■ Стіл (місце для приготування кальяну.
■ Електрика (плитка для розпалювання вугілля, чайник).
■ Проточна вода (для миття кальянів).
■ Генератор і млин для льоду.
ЩО ПОВИНЕН ВМІТИ КАЛЬЯНЩИК?
■ Працювати з гостем.
■ Задовольняти претензії.
■ Приготувати кальян.
■ Доглядати за кальяном.
ЩО ПОВИНЕН ЗНАТИ КАЛЬЯНЩИК?
■ Техніку ефективних продажів.
■ Історію і особливості кальянної справи.
■ Загальні відомості про принцип роботи кальяну, різноманітність Табаков, вугілля, аксесуарів.
■ Можливі помилки та методи їх усунення.
■ Правила розкурювання кальяну.
Є два способи приготування кальяну: для куріння і для пиття.
Перший спосіб для куріння відомий. Цим способом в Україні та на Сході готують кальяни майже у всіх ресторанах і барах. Він має багато мінусів. Найбільший недолік - фруктові аромати не можна готувати за технологією куріння чорного тютюну, оскільки вбивається сам аромат і гості не отримують справжнього задоволення.
Другим способом приготування володіють досвідчені професіонали, і він не має широкого поширення. Саме цей спосіб і професійний сервіс кальяну має найвищу оцінку у цінителів.
Як і в барном меню, меню кальянної містить стандартні позиції, класику і більш екзотичні тютюни, які можуть бути змішаними (на фабриці або в ресторані) і просто з незвичайними фруктовими добавками. Лідери продажів з класичної групи - червоно-зелене яблуко, диня, вишня, яка славиться своєю міцністю: люди, що бажають насичений кальян, замовляють саме її. Кальян дає повний, округлий смак вишневої кісточки, дуже приємний аромат. З екзотичних популярні тютюн з ароматами банана, апельсина, ананаса, персика.
Сьогодні покупка кальянів для закладу не проблема. Їх, достатньо хорошої якості, можна знайти в багатьох ТЦ, бутіках столиці. При підборі рекомендує оцінювати матеріал, з якого зроблений кальян (мідь, латунь, бронза), його герметичність - кальян не повинен пропускати повітря, щоб процес куріння був максимально повним. Не варто купувати пластмасові трубки до кальяну, рекомендується застосовувати шкіряні, які служать значно довше. Необхідно закупити і пристосування для догляду за кальяном - кілька щіточок для промивання горла кальяну і самого шлангу, а також керамічні або глиняні чашечки, мундштуки.
Різноманітність кальянів
Кожен кальян по-своєму унікальний. У той же час є такі екземпляри, про унікальність яких складали легенди. Досить згадати особистий кальян іранського шаха, проданий в 1900 році більш ніж за 2 000 000 франків. Класифікувати кальяни можна за різними параметрами. Це якість матеріалу, ціна, країна походження, елітність. Однак існує універсальна класифікація, головними критеріями якої є пряма функціональність кальяну, його якість і висота, так як саме від висоти залежить насолода від куріння. Всі кальяни можна розбити на дві групи: функціональні та сувенірні. Але цей поділ скоріше умовне, оскільки всі кальяни є свого роду сувенірами, але не всі успішно чи навіть більш - менш нормально куряться. Сувенірні кальяни - це другосортний продукт у світі наргіле, хоча, безперечно, і серед них є справжні витвори мистецтва.
Чим вище кальян - тим він гарніше, благородніше і відповідно дорожче. Висота відіграє важливу практичну роль. Ще в древні часи досягнення балансу при виготовленні кальяну між висотою, комфортом використання, стійкістю і дотриманням пропорцій вважалося важкою справою. Зараз ці характеристики не змінилися, до них просто додалися нові. У високому кальяні дим проходить більш довгий шлях, значить, тим краще він фільтрується і охолоджується. Саме тому курити високі кальяни набагато приємніше, ніж низькі. Висота наргіла, від якої безпосередньо залежить функціональність, дозволяє класифікувати кальяни наступним чином.
Кальян мініатюрний
Висота цього виду кальянів - 10-15 см. Такі кальяни найчастіше є просто сувенірами і можуть бути непридатними для куріння. Якщо ж вони пристосовані для прямого використання, то дим у них гірчить, оскільки погано охолоджується і фільтрується, вони швидко забруднюються і погано чистяться. Курити цей кальян не варто - очікуваного задоволення ви не отримаєте.
Мініатюрні кальяни найчастіше робляться з м'яких металів, красиво декорованих. У більшості випадків вони повністю паяні, внаслідок чого колба невіддільна від шахти, що створює додаткові проблеми. Крім того, в якості шлангів мініатюрних Наргіле часто виступають трубки, довжина яких досягає декількох сантиметрів. Це пояснюється тим, що шланги просто незручні у використанні для кальянів таких маленьких розмірів. Єдиною перевагою є їх вельми приваблива ціна.
Кальян міні
Висота таких кальянів - 15-30 см. Як і у випадку з мініатюрними, вони часто не пристосовані для прямого використання. У них майже ніколи не зустрічаються трубки - вони паляться за допомогою шлангів. Ці наргіле вже більше нагадують класичні кальяни. Колби, як правило, зроблені не з скла, а з заліза, з'єднання в них не особливо міцні і герметичні. Шахти цих кальянів виготовлені з нетривких металів.
