес роз­ви­т­ку форм ва­р­то­с­ті.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 575 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2754 - | 2314 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.