Апелювати на рішення окружних судів можна було до судових палат, яких в Україні було три. Судова палата була не тільки судом другої інстанції, вона також виступала як суд першої інстанції у справах про державні та посадові злочини. Судова палата складалася з департаментів кримінальних і цивільних справ.
Найвищою апеляційною і касаційною судовою інстанцією після реформи 1864 р. був Сенат.
У відповідності з Положенням про губернські і земські установи 1864 р. в Україні створювалися органи земського самоврядування. На території Правобережної України вони почали створюватися лише у 1911 році.
Органами земського самоврядування були губернські та повітові земські збори, члени яких називалися гласними. Виконавчими органами були губернські та повітові земські управи
Гласні земських зборів обиралися за досить складною трьохкуріальною системою: від поміщиків, від міщан та від селян. Для виборців перших двох курій встановлювався високий майновий ценз, а гласні від селян обиралися шляхом двоступеневих виборів: спочатку обирали представників на волосних сходах, які потім безпосередньо обирали гласних повітових земських зборів.
Функції земств були досить широкими, а їх кошти складалися з «самообкладення» населення з кожної десятини. Земства дбали про розвиток освіти, охорони здоров'я, поштовий зв'язок, будівництво шляхів тощо.
Протягом майже 50-річного свого існування земства зразково організували медичну охорону здоров'я. Усі хворі, незалежно від того, чи платив пацієнт земські податки, чи ні, одержували медичну допомогу безкоштовно. Земства ставили за мету охопити освітою молодь і створювали різноманітні школи: початкові, гімназії, професійні, технічні, курси для підвищення кваліфікації вчителів, українознавства.
Земство мало велику кількість агрономів, ветеринарів, які допомагали селянам вести сільськогосподарські роботи за новими технологіями та вирощувати племінну худобу.
У цілому можна сказати, що земства були для населення школою самоврядування, до того ж вони сприяли зростанню національної свідомості українців.
Царизм вважав діяльність земств небезпечною, а тому весь час зменшував їх фінанси.
У відповідності з Міським положенням 1870 р. було проведено реформу міського управління. В містах України створювалися органи міського самоврядування — міські думи, як розпорядчий орган, та міські управи, як виконавчий. Членів міської думи обирали ті міські жителі, які платили податі і були власниками нерухомого майна: будинків, крамниць, підприємств тощо.
У компетенції міської думи було займатися благоустроєм міста, розвитком промисловості, міської торгівлі, охороною здоров'я, освітою, станом ринків. Тобто компетенція міської думи була аналогічною компетенції земств. У переважній більшості міст України населення складалося головним чином з чужоземних елементів: росіян, євреїв, греків, вірмен. Вони становили, як правило, патриціат міста. У деяких містах суто українське населення ледве досягало 50%.
Після прийняття в 1892 р. нового Міського положення в органах міського самоврядування зростає кількість представників дворянства, оскільки положенням були позбавлені права обиратися в міську думу прикажчики та дрібні торговці.
У відповідності з військовою реформою 1864—1874 pp. в Росії було введено загальну військову повинність чоловіків у віці 21 року. Строк служби становив шість років. Територія України була поділена на три військові округи, на чолі яких стояли командуючі військами, вони ж і головні начальники, які крім суто військових справ зобов'язані були підтримувати порядок на території округу.
Бажання царизму зберегти самодержавну владу, з одного боку, і розвиток капіталізму, з другого боку, обумовлювало суперечливість права. Хоча розроблялися нові проекти кодексів, але вони у XIX ст. не набули чинності. Протягом XIX ст. джерелом права Росії були «Повне зібрання законів Російської імперії» та «Звід законів Російської імперії». Джерелом кримінального права було «Уложення про покарання кримінальні та виправні». З'являється" нове законодавство — фабричне, яким регулюються трудові відносини. У сільській місцевості в окремих випадках джерелом права був звичай.
Не дивлячись на намагання царизму зберегти стару систему права, воно еволюціонувало і в юридичній практиці з'являються як галузі права — цивільне, кримінальне, процесуальне тощо.
