Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Передумови методології математичного розвитку дошкільнят




Якщо два однакових прозорих склянки налити однакову кількість злегка підфарбованої води (для підфарбовування можна використовувати кілька кристаликів марганцівки), та був, показуючи на склянки, запитати її, у якому з них води більше, а якому - менше? Практично всі діти впевнено у відповідь, що води в склянках однакову кількість. Потім, можна взяти третій склянку, вужче, й у присутності дитини перелити до нього воду з першого склянки. Тепер знову запитати, що не склянці, у другому чи третьому, води більше. Нехай вас це не дивує, якщо вона не вагаючись заявить, що у третьому склянці води більше. Усі спроби переконати дитини нічого не приведуть. У разі вона зробить вид, що із Вами погодився. Проте уважне спостереження покаже, що внутрішнє його думку не змінився. Чому це трапляється? Хіба дитині незрозуміло, що з переливанні залишилася те ж саме вода і ймовірніше її не додавали?

Це завдання - одна з незліченною серії завдань, запропоновані дітям в експериментах відомим швейцарським психологом Жаном Піаже. У визнання його заслуг ці завдання у наукову літературу стали називатися «завданнями Піаже», а виступають на них явища - «феноменамиПиаже».[8,с.13]

Цей досвід можна повторити на різному матеріалі і по-різному, але, якщо одне з величин змінює свою форму отже опиниться у якомусь відношенні явно більшою або меншою інший, дитина стверджує, як і величини стануть більш менше.

Піаже цей результат пояснює тим, що з дитини що немає розуміння «принципу збереження кількості». Дитина думає, що його речовини змінилося, якщо явно змінилося одна з його вимірів. Якщо його запитати: «Чому?», він, що стосується водою, відповідає: «Тому, що її перелили».

Дані експерименти вимагають проведення цілої серії занять, які орієнтують дитини на кількісний бік об'єктів, створюючи цим передумови на формування в нього потреби у рахунку.

Отже, математичне розвиток - значимий компонент формування «картини світу» дитини. Одне з найважливіших завдань вихователів і батьків – розвинути в дитини інтерес до математики у віці. Залучення до цього предмета в ігровий і цікавою формі допомагає дитині надалі швидше, і легше засвоювати шкільної програми.

Особливо гостро цієї проблеми підкреслювавЛ.С. Виготський, характеризуючи що виникає у віці тип навчання як проміжний між спонтанним, властивою дитині раннього віку, і реактивним, властивим шкільноговозрасту[19,103]. Дитина у віці вже навчатися за програмою,задаваемой дорослим, однак лише через те, як програма дорослих стає щодо його власної програмою, зливається з природним ходом розвитку. Цей тип навчанняЛ.С.Виготский називавспонтанно-реактивним. [19,103]

І якщо вихованця мета – у самій грі, то тут для дорослого, організуючого гру, й інша мета – розвиток дітей, засвоєння ними певних знань, формування умінь, вироблення тих чи інших якостей особистості. Характер цього протиріччя, та визначає виховну цінність гри: якщо досягнення дидактичній мети буде можна здійснити у грі як діяльності, що вбирає ціль десь у сама собі, то виховна її цінність буде значимішою.

За словамиЛ.С. Виготського, наукові поняття не засвоюються і заучуються дитиною, не беруться пам'яттю, а з'являються і складаються з допомогою найбільшого напруг всієї активності щодо його власної думки [18,51]. У цьому математика може і має грати особливу роль гуманізацію освіти, у його орієнтації виховання та розвитку дитячої особистості. Особлива роль математики – в розумовому вихованні, у розвитку інтелекту. Знання необхідні дитині не заради знання, бо як важлива складова особистості, куди входять розумовий, моральне, емоційне (естетичне) та фізичне виховання.

>Обучению дошкільнят основам математики виділяється важливе місце. Це викликано цілу низку причин: початком шкільного навчання із шестирічного віку, безліччю інформації, одержуваної дитиною, підвищену увагу до комп'ютеризації, бажанням зробити процес навчання інтенсивнішим.

