Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методичні рекомендації до вивчення Розділу 2.1




При вивченні Розділу 1.1. важливо:

- вивчаючи пункт 1, зупинитися на понятті гендерних стереотипів.

- вивчаючи пункт 2, зверніть увагу на концепції та зміст гендерних ролей.

- вивчаючи пункт 3, зверніть увагу на сучасні уявлення про призначення чоловіка і жінки.

- вивчаючи пункт 4, зверніть увагу на обмеження, що накладаються традиційними гендерними ролями.

Навчальний матеріал.

1. Прочитайте, виділіть основні риси та законспектуйте

Гендерні стереотипи правомірно розглядати з двох позицій: у чоловічому та жіночому самосвідомості, з одного боку, і в колективному суспільній свідомості - з іншого. Таким чином, під гендерними стереотипами розуміються стандартизовані уявлення про моделі поведінки та риси характеру, відповідні поняттям „чоловіче” та „жіноче”.

В кінці 70-х рр.. американський вчений Г. Теджфел перерахував основні висновки, що стосуються соціального стереотипу: „1. Люди з легкістю виявляють готовність характеризувати великі людські групи (чи соціальні категорії) недиференційованими, грубими і упередженими ознаками. 2. Соціальні стереотипи в деякій мірі можуть змінюватися залежно від соціальних, політичних та економічних змін, але цей процес відбувається вкрай повільно. 3. Вони засвоюються дуже рано і використовуються дітьми задовго до виникнення ясних уявлень про ті групи, до яких вони належать”.

Існує значна узгодженість гендерних стереотипів різних культур. Чоловіки сприймаються як агресивні, автократичні, зухвалі, домінуючі, винахідливі, сильні, незалежні, грубі, розумні; жінки - як емоційні, мрійливі, чутливі, покірні і забобонні. У той же час крос-культурне дослідження 14 культур показало досить великі відмінності в гендерній ідеології суспільства. У країнах з високим соціально-економічним розвитком - більше рівності, в більш традиційних культурах (наприклад, в таких країнах, як Індія, Пакистан, Нігерія) більше гендерних відмінностей.

Гендерні стереотипи являють собою специфічний когнітивний конструкт, якому притаманні схематичність і спрощеність. Діючи подібно схемами, ці стереотипи управляють обробкою надходить до нас інформації; внаслідок цього ми схильні запам'ятовувати тільки ту інформацію, яка служить підтвердженням даних стереотипів. Гендерні стереотипи як когнітивна структура базуються на чіткій системі орієнтирів (схем) щодо прийнятного або неприйнятного для чоловіків або жінок поведінки.

Дану ситуацію можна пояснювати умовами гендерної соціалізації, а також тим, що людині зручніше і простіше жити в системі стереотипізовані уявлень про гендерні відносинах, оскільки для особистості функції, які виконують стереотипи, дуже значущі.

Узагальнюючи результати досліджень гендерних стереотипів, всі їх опису можна об'єднати в три групи.

Перша група гендерних стереотипів пов'язана із закріпленням сімейних і професійних ролей відповідно до підлогою. Вважається, що для жінки основне значення має сімейна роль, а для чоловіка - професійна, відповідно, і оцінка успішності пов'язана з виконанням цієї ролі. Таким чином, жінка повинна реалізовуватися в мікросередовищі (сім'я, побут), а чоловік - в макросреде (робота, політика, наука).

У відповідності з традиційними уявленнями жіноча праця повинен носити виконавський, обслуговуючий характер, є реалізацією експресивної сфери діяльності. Жінки найчастіше повинні працювати у сфері торгівлі, охорони здоров'я, освіти. Для чоловіків можлива творча і керівна робота, їх праця реалізує інструментальну сферу діяльності. Крім того, жінки багато частіше чоловіків стикаються з безробіттям і дискримінацією на ринку праці.

Друга група гендерних стереотипів пов'язана з відмінностями у змісті праці. Доля жінок - це експресивна сфера діяльності, де головним є виконавський і обслуговуючий характер праці. Інструментальна сфера - це область діяльності для чоловіків, де головним є творчий, творчий, керівний працю.

Третя група стереотипів, це стереотипи маскулінності - фемінінності. Чоловікам і жінкам приписують конкретні соціально-психологічні якості і властивості особистості, стиль поведінки.