Після проведення в 60-ті роки реформ в Росії розширилася сфера застосування цивільного права. Власник землі мав безумовне право вільно розпоряджатися нею, правда, як це було на Правобережній Україні, росіяни користувалися привілеєм при купівлі землі у порівнянні з представниками інших національностей. Селянин також не міг вільно розпоряджатися своїм земельним наділом. Право на купівлю-продаж земельного наділу селянина залежало від рішення сходки сільської громади.
Зобов'язання витікали з договорів, які базувалися на вільному волевиявленні сторін, що їх укладали. Оскільки право не встигало за розвитком капіталістичних відносин, то це спричиняло загострення класової боротьби. Тому фабрично-заводське законодавство 80-х—90-х років XIX ст. обмежувало свавілля підприємців стосовно застосування штрафів, встановлювало тривалість робочого дня максимум в 11,5 годин, забороняло використання жіночої праці і праці підлітків на тяжких і підземних роботах. Адміністративні акти, як уже зазначалося, були спрямовані на русифікацію українського народу.
У нових 1866 р. та 1885 р. редакціях «Уложення про покарання кримінальні та виправні» визначалися об'єкт, суб'єкт, об'єктивна і суб'єктивна сторона злочину, проголошувався принцип вини не тільки у формі закінченої дії, але й у формі задуму. Поняття злочину не містило в собі чіткого його складу. Види злочинів включали злочини проти порядку управління, посадові злочини, злочини проти особи, майнові злочини. Найбільш небезпечними видами злочинів був бунт, державна зрада, замах на життя царя та його родини.
Покарання поділялися на два види: основні та додаткові. Основні покарання включали смертну кару, каторгу, ув'язнення, заслання, вислання тощо; додаткові — позбавлення звань, титулів, поставлення під нагляд поліції та інші.
Судова реформа 1864 р. виділила у самостійні галузі права кримінально-процесуальне та цивільно-процесуальне право, які залишалися незмінними до кінця XIX ст.
У кримінально-процесуальному праві дотримувалися принципів усності, змагальності, права обвинувачуваного на захист. Під час судочинства дотримувалися принципу невинності, а докази оцінювалися за внутрішнім переконанням.
При розгляді кримінальних справ в окружному суді винесення вироку залежало від вердикту присяжних засідателів. Стадії кримінального процесу поділялися на попереднє розслідування, яке складалося з дізнання і попереднього слідства, далі вирішувалося питання про достатність даних для розгляду справи в суді, підготовчі дії суду, судове слідство та винесення вироку. Кримінально-процесуальне право передбачало можливість перегляду вироку.
Для цивільно-процесуального права характерним було наявність гласності, усності і змагальності сторін в процесі. Досить простих процесуальних норм дотримувався мировий суддя: «Мировий судця не збирає доказів, а обґрунтовує своє рішення виключно на доказах сторін», — зазначалося у Статуті цивільного судочинства 1864 р. Мировий суддя вирішував усі справи одноособово. Він розглядав позови стосовно особистих зобов'язань, що витікали з договорів та рухомості ціною не більше 500 крб.: позови про винагороду, коли збитки не перевищують 500 крб., або коли на час подання позову сума збитків не встановлена; позови про особисту образу. Мировий суддя приймав до розгляду усі суперечки та позови, в яких сторони просили, щоб їх справи були вирішені по совісті. Рішення мирового судді можна було оскаржити до з'їзду мирових суддів.
У загальних судах розгляд цивільних справ починався з подання позову. Відповідач, ознайомившись зі змістом позову міг робити заперечення, а позивач у свою чергу — спростування на заперечення. Сторони процесу самі мали подавати докази. Рішення суду можна було оскаржити в апеляційному порядку.
Бажаючий реалізувати рішення, мав звернутися з проханням про видачу йому виконавчого листа. Всі дії по виконанню судового рішення покладалися на судових приставів, які мали записувати усі свої дії у спеціальну книгу. Про виконання судового рішення пристав робив помітку на виконавчому листі і подавав той лист до суду, який прийняв його. Усі витрати для виконання судовим приставом стягувалися з тієї особи, проти якої застосовувалось рішення.