Кальяни міні і мініатюрні відносяться до сувенірних. Багато людей, що їдуть відпочивати в яку-небудь східну країну, мріють купити там кальян. Їм же в цих країнах, внаслідок їх необізнаності, місцеві жителі і торговці продають кальяни, які гарно виглядають, але не паляться так, як потрібно в силу різних причин:
■ у них часто відсутній випускний клапан (клапан для видалення застояного диму);
■ шахта погано спаяна, зроблена з недоброякісних матеріалів, через що куріння негерметично;
■ хронічна «Прокладочна хвороба»;
■ низький «зріст» не забезпечує бажаного задоволення;
■ швидке забруднення кальяну;
■ різні незручності, що виникають при чищенні кальяну.
Кальян сувенірний
Існують справжні сувенірні кальяни, які спочатку не призначені для куріння, а служать лише декорацією, але таких кальянів порівняно мало, оскільки в більшості випадків наргіле служать для куріння, а не для декорування. Проте відомі випадки, коли винахідливі люди пристосовували сувенірні кальяни до того, щоб їх більш - менш нормально курити.
Кальян малий
Висота малих кальянів становить 30-55 см. Саме цей вид наргіле відкриває лінійку кальянів, які використовуються в першу чергу для куріння. Як і в двох попередніх випадках, цей вид має низку недоліків маленьких кальянів. Дим в них недостатньо добре охолоджується, так як проходить занадто малий шлях від чаші в легені. Крім того, колби цих кальянів також досить малі, у зв'язку з чим не відбувається тієї фільтрації, якою володіють середні і великі колби.
Шахти малих кальянів найчастіше виготовлені з нетвердих металів. Ці шахти дуже рідко бувають розбірними, носики і випускний клапан в них паяні, а не литі, що також може призвести до деяких серйозних поломок. Такі метали вбирають в себе шкідливі речовини і отрути більш інтенсивно, ніж шахти елітних кальянів. При їх чищенні слід бути більш обережним з випускним клапаном, оскільки вони мають властивість іржавіти від впливу води. Колби таких кальянів зроблені з звичайного скла. Вони можуть бути різного кольору, найчастіше синього або зеленого, іноді на них наносять візерунки. Шланги в більшості випадків обшиті гумою або тканиною, можливо обрамлені візерунками або шовком. Так як при їх виготовленні використовується недостатньо якісний матеріал, вони менш еластичні, ніж шланги дорожчих кальянів. Довжина шлангів малих кальянів становить 1-1,2 метра.
Малі кальяни порівняно недорогі, у зв'язку з чим їх часто можна зустріти в різних закладах, але малі кальяни за рахунок свого невисокого «зросту» не належать до елітних.
Кальян середній
Висота середніх наргіле становить 55-70 см. Вони є основою кальянопаління, оскільки в більшості закладів курять саме такі наргіле. Їх висота дозволяє добре охолоджуватися диму. Шахти цих кальянів можуть бути зроблені як з м'яких, так і з міцніших металів. Часто шахти прикрашені візерунками і декоровані різними вставками. У більшості випадків вони мають випускний клапан, який дозволяє оновлювати дим у наргіле. Колби зроблені з звичайного скла, іноді прикрашені орнаментом. Форми колб середніх кальянів часто не відрізняються від колб малих кальянів. Шланги середніх кальянів досить різноманітні.
Кальян елітний (високий)
Незважаючи на те що в переважній більшості кальяни класифікуються за параметрами висоти, елітні кальяни можна виділити в окремий сегмент. Пов'язано це з тим, що елітні кальяни можуть бути і малими, і середніми, і високими. Основною характеристикою елітних кальянів є їх якість. Колби таких наргіле зроблені з богемського скла або кришталю. У їх складі часто є срібло - метал, який перешкоджає всмоктуванню шкідливих речовин. Ці колби прикрашені орнаментом, нанесеним вручну, вони також можуть бути декоровані золотом або сріблом. Колби можуть мати різні форми: від судин, виконаних в античному стилі, до авангардних готичних виробів. Шахти елітних кальянів зроблені з нержавіючих міцних металів, зокрема з латуні, вони часто інкрустовані різними візерунками з золота, срібла, а також дорогоцінних каменів. Шахта і колба кальянів мають різьблення, що безпечно і забезпечує кращу герметизацію. Шахти елітних кальянів завжди розбірні, що дуже зручно при чищенні. Шланги обшиті різними дорогими матеріалами. Це може бути шкіра або шовк, іноді шкірозамінник, але ні в якому разі не гума. Як і все інше, блюдця, ковпаки, щипці та інші аксесуари елітних кальянів виконані з якісних матеріалів, на них можуть бути вигравірувані різні візерунки.
Елітні кальяни майже завжди зберігаються у кальянних кейсах, зроблених індивідуально для кожного кальяну. Наргіле в кейсі дуже зручно і безпечно транспортувати, крім того, це надає йому надзвичайну ефектність.
Кальян-велетень
Вже сама назва говорить за себе. Висота таких кальянів може досягати двох метрів. Вони - справжні гіганти в кальянному світі. Як і у випадку з високими кальянами, вони відносяться до сімейства елітних. Можуть бути декоровані орнаментом, сріблом, золотом або іншими благородними металами. Такі кальяни зустрічаються порівняно рідко. Це пояснюється їх непрактичністю. По-перше, вони досить важкі й громіздкі, у зв'язку з чим їх незручно заправляти і чистити. По-друге, ці кальяни дуже дорогі. Кальяни до 150 см, як правило, функціональні, використовуються за призначенням. Кальяни, висота яких становить більше 150 см, як і у випадку з мініатюрними і міні-кальянами, виконують тільки декоративну функцію. Вони найчастіше литі, зроблені з неміцних металів, колбу в них замінює металева куля, що невіддільна від шахти. Отже, заправка та чистка такого кальяну - справжня катування. Саме тому в різних закладах вони служать елементом декору.