Стереотипні уявлення приписують чоловікам „активно-творчі” характеристики, інструментальні риси особистості, такі як активність, домінування, впевненість у собі, агресивність, логічне мислення, здатність до лідерства. Жіночність, навпаки, розглядається як „пасивно-репродуктивне початок”, що виявляється в експресивних особистісних характеристиках, таких як залежність, дбайливість, тривожність, низька самооцінка, емоційність. Чоловіче вважається позитивним, значимим, домінуючим, раціональним, духовним, культурним, активно-творчим, а жіноче зв'язується з негативним, вторинним, почуттєвим, тілесним, гріховним, природним, пасивно-репродуктивним.

Маскулінні характеристики зазвичай протиставляються фемінінним, вони розглядаються як протилежні, доповнюючі один одного. Маскулінність-фемінність - нормативні уявлення про соматичних, психічних і поведінкових властивості, характерних для чоловіків і жінок. Буденне свідомість схильна абсолютизувати психофізіологічні та соціальні відмінності статей, ототожнюючи маскулінність з активно-творчим, культурним початком, а фемінінність - з пасивно репродуктивним, природним. Ці нормативні уявлення (стереотипи) полярно протиставляють чоловіків і жінок: чоловіки домінантні, незалежні, компетентні, самовпевнені, агресивні і схильні міркувати логічно; жінки покірні, залежні, емоційні, конформних і ніжні.

З точки зору гендерних стереотипів виділяють бінарні опозиції, стереотипно приписувані чоловікові-жінці:

· логічність - інтуїтивність; абстрактність - конкретність;

· інструментальність - експресивність; свідомість - несвідомість;

· влада - підпорядкування;

· порядок - хаос;

· незалежність, індивідуальність - близькість, колективність;

· сила Я - слабкість Я;

· імпульсивність, активність - статичність, пасивність;

· непостійність, невірність, радикалізм - постійність, вірність, консерватизм.

Таким чином, по-перше, гендерні стереотипи орієнтують чоловіків і жінок на різні життєві стратегії, а також пропонують різні шляхи і способи самореалізації, а це визначає нерівноцінні соціальні позиції чоловіків і жінок. Типово жіночі якості особистості, сімейні ролі, репродуктивний характер діяльності - все це применшує соціальний статус жінки в системі суспільного устрою. Якості „справжнього чоловіка”, професійні успіхи, творчо-творчу працю - всі ці складові визначають високий соціальний статус, престиж і суспільне визнання.

По-друге, гендерні стереотипи спонукають чоловіків і жінок в ситуаціях взаємодії вибудовувати не рівноправною, паритетні відносини, а супідрядні, взаємно доповнюють, комплиментарні відносини, при яких чоловіки, що володіють більш високим суспільним статусом, виконують лідируючу роль і займають домінуючу позицію.

Свобода від подібних стереотипів (а по суті - забобонів), які не засновані на реальних фактах, дає людині можливість знайти душевну і фізичне здоров'я і здатність жити повним життям.

Але навіть визнає свою незалежність від гендерних стереотипів людина може їм слідувати на несвідомому рівні. Так, гендерні уявлення перетворюються на самоісполняющееся пророцтво. Самоісполняющееся пророцтво - це неусвідомлене, внутрішнє переконання людини, установка стосовно яких-небудь об'єктів або подій, що реалізується в реальному поведінці. Людина зовні декларує незалежність від гендерного стереотипу, але проте реалізує стереотипне уявлення в своїй поведінці, у своєму житті, тому що несе в собі несвідомі установки.