Усі суперечки, що підлягали розглядові у цивільних судових установах, могли розглядатися та вирішуватися у третейському суді, який приймав рішення, керуючись здоровим глуздом. Третейський суд складався з посередників, які приймали рішення простою більшістю голосів.
Розвиток суспільно-політичного ладу і права решти українських земель, які не входили до складу Російської імперії, протягом XIX ст. мав свої специфічні особливості.
У результаті першого розподілу Польщі 1772 р. Галичина, а потім і Буковина були включені до складу Австрії. Українське Закарпаття ввійшло до складу Угорщини.
В результаті міжусобних воєн шляхти в Галичині занепала торгівля і промисловість, селянство зубожіло під гнітом кріпацтва. Намагаючись піднести господарське і духовне життя Галичини, австрійський цісар Иосиф И у 1782 р. скасував у Галичині кріпосну залежність селян та встановив нову систему оподаткування, у відповідності з якою 70% прибутків залишалося селянинові, 18% йшло державі і 12% — поміщикові. Селянин мав відбувати 156 днів панщини на рік. Особисту залежність селян на Закарпатті і Буковині було скасовано у 1785 р. Проте наступник Иосифа II Леопольд відновив кріпацтво на Закарпатті і воно там проіснувало аж до 1848 р.
Разом з тим селяни відбували панщину у залежності від своїх статків: від 52 до 12 днів на рік. Вони також несли натуральні та грошові повинності. Селяни Закарпаття виконували понад двадцять видів різних робіт на користь пана. Селянин користувався правом переходу з місця на місце.
Повинності селян на користь поміщиків були скасовані тільки після революції 1848 р. Але скасування панщини не покращило соціального і економічного становища селян. Вони все частіше стали втрачати землю з різних причин. Якщо, наприклад, в Галичині до ліквідації панщини селянин мав у середньому 15 моргів землі, то уже у 1859 р. — 9,5 моргів, у 1880 — 5,5 моргів, а у 1900 — 4,5 морги. Тому селянин ішов у найм до поміщика і таким чином знову ставав залежним від нього.
Панівним класом у Галичині були магнати і шляхта. Якщо магнати мали відбувати військову службу, то шляхта мала тільки сплачувати гроші. За національним складом магнати і шляхта у Галичині були в основному польського походження; у Закарпатті панували угорські та австрійські феодали, а на Буковині — австрійські та румунські.
Не дивлячись на скасування кріпацтва, поміщики Галичини, Буковини і Закарпаття не втратили своєї могутності. Все ж таки дрібні поміщицькі землеволодіння занепадали, але зростала могутність магнатів, Хоча кількість магнатських господарств весь час зменшувалася, але земельні володіння збільшувалися. Якщо, наприклад, у 1820 р, у Галичині нараховувалось 8 500 великих поміщицьких маєтків з середнім розміром земельного володіння у 683 морги, у 1859 р. було 4 500 маєтків з розміром землі у 1 185 моргів, то у 1880 р. нараховувалося вже 2 086 великих маєтків з розміром землі у 2 400 моргів.
Правовий стан міського населення у XIX ст. мало чим відрізнявся від його становища у попередню добу, правда, спостерігалося прагнення міщан до активної участі в господарському житті міста. На початку XIX ст. у містах інтенсивно зростала кількість підприємств мануфактурного типу. Проте на становищі економіки позначалася колоніальна політика Австрії. Відсталість українських земель штучно підтримувалася австрійським урядом. Місцева промисловість не витримувала конкуренції дешевих товарів західних областей Австрії і розорялася. У промисловості Галичини, Буковини та Закарпаття переважали капітали іноземного походження. Та й більшість міського населення складали чужоземці. У Галичині, наприклад, міста набули польського характеру, на Закарпатті — угорсько-австрійського, а на Буковині — румунського. Але робітники були українського походження, оскільки ними ставали розорені українські селяни та ремісники.
Українські робітники одержували найнижчу заробітну плату, їх робочий день становив 12, а іноді — 18 годин, тоді як австрійський закон від 1885 р. обмежував його 11 годинами.