Кальян на кулі
Кальян на кулі - один з самих незвичайних. Коли більше двох осіб курять однотрубочний кальян, передавати шланг досить незручно. Він закручується навколо шахти, і це викликає труднощі при його передачі. Для цього і був винайдений кальян на кулі. Функція кулі полягає в тому, що випускний клапан і носик кріпляться на цій кулі, завдяки чому при передачі шланга куля крутиться і шланг не закручується навколо шахти. Кальяни на кулі зустрічаються, як правило, серед міні - кальянів, кальянів - велетнів і високих кальянів.
У першому випадку кальян на кулі є скоріше елементом декору. Такі міні - кальяни на кулі найчастіше литі, у зв'язку з чим їх неможливо якісно почистити і вони погано куряться. Дуже часто куля в таких кальянах не виконує своєї прямої функції прокручування, а просто служить прикрасою. Крім того, куля в них також виконує роль колби, що ускладнює його обертання.
Кальян-велетень на кулі також є лише декорацією. Його взагалі неможливо заправляти або чистити.
Якщо ви змогли заправити цей агрегат, покурити його ви все одно не зможете. Оскільки колба-куля занадто велика, курити такий кальян дуже складно. Втім, розміри, ексклюзивність і екзотичність подібних кальянів з лихвою заповнюють цей «маленький» недолік. Іноді кальяни - велетні на кулі можуть досягати висоти більше двох метрів.
Деякі кальяни на кулі - справжні витвори мистецтва. Вони розбірні, що спрощує їх чистку, зроблені з високоякісних матеріалів і, найголовніше, повністю функціональні. Словом, такий кальян на кулі - елітний.
Кальян - трансформер
Цей кальян можна сміливо віднести до сімейства дорогих і елітних. Його висота може досягати 100 - 120 см. Його роблять з якісних матеріалів, з хорошими еластичними шлангами. Назва кілька інтригує - як може трансформуватися кальян? Висота кальяну, незважаючи на всі свої переваги, має і один істотний недолік - нестійкість. Наприклад, на нерівній поверхні кальян можна «упустити», що дуже небажано, а іноді й небезпечно. З цієї точки зору на нерівних і нестабільних поверхнях низький Наргіле буде «відчувати» себе впевненіше. Трансформація кальяну-трансформера полягає в тому, що середня частина шахти може вилучатись, за рахунок чого кальян стає нижче і відповідно стійкіше. Таким чином, кальян-трансформер при бажанні можна «укоротити», як мінімум, на 20 см.
Шахти трансформерів робляться з латуні та інших нержавіючих металів. Шахти бувають різної форми і висоти, з однією або декількома частинами.
Трансформери комплектуються високоякісними скляними колбами, але іноді зустрічаються і елітні колби з кришталю і богемського скла. Шланги також можуть бути в цьому випадку різними, хоча шкіряні зустрічаються рідко.
Негативні якості полягають у тому, що цей кальян не дуже зручний в експлуатації, будучи, по суті, гібридом елітного і простого кальяну.
Кальян коктейльний
Висота такого кальяну не перевищує 50 см. Він відноситься до сімейства малих кальянів. Їх шахта зроблена з досить якісного металу, часто з різьбленням, може бути прикрашена різними візерунками і вставками. Його «коктейльність» полягає у вузькій колбі у формі шейкеру. У колбу можна додавати менше різних напоїв, ніж у звичайну, у зв'язку з чим суттєво знижується витратна частина на куріння кальяну. Саме тому такий кальян дуже популярний в різного роду закладах. Його недоліком є колба. За рахунок меншої площі її дна кальян менш стійкий.
Кальян багатотрубочний
Такі кальяни відмінно підходять для великих компаній. Вони бувають двох-, трьох-, четирьохтрубочними і навіть шестітрубочними. Висота кальяну може варіюватися від 45 до 120 см, а іноді й більше. Як правило, це добротні кальяни з металів середньої твердості, можливо невеликий вміст латуні, хоча досить рідко. Носики для шлангів паяні, що може іноді доставляти проблеми. Колби найчастіше виготовляються з звичайного скла, майже ніколи вони не робляться з кришталю або богемського скла. Це пояснюється підвищеною експлуатацією кальяну, а отже, більшою ймовірністю пошкодження колби. Шланги дуже часто обшиваються тканиною яскравих кольорів, що додає кальяну дорожнечу та додаткову життєрадісність. Функціональна особливість такого кальяну полягає в тому, що в носиках для шлангів є кульки (але не у всіх многотрубочних кальянах), як у випускному клапані однотрубочного кальяну. Так, він не дозволяє дути всередину для оновлення застояного диму - у багатотрубковому кальяні немає окремого випускного клапану, що можна віднести до його недоліків. Але в той же час завдяки цим же кулькам в носиках даний кальян можна курити одному, не закриваючи інший (інші) носик (носики), що, безсумнівно, є перевагою. Ще один його недолік - крихкість паяних носиків. Один з них, а при бажанні і більше, можна зламати, вставляючи шахту в колбу. Тому слід бути дуже обережним, проробляючи цю операцію.