>Крутецкий В.А. виділив дев'ять компонентів математичних здібностей [21,56]:

1. Здатність до формалізації математичного матеріалу, привело до відокремлення форми від змісту абстрагованого, від конкретних кількісних взаємин держави і просторових форм іоперированию формальними структурами, структурами взаємин держави і зв'язків;

2. Здатність узагальнювати математичний матеріал, визначатиму головне, відволікаючись від несуттєвого, бачити загальне у зовні різному;

3. Здатність до послідовному, правильнорасчлененному логічному міркуванню, пов'язаному з потреби у доказі, обгрунтуванні, висновках;

4. Здатність скорочувати процес міркування, мислити розгорнутими структурами, мислити згорнутими структурами;

5. Здатність скорочувати процес міркування, мислити розгорнутими структурами, мислити згорнутими структурами;

6. Здатність до оборотності розумового процесу (переходити з прямого на зворотний хід думок);

7. Гнучкість мислення, спроможність до переключенню від однієї розумової операції в іншу. Свобода від сковуючого впливу шаблонів ітрафаретов;

8. Математична пам'ять – пам'ять на узагальнені формалізовані структури, логічні схеми;

9. Здатність до просторовим уявленням.

>Я.А.Коменский у своїй «Великої дидактиці» вказував, у перші 6 років життя дитини мусить бути закладено фундамент багатьом наступних занять. Визначаючи зміст цієї основи,Я.А.Коменский зазначив, що під час так званої «>Материнской школи» з дитиною необхідно подолати «перші кроки хронології».

На думку Ф.Фребеля перші математичні уявлення дитина повинна засвоїти у процесі діяльності, в іграх і заняттях з дидактичні матеріалом.

У педагогічних системах І.Г. Песталоцці, Ф.Фребеля, М. Монтессорі та інших. обгрунтовується необхідність математичного розвитку дітей, а цьому сенсі висуваються ідеї про вдосконаленні методів їх навчання. [23,114]:

>Основоположником теорії початкового навчання вважають І.Г. Песталоцці, різкокритиковавшего які були тоді догматичні засоби навчання. Він пропонував навчати дітейсчету з урахуванням розуміння дій зі числами, а чи не простого запам'ятовування результатів обчислень. Суть розроблюваноїИ.Г.Песталоцци методики полягала у переході від простих елементів рахунку до складнішим. Особливого значення надавали наочним методам, полегшуючим засвоєння дітьми чисел.

Ф.Фребель і М. Монтессорі багато уваги приділяли наочним і практичним методам. Розроблені спеціально посібники («дари»Ф.Фребеля і дидактичні набори М. Монтессорі) забезпечували засвоєння досить усвідомлених знань в дітей віком. У методиці Ф.Фребеля як основне методу використовувалася гра, у якій дитина отримував достатню свободу.

На думку Ф.Фребеля і М. Монтессорі, свобода дитини повинна бути активною і спиратися на самостійність. Роль педагога у разі було створення сприятливихусловий.[12, з. 53]

Теорія і практика навчання нагромадила певний досвід використання різні методи навчання у працювати з дітьми дошкільного віку. У цьому класифікація методів використовується спираючись коштом навчання. У становлення громадського дошкільного виховання в розвитку методики формування елементарних математичних уявлень вплинули засоби навчання математиці у початковій школі. Щодо практики роботи дитсадків проникли монографічний метод А.В. Грубе і обчислювальний метод (метод вивчення дій). Працюючи з дошкільнятами, Є.І.Тихеева внесла багато нового континенту в розробку методів дітей. Складені нею ігри-заняття поєднували у собі слово, дію і наочність. По її думці, діти до 7 років мають навчатися рахувати, у процесі ігри та зовсім повсякденні. Гру як засіб навчання Є.І.Тихеева пропонувала вводити тоді, а саме чи інший числове уявлення вже «вилучено дітьми з відерця самій життя».

У 30-ті рр. ідею використання ігор навчанні дошкільнятсчету обгрунтовувалаФ.Н.Блехер.

Суттєвий внесок у розробку дидактичних ігор й включення в систему навчання дошкільнят засадам математики внеслиТ.В. Васильєва,Т.А.Мусейибова, А.І. Сорокіна,Л.И.Сисуева, Є.І.Удальцова та інших. Починаючи з 50-х рр. щодо навчання дітей дедалі частіше використовують практичні методи (А.М.Леушина). Вона розглядала практичні методи у системі інших (словесних інаглядних)методов. Саме з практичних дій зі предметними множинами починається знайомство дітей із елементарної математикою. Це було доведено в дослідженнях як А.М.Леушиной, і її учнів. [25, 95-99]





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-19; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 991 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2419 - | 2288 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.