Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Юрій львович (1300—1308) та його нащадки




«Золотий вік Галичини». Після Льва Даниловича вславився син його Юрій. Він зібрав докупи всі галицькі й волинські землі й став величатись «королем Русі». Юрій був князем могутнім і можновладцем добрим. Люди за його князювання тішилися з спокою та статків. Князювання Юрія вважається «золотим віком» Галичини.

Піднесення культури. За нього найвище розвилася українська культура. Учені люди того часу не тільки перекладали, а й самі вже писали чимало книг. Найбільш відомі тогочасні галицькі літописи. Тоді вже були й свої майстри та митці до всякого діла. Вони робили не тільки по тих зразках, яких навчилися у грець­ких майстрів, а й свої вже вигадували. Мініатюрні малюнки того часу надзвичайно оригінальні та хороші, а робота золотарів сла­вилася як краща за європейську.

Латина. Купці та вчені люди того часу бували в Європі, заво­дили з нею всякі стосунки й переймали від європейської науки все, що там було кращого. В Європі тоді писали все латинською мовою. Тим-то й при княжому дворі для стосунків з Європою заведено було латинську канцелярію та латинські печатки. Наші вчені писали книги не тільки по-нашому, але й по-латинсько­му, чим розносили славу про українську культуру по всьому світі.

Стосунки з Європою багато допомагали освіті та культурі нашого люду. Через те український народ за тих часів був культурнішим, ніж московський.

Розділ митрополій (1303). Київ під той час геть занепав. Ки­ївські митрополити більше проживали при суздальських князях, де було спокійніше.

Року 1299 київський митрополит після одного татарського наскоку зовсім забрався до Суздаля. Тоді галицькі князі попро­сили царгородського патріарха, щоб висвятив їм осібного митро­полита. Року 1303 для Галичини було висвячено окремого митрополита. З того часу православна церква мала двох митрополитів. Один жив у Московщині, а другий — на Вкраїні, в Галичині. Так урвалася й остання нитка, що в'язала докупи Москву й Україну. Тепер вони зовсім розбраталися.

...


Крип’якевич

...

Хрещення. Будову держави Володимир завершив поширенням християнства. Християнська віра появилась у чорноморських кра­їнах вже в перших століттях нової ери і також скоро дійшла вона до такого рухливого центру, як Київ. Є вістки, що князі, які ходили походами на Крим і Малу Азію на початку IX ст., навернулися до християнства; також Аскольд міг бути християнином, бо на його могилі поставлено церкву. За Ігоря частина княжої дружини була вже християнська і складала присягу в церкві св. Іллі в Києві. Нарешті Ольга була християнкою. Але християнство не було ще одинокою релігією: поруч з ним існували ще інші вірування, особливо в Києві, який мав зв'язки з різними країнами. Володимир вирішив дати християнству становище державної релігії.

На це рішення князя, поруч з особистими мотивами, впливали також міркування політичного характеру. Вся Європа була вже християнська і виявляла явну погорду до поганських племен: щоб увійти в коло європейських народів, треба було визнати християн­ство. Християнство могло мати для Київської держави також внут­рішньополітичне значення, бо воно, як державна релігія, нівелювало партикулярні вірування і ставало цементом, що в'язав усі племена, а при тому підносило авторитет князя, якого благословила церква. Володимир розумів також культурне значення християнства, що приносило з собою вищу цивілізацію і нові звичаї.

Що для Володимира християнство мало політичне значення, видно з того, що він своє хрещення сполучив з важливим політич­ним актом,— одруженням з візантійською царівною. Візантійський двір дуже неохоче давав згоду на шлюби членів своєї династії з «варварськими» володарями. Імператор Константин Порфирородний навчав сина, як давати раду з такими «ганебними» жаданнями: треба відповідати, що «на те є заборона,— страшна і непорушна постанова святого і великого Константина». Володимирові нелегко було осягнути свою мету, хоч був володарем великої держави.

Візантійське подружжя. Від часу болгарських походів Святослава відносини між Києвом і Візантією були напружені. Можливо, що спричинялися до того і напади печенігів, яких під'юджували греки. Але в 987 р. імператори-брати Василь і Константин були примушені просити допомоги Володимира проти царевича Варди Фоки*, що підняв повстання. Володимир погодився на це, вислав допоміжний полк на 6.000 вояків, але зажадав за те, щоб імператори віддали свою сестру Анну йому за жінку. Візантійський двір спочатку прий­няв умови князя, але, як небезпека минулася, відмовився виконати свої зобов'язання. Тоді Володимир почав війну з Візантією: пішов походом на Крим і взяв в облогу найбільше тамтешнє грецьке місто — Херсонес-Корсунь*. Володимир виконав удар зі свідомістю що це — найцінніша колонія Візантії, база її впливів на Чорному морі. Херсонес боронився уперто, облога тривала півроку. Але серед населення знайшлися прихильники влади київського князя, вони повідомили Володимира про слабкі місця оборони міста, і Кор­сунь здався. Візантія налякалась успіхів Володимира і остаточно дала згоду на його подружжя: царівна Анна виїхала до Києва. Тоді Володимир пішов на поступки, зрікшися Корсуня на користь Візантії і даючи його, за тодішнім звичаєм, як віно для царівни.

Крим. Відступлення Криму Візантії можемо вважати політич­ною помилкою Володимира. Вже від часів Ігоря Київська держава старалася здобути Крим, як вихідний пункт чорноморської торгівлі і базу до боротьби зі степовими ордами. Посідання Криму забезпечило б українську колонізацію над Чорним морем, а це було найважли­віше питання дальшого розвитку держави. Володимир мав Корсунь у своїх руках, міг його собі залишити і так забезпечити своїй дер­жаві владу над морем. Але князь вище цінив блискуче подружжя з візантійською царівною.