Кальяни колекційні
Такі кальяни - шедеври, кращі з кращих. Вони, як і личить колекційним, зустрічаються дуже рідко. Зроблені з всіляких матеріалів, якість яких не викликає жодних питань. Є кальяни зі скла, дерева, мармуру. Іноді шахти колекційних кальянів виконані повністю із золота або срібла, інкрустовані діамантами і другими дорогоцінними каменями. Висота цих кальянів 80-120 см. Вартість одного такого примірника може досягати декількох тисяч доларів США.
Якщо ж говорити про те, який кальян найбільш вдало підходить для експлуатації в закладі, то найбільш правильним рішенням буде кальян середнього «зростання» (60-70 см) з міцних металів (наприклад, латунний). Для закладу прекрасно підходять двох - і трьохтрубочні кальяни, які добре зарекомендували себе в різних східних країнах, а сьогодні впевнено завойовують Європу і Новий Світ.
Сигари
12 жовтня 1492 року Христофор Колумб, що прямував до Індії, помилково опинився в Америці. 29 жовтня - ця дата має бути випалена в душах всіх курців світу|світу| - двоє його конкістадорів, Родріго де| Херес і Луіс де| Торес, висадилися на Кубі, в затоці Байя де| Гибара, і виявили там туземців, що палили|курили| сигари. Звичайно, це були не ті сигари, що палять|курять| тепер: грубо згорнуті з|із| дикого тютюну, вони були дуже товсті.
Діаметр сигари, |певно|був з|із| діаметром людської руки. Родріго, навчившись|виучувати| палити|курити| у туземців, прихопив з|із| собою декілька сигар до Іспанії, де і покурив публічно. За це на три роки був упечений іспанською інквізицією в кутузку. Як бачите, так звана "цивілізація" відразу зустріла тютюн в багнети. Незабаром, куріння сигар стало модним серед|тамошньої| знаті: адже тютюн був дуже коштовним|любий|. По неясних причинах протягом трьох століть|століть| сигарами ублажали|улещували| себе лише іспанці і португальці. І лише в XVIII столітті|віці| завдяки голландським торговцям сигари почали|стали| розповсюджуватися|поширюватися| в Європі і потрапили|попадали| до Росії.
Слово "сигара" походить з мови|язика| стародавніх|древніх| індіанських племен, що населяли територію Південної Америки. Туземці вірили в легенду про те, що бог створив сигару для насолоди|втіхи|, і запалювалася вона від блискавки. Для ритуального вдихання диму використовувалося листя маїсу, в яке завертали|загортали| начинку з|із| листя іншої рослини, що дає при горінні ароматний дим (цю начинку називали "cohiba|", вже в XX столітті|віці| одна з найзнаменитіших кубинських марок сигар отримала|одержувала| однойменну назву). Згідно|згідно з| індіанському повір'ю, тютюновий дим володів магічною силою. До речі, коли сигари тільки|лише| почали|розпочинали| проникати в Європу, їм теж|також| приписували лікувальні властивості, вважалося|лічило|, що куріння сигар притупляє|притуплює| голод, знімає біль і додає сили.
Перша фабрика по виробництву сигар була побудована|спорудити| на Кубі в 1541 році іспанцями, що навчилися їх робити|чинити| у|біля| індіанських племен. Лише через два століття|століття| була побудована|спорудити| перша сигарна фабрика в Європі в іспанському місті Севільє. Саме тут народилася сигара в тому вигляді|виді|, в якому ми звикли|звикалися| її бачити сьогодні (яка складається з wrapper| - обгортувального|обгорткового| листа|аркуша|, binder| –в'язувального листа|єднальний|, і filler| - наповнювача, начинки).
У XX столітті|віці| у зв'язку з сильно збільшеним|зрослим| попитом на сигари, число тютюнових плантацій стало стрімке зростати|зростати|. Найбільш сприятливі умови для вирощування тютюну спостерігалися на Кубі, в Бразилії і Індонезії, з|із| тією лише різницею, що на Кубі і в Бразилії тютюн зростає|зростає| на глині, а в Індонезії - на стародавньому|древньому| вулканічному ґрунті. Бразильський тютюн для сигар можна легко упізнати по характерному|вдача| темному кольору|цвіту|, він м'який і трохи солодкуватий на смак. Кубинський - відрізняється своєю міцністю|міцністю| і особливим ароматом. Індонезійський тютюн для сигар світліше і має більш насичений аромат на відміну від Бразильського і Кубинського. Тепер тютюн вирощують і в інших країнах: у Домініканській Республіці, в країнах Центральної Америки, Африки, на Філіппінах.
У двадцяті роки мода на сигари досягла апогею. А коли прийшов час Аль Капоне і компанії, то сигара стала символом їх епохи і благополуччя.
Після|потім| кубинської революції багато власників і майстрів|мастер-штампи| сигарного бізнесу перебралися із Куби в Домініканську Республіку і інші країни Карибського|карибського| басейну, і коли в 1962 році США ввели|запроваджували| ембарго на кубинські товари, там почався|розпочинає| розквіт виробництва сигар.
З часом|згодом| популярність сигар зменшувалася аж до 80-х років і потім|і тоді| знову куріння сигар переживає новий бум. Їх палять|курять| не тільки|не лише| крупні бізнесмени і маклери, але|та| відомі кінозірки і серед них жінки. Наприклад, знаменита Мадонна витрачає на сигари 50 000$ в місяць.