Розорення селян створювало надлишок робочих рук, що вело до їх масової еміграції в Америку. Соціальний і економічний гніт українців доповнювався національним, оскільки українське населення зазнавало штучної полонізації, румунізації та германізації.
Після входження українських земель до складу Австрії на них було поширено австрійську адміністративно-територіальну систему. Для ведення галицьких справ у Відні було створено Галицьку надвірну канцелярію на чолі з канцлером. Край було поділено на 6 округів і 55 дистриктів. За адміністративно-територіальною реформою 1846 р. територію Галичини було поділено на повіти на чолі з старостами і повітовими начальниками. На Закарпатті адміністративно-територіальні одиниці називалися «жупа» на чолі з жупаном, що призначався королем, та комітет, керівництво яким здійснювалося колегією, куди входили окружний начальник, секретар, касир, землемір, збирач податків; всього туди входило біля ЗО осіб.
У 1849 р. у Галичині було створено намісництво, яке очолював намісник, а у Буковині — крайове управління на чолі з президентом. Місцевими органами управління були повітові старости, які користувалися досить широкими повноваженнями. На чолі міст і сіл стояли бургомістри і війти, які підпорядковувалися повітовим старостам.
Соціально-економічний та національний гніт українців викликав широкий революційний рух. На початку XIX ст. на території Західної України виникають товариства, які виступають насамперед за духовне відродження західноукраїнського населення. У цьому велику роль відігравала також уніатська церква, яка охороняла інтереси, звичаї, традиції, мову українського народу.
Революція 1848 p., що охопила всю Західну Європу, підштовхнула українську громадськість на створення у Львові Головної руської ради, свого роду національного уряду, який проголосив єдність усього українського народу. Почалося формування українських збройних сил — Народної гвардії. Українські посли в австрійському парламенті поставили вимогу про об"єднання Галичини, Буковини та Закарпаття в окремий коронний край. Це протирічило інтересам поляків, які хотіли перетворити Галичину на польську провінцію.
Австрійський уряд став на бік поляків, і вони фактично захопили всю адміністрацію Галичини до своїх рук. Це штовхнуло значну частину старшого покоління української інтелігенції схилитися до ідеології «панрусизму», яка обґрунтовувала об'єднання усіх слов'янських народів під егідою Росії. Так почало зароджуватися на західноукраїнських землях москвофільство.
У відповідності з конституцією Австрії 1861 р. у Галичині створювався власний сейм. Очолював сейм крайовий маршалок, якого призначав австрійський імператор. Якщо у 1861 р. із 150 послів сейму українців нараховувалося 49, то у 1877 — 14, а у 1883 р. —- тільки 11. Причина цього полягала у зміні у виборчому праві, яке надавало перевагу великим землевласникам, а ними були в основному поляки. Тому і вся місцева адміністрація, судові органи та органи самоврядування опинилися в руках поляків. Офіційною мовою стала польська. Львівський університет та більшість шкіл були полонізовані. Українськими залишилася невелика кількість середніх та фахових шкіл.
Буковину було визнано коронним краєм на чолі з воєводою та з подвійними адміністративними органами: центральний уряд у особі крайового президента, якому були підпорядковані старости та начальники повітів, та крайовий сейм на чолі з маршалом. Виконавчим органом був крайовий відділ. Усі автономні адміністративні посади посідали румуни та австрійці.
Одержання Буковиною автономії позначилося на її національному відродженні. З 70-х років XIX ст. у Буковині з'являються різноманітні українські товариства, які вели боротьбу проти румунізації і германізації краю. Тут теж з'являються москвофіли, які почали відстоювати інтереси Росії.
Становище буковинських українців стало покращуватися У 80-х роках XIX ст., коли до сейму потрапили національно свідомі посли. Австрійський уряд, боячись розвитку мое-квофільского руху, з одного боку, а з другого, втрачаючи довір'я до румунів після того, як у 1878 р. виникла незалежна румунська держава, почав з більшою увагою ставитися до вимог українців. На Буковині виникає величезна кількість українських товариств і організацій (у 1914 р. їх нараховувалося 590), які ведуть роботу по вихованню національної свідомості українців. Буковина налагоджує постійні зв'язки з Галичиною та Наддніпрянською Україною. Таким чином на рубежі XX ст. встановлюються зв'язки між українськими землями, що були під окупацією Росії та Австрії.