Поширення християнства. Володимир хрестився, мабуть, 988 p., але де саме — в Корсуні, Києві чи Василеві (Василькові) — це справа невияснена. Він дуже енергійно взявся поширювати христи­янство. Наказав скинути і знищити ідоли богів, що стояли перед його двором у Києві, а мешканцям столиці звелів обов'язково хреститись у Дніпрі: «Хто не зайде завтра на ріку, багатий чи убогий, прошак чи робітник, буде моїм ворогом». Пізніший митрополит Іларіон* оповідає: «Не було нікого, хто спротивився б його благо­честивому наказові,— як хто не з любові, то зі страху перед кня­жим наказом хрестився, бо його благовірність із владою була з'єднана». В Києві християнство не зустріло ніякого спротиву; давнє поганство не мало вже життєвих сил і мусило відступити перед релігією вищого типу. Але в деяких околицях хрещення треба було проводити насильно,— так, у Новгороді залишилася приказка про Володимирових воєвод: «Путята хрестив вогнем, а Добриня — мечем». Християнство не всюди могло відразу закоре­нитися, бо й не було достатнього числа місіонерів, що могли б опанувати величезні простори Східної Європи. У дальших місцях ще довгий час залишалося т. зв. двовірство: люди одночасно шану­вали і християнських святих, і давніх богів. В народних віруваннях деякі нові святі прийняли прикмети старих божеств, наприклад, св. Власій став опікуном худоби, яким був бог Волос, св. Ілля зайняв місце Дажбога тощо. Від часу до часу появлялися ще поганські волхви, що піднімали нарід проти християнства, але в Україні ніколи не прийшло до сильнішої язичницької реакції, як це було в Польщі вже за півстоліття після офіційного прийняття християнства.

Перше духовенство прийшло з Криму, під проводом Настаса*, корсунянина, що допоміг Володимирові здобути Корсунь і через те дійшов великого значення при київському дворі. Князь наказав будувати церкви, а в Києві поставив церкву Богородиці, на утри­мання якої призначив десяту частину доходів зі своїх земель,— через що церква дістала назву Десятинної. Київ став столицею першої митрополії. Не знаємо напевно, кому підлягала київська митрополія — чи царгородському патріархатові, чи може болгарсь­кому патріархові в Охріді*. Здається, Володимир не бажав мати занадто великих впливів Візантії і нав'язав церковні зв'язки з Бол­гарією; зрештою болгарське духовенство легше могло порозумітися з населенням, і тому болгарська мова стала богослужбовою. Воло­димир допускав до своєї держави також західне, латинське духо­венство: його гостем був німецький єпископ Бруно*, що проповіду­вав християнство між половцями, а в Турові жив другий єпископ — німець Райнберн.

Впливи Візантії. Внаслідок подружжя Володимира 3 грецькою царівною і поширення християнства, зв'язки України З Візантією стали дуже близькі. На княжому дворі дійшли впливу греки, що приїхали з двором царівни; вони були дорадниками князя і допомагали йому наблизити устрій держави до візантійських зразків. Імовірно Володимир дістав із Візантії володарські відзнаки: на монетах він зображений у діадемі і зі скіпетром. Можливо, що заведено було і окремий двірський церемоніал, до якого у Візантії прикладали велику увагу. Церква скріплювала авторитет князя, давала йому благословення, згадувала його у своїх молитвах, поширювала науку про божественне походження влади. Візантійські впливи про­являлися у праві Київської держави — наприклад, у поглядах на становище рабів, на подружжя та ін. Приписуваний Володимирові церковний устав спирається на візантійське право. Монети Володи­мира також виконані за грецькими зразками. На них уперше по­явився герб, званий тризубом: це родовий знак київських князів, його вживали також наступники Володимира*. Деякі візантійські впливи помітні також у військовій організації Київської держави, в будові укріплень, флоту тощо.

Під візантійським впливом розвивалося також мистецтво. Грець­кі майстри будували Десятинну церкву, а ікони та інші прикраси спроваджено з Корсуня; так архітектура і малярство йшли за грець­кими зразками.

Освіта і письменство були цілком залежні від візантійсько-бол­гарських взорів*. Письмо було здавна відоме в такому живому куль­турному центрі, як Київ, але справжній розвиток письменництва починається щойно з християнством, а першими авторами були духовні особи. Володимир оцінював значення освіти і заснував перші школи: «Послав і почав брати у визначних людей дітей і давати їх на книжну науку, а матері цих дітей плакали за ними, бо ще не утвер­дилися у вірі, плакали як за мерцями». Так в Київській державі проходили основні культурні переміни.

Під кінець життя Володимира Київська держава почала проявля­ти деякі ознаки внутрішнього розладу. Мабуть, старий князь не міг уже втримати державного керма сильною рукою. Володимирові сини, настановлені намісниками різних земель, почали бунтуватися проти батька. Найстарший Святополк, що князював у Турові, ввій­шов у якісь інтриги з своїм тестем, польським князем Болесла­вом, так що Володимир відібрав йому князівство. Другий син, Ярослав, не хотів платити данини з Новгороду, і Володимир загрозив йому збройним походом. Поза амбіціями князів крилися тут відосередні* стремління окремих земель. Коли ж Володимир умер (1015), між князями почалася боротьба.

...

«Руська Правда». Внутрішню організацію держави Ярослав спирав на місцеву аристократію, на клас бояр, що вже дійшли до великого зросту. Варяги вже цілком утратили значення — востаннє вони згадуються в нашому літописі 1036 р. Всі Ярославові воєводи були місцевого роду, як Константин — син Добрині, Вишата, Іван Творимирич. У головних городах Ярослав посадив своїх синів, зв'язу­ючи так населення з династією і державою.