Нині сигари виробляють|виробляють| на Кубі, в Домініканській Республіці, Нікарагуа, Гондурасі, США, Мексиці, на Ямайці і на Канарських островах (Іспанія). Крім того виробництво сигар отримало|одержував| розвиток в Індонезії і на Філіппінах, а також в багатьох країнах Європи. Проте|однак| в Європі виробляють|виробляють| сигари тільки|лише| машинного скручування.
Своїм тютюном і ручним виробленням сигар ось|от| вже півтора століття|століття| славиться Куба. Останніми роками, з причини труднощів на Острові Свободи і збільшеного|зрослого| в той же час в світі попиту на сигари, традиційна школа бурхливо розвивається в Домініканській Республіці і Нікарагуа, Гондурасі і Мексиці. Такі відомі домініканські марки, як “Arturo| Fuente|”, “Ashton|”, “Bauza|”, “Cuesta| Rey|”, “Diamond| Crown|”, “Macanudo|”, нікарагуанські “C.A.O.”, “Padron|”, зайняли|позичали| гідне місце|місце-милю| серед лідерів світового рейтингу сигар.
На звання постачальників розкішних сигар ручного скручування стали|стали| претендувати і інші країни Карибського|карибського| басейну і Латинської Америки: Ямайка, Бразилія, Венесуела, Панама, Коста-Ріка. Вручну|вручну| сигари роблять|чинять| також в Індії, на Філіппінах і Канарських островах, в США, Індонезії, Італії.
Машинним способом сигари виробляють|виробляють| в США, Голландії, Іспанії, Бельгії, Швейцарії, Данії, Австрії, Германії, Англії, Франції, Словаччині, Китаї. За радянських часів невелика кількість сигар вироблялася|чинила| на Погарській фабриці в Брянській області і сьогодні ця мануфактура знову випускає близько 50 000 сигар в рік.
Виробництво сигар
Спочатку тютюн висаджують в горщики, як томат, а коли рослина набере силу, пересаджують у відкритий|відчиняти| ґрунт. Якщо потрібно отримати|одержувати| тонкий, світлий покривний лист|аркуш|, тютюн вирощують не на сонці, а під бяззю| (т.з. shade| grown|).
В процесі вирощування з|із| тютюном проводять до 150 операцій, зокрема, видаляють|знищують| всі квіти, щоб|аби| листя набирало силу і сік. Через 80 днів після|потім| посадки листя починають|розпочинає| вбирати. Сигарний тютюн — дуже цінна|коштовна| сировина. Його збирають лише вручну|вручну|, причому «по рівнях»: спочатку нижні листя, а потім протягом тижня всі подальші|наступні| 6 - 7 рівнів. В середньому з куща знімають 14 - 18 листів.
Верхні називаються «короною», далі зверху вниз, по порядку, слідують|прямують| «семікорона|», «сентро-гордо|», «сентро-фіно|», «сентролігеро|» і, нарешті|урешті|, «лібрадепьє|». Краще листя знаходиться|перебуває| в середині. По міцності|міцності| і товщині листа|аркуша| вони підрозділяються на «лігеро|» (міцні; найсоковитіші, м'ясистіші і ароматніші), «секо|» (середні), «воладо|» (м'які). У букет хорошої|доброї| сигари йдуть всі три типи листя. «Лігеро» дають смак і міцність|міцність|, «секо|» — повноту смаку, «воладо|», де менше всього нікотину і більше всього|найбільше| клітковини, «відповідає» за рівномірність горіння.
Після|потім| збору|збирання| урожаю тютюн вивішують в коморах, де він проходить|минає| первинну сушку, втрачаючи|розгублювати| свій зелений колір|цвіт|: місце|місце-милю| хлорофілу займає|позичає| каротин. За тим листя вручну|вручну| складають в своєрідні стоги 1,5 - 3м.|м-коди| висотою. Усередині|всередині| «стогів» відбувається|походить| ферментація, що супроводжується|супроводжується| значним підвищенням температури. Досягши певної температури (для світлих тонких покривів|покривал| в межах 50°С|із|, для темного тютюну «мадуро|» і «оскуро|» — до 70°С|із|), стіг розбирається і перекладається|перекладає|. Процедуру повторюють, коли ферментація поновлюється. В цей час відбуваються|походять| глибокі біохімічні зміни: випаровується метиловий|метил-індиго| спирт, зменшується кількість вуглеводів, руйнується значна частина|частка| нікотину.
В середньому тютюн ферментується не менше 180 днів, хоча особливо коштовний|коштовний| тютюн витримується в бочках до 10 років.
Сигарний тютюн, на відміну від швидко висушеного сигаретного, містить|утримує| мало цукрів| — від 0,01 до 0,1 (у сигаретному тютюні — від 0,6 до 1,0). Ця різниця визначає смольність| тютюну — сигарний значно менш смолистий|смолистий|.
Окрім нікотину тютюн містить|утримує| анабазин|, анатабін|, норнікотин і до 30 інших алкалоїдів, домінуючих в диких сортах|гатунках|. Зміст|вміст| нікотину збільшується від нижнього листя до верхнього. Більш того|більше того|, воно може в три рази відрізнятися залежно від ботанічного сорту|гатунку| тютюну! Полив може скоротити кількість|вміст| нікотину, так що охочим отримати|одержувати| дуже міцну сигару потрібно брати листя з|із| верхніх частин|часток| рослини, вирощеної в сухий рік.
Готове тютюнове листя сортують за кольором, а потім відділяють центральну жилку. Ця операція вимагає навику|навички| і вправності — цінний|коштовний| лист|аркуш| легко порвати і пошкодити. У сигару великого формату йде до 5 листів, які складають її букет.