2. Прочитайте, виділіть основні риси та законспектуйте

Гендерна роль - один з видів соціальних ролей, набір очікуваних зразків поведінки (або норм) для чоловіків і жінок. Роль визначається як набір норм, що визначають, як мають поводитися люди у цій соціальної позиції. В даний час не існує єдиної теорії соціальних ролей як такої. Гендерні ролі, їх характеристики, походження і розвиток розглядаються в рамках різних соціологічних, психологічних і біосоціальних теорій. Але наявні дослідження дозволяють зробити висновок про те, що на їх формування і розвиток у людини впливають суспільство і культура, закріплені в них уявлення про зміст і специфіку гендерних ролей. А в ході історичного розвитку суспільства зміст гендерних ролей піддається змінам. Удар на переконання про те, що чоловіки і жінки від природи створені для виконання певних ролей, завдала Маргарет Мід у своїй книзі „Стать і темперамент”. Її спостереження за життям племен в Новій Гвінеї переконливо це спростовують. Спостережувані нею жінки і чоловіки виконували абсолютно різні ролі, іноді прямо протилежні прийнятим для кожної статі стереотипам. Одна з ідей, декларованих жіночим рухом 70-х років, полягала в тому, що традиційні гендерні ролі стримують особистісний розвиток і реалізацію наявного поетнціала. Вона послужила поштовхом для концепції Сандри Бем, в основі якої лежить поняття андрогін, згідно з якою будь-яка людина, незалежно від його біологічної статі, може поєднувати в собі традиційно чоловічі і традиційно жіночі якості (такі люди отримали найменування андрогіни). І це дозволяє людям менш жорстко дотримуватися статеворольових норм і вільно переходити від традиційно жіночих занять до традиційно чоловічих і навпаки. Розвиваючи цю ідею, Плек став говорити про расщепленности, або фрагментарності гендерних ролей. Немає єдиної ролі чоловіка або жінки. Кожна людина виконує ряд різноманітних ролей, наприклад, дружини, матері, студентки, дочки, подруги і т. д. Іноді ці ролі не поєднуються, що веде до рольового конфлікту. Конфлікт між роллю ділової жінки і роллю матері всім добре відомий. Зараз є дані про те, що виконання багатьох ролей сприяє психологічному благополуччю людини.

3. Прочитайте, виділіть основні риси та законспектуйте

Століттями у людей складалися стереотипні уявлення про образ чоловіка і жінки, які до цих пір поширюються на всіх представників тієї чи іншої статі, незалежно від їх індивідуальних особливостей і віку. Ці стереотипи стосуються як особистісних рис чоловіків і жінок, так і особливостей їх поведінки.

Стереотипи типових рис чоловіків і жінок (за Броверманом)

Типовий чоловік Типова жінка  
Агресивний Завзятливий Домінуючий Незалежний Приховує емоції Любить математику і науку Володіє діловими навичками Знає, як освоювати світ Легко приймає рішення Самодостатній Вільно говорить про секс з іншими чоловіками Тактовна Проявляє розположення Ніжна Не використовує грубих виразів Розуміє почуття інших Балакуча Релігійна Цікавиться власною зовнішністю Цінує мистецтво і літературу Сильно потребує захисту Акуратна в звичках Спокійна

 

Дж.Вільямс і Д.Бест запропонували піддослідним з 25 країн використати 300 найбільш уживаних прикметників, що описують особистісні риси, для характеристики чоловіків і жінок. Вони виявили, що чоловікам приписувалися 48 слів, а жінкам - 25.

Загальна закономірність полягає в тому, що чоловіки сприймаються як владні, незалежні, агресивні, домінуючі, активні, сміливі, неемоційними, грубі, прогресивні і мудрі. Про жінок, навпаки, говорять як про залежних, лагідних, слабких, боязких, емоційних, чутливих, ніжних, мрійливих і забобонних. При цьому в ряді країн при описі чоловіків і жінок була своя специфіка. Наприклад, в Нігерії слова зарозумілий, грубий, ледачий, галасливий були віднесені до жінок. У Японії хвалькуватими, нестерпними і неорганізованими теж були жінки. В одних країнах (Німеччина, Малайзія) диференціювання статей була різко вираженою, в інших (Індія, Шотландія) - слабо вираженою. У ряді країн опис чоловіків було більш негативним.

Якості, що асоціюються тільки з чоловіками чи тільки з жінками мінімум в 19 з 25 країн (кількість країн зазначено в дужках)

Якості, асоційовані з чоловіками Якості, асоційовані з жінками
Агресивний (24), Активний (23), Амбіційний (22), Безпристрасний (20), Владний (21), Гучний (21), Грубий (23), Зухвалий (21), Домінуючий (25), Жорстокий (21), жорстокосердий (21), Зарозумілий (20), Винахідливий (22), Ініціативний (21), Майстерний (19), Міцний (23), Лінивий (21), Логічне (22), Мудрий (23), Мужній (25), напористий (20), Недобрий (19), Незалежний (25), Неорганізований (21), Необережний (20), Необтесаний (21), Незношувана (19), Невблаганний (24), неемоційними (23), Опортуністичний (20), Прогресивний (20), Раціональний (20), Реалістичний (20), Самовпевнений (21), Серйозний (20), Сильний (25), Схильний до ризику (25), Суворий (23), тверезомислячі (21), Тупоголовий (21), Переконливий (25), Впевнений (19), Хвалькуватий (19), Хоробрий (23) Боязка (23), Добра (19), Манірна (20), Жіночна (24), Залежна (23), Сором'язлива (19), Лагідна (19) Цікава (21), Мрійлива (21), М `яка (21), Сердечна (23), Ніжна (21), Чарівна (20). Покірна (25), Приваблива (23), Приємна (19), Балакуча (20), Сексуальна (22), Сентиментальна (Слабка (23), Спокійна (21), Забобонна (25), Тривожна (19), Чутлива (21), Емоційна (23)  

