Середня і миттєва швидкість
Середня швидкість показує, чому дорівнює відстань, яку тіло проходить за одиницю часу. Вона дорівнює відношенню відрізку шляху тіла до часу руху. Середня швидкість, як і швидкість тіла при рівномірному русі, вимірюється в метрах, поділених на секунду. Для того щоб знайти середню швидкість руху тіла, необхідно певну відстань поділити на час руху тіла.
- Середня швидкість.
Миттєва швидкість тіла — це його середня швидкість за такий малий відрізок часу, який включає цей момент, що протягом цього відрізка рух тіла можна вважати рівномірним.
- Миттєва швидкість.
Середнє і миттєве прискорення.
Складові вектора прискорення.
Середнє прискорення являє собою зміну швидкості за певний час Δt. Воно дорівнює відношенню зміни швидкості до зміни цього часу:
асер. = Δv / Δt.
Миттєве прискорення являє собою межу, до якої наближаэться середнє прискорення за заданий час. Воно дорівнює межі відносин ΔV / Δt:
a = dV / dt
Таке прискорення розвивається на малій відстані за проміжок часу, який наближаэться до нуля.
Вектор прискорення матеріальної точки в будь-який момент часу знаходиться шляхом диференціювання вектора швидкості матеріальної точки по часу:
Абсолютне значення і напрям повного прискорення. Крива траєкторії.
Повне прискорення матеріальної точки дорівнює векторній сумі її тангенціального і нормального прискорення:
Модуль прискорення точки:
Напрямок повного прискорення визначається
кутом .
Радіус кривизни - геометричне поняття, що позначає радіус кола R, по якому рухається тіло. Цей параметр можна знайти за відповідними формулами за допомогою заданої траєкторії.
І Закон Ньютона. Інерціальні та не інерціальні системи відліку. Принцип відносності Галілея.
Існують такі системи відліку, в яких центр мас будь-якого тіла, на яке не діють ніякі сили або рівнодійна діючих на нього сил дорівнює нулю, зберігає стан спокою або рівномірного прямолінійного руху, допоки цей стан не змінять сили, застосовані до нього.
Інерці́йна систе́ма ві́дліку — система відліку, в якій тіло, на яке не діють жодні сили (або сили, що діють на нього компенсують одна одну, тобто рівнодійна дорівнює нулю), рухається рівномірно й прямолінійно. Або це система відліку, в якій прискорення тіла зумовлене тільки дією на нього сил.
Системи відліку, зв'язані з тілами, що рухаються нерівномірно чи непрямолінійно, називаються неінерційними системами відліку.
Принцип відносності Галілея, це принцип якому робиться припущення що взаємодія між тілами відбувається миттєво. Цей принцип лежить в основі класичної механіки, з нього також випливає що час абсолютний — він протікає однаково у будь-якій системі відліку;