Найважливішим державним актом Ярослава було списання за­конів у славній «Руській Правді». Правні приписи існували в Київсь­кій державі вже в часи Олега і Ігоря, як це видно з договорів із Візантією, але розвиток нових економічних і соціальних відносин вимагав нової кодифікації права. Нових приписів особливо вимагав зріст приватної власності княжих земель, в яких треба було устій-нити права власника, обов'язки підданого населення і ін. Руська Правда має значення не тільки як пам'ятка законодавства Київсь­кої держави, але також як джерело до пізнання розвитку державної організації і господарства — так, як капітулярії Карла Великого*.

Культура. Під владою Ярослава високо піднеслася культура України. Князь оточував особливою опікою свою столицю Київ. Він поширив місто, заснував т. зв. Новий, або Великий город, зайнявши для нього місце, де відбувся останній бій з печенігами. Город був укріплений валами, дерев'яними заборолами і мурами; в чотирьох місцях були в'їздові брами, найславніша з них — Золоті Ворота, по­будовані 1036 р. В Старому городі Ярослав поставив новий княжий двір, в Новому збудував собор св. Софії, прикрашений фресками і мозаїками. Київ зріс у велике місто. Німецький хроніст Тітмар* з оповідань вояків, які бували в Києві, оповідає, що місто мало 400 церков, 8 торговиць і силу-силенну народу. Бременський єпископ Адам* називає Київ «суперником Константинополя і преславною окрасою східної церкви». В Києві поселилися різні чужинецькі колонії — греки, хозари, скандинавці, німці та ін.

Ярослав — так само, як Володимир — дбав про піднесення осві­ти. Літопис оповідає, що він сам залюбки розчитувавсь у книгах

«днями і ночами», збирав «писців», тобто копіїстів і письменників, і доручав їм переписувати книги та перекладати з грецької мови; таким способом зібрав він велику бібліотеку і примістив її в храмі св. Софії. Появилися тоді перші письменники місцевого роду; най­визначнішим між ними був митрополит Іларіон*, проповіді якого виявляють високу письменницьку культуру і широкі державницькі погляди. Немале значення для' зросту культури мав заснований в цьому часі Печерський монастир, під проводом ігуменів Антонія* і Теодосія*. Літописець так характеризує діяльність двох князів-просвітителів: «Як то буває, що один зоре землю, другий засіє, а інші жнуть і їдять багаті овочі, так і тут: батько Ярослава зорав і зрушив землю, просвітивши хрестом, а Ярослав, Володимирів син, засіяв книжними словами серця вірних, а ми жнемо, користуючись з книжної науки».

...

VIII. Культура

Основи. Культура князівських часів за основу мала місцеві, на­родні елементи. Вони виявлялись у багатому побуті і словесності, у віруваннях і народній філософії, у різних ділянках мистецтва. Ця первісна культура дедалі розвивалась і багатіла своїми власними соками, але діяли на неї також різні чужосторонні впливи. У по­чатковій епосі найсильніші були запозичення з Орієнту — через хозарів, арабів, Персію: це слідно головно у мистецькій промисло­вості. Від X ст., а зокрема від часу прийняття християнства, запа­нував візантійський вплив, що виявився у різних ділянках життя: у техніці ремесел, в мистецтві, письменстві, науці, праві. Вплив Скандінавії позначився на державній організації і військовості. У західних землях виявлялися західноєвропейські впливи, що йшли найбільше через Угорщину і Німеччину — знати їх в архітектурі, у міському праві, в уживанні латинської мови, у толеранції до католицької церкви. Ці різні запозичення приймалися спроквола, зазнавали різних змін, вростали у місцевий грунт — і стоплювалися з ним в одну культурну цілість високої якості.

Освіта. Початки письма в Україні появилися ще перед прий­няттям християнства. Новітні досліди виказали, що договір Олега був укладений болгарською мовою, але справлений у Києві, а дого­вір Ігоря уже списаний тодішньою українською мовою. Живі зв'яз­ки з Сходом і Візантією спричинили поширення письма в дуже ранніх часах. Але щойно з заведенням християнства освіта набрала всенародного характеру. Перші християнські князі звернули велику увагу на освіту. Володимир «почав брати у значних людей дітей і давати на шкільну науку»; Ярослав у Новгороді «зібрав від ста­ростів і попових дітей триста учити з книг». Це було свого роду обов'язкове навчання для молоді вищих станів, що мала займати вищі світські та духовні становища. Пізніші князі не вели вже такої широкої культурної акції, і школа перейшла в руки церкви. Це, безперечно, вплинуло на односторонність освіти, і в XVII ст. автор «Перестороги»* справедливо робив закид давній державі, що вона занедбала школу. Школи існували при єпископських катедрах, більших церквах, монастирях; учителями були священики і дяки. Головна мета школи була навчити читати і писати, за підручники правили богослужбові книги, найчастіше псалтир. Знання світських людей звичайно закінчувалося на нижчій школі, тільки кандидати духовного знання знайомилися докладніше з святим письмом. Хто бажав здобути собі ширше знання, доходив до нього самотужки, т. зв. «книжним почитанням», вчитуючись у книжки, які міг дістати. При вищій освіті потрібне було знання грецької мови, і її вчили в деяких школах, а живі зв'язки з Візантією цю науку облегшували. У західних землях знали також латинську мову. Верхом науки було знання стилю і риторики за візантійськими зразками. Освіта в тодішній Україні глибоко проникла у вищі верстви; це видно з частих згадок про князів, що залюбки розчитувались у книгах і цікавилися науковими питаннями, наприклад, про Яро­слава, що уфундував першу бібліотеку при Софії, про Володимира Мономаха, що сам писав свої спомини, про волинського князя Володимира Васильковича, якого славили філософом.