 

Цікаво, що при складанні свого індивідуального самопортрета 25% жінок вжили прикметники, більш характерні для опису типових чоловіків, а така ж кількість чоловіків описали себе як типових жінок. В описах кращого друга чоловіка і жінки однаково хотіли бачити чоловіка-друга, відповідного опису типового чоловіки, а жінку-подругу - відповідної опису типової жінки.

Подібні дані були отримані і іншими психологами.

Ряд подібних досліджень виконаний і вітчизняними вченими. Як і в зарубіжних роботах, одні автори основну увагу при вивченні образу чоловіків і жінок приділили їх особистісним особливостям, інші - поведінковим характеристикам, зокрема формується в процесі спілкування. До останнього напрямку можна віднести роботу Т.І.Юферевой. Вона вважає, що основною сферою життєдіяльності, в якій формуються уявлення підлітків про образи чоловіків і жінок, є сфера взаємин із протилежною статтю. Звідси уявлення про образ чоловіків і жінок в кожному віці відображають окремі аспекти спілкування: у 6-7 класах - сімейно-побутові взаємини (дівчатка і хлопчики, характеризуючи образ жінки перераховують її обов'язки як господині, а характеризуючи образ чоловіка як чоловіка, батька, підкреслюють в основному його роль як помічника дружини по господарству). У підлітків, відзначає Т.І.Юферева, уявлення про мужність-жіночності, очевидно, є просто засвоєними відповідними поглядами дорослих і не відіграють істотної ролі в регуляції їх поведінки.

У старших школярів уявлення про мужність-жіночності базуються на взаєминах з ровесниками протилежної статі, в ході яких відбувається усвідомлення себе як представника певної статі, своїх потреб, пов'язаних з сексуальним розвитком. Ці уявлення перевіряються на практиці, в безпосередньому спілкуванні з протилежною статтю. Однак це лише початок формування уявлення про поняття «психологічна стать», який стосується тільки сфери взаємовідносин з однолітками протилежної статі.

На думку восьмикласниць і дев'ятикласниця, чоловік повинен бути сміливим, сильним, наполегливим, гордим, лицарем (повинен доглядати за дівчиною і захищати її, поважати жіноча стать, бути поблажливим, уважним, благородним по відношенню до жінки). Жінка, на думку дівчаток, повинна бути лагідною, ніжною, м'якою, але, даючи ці характеристики, дівчатка, як правило, не трансформують їх у еталон поведінки по відношенню до чоловіка.

Хлопчики різного віку не відзначили в більшості випадків особливих якостей, що виражають ставлення чоловіка до жінки і, навпаки, жінки до чоловіка. Однак для них було характерно те, що значне місце при описі образу жінок вони відводили їх зовнішньому вигляду (красі, елегантності, акуратності). Подібні характеристики чоловіків і жінок, дані підлітками, виявлені в дослідженні Т.А.Арканцевой і Е.М.Дубовской. Ідеальний чоловік у поданні підлітків - це маскулінний тип з притаманними йому сміливістю, силою, витривалістю, упевненістю, відповідальністю, а жінка - андрогінний тип: ніжна, ласкава, дбайлива, м'яка, але в той же час активна, відповідальна, упевнена.

Однак ці дані не в усьому співвідносяться з тими даними, які отримала Т.І.Юферева. Замість сімейно-побутової сфери при описі чоловіки на перше місце вийшли його особистісні характеристики, а сімейно-рольові характеристики відійшли на останнє місце. Те ж спостерігається і при описі жінки, але в меншому ступені. Підвищилася роль універсальних ознак при описі ідеальної жінки.