Найскладніше в конструюванні сигари — обгортання її в покривний лист|аркуш|.
Готова сигара відправляється|вирушає| у відділ ОТК. Для контролю якості застосовують продувку на механічних пристроях|устроях|. Крім того, за традицією, на пристойній мануфактурі обов'язково є курці-дегустатори|. Вони викурюють близько 2,5 см від довільно вибраної сигари із|із| кожної партії. Якщо виявлено дефекту, перевіряється вся партія.
Класифікація сигар
За способом виробництва:
- ручної роботи (цінні|любі| сигари)
-машинні (вироблені|виробляти| машинним способом, доступніші за ціною).
За типом наповнювача або начинки:
- з|із| цілісного|цільного| листа (long| filler|), такі сигари зазвичай|звично| виробляються |виробляють| вручну|вручну|;
- сигари з|із| різаного тютюну (short| filler|), ці сигари зазвичай|звично| виробляються машинним способом.
Наповнювач в ручній сигарі може містити|утримувати| до 5 видів різного тютюну, тоді як в машинній сигарі наповнювач може включати до 20 сортів|гатунків| тютюну.
По відсотковому |відсотковому| змісту|вмісту| тютюну:
- всі ручні сигари - це 100% тютюн
- машинні сигари бувають як цілком з|із| тютюну, так і з|із| додаванням|добавляти| гомогенізованого тютюнового листа|аркуша| (homogenized| tobacco| leaf| - HTL|), що є подрібненим в пил тютюн, змішаним з|із| целюлозою, і використовується для виробництва пов'язуваного листа|аркуша|, і покривного (binder| і wrapper|).
За кольором: (існує професія розрізнювача кольорів - людина займається тим, що класифікує сигари за кольором, і здатний|здібний| розрізняти до 70 відтінків коричневого кольору|цвіту|):
- Claro| Claro|: ясно-зелений, його ще часто називають candela|. Такий лист|аркуш| зазвичай|звично| висушують жаром, щоб|аби| зберегти в нім хлорофіл. На смак він зазвичай|звично| злегка солодкуватий. Claro| Claro| сьогодні не так популярний, як раніше, коли більшість сигар на американському ринку були з|із| ясно-зеленим покривним листом|аркушем|.
- Claro|: світлий жовтувато-коричневий колір|цвіт|, зазвичай|звично|, щоб|аби| отримати|одержувати| обгортувальний|обгортковий| лист|аркуш| такого відтінку, тютюн вирощують в тіні під тентами. Цінується за свої нейтральні ароматичні властивості.
- Natural|: відтінок від світло-коричневого|ясно-коричневого| до коричневого. Як правило, вирощується в тіні.
- Colorado|: відтінки від коричневого до рудуватого. Він також зазвичай|звично| вирощується в тіні і володіє багатим смаком і ніжним вишуканим ароматом.
- Maduro|: від іспанського слова «зрілий|дозрілий|, стиглий»; необхідний дуже довгий проміжок часу, щоб|аби| провести|виробляти| розкішну темно-коричневу обгортку для сигар. Лист|аркуш| maduro| по своїй текстурі шовковистий і маслянистий, з|із| міцним смаком і м'яким ароматом.
- Oscuro|: позначає|значить| "темний", його також називають "negro|" або "чорний" в країнах, де виробляють |виробляють| тютюн. Його залишають на плантації довше за всіх останніх, він також довше за останніх дозріває, витримується.
Структура, форми і розміри сигар
У сигарі можна виділити три частини|частки|: "головка|голівка|", "ніжка" і "корпус".
"Головка|голівка|" - це та закрита|зачиняти| частина|частка| сигари, яку потрібно обрізати|обрізувати| і через яку втягується дим. Етикетка, як правило, розташовується ближче до "головки|голівки|". "Головка|голівка|" може бути округлою, плоскою або загостреною|гострокінцевою|.
"Ніжка" - це відкритий|відчиняти| кінець сигари, який прикурюють. Сигару з|із| коробки, або хьюмидору| беруть |звично| за "ніжку".
"Корпус" - це основна частина|частка| сигари. Іноді|інколи| в сигарі виділяють "плічки" - це місце|місце-миля| округлості в районі "головки|голівки|", де і треба обрізати|обрізувати| сигару.
Сигара ручного скручування складається з 3 шарів:
- Наповнювач (Filler|)
- Зв'язуючий лист|аркуш|, або підлист|аркуш| (Binder|)
- Покривний лист|аркуш| (Wrapper|)
Наповнювач у свою чергу|своєю чергою| може складатися з 4-5 довгого листя одного або декількох сортів|гатунків| тютюну і це створює букет сигари, після|потім| її витримки|витягу|.
Зв'язуючий лист|аркуш| служить для зв'язки|в'язки| наповнювача і додання|надання| йому форми.
Покривний лист|аркуш| це "одяг" сигари, але і одночасно він додає|добавляє| певний смак сигарі. Покривний лист|аркуш| вирощується спеціально. Він має бути еластичним, мати красиву текстуру і колір|цвіт|.
Кожна сигара має свій розмір (довжину і діаметр) і форму. В сукупності ці показники називають вітолой|. Основних, традиційних вітол| близько 50, проте|однак| їх може бути значно більше. Існують і класичні вітоли|.