Наука. Наука перебувала під повним впливом Візантії. Це да­вало Україні значну користь, бо вона могла з першого джерела черпати те, що залишилося по давнім грецькім і римськім світі. Це було величезне багатство знання, досвіду, понять, традицій. Але саме ця велич візантійської культури впливала пригнітливо на молоду культуру України — вона в усьому піддавалася під керів­ництво свого вчителя і не мала змоги ступити на власний шлях. І в Україні не розвинувся власний досвід, не зросла власна наука.

Знання про природу давали підручники, перекладені з грецької мови — «Шестиднев» і «Фізіолог». «Шестиднев» Василія Великого*, перероблений болгарським екзархом Іваном*, пояснював шість днів створення світу, доповнюючи біблійні відомості здебільшого казковими оповіданнями; «Фізіолог» — це була популярна зоологія, що містила опис різних тварин з їх справжніми і казковими прик­метами. Крім цього, бували статті на природознавчі теми в різних збірниках. Явища природи будили велике зацікавлення, особливо явища небуденні, і. в літописах часто зустрічаємо записи про затьми* сонця і місяця, про землетруси, повені, бурі, суворі зими та ін. Ці звістки дають тепер цінний матеріал для дослідів давнього підсоння та інших природних явищ, але сучасники не були спро­можні витягнути з них яких-небудь загальних висновків.

Практичне значення мала медицина. Першими лікарями були ворожбити і знахарі — всякі відуни, обавники, потворники і кудесники — лікувальні заходи яких ішли в парі з закляттями і замовлянням. Лікарське знання піднеслося згодом, коли Україна ввійшла в тісніші зв'язки з Візантією. Учений лічець, або лічитель, зайняв місце знахаря, Перші визначні лікарі були чужинці. Під кінець XI ст. в Києві славився якийсь лікар-вірменин: «хитрий був на лікування такий, якого перед ним не було: як тільки поба­чив хворого, пізнавав і провіщав йому смерть — день і годину; і ніколи не змінилося його слово, такого не лікував.» Другий чужи­нець, Петро Сурянин, з Криму, мабуть грек, був лікарем чернігів­ського князя Святоші*, пізніше переїхав до Києва і тут «лікував много». Вони обидва закінчили життя ченцями у Печерському мо­настирі. В цьому ж монастирі згадуються і перші лікарі місце­вого роду — Дем'ян Пресвітер і Агапіт Лічець, обидва в другій половині XI ст. Згодом число лікарів збільшилося, і вони належали до церковних людей, що підлягали єпископському судові.

Відомості з географії були дуже обмежені. Найбільш відомим підручником була «Топографія» Козьми Індикоплова*, александрійського купця з VI ст., що відбув подорожі до Африки та Арабії; але він відкидав теорію Птоломея, що земля є кулею, і намагався довести, що земля — це площа чотирикутної форми, замкнена сті­нами, що сягають до небесного склепіння, а рухами сонця і зір керують призначені до того ангели. Окремі вістки про різні землі і народи бували також у візантійських письменників і перейшли від них до наших літописів. З українських описово-географічних творів найбільшої популярності набули «Хождения» Данила Мниха*

до Святої землі; автор, чернігівець, відбув свою подорож кілька років після того, як хрестоносці здобули Палестину, і над Христо­вим гробом повісив лампаду на спомин про свою батьківщину.

Знання математики обмежувалося до простих чотирьох дій, дробів і обчислювання проценту — все для практичних потреб.

Давня наука характеристична ще одним: мало провадилося реальних дослідів, зате незвичайне зацікавлення будили теоретичні міркування, які називано філософією. Не раз за тих часів згаду­ються «філософи», як митрополит Клим Смолятич*, «книжник і філософ такий, якого в руській землі не було», або волинський князь Володимир Василькович, що «розумів притчі і темне слово та багато розправляв з єпископом від книг, бо був книжник вели­кий і філософ, якого не було в усій землі і по ньому не буде»... Але трудно вважати їх за творців якихось нових філософічних систем — це були люди з більшою освітою, що цікавилися деякими загальними питаннями, і сучасники віддавали їм перебільшені похвали. Зрештою, в Україні не було тоді навіть повних перекладів старовинних філософів: з Платона* знали тільки короткі уривки і сентенції, з Арістотеля* деякі фрагменти, що ввійшли до писань Івана Дамаскина*. І тодішні філософи мусіли задовольнятися цим невеликим засобом чужої науки. «Як бджолу бачимо, що по всіх садах і зелах літає, з кожного з них збираючи корисне, так і юна­ки, що вчаться філософії і хочуть вийти на мудрості, всюди зби­рають, що краще...»

Українознавство. Самостійні наукові досліди появилися тільки в тих ділянках, якими Візантія не цікавилася, а саме в тому, що стосувалося знання про Україну і Східну Європу. Не маючи чужого матеріалу, українські книжники мусили самі досліджувати ці пи­тання.

Спробу цього бачимо на перших сторінках найдавнішого літопису. Літописець широко займається історією людства від створення світу і до вісток, які зачерпнув із Біблії та з грецьких джерел, додає свій виклад про походження слов'ян, їх мову, етнографічну при­належність, їх мандрівку та описує звичаї племен, що належали до Київської держави. І в пізніших літописах трапляються деколи згадки про побут різних народів і країн. Натомість мовознавство не знайшло своїх дослідників, і не було спроби скласти граматику тодішньої літературної мови, хоч у Візантії граматичні досліди були досить розвинені.