Є. В. Каган опитував школярів 7-10 класів трьох регіонів країни на предмет того, якими вони уявляють собі більшість чоловіків і жінок. Стереотипи мужності, описувані дівчатками, і жіночності, описувані хлопчиками, багато в чому виявилися подібними. Для того й іншого стереотипу були характерні доброта, чуйність, справедливість, чесність, самостійність, привабливість. Подібність по ряду ознак виявилося і при описі хлопчиками мужності і дівчатками - жіночності; це рішучість, енергійність, впевненість. Відмінності ж полягали в наступному.

Відмінності в стереотипах мужності і жіночності, наявних у хлопчиків і дівчаток

Мужність в описі хлопчиків Жіночність в описі дівчаток  
Сильний Незалежний Діяльний Рішучий Енергійний Поступливий   Сумлінна Незалежна Товариська Незворушна Спокійна Добра Справедлива Чесна Товариська Слабка

 

Багато із зазначених підлітками якостей відповідають переліку чоловічих і жіночих якостей з роботи Вільямса і Беста. Не можна, однак, не відзначити, що є дуже багато співпадаючих характеристик чоловіків і жінок, що свідчить, ймовірно, про ще несформованих стереотипах чоловіки і жінки у дітей цього віку. Крім того, жінкам часто приписувалися «чоловічі» якості (впевненість, енергійність, рішучість), а чоловікам - «жіночі» (доброта, чуйність, привабливість). Таким чином, характеристика чоловіків і жінок у підлітків у дослідженні Е. Кагана вийшла швидше андрогинной.

В цілому автор зазначає, що стереотипи жіночності у хлопчиків і дівчаток більш подібні, ніж стереотипи мужності. Негативні характеристики (непривабливий, ворожий, дратівливий, черствий, егоїстичний, несправедливий, нещирий) включені тільки в стереотипи своєї статі, причому в основному це виражено у хлопчиків.

В. Горчакова виявила, що в стереотипному масовій свідомості жінка сприймається як носій естетичної функції: красива, чарівна, жіночна. Про це заявили 60% жінок і 68% чоловіків. Чоловік у суспільній свідомості повинен бути мужнім, сильним, надійним. Так вважають 69% жінок і 61% чоловіків.

4. Прочитайте, виділіть основні риси та законспектуйте

Гендерні взаємини представляють собою яскравий приклад того, як соціальні норми засвоюються людьми і впливають на їх поведінку. Однак інтерес соціальних психологів викликає не тільки це. Більшість з них припускають, що традиційні гендерні ролі обмежують розвиток особистості і ведуть до соціальної нерівності.

Люди часто кажуть: „У чоловіків і жінок різні ролі, але вони рівноцінні, так навіщо ж їх міняти?”. Вони вважають традиційні чоловічі і жіночі ролі взаємодоповнюючими і заснованими на біологічних відмінностях між чоловіками і жінками. У попередніх розділах ми критично вивчили припущення про те, що поло-рольові відмінності «зумовлені природою». У цьому розділі ми розглянемо припущення, що жіночі ролі відрізняються від чоловічих, але рівні їм. Ми побачимо, що результати досліджень говорять про разючому нерівність жінок у всьому тому, що стосується роботи, оплати праці, статусу і влади в суспільстві. Є й інші обмеження жіночої ролі, які тут не розглядаються. Наприклад, те, що жінки, в порівнянні з чоловіками, непропорційно часто виявляються жертвами сексуальних злочинів і страждають від бідності, і те, що культурні норми, згідно з якими жінок цінують залежно від їхньої молодості, стрункості і фізичної привабливості, призводять багатьох до заниженої самооцінки і нервових розладів.

Багато жінок працюють і в той же час несуть на собі більшість обов'язків по будинку і догляду за дітьми.

Працюючі жінки заробляють тільки близько 70% того, що отримують чоловіки. Ринок робочої сили розділений «за ознакою статі», і більшість видів робіт виконуються переважно представниками одного або іншої статі. Чим більше жінок у будь професійній сфері, тим менші зарплати отримують зайняті в ній працівники.

Соціологічні дослідження не підтверджують гіпотезу «компенсуючих відмінностей». Ця гіпотеза полягає в тому, що жінки отримують менше тому, що вони самі вибирають роботу з більш низькою зарплатою, але зате краще сумісну з роллю матері.