РОЗМІРИ:
Довжина сигари (Length|) вимірюється в дюймах (l дюйм=2,54см|)
Кільце сигари (діаметр) (Ring| Gauge|) вимірюється в одиницях, відповідних 1/64 дюйми (приблизно 0,396 мм). Таке вимірювання|вимір| запозичене у|біля| ювелірів. Наприклад: сигара розміром "64" означає розмір 64/64 тобто 1 дюйм.
ФОРМИ:
Сигари бувають прямі і фігурні.
Рис 2.1. Форми сигар
Прямі сигари складають переважну більшість. За сучасні "класичні" форми прямих сигар вважаються:
Giant| (Гігант) | 9 1/2 x 52 |
Churchill| (Черчилль) | 7 x 47-48 |
Lonsdale| (Лонсдейл) | 6 1/2 x 42-43 |
Toro| (Торо) | 6 x 50 |
Panatela| (Панателла) | 6 x 36-38 |
Corona| (Корона) | 5 1/2 - 6 x 42-44 |
Robusto| (Робусто) | 5 x 50 |
Cigarillo| (Сигарілла) | 4 1/2 x 26 |
Demi-Tasse| (Демі-Тассе) | 4 x 32 |
Сигари форми "КОРОНА" | |
Класична корона | 5 1/2 х 42 |
Double| Corona| (Подвійна Корона) | 7 1/2 х 49-42 |
Giant| Corona| (Гигантська Корона) | 7 1/2 х 44 |
Grand| Corona| (Гранд Корона) | 6 1/2 х 46 |
Long| Corona| (Довга Корона) | 6 х 42 |
Corona| Gorda| (Корона Горда) | 5 5/8 х 46 |
Corona| Extra| (Корна Екстра) | 5 1/2 х 46 |
Petit| Corona| (Маленька Корона) | 5 х 40-42 |
Royal| Corona| (Корольовська Корона) | 4 1/2 х 48 |
Half| Corona| (Пол-корони) | 4 х 40 |
Сигари форми "ПАНАТЕЛЛА" | |
Класична Панателла | 6 х 38 |
Long| Panatela| (Довга Панателла) | 7 1/2 х 38 |
Slim| Panatela| (Тонка Панателла) | 6 1/2 х 33-34 |
Small| Panatela| (Маленька Панателла) | 5 1/2 х 32-33 |
Short| Panatela| (Коротка Панателла) | 4 1/2 х 38 |
Фігурні сигари: | |
Diadema| (Діадема) | 8 х 40 - 52-54 |
Pyramid| (Піраміда) | 7 х 36 - 54 |
Torpedo| (Торпеда) | 6 1/2 х 52 в корпусі |
Culebra| (Кулебра) | 6 х 3шт|. х 36-37 |
Belicoso| (Белікосо) | 5 1/2 х 52 в корпусі |
Perfecto| (Перфекто) | різна |
Цікаво знати:
CORONA| час куріння - 1-1,5 години
Corona| - базова категорія в п|побуті| обуті сигарних мануфактурщиків|. Довжина 14 - 15,2 см, діаметр 1,7 см; запечатаний кінець закруглений. Кубинські сигари La| Corona| можуть бути самих різних форматів.
DEMI-TASSE| час куріння - 30-35 хвилин|мінути|
Назва формату походить з французької мови|язика|. Demi-tasse| - маленька чашка (чорної кави). До цієї ситуації і підходять|пасують| однойменні сигари. Базові розміри - 10 см х 1,19 см.
CHICO| час куріння - 30-35 хвилин|мінути|
Чико в перекладі|переведенні| з іспанського - маленький. Розміри майже такі ж, як у|біля| demi-tasse|, - 10,6см х 1,15см., різниця в міліметрах. Кубинським мануфактурщикам| цього досить, щоб|аби| мати два різних| формати.
HALF-CORONA| час куріння - 35 хвилин|мінути| - 1 година
У дослівному перекладі|переведенні| - половинка «корони». Зазвичай|звично| використовується для позначення «машинних» сигар відповідних розмірів. Але|та| бувають і винятки|винятки| - 11 см х 1,4 см.
TRES-PETIT| CORONA| час куріння - 40 хвилин|мінути|
Сигари цього формату для ранішної|ранішньої| розминки або до аперитиву. Базові розміри - 11,6 см х 1,6 см.
CORONITAS| час куріння - 1 година - 1 година 15 мін
Чико по-іспанськи - маленький. Чикито - ще менше. Так само співвідносяться «корона» і «короніту». Остання - для того випадку, коли вам не дуже зручно затримуватися в гостях, але|та| ви не хочете і піти дуже рано, щоб|аби| не образити господарів|хазяїв|. Базові розміри - 12,9 см х 1,6 см.
PETIT| CORONA| час куріння - 1 година - 1 година 25 мін
Такої ж приблизно товщини, як corona|, але|та| коротше: 12,7 -14 см х 1,6 - 1,7 см.
PANATELA| час куріння - 20 мін - 1 година
Зустрічаються інші варіанти позначення цього формату - panatella|, panetela|; ми дотримуватимемося написання, прийнятого на Кубі. За однією з версій, назва є|з'являється| зменшувальним похідним від імені старогрецького|давньогрецького| бога пастухів|чередників| - Пана, нерозлучного з|із| люлькою|люлькою|.
