Сортування поштівок у вузлах поштового зв’язку потребує використання різноманітних програм сортування для забезпечення графіків відправлення пошти за відповідними напрямами.
Перехід від однієї програми сортування до іншої в існуючих системах автоматизованого оброблення пошти потребує зупинки сортування і розвантаження накопичувачів сортувальної машини, що призводить до значних втрат часу, особливо в системах автоматизованого оброблення посилок.
Як свідчать фактичні дані, реальна продуктивність систем автоматизованого оброблення посилок (з урахуванням простоїв, обумовлених змінами програм сортування) виявляється на порядок меншою за її технічну продуктивність.
Аналіз існуючих програм сортування свідчить, що при всій різноманітності зазначених програм в них, як правило, передбачається загальне сортування, детальне сортування та виділення окремих напрямів сортування.
Кількість програм сортування збігається з кількістю напрямів загального сортування. Номер або назва програми сортування визначається тим напрямом загального сортування, за яким провадиться детальне сортування.
Загальне сортування передбачає розподіл первинного (вхідного) потоку поштових відправлень на крупні (узагальнені) напрями, наприклад, Північ, Південь, Схід, Захід, Центр.
Детальне сортування передбачає розподіл первинного потоку або вторинного потоку, створеного поштовими відправленнями одного з загальних напрямів, на конкретні напрями, за якими провадиться обмінювання пошти.
Виділення окремих напрямів сортування передбачає спрямування поштівок, адресованих у крупні міста, у виділені для них накопичувачі для всіх програм сортування.
Суттєве зменшення або повне виключення витрат часу на зміну програм сортування можливе за рахунок суміщення в часі зазначених видів сортування з розвантаженням відповідних накопичувачів сортувальної машини.
На рис. 5.4 наведено схеми сортування з безупинною зміною програм сортування.
Для забезпечення безупинного сортування поштових відправлень накопичувачі сортувальної машини розділяються на три групи: накопичувачі загального сортування, накопичувачі виділених напрямів сортування і накопичувачі детального сортування.
Зміна програм сортування виконується за три етапи, протягом яких одні групи накопичувачів завантажуються, а інші – розвантажуються.
На першому (підготовчому) етапі (рис. 5.4, а) здійснюється перехід до сортування первинного потоку на всі напрями загального сортування і виділені напрями сортування. Накопичувачі детального сортування, завантажені за попередньою програмою сортування, розвантажуються. Напрями сортування на цьому етапі збігаються в усіх програмах сортування.
На другому (основному) етапі (рис. 5.4, б) здійснюється перехід до сортування первинного потоку за новою програмою на всі напрями загального сортування, крім того, що передбачає детальне сортування, виділені напрями сортування і напрями детального сортування зазначеного загального напряму. Відповідний накопичувач загального напряму сортування розвантажується.
На третьому (завершальному) етапі (рис. 5.4, в) здійснюється перехід до сортування вторинного потоку від накопичувача загального напряму сортування, розвантаженого на другому етапі, на напрями детального сортування. Накопичувачі загального сортування і виділених напрямів за мірою необхідності розвантажуються.
1 … i … l 1 … j … n 1 … k … m а)
1 … i … l 1 … j … n 1 … k … m б)
1 … i … l 1 … j … n 1 … k … m в)
Накопичувачі Накопичувачі Накопичувачі
загального виділених детального
сортування напрямів сортування
сортування
Рисунок 5.4. Схеми сортування з безупинною зміною програм сортування
Після виконання третього етапу є можливість продовжити сортування за поточною програмою, повернувшись до другого етапу, або здійснити перехід до наступної програми сортування, повернувшись до першого етапу.
Таким чином, здійснюється суміщення в часі сортування поштівок з розвантаженням накопичувачів сортувальної машини.