Вище стояла історіографія. В Україні були відомі візантійські хроніки (наприклад, Малали* і Гамартола*), дещо з болгарських літописів і деякі західні історичні оповідання. За зразком цих дослідів розвинулось і українське літописання. Головний його осе­редок був у Києві. Перший літопис появився вже за часів Ярослава, 1039 p., мабуть на дворі київського митрополита. Потім продовжу­вали історичні записи ченці Печерського монастиря, як Никон Ве­ликий* (коло 1069—1073 p.), славний Нестор* літописець, який коло 1112 р. впорядкував «Повість временних літ», і ще інші монахи, невідомі нам на ім'я. Літописну працю вели ченці Видубицького монастиря, як ігумен Сильвестер*; також інші монастирі мали свої літописи. На княжих дворах існували двірські літописи, в яких записувано сучасні події. Княжим літописцем був Василь*, що описав осліплення князя Василька Ростиславича і тодішню волинську війну. Найвизначніший з князівських літописів є Галицько-волин­ський літопис, який укладено на дворі короля Данила і його наступ­ників; невідомі з імені літописці самі брали участь у воєнних по­ходах і визначалися патріотизмом та прив'язанням до князівсь­кої родини.

Літописці не всі мали однаковий хист і освіту, тож і їх твори мають нерівне значення. У більш освічених істориків бачимо охоту використати різнорідні джерела. Поруч з власними спостере­женнями та оповіданнями очевидців вони використовують народні перекази, життя святих, чужосторонні хроніки, деколи сягають і до урядових архівів. Не задовольняються самим часовим зістав­ленням подій, але стараються викрити причини і внутрішній зв'язок подій. «Хронограф повинен писати про все минуле — деколи писати про переднє, деколи повернути на заднє: мудрий читач зрозуміє»,— так пояснює свою методу галицький літописець. Роз­виток літописання є доказом, що й на інших ділянках могли розви­нутися самостійні наукові досліди, якби на тодішніх людях не тя­жіли чужі літературні традиції.

Письменство. Письменство розвивалося спершу на грецьких пе­рекладах. Найпопулярнішими були фантастичні романи на орієнталь­ні мотиви: «Александрія» — опис боротьби Александра Великого* з казковими народами, «Повість про індійське царство», де виступає як головна постать цар-священик Іван, «Троянська війна», «Слово про премудрого Акира», з приповідками та загадками, «Стефаніт і Іхнілат» — звіринний епос, «Варлаам і Йоасаф» — переробка життєпису Будди*, «Девганієве Діяння» — героїчний епос із бороть­би з арабами та ін. Всі ці теми свідчать про живе зацікавлення давньої України таємничими країнами Сходу; багато мотивів з тих оповідань увійшло з часом в українські народні казки. Дуже поши­рені були апокрифічні оповідання на теми із святого письма: про Адама, заповіти патріархів, євангеліє про дитинство Христа, «Ходження Богородиці по муках»,— різні легенди з життя святих. Ця перекладна література знаходила місце в різнорідних збірниках під назвами «Пчола»*, «Золота Ціп»* (ланцюг) та ін.

Оригінальна література творилася спочатку через перероблення чужосторонніх тем, до яких письменники додавали місцеві мотиви; такий характер має «Молення Данила Заточника»*, боярина, пока­раного засланням, збірка афоризмів, в якій поруч із приказками, запозиченими з різних збірників, виступають народні приповідки та самостійні міркування автора. З Оригінальних літературних творів найскоріше появилися проповіді українського духовенства, одні скла­дені простою манерою, інші з панегіричним характером, писані на зразок візантійського стилю. Найперше місце серед українсь­ких проповідників здобув собі Іларіон*, перший митрополит українського походження, поставлений Ярославом 1051 p., який у своєму казанні «О законі і благодаті» прославив культурні заслуги Володимира Великого. З поширенням християнства появилися життя святих — Ольги, Володимира, Бориса і Гліба, Антонія і Теодосія, а врешті славний «Печерський Патерик» — збірка оповідань про київських угодників, що, бувши складена простим, спокійним сти­лем, подає зворушливу повість про труди і страждання перших ченців.

Дуже жива за тих часів була народна поетична творчість, її фрагменти ввійшли в літописи як перекази, уривки пісень, поодинокі поетичні фрази, голосіння на похоронах. Давні проповід­ники часто згадують про народні пісні і осуджують їх як останки поганського культу. Цю народну основу використали професійні співці, що створили лицарську поезію вищого стилю. Останки ли­царського епосу збереглися в літописах, як от в оповіданні про боротьбу Володимира Мономаха з половцями («євшан-зілля»)* або в апокрифі про другого переможця степовиків, Романа. В цілості збереглася найцінніша пам'ятка давньої літератури — «Слово о полку Ігоревім»*. Хоч проти автентичності «Слова» висту­пила останнім часом поважна критика (Мартель*, Свєнціцький)*, проте вона не висловила настільки переконливих закидів, щоб могла захитати його як документ князівської епохи. «Слово» зали­шається пам'яткою високої літературної культури того часу, що свої традиції нав'язувала до співця Бояна, мала вироблений поетичний стиль з своєрідною символікою, широко використовувала народну поезію і міфологію. «Слово» є пам'яткою боротьби України з Азією, твором лицарської верстви, що будувала державу, обороняла її від наступів степовиків, накладала за неї своїми головами, «шукаючи собі честі, а князеві слави».