На шляху жінок до традиційно «чоловічим», високим за статусом і високооплачуваним роботам поставлено безліч бар'єрів, таких, як завищені, несуттєві для професійної діяльності вимоги до кандидатів, сексуальні переслідування на робочому місці, досвід минулої дискримінації та прийняті в суспільстві норми.

Підхід, заснований на концепції людського капіталу, теж не годиться. Різницю в оплаті праці чоловіків і жінок не можна безпосередньо пояснити відмінностями в освіті, кваліфікації, стажі або якість їх роботи.

Теорія справедливості припускає, що, коли працюючі жінки порівнюють себе з чоловіками, які виконують аналогічну роботу, вони бачать несправедливість по відношенню до себе. Але те, що в нашому суспільстві професії і робочі місця в більшості своїй розділені на «чоловічі» і «жіночі», зменшує ймовірність таких порівнянь і робить більш складною завдання домогтися рівної оплати праці.

Велика частина найбільш престижних професій у нашому суспільстві захоплена чоловіками, жінки дуже слабко представлені в уряді і на високих постах у великих організаціях.

Жінки, які намагаються робити кар'єру, часто зустрічають на своєму шляху «скляна стеля». Згідно з даними соціологічних, досліджень, це відбувається не тому, що жінки не мають якостями, необхідними лідеру, і не від того, що вони вносять у справу менший „людський капітал”, ніж чоловіки.

Загальноприйняті стереотипи, які передбачають, що жінки - погані лідери, почасти відповідальні за існування „скляної стелі”. Жінки рідше отримують призначення, що сприяють швидкому просуванню по службових сходах, ніж чоловіки. Має значення і те, що у жінок зазвичай немає „покровителів”, що допомагають їм робити кар'єру.

Обов'язки по відношенню до будинку і сім'ї часто є перешкодою для просування жінок по службі, так як через цих обов'язків вони не завжди можуть дозволити собі працювати в позаурочні години і їздити у відрядження. Однак іноді буває, що роботодавець спочатку впевнений в тому, що домашні та сімейні обов'язки жінки завадять її роботі на високому посту, навіть якщо насправді це не так.

Непрацююча домогосподарка не може задовольнити багато з своїх психологічних потреб, крім того, фінансова залежність домогосподарки від чоловіка зменшує її вплив в сім'ї.

Працюючі жінки трудяться будинку набагато більше, ніж їх працюючі чоловіки, що призводить до розриву в часі відпочинку.

Незважаючи на те що нести подвійний тягар обов'язків на роботі і в сім'ї дуже важко, працюючі жінки багато виграють від свого становища.

Багато людей, бажаючи виправдати нерівність чоловіків і жінок, використовують концепцію „таке життя”.

Деякі феміністки вважають, що вивчати обмеження, що накладаються традиційної чоловічою роллю, не потрібно. Ці обмеження тривіальні, і звертати на них увагу - значить відволікатися від основної проблеми: приниженого становища жінок. Історично усталені визначення мужності і жіночності підтримують ситуацію, в якій чоловіки мають над жінками певну владу, і щоб змінити цей стан речей, мало зосередитися на жіночій ролі, треба приділяти увагу і чоловічий.

Але проте, заявляє він, психологія практично ніколи не зверталася до специфічних переживань чоловіків, пов'язаним з їх гендерної приналежністю. Кілмартін сформулював наступні причини, що вказують на необхідність вивчення чоловічої психології:

1. Хоча в цілому чоловіки володіють великим впливом, ніж жінки, існують чоловіки, і їх чимало, які цим впливом не наділені, і жорстка чоловіча соціалізація принесла їм тільки шкоду. До того ж, володіючи у суспільстві порівняно великий владою, чоловіки можуть надати інтенсивну допомогу у здійсненні змін.

2. Спілкуючись з сильними жінками, чоловіки часто відчувають серйозні труднощі. Адже з дитячого віку хлопчики виховуються в переконанні, що саме вони повинні бути сильними і владними, тому сильні жінки сприймаються як загроза чоловічого начала. Це протиріччя вимагає дозволу, оскільки сильних жінок з кожним днем ​​стає все більше.

3. Якість взаємин з оточуючими у чоловіків нерідко страждає через те, що ці відносини розгортаються в рамках, де не залишається місця для базової людської потреби - інтимності.