Революційний рух 1848 р. розбудив і українців Закарпаття. Закарпатські селяни розпочали партизанську війну, знищуючи маєтності угорських баронів. У 1849 р. представники закарпатської української інтелігенції звернулися до австрійського імператора з вимогою вилучити українські землі із складу Угорщини і приєднати їх до Галичини. Але це прохання не було задоволене. Проте австрійський уряд погодився, щоб було створено так званий «Руський дистрикт» на чолі з намісником. Адміністративним центром дистрикту стало місто Ужгород, а намісником було призначено А.Добрянського, який почав вводити в школах та установах українську мову.
Після поразки у 1867 р. Австрії в австрійсько-пруській війні Угорщина, що входила до складу Австро-Угорської імперії, одержала автономію і створила свої органи самоврядування. Закарпатська Україна знову була включена до Угорщини. Почалися переслідування свідомих українців, закривалися українські школи, газети. Якщо, наприклад, у 1881 р. існувало 353 школи з українською мовою викладання, то у 1883 р. — 282, а на 1914 р. вже не існувало жодної української школи. Мадяризація українського населення викликала величезне незадоволення, яке проявлялося в інтенсивній еміграції українського населення до Америки та в переході багатих українців на позиції москвофільства.
Розвиток у Західній Україні москвофільства призводив до репресій з боку австро-угорських властей. Одночасно набуває розвитку українофільство.
На початку 90-х років XIX ст. в Західній Україні з'являються нові інтелектуальні та наукові сили, які створюють політичні партії. Так, ще в кінці 80-х років виникає Українська радикальна партія, яка виступала за незалежність України. У 1899 р. виникає Народно-демократична партія, яка ставила за мету об'єднання українського народу в цілісний організм. У тому ж році виникає Українська соціал-демократична партія, яка проголосила основною своєю метою створення «вільної Української держави, Української Республіки». У 1900 р. на публічному вічі українські студенти м.Львова прийняли резолюцію про те, що їх ідеалом є створення незалежної Української держави. У Полтаві та Харкові молодь також маніфестувала своє прагнення до незалежності України. Отже, прагнення створити незалежну державу було головним досягненням українського народу в XIX ст.
Досить складним було становище церкви на окупованих Австро-Угорщиною українських землях. У XVIII ст. українське духовенство Західної України досить часто мало низьку освіту, а то й зовсім її не мало. Воно повинне було навіть відбувати панщину на рівні з селянами. Тяжкою трагедією для культури Галичини була ліквідація монастирів. З 325 монастирів на початку XX ст. залишилося тільки 14. Знищувалися цінні рукописи, бібліотеки.
Після третього розподілу Польщі 1795 p., коли Галичина ввійшла до складу Австрії, було відновлено Галицьку митрополію. Усіх католиків-українців в Австрії йменували «греко-католиками».
Духовенство відігравало велику роль в культурному і національному житті Галичини, адже уся шляхта була спольщена. У 1816 р. у Перемиській єпархії було створено гурток духовенства, який ставив за мету поширення освіти. Гурток вимагав встановлення рівноправності для української мови. 3 1818 р. існувала друкарня, в якій книги друкували українською мовою. Засновано було школи для підготовки дяків, які мали бути і вчителями в парафіяльних школах. Духовенство не допустило заміни кирилиці латиною. У цілому, власне з рядів українського духовенства пролунали заклики до боротьби за національну незалежність.
Протягом усього розглядуваного тут періоду, постійно точилася гостра боротьба між українською і польсько-латинською церквами. Оскільки польські елементи посідали майже всі адміністративні посади, то зрозуміло, що офіційні власті були на боці польсько-латинської церкви.