Мистецтво. З ділянки мистецтва особливу увагу звертає архі­тектура. Вона розвивалася під впливом кримського Херсонесу, Візантії, Малої Азії, Балкан і прийняла т. зв. візантійський стиль. Звичайний тип церков — це сполучення базиліки з центральною будовою; найчастіше бувало три нави, тільки більші церкви були п'ятиапсидні. Зустрічаються також малі, одноапсидні церкви і не­великі центральні будови, т. зв. ротонди. На західних землях про­являлися також впливи романської архітектури. Найбільше пам'я­ток будівництва залишилося в Києві і Чернігові, але внаслідок руйнації протягом останніх років і другої світової війни княжих храмів вціліло небагато; в кожнім разі в цілості залишилася ки­ївська Софія. В Галичині збереглися мури церкви св. Пантелей­мона під Галичем і відкриті 1938 р. д-ром Пастернаком* фунда­менти собору в Крилосі, з здогадною вцілілою домовиною Ярослава Осмомисла. З замкового будівництва існують останки веж Данила під Холмом і вежа Володимира Васильковича у Кам'янці Литовсь­кому*. Чужі зразки в Україні не сприймалися рабськи, а вже від найдавніших часів місцеві майстри переробляли їх і наближали до місцевих форм, так що почав творитися своєрідний український стиль.

Пам'яток різьби залишилося небагато, і в давньому мистецтві вона мала радше додаткове значення при будівництві. Зате дуже багаті і різнорідні залишки малярства. На першому місці стоять мозаїки київської Софії, що вражають своєю монументальністю

і живим колоритом. З софійських фресок найцікавіші портрети Ярослава та його сім'ї і ловецькі та циркові сцени. Малярство знайшло поле до розвитку також у мініатюрах, якими прикрашувано рукописи; тут найскоріше появилися народні мотиви. За пізніших часів українське малярство дійшло до такого розквіту, що його впливи сягали далеко на Захід, у глибоку Польщу, де багато кос­телів розмальовано українськими майстрами, наприклад у Кракові на Вавелі, в Сандомирі і Любліні.

Мистецький характер мала також промисловість, головно золо­тарство й ювелірство, які вживали різних декораційних технік, як емаль, філігрань тощо і дали незвичайно ніжні та майстерні твори.

Церква. Велику роль у житті тих часів мала церква. Протя­гом століть церковна організація продісталася в найдальші сторони і охопила всю країну. До київської митрополії належало 16 єпархій, з того 10 на українських землях: переяславська, чернігівська, білгородська (коло Києва), юріївська (над р. Россю), володимирська, луцька, перемиська, галицька, холмська, турівська. В 1303 ро­ці була утворена галицька митрополія і до неї включено Воло­димир, Перемишль, Луцьк, Турів і Холм. Мережею парафій і мо­настирів церква захоплювала всі більші населені пункти і проника­ла все життя одиниці і громади.

Релігійність проявлялася у щирих і живих формах. Побожні люди щоденно ходили до церкви на богослужбу або хоч ранком на утреню і під вечір на вечірню. Володимир Мономах дораджує навіть уночі встати й ударити поклін: «Не забувайте цього, не лінуйтеся, бо цим нічним поклоном і співом людина перемагає диявола, і що вдень згрішить, тим їй все прощається». Так само і в дорозі: «Як на коні їдете і не маєте з ким до діла «Господи, по­милуй» говоріть безнастанно потайки: краще така молитва, ніж ду­мати дурниці в дорозі». Князі мали свої двірські церкви і тримали собі окремих «духовних отців». Обов'язком князя було відвідувати монастирі і гостити в себе ченців. Ростислав Мстиславич у ве­ликий піст, кожної суботи і неділі запрошував до себе на обід 12 ченців з ігуменом. Свято полк Ізяславич, як ішов на війну, завжди відвідував наперед гріб св. Теодосія і брав у митрополита бла­гословення. Перед боєм вояки молилися і складали обітниці: «цей кутею, той милостинею убогим, інший дарами для монастирів».

Побожні люди часто відбували прощі до святих місць. Такі прочани, «странники» були в особливій пошані і діставали захист при церквах і монастирях. Вони пускалися також у далекі країни — до Царгорода, на Атон (Афон), до Єрусалима або до Барі в Італії, де були мощі св. Миколая. Найбільшу славу мали прочани, що верта­лися з пальмами з Святої землі. З часом прочанство так поши­рилося, що духовенство почало гостро проти нього виступати: «Краще бути добрими, сидячи дома, як ходити на прощі; багато прочан ходить тільки тому, щоб нічого не робити, мандрувати і задарма їсти та пити». Зле, мовляв, роблять ті, що легкодушно присягаються іти до Єрусалиму— таким треба призначати церковні кари, «бо ці присяги нищать нашу землю». Україна мала доволі своїх святих місць. Особливо шанували Печерський монастир — туди прямували найбільші юрби прочан. У великій пошані була ікона Богородиці Пирогощої в Києві, а також ікона Богородиці у Вишгороді, що її пізніше Андрій Боголюбський вивіз до Сузда­ля. В Галичині славилася чудотворна ікона Богородиці в Звенигороді.

Україна мала також своїх святих: Ольгу, Володимира, Бориса і Гліба, Антонія і Теодосія Печерських та ін.

Тодішнє духовенство проповідувало повне відчуження від інших вір. Тільки у православній церкві можна знайти спасения: «хто є в іншій вірі, чи в латинській, чи в вірменській, той не побачить життя вічного». Деякі обрядовці були переконані, що як хто зіткнеть­ся з чужовірцем, вже стає нечистий. Коли до келії печерського ченця ввійшов лікар-вірмен, той скрикнув: «Як ти міг увійти і спо­ганити мою келію і тримати мене за руку! Іди від мене, іновірний і нечистивий!»

Але світські люди схилялися до толеранції. Доволі часті були подружжя українських князів з католицькими князівнами. Князі не боронили латинським місіонерам перебувати в Україні, а в більших містах були католицькі церкви. Роман, князь галицький, давав щедрі пожертви німецьким ченцям, що його відвідували. Спроба унії з римською церквою за Данила не зустріла ніякого спротиву. Релі­гійна толеранція проявлялась у приповідці: «і цю віру, і ту дав Бог».