За найзагальнішим визначенням, поширеним в англомовних словниках, панатела| - довга і тонка сигара. На ділі, по відношенню до середнього формату corona|, панателы| можуть бути довше або коротше, але|та| завжди тонше. Довжина - від 10 до 17 см, діаметр - 1 - 1,5 см. Особливість кубинських панател|: завдовжки - 11,7 см - поступаючись багатьом тезкам з|із| інших країн, діаметром вони завжди перевершують - 1,4 см. Слова Slim| Panatela| на упаковці указують|вказують| на те, що сигари дуже тонкі і, як правило, довгі (виключно|винятково| для дам|дам|). Long| Panatela| - довгі і, як правило, тонкі. Категорія Gran| Panatela| має на увазі дуже довгі і |дуже| товсті сигари (проте|однак| тонше, ніж corona|).
ROBUSTO| час куріння - 45 мін - 1 година 30 мін
Родовід цього формату сходить до лондонського фінансиста Леопольда де| Ротшильду, за замовленням якого в 80-і роки минулого століття|віку| на гаванській фабриці Hoyo| de| Monterrey| почали|стали| робити|чинити| короткі товсті сигари. Ім'я Rothschild| залишилося в сигарній класифікації, але|та| більш поширено - серед сигар цього формату - позначення robusto| (у перекладі|переведенні| з іспанського - міцний, сильний, здоровий), можливо, тому, що rothschild| з|із| його нагромадженням п'яти приголосних непросто в написанні. Чим хороша|добра| robusto| - вона поєднує|сполучає| огрядність, що взагалі цінується сигарними знавцями за багатство аромату, що надається, і прохолодність куріння, з|із| щодо|відносно| короткою тривалістю, що важливо при недоліку|нестачі| часу. Базові розміри: 11,4 - 14 см х 1,9 - 2,1 см. Робусто називають самим відповідним|придатним| вибором після|потім| ланча.
LONSDALE| час куріння - 1 година 40 мін - 2 години
Був такий англійський чи то граф, чи то лорд, який в кінці|у кінці| 20-х років ХХ століття|віку| замовив гаванській фабриці Rafael| Gonzales| сигари особливої форми. Фабрика почала|розпочинала| їх робити|чинити| - особисто для Лонсдейла, і для британського ринку взагалі. Портрет замовника красувався тоді на внутрішній стороні кришки коробки нових сигар. Якийсь час вони були найдорожчими «гаванами|».
Пізніше «приватний» різновид сигар певної марки став класичним форматом серед сигар взагалі. Lonsdale| трохи|ледве| довше, ніж corona|, і приблизно такого ж діаметру або трохи|ледве| товще: 16,5 см х 1,7 - 1,75 см.
CORONA| GORDA| час куріння - 1-2 години
Приблизно такої ж довжини, що і corona|, але|та| значно товще: 15 - 16 см х 1,75 - 2 см. Те ж, що gran| corona|.
CHURCHILL| час куріння - 1 година 50 мін - 2 години 10 мін
Як і Corona|, це ім'я є|з'являється| і власним, і прозивним, будучи назвою марки сигар, а також позначенням різновиду сигар певних розмірів в різних марках. У будь-якому випадку|в будь-якому разі| воно сходить до пристрасті до сигар британського прем'єр-міністра Уїнстона Черчилля.
Базові розміри формату churchill| - 17,8 см х 1,86-1,9 см. З|із| такою сигарою чекайте особливого випадку - святкового рясного|багатого| обіду, після|потім| якого треба зарезервувати ще години дві безпосередньо для куріння.
DOUBLE| CORONA| час куріння - 2 - 2,5 години
Дослівно - подвійна «корона». Багато довше і товще: 19 - 21,6 см х 1,9 - 2,1см. Вимагає заздалегідь рясної|багатої| трапези.
Категрія сигар по конфегурации|: torpedos|, perfectos|, belicosos|, pyramidos|
BELICOSO| або TORPEDO|
Достатньо|досить| товста сигара, запечатаний кінець більш менш плавно загострений.
PERFECTO|
Запечатаний кінець більш менш звужений або загострений (рідше закруглений), інший сходить на конус.
DIADEMA|
Величезна сигара, завдовжки 8 дюймів або більше; запечатаний кінець нерідко|незрідка| буває типу|типа| perfecto|.
PYRAMID|
Сигара, що звужується до запечатаного кінця, який зазвичай|звично| загострений, і який розширюється до відкритого|відчиняти|.
Необхідно брати до уваги, що у різних виробників під однією і тією ж назвою можуть бути сигари різної форми, а сигари однакового профілю можуть іменуватися по-різному.
Мати фігурні | сигари в своєму портфолио| почитали|шанували| за честь багато мануфактурщиків|, і є компанія, яка спеціалізується на продуктах тільки|лише| такого типу|типа|, - це CigarAmerica|, що робить|чинить| в Домініканській Республіці дві лінії марки Aristoff|: Special| Perfecto| (4 різновиди, що розрізняються завдовжки і товщиною) і Belicoso| (також 4 види). Майте на увазі, що сигара, звужена до запечатаного кінця, вимагає підвищеної обережності: концентрація диму, яку отримує|одержує| курець, в цьому випадку особливо велика.
Що ж до загостреного кінця, який розпалюється, вважається|лічить|, що співвідношення покривного листа|аркуша| і начинки в початковій частині|частці| такої сигари забезпечує особливий смак в перші хвилини|мінути| куріння (смак і аромат сигари в значній мірі|значною мірою| визначається саме покривним листом|аркушем|).
Сигара з|із| двома загостреними кінцями може ввести|запроваджувати| в утруднення|скруту|: з якого кінця її розпалювати. У такому разі|в такому разі| слід звернути увагу на бант, окрім декоративної ролі він грає і функціональне значення, - як правило, бант поміщається ближче до того кінця, який розпалюється.