Православна церква на Буковині теж зазнавала великих утисків. Австрійський уряд, боячись поширення впливу Росії, який вона здійснювала на православних Буковини через підпорядкованість московському Синоду, проводив політику знищення монастирів та секуляризації церковної землі. У 1782 р. було ліквідовано 14 монастирів, а з їх земель було створено так званий церковно-релігійний фонд, розпорядження яким здійснювалось під контролем австрійського уряду. Кошти релігійного фонду використовувались у переважній більшості для розвитку освітніх установ з румунською мовою викладання. Українці були автохтонним населенням Буковини, вони були потомками уличів і тіверців. Поруч них жили румуни, які називали себе «волохами». Румуни намагалися приєднати Буковинську православну єпархію до румунської митрополії, але українське духовенство добилося права на створення незалежної Буковинської митрополії, до якої було навіть приєднано церкву в Далмації. Товариства, які створювало духовенство Буковини, об'єднували національно-свідомих українців, учителів, політиків. У кінці XIX ст. було підготовлено підручник з релігії українською мовою.
В Закарпатській Україні ще у 1772 р. було створено Мукачівське уніатське єпископство, керівники якого відстоювали східний обряд і боролися з латинізацією. На Закарпатті було засновано дві духовні семінарії, куди приймали для навчання усіх українців греко-католиків. Австрійські цісарі проводили політику, спрямовану на дотримання рівних прав як уніатської так і греко-католицької церкви. Духовенство було звільнено від несення військової служби.
Духовенство Закарпаття прагнуло піднести культуру цього краю, і, по суті справи, воно очолило український національний рух.
Проте українізація була призупинена після 1815 р. Австрійський уряд почав приділяти значної уваги у наданні привілеїв угорцям. Угорська мова стала державною і застосовувалась в адміністративних, військових, духовних установах та школах. У зв'язку і цим частина українського духовенства угорщилась, а частина сприйняла ідеологію москвофільства.
У 1871 р. було скасовано автономію української церкви, після чого почали знищувати видання українською мовою релігійного та національного змісту. Наслідком усього цього був занепад культурного та економічного розвитку українського суспільства.
Перехід західноукраїнських земель після трьох розподілів Польщі до Австрії спричинив заміну польського законодавства на австрійське. У 1797 р. в Галичині було введено австрійський цивільний кодекс, який було модернізовано у 1812 р. і поширено його дію на Буковину. Окремі положення цивільного кодексу наприкінці першої половини XIX ст. було доповнено новелами, що стосувалися розширення прав жінок і позашлюбних дітей.
Цивільний кодекс Австрії закріплював поміщицьку власність на землю та податки з неї, узаконював право спадщини селянських земельних наділів.
Розвиток капіталізму в австрійських землях спричинив введення в дію у 1863 р. торговельного кодексу.
Австрійський кримінальний кодекс 1787 р. в кінці XVIII ст. було введено в дію на всій території Західної України. До кодексу було включено певні прогресивні положення, які обмежували застосування смертної кари. У 1852 р. було введено в дію новий кримінальний кодекс, який поширювався на Галичину та Буковину. На Закарпатті з 1879 р. почав діяти угорський кримінальний кодекс.
У кінці XVIII ст. в Галичині було створено імперсько-королівський трибунал, який користувався правом помилування засуджених до страти селян. До середини XIX ст. зберігався суд поміщика, який для відправлення судочинства мав скласти іспити, в іншому випадку, він мав утримувати спеціального судцю. Інститут адвокатури було поширено на західноукраїнській землі у 1781 р.
Реформи, що проводилися у 60-х роках XIX ст., верховну судову владу передали імператорові. Поміщицькі суди було замінено державними, які вважалися незалежними. Дрібні цивільні справи розглядалися мировими суддями. Справи про злочини, за які передбачалося покарання на строк більше п'яти років ув'язнення, розглядалися в крайових судах за участю присяжних засідателів. Вироки крайових судів можна було оскаржити до окружного суду.
У ті ж роки було засновано державну прокуратуру, яку очолював генеральний прокурор. Існували посади старшого прокурора і державного прокурора відповідно у крайових і окружних судах.
Прокуратура здійснювала нагляд за законністю дій установ, осіб, суду, слідчих органів.