Що християнська наука стала близька і зрозуміла народові, в цьому була велика заслуга монастирів. Головним огнищем чернецтва в Україні був київський Печерський монастир. Засновни­ком його був чернець Антоній*, родом з Любеча, що прийняв чернечий чин у славному грецькому монастирі на Атоні (Афоні) і за порадою тамтешнього ігумена вибрався в Україну, щоб наса­дити тут монастирське життя. Поселився у невеликій печері се­ред лісу над Дніпром і «почав жити тут і молитися Богові, їв су­хий хліб — і то раз на день, води помірно вживав і копав печеру, не даючи собі спочинку, вдень і вночі, перебуваючи в трудах, без сну, на молитвах». Коло нього зібралося двадцять ченців, і так зорганізовано перший монастир. Дальший розвиток Печерського мо­настиря — це заслуга ігумена Теодосія*. Він був сином боярина з Василева (Василькова), молоді літа прожив у Курську, де вчився під проводом якогось учителя, молодим хлопцем утік із дому і постригся в ченці в Антонія. За незвичайно праведне і побожне життя 1061 р. обрали його на ігумена, не вважаючи на його молоді роки. Теодосій з великим запалом взявся організувати монастирсь­ке життя, завів суворий грецький устав Феодора Студита* і влас­ним прикладом показував, як виконувати чернечі обов'язки. Під його проводом Печерський монастир зріс до 100 ченців і здобув собі великий вплив на церковне, громадське та культурне життя.

Громадські осередки. Громадське і культурне життя творилось і розвивалось у середовищах різних суспільних груп. У сільському побуті головним осередком був рід — сім'я. З розвитком нових економічних відносин рід зменшився щодо числа приналежних до нього осіб і втратив своє господарське значення, але зберіг моральний авторитет. Як виглядала єдність роду, бачимо з життя найвизнач­нішого роду — київської династії; провід у ній належав до батька або найстаршого брата, якого сини чи молодші брати повинні були слухати і поважати. Така патріархальна влада ще сильніша була в сім'ях боярських і селянських, де батько міг наказати синам одружитися, ділив між них майно і розпоряджав ними за своєю волею. Рід і родина були осередками консервативного устрою, зберігали старовинні установи, «закони батьків», давні обряди і звичаї. Життя села було тісно зв'язане з землею, з хліборобством. Хліборобські заняття, залежні від природи, вимагали безупинної праці, витривалості, терплячості — викликали настрій пасивності і підданості долі. У громадській діяльності село не було здатне до активності і творчості, воно визнавало кожну владу, що мала за собою силу; але як тільки влада ослаблювала, село радо відокремлю­валось і починало жити своїм тісним життям родів і родин. Селяни виявляли активність тільки у зв'язку з землею: коли можна було поширювати ріллю, вони ставали завзятими колонізаторами, з енергією корчували ліси і заорювали степи. В тому й була суспільна роль села — як консервативного чинника, що беріг основи давньої культури і виявляв колонізаційний хист.

Другим організаційним осередком була дружина, суспільною функцією якої була оборона країни. У дружині вирішальний вплив мали «великі» бояри, що належали до княжої ради і держали головні становища у війську та адміністрації, але дружинниками були також службові бояри, сірі рядовики з народної маси, для яких війна була постійним ремеслом. До дружини належала та­кож боярська молодь, що під проводом досвідчених войовників училася воєнної умілості. Дружина скупчувала в собі всі цінні елементи, від верхів до низів, і в'язала їх в одну лицарську орга­нізацію. Свою воєнну школу дружинники проходили у безнастанних війнах, особливо у походах на степовиків. У цих боях витворився неписаний лицарський кодекс, що зобов'язував усіх воїнів. На пер­шому місці стояв обов'язок хоробрості. Літописець вкладає Свято­славові в уста такі слова: «Від предків ми дістали у спадщину мужність — пригадаймо собі, яка непереможна була до цього часу наша сила — і міцно биймося за своє спасіння. Не наш звичай утікачами вертатися додому, але або жити і перемагати, або славно померти!» Так само король Данило покликає до своїх вояків: «Нехай страх не має приступу до сердець ваших! Воїнові, що вирядився на війну, слід або перемогу здобути, або впасти з руки ворога!» До обов'язків лицаря належить і вірність своєму князеві. Перед боєм молодші князі приїздили до «старійшини» і запевняли його: «Батьку, хочемо голови наші скласти за тебе!» Галичани в бою гукають: «Не погубимо честі князя свого!» А тим, що вагаються йти у бій, військо погрожує: «Хто не піде з нами, того порубає­мо самі!» Лицарські прикмети завершувало почування честі, що наказувало лицареві складати життя в обороні свого князя, не дозволяло на зраду, підступ, кривоприсягу. Для українського ли­царства зразком був Святослав Хоробрий, що перед війною попе­реджував ворога: «Іду на вас!» Лицарські прикмети розвивалися у лицарських змаганнях та ігрищах, їх оспівували народні співці у сво­їх піснях.

Третє середовище творило місто, його промислово-торгова верства. Літописи подають деякі натяки на професійні організації ремісників; але нічого не говорять про далеко важливіші спілки купців, що вели і міську торгівлю, і заграничну. Такі купецькі гільдії існували певно, хоч би для організації чумацьких валок, що цілими сотнями возів виправлялися по сіль на Підкарпаття, а ще більше — для влаштування караванної та морської торгівлі. Ця торгова верства скупчувала в собі найбільш підприємливі і найвідважніші елементи, бо тодішній купець серед великих труднощів і небезпек провозив свій крам через безлюдні околиці та дикі поля і не раз зброєю мусив його обороняти від напасників. Купці мали безнастанні зв'язки з чужими країнами, відбували далекі по­дорожі і перші знайомилися з культурними здобутками інших на­родів; через них приходили культурні впливи і запозичення, що збагачували місцевий побут. Місто було поступовіше і стояло на ви­щому цивілізаційному рівні, як консервативне село.