Один з компонентів чоловічої ролі - це норма успішності / статусу. Вона означає, що цінність чоловіка визначається величиною його заробітку і успішністю на роботі. Ця норма може чинити негативний вплив на процес самоактуалізації, самооцінку чоловіка і прояв його батьківських якостей. Якщо чоловіки нездатні жити відповідно з нормою успішності / статусу, у них може проявитися компенсаторна мужність - крайній і деструктивний варіант мужності.

Норма розумової твердості передбачає, що чоловік повинен бути знаючим, компетентним і завжди контролювати ситуацію. Ця норма може заважати сприйняттю нової інформації, бути причиною серйозних помилок і створювати проблеми в сфері взаємин.

Норма фізичної твердості і її супутник - норма «посилай все до біса, і вперед» містять очікування того, що чоловік буде фізично сильним, мужнім і не уникати небезпеки. Ці норми можуть бути однією з причин агресії і ризикованої поведінки, яке, наприклад, включає в себе використання стероїдів, зловживання алкоголем і наркотиками, фізіологічні дисфункції, що виникли через зловживання ліками або несвоєчасного звернення до лікаря, необережну їзду і безвідповідальне сексуальну поведінку.

Норма емоційної твердості передбачає, що чоловіки не повинні виражати почуття, показувати емоційну слабкість і зобов'язані самі вирішувати власні проблеми. Причини того, що чоловіки отримують меншу емоційну підтримку з боку і мають менше справді близьких відносин, криються саме в цій забороні на прояв емоцій.

Норма антижіночності містить ідею про те, що чоловікам слід уникати занять і особистісних рис, асоційованих з жінками. Подібно нормі емоційної твердості, ця норма також пригнічує вираз емоцій, не дозволяючи виявляти бажані, але стереотипно вважаються жіночими моделі поведінки, такі, як ніжність і емпатія. Вона може також протистояти більш чесному розділенню робіт по будинку.

Довгий час вчені вважали, що чоловік психологічно більш здоровий, якщо він відповідає традиційним уявленням про мужність. Тепер все більшого поширення набуває точка зору, що чоловіча гендерна роль може бути джерелом тривоги і напруги через те, що деякі її аспекти дисфункціональні і суперечливі.

Дослідження виявили, що в наш час традиційна чоловіча роль приймається відносно слабко. Однак рання соціалізація, той факт, що оточуючі бачаться нам схвалюючими традиційну роль, і відсутність підтримки нових способів поведінки з боку соціальних установ - все це гальмує фундаментальні зміни в чоловічій ролі. Клінічна психологія і психіатрія також не поспішають серйозно сприйняти той факт, що традиційна чоловіча роль завдає шкоди душевному здоров'ю.

З точку зору рольової теорії можна розглядати механізм так званої інверсії статевих та гендерних ролей, тобто зміна компонентів чоловічих та жіночих ролей на протилежні, заміна одних іншими тощо. Одним з найпоширеніших випадків таких девіації вважається гомосексуалізм, тобто зміна спрямованості статевих почуттів на протилежну, зміна об'єкту цих почуттів (замість представника протилежної статі об'єктом почуття стає людина тієї ж самої статі). Гомосексуалізм, як правило, не призводить до глибинних змін статевої ідентичності, тобто чоловіки продовжують усвідомлювати себе чоловіками, а жінки - жінками. Проте - це вважається девіацією статево-рольової поведінки, відхиленням від традиційних статево-рольових норм.

Існує багато форм і видів порушень статевої та гендерної ідентичності, які не обов'язково пов'язані з функціональними та органічними розладами статевої сфери. Серед таких порушень можна назвати трансвестизм та транссексуалізм. Перший з названих вважається легшою формою порушення статевої ідентичності, ніж другий. Трансвестизм - це прагнення грати роль протилежної статі, що проявляється в перевдяганні, використанні імені та запозиченні інших рольових атрибутів протилежної статі, хоча це не супроводжується повним усвідомленням себе особою протилежної статі. Трансвестизм не слід плутати з проявами фемінності чоловіків чи маскулінності жінок, хоча трансвестит часто відповідає таким характеристикам. Існують перехідні, недевіантні прояви часткового запозичення статевих та гендерних ролей, які не призводять до значної статево-рольової інверсії. Вони часто бувають наслідками відповідного статевого та гендерного виховання, особливо у випадках, коли, наприклад, батьки хотіли мати хлопчика, а народилася дівчинка, чи навпаки.

Транссексуалізм – це усвідомлення себе представником протилежної статі. Він вважається