Протягом усього XIX століття українські землі перебували у складі двох сусідніх держав — Росії і Австрії, які позбавили український народ можливості створити не тільки власну державність, а й розвивати національні досягнення культури минулих століть. Росія та Австрія не тільки штучно стримували економічний розвиток українських земель, а й знекровлювали українців як народ у прямому розумінні, змушуючи його кидати рідні місця і емігрувати, як то було в українських землях Австрії, або ж зманювати кращі сили нації до метрополії, як це було в українських землях, включених до Російської імперії.
Слідом за ліквідацією Української держави наслідувало знищення і національного українського права. На територію українських земель було поширено російське та австрійське законодавство.
Трагедія XIX ст. для українського народу полягала в тому, що русифікація, германізація, спольщення значної частини інтелігенції позбавляло його провідної сили, яка у будь-якому суспільстві є локомотивом у розвитку економіки, культури і, найголовніше, вона є творцем державності, законодавства.
Разом з тим, кінець XIX ст. був періодом підготовки українського народу до боротьби за незалежність. Цей період характеризується появою молодого покоління людей, які прагнули до об'єднання Західної та Східної України, до досягнення незалежності і створення власної держави.
Роздал VI Суспільно-політичний лад і право України
на початку XX ст..
Національний та соціальний гніт, якого зазнавав український народ, прискорив на початку XX ст. визвольний і революційний рух як у східній, так і в західній Україні. У ньому брали широку участь різні верстви населення України. Провідну роль в цьому русі відігравали інтелігенція та робітничий клас.
Розвиток промисловості призводив до збільшення кількості робітників. Робітничий клас поповнювався за рахунок селянства, яке розорялося і змушене було йти в міста. Зазначимо, що робітники, що вийшли з селян, не поривали зв'язків із селом, оскільки ще не існувало права вільного виходу з сільської громади. У районі Донбасу значний прошарок серед робітників становили вихідці з Росії, які мали досить значний вплив на формування революційної свідомості українських робітників, але разом з тим об'єктивно сприяли їх русифікації.
Становище робітників було складним: тривалість робочого дня становила 11,5 годин для чоловіків і 8 годин для жінок та підлітків. Заробітну плату досить часто видавали продуктами, і таким чином підприємець наживався ще й на тому, що він по суті справи змушував робітників купувати продукти харчування в своїй лавці. Разом з тим, заробітна плата робітників, особливо кваліфікованих, вирізняла їх із маси селянства, яке жило ще в більшій нужді, ніж робітники. У середовищі робітників поступово народжувалася аристократія, яка маючи високу заробітну плату, жила в кращих умовах, мала можливість забезпечити своїм дітям навчання в гімназіях, технічних училищах і навіть в інститутах та університетах.
Середня заробітна плата кваліфікованого робітника Петербурга становила, за даними відомого соціал-демократичного лідера Плеханова, 1 крб. 20 коп. в день. Член Соціал-демократичної партії Латиського краю Ян Вілкс в своїх опублікованих уже в радянську добу спогадах зазначає, що він, працюючи робітником на одному з заводів Петербурга, одержував 4 крб. 50 коп. на день. Учень слюсаря отримував 50 коп. Прожитковий мінімум для однієї особи становив у кінці XIX ст. З крб. 50 коп. на місяць. Вартість однієї десятини землі в кінці XIX ст. становила 36 крб., а напередодні Першої світової війни — 136 крб. за десятину. Середня заробітна плата кваліфікованого робітника становила на початку XX ст. 447 крб. на рік. Декваліфікований робітник отримував 1 крб. 20 коп. на день (Одеса).
Ціни на окремі продукти харчування, за даними на липень І914 p., становили: масло вершкове (1 фунт) — 50—60 коп.; молоко (1 бут.) — 8—9 коп.; хліб чорний (1 фунт) — З коп.; ковбаса копчена (1 фунт) — 40—50 коп.; ковбаса варена (1 фунт) — 26—28 коп.; вітчина (1 фунт) — 55—60 коп.
У той же час прибуток одного селянського господарства становив тільки 55 крб. на рік.