Врешті, ще одно культурне середовище творило духовенство. Світське духовенство, розпорошене по країні, не проявляло ще ширшого впливу; більше значення мали монастирі. Знаменитий організатор Печерського монастиря, Теодосій наклав на ченців обов'язок праці фізичної і інтелектуальної. Сам давав приклад, як працю виконувати: сам рубав дрова, молов зерно, пряв вовну, носив воду з криниці, місив тісто і пік хліб. Під його проводом у монастирі розвинулися всякі ремесла, садівництво, городництво тощо. Ченці зайнялися також письменницькою працею: копіювали рукописи, робили переклади з грецької мови, самі виступали як письменники. Літописання значною мірою завдячувало своїм роз­витком монастирям. Через те, що більшість письменників належала до духовного стану, письменство набрало релігійного характеру. При церкві знаходило також захист і мистецтво. Архітекти і малярі мусили тісно пристосовуватись до церковних приписів і свої праці складали за означеними канонами — це надавало мистецтву спе­цифічного характеру. Незважаючи на однобічність і деколи відчу­ження від життя, творчість духовної верстви мала своє значення тим, що це були перші спроби творення інтелектуальних цінностей, на які тодішнє громадянство було ще небагате.

Чотири головні організаційно-культурні середовища — сільське, лицарське, міське і духовне — не існували відокремлено, а розвива­лись у взаємних зв'язках. Хлібороби для оборони своєї землі і купці для охорони торгівлі ставали войовниками, лицарі займалися обробленням ріллі і брали участь у торгівлі,— різні верстви про­никали одна в одну взаємно. Спільність господарських і політичних інтересів сполучала всіх в одне громадянство, що жило одним життям. Військово-лицарські елементи, хліборобські замилування, гін до колонізаційної і торгової експансії — це ті характеристичні риси, що відзначали верхи тодішнього суспільства. Інтелектуальна стихія займала другорядне місце.

Патріотизм. Спільна для всіх була любов до рідної землі. По­няття батьківщини було дуже живе і реальне, виходило з родо­вого світогляду: це була спадщина по батьках і дідах, «отчина і дідина». «Не погубіть землі, яку придбали батьки і діди ваші тру­дом великим і хоробрістю!» — такий клич лунає в літописах без­настанно. До скріплення патріотизму немало спричинилися безнастанні бої з степовими ордами, від яких треба було обороняти рідні оселі. Громадянство високо цінило всіх тих, що охороняли ту землю і її примножували — Ігоря Старого, Святослава Хороб­рого, Володимира, Ярослава — їх пам'ять шанували далекі покоління. І, з другого боку, нарід осуджував тих, що розбивали єдність землі і разом з чужинцями руйнували рідну землю — Святополка Окаянного, Олега Гориславича. Живе було почування кровної спільноти: «Я не угрин, ані лях, ми одного діда внуки»,— каже князь і подає руку до згоди своєму суперникові.

Батьківщина була те саме, що держава. «Руська земля» — означало не що інше, як державу. Тодішнє покоління жило повним державним життям і не уявляло собі інакше рідної землі, як під власною державною владою. Завоювання чужинцями відразу викли­кало реакцію; коли Галичину зайняли мадяри, київський митро­полит закликав князів: «Це чужоплеменники забрали вашу бать­ківщину, треба відбивати її!» Тодішній патріотизм проявляється як захоплення воєнними тріумфами; літописець з гордістю описує похід Данила до Чехії: «не бувало в руській землі перше, щоб хто воював чеську землю — ані Святослав Хоробрий, ані Володи­мир Святий». Та сама гордість пробивається із слів літопису, що князь після перемоги над ятвягами частину данини вислав полякам, «щоб знала лядська земля, що ятвяги платили данину королеві Данилові».

Патріотизм того часу мав характер державний, не національний. Безперечно, існували від давніх часів окремі етнографічні риси, що відрізняли населення України від інших народів; ці різниці виступають також у пам'ятках мови. Але державна організація, що обіймала цілу Східну Європу, всюди заводила одноцілий лад і однотипні установи, затирала ці окремішності, не давала їм роз­винутися. І хоч центр держави був в Україні і династія, а також більшість боярства була українського походження, проте українська національність не виступає як щось окреме. Навпаки, тодішні укра­їнці почували себе громадянами цілої Східної Європи, і такий Іван Вишатич*, ведучи свою культурну місію проти поганських волхів десь у Суздальщині, почував себе там так само вдома, як у рідній Київщині. Таким способом назва Русь, Руська земля, що спершу відносилася до околиць Києва, поширилася по всій Східній Європі — так само, як і назва народу — русь, русичі. Щойно на по­чатку XIV ст. появилася назва Мала Русь — на означення Галицько-Волинської держави, як протиставлення до «Великої Русі» — Київської держави. Галицько-Волинська держава, що обіймала майже самі етнографічно українські землі, могла вже дати основу для сильнішого виявлення українських національних прикмет; і, наприклад, Галицько-волинський літопис своєю мовою і колоритом чітко відрізняється від літописів суздальських.

Під кінець XII ст. у літописах появляється назва Україна. Опо­відаючи про смерть переяславського князя Володимира, літописець каже, що плакали за ним переяславці і «Україна за ним дуже жалувала» — Україна означає тут південне, степове пограниччя Пе­реяславщини. В іншому місці літопису (1189) згадується Україна галицька, пограниччя Галичини десь над Дністром, а також холмська Україна, земля при польському кордоні, де жили «ляхове-україняни». Щойно в пізнішому часі ця назва прийнялася на означення всієї української території.

...


Велика історія України





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 511 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2807 - | 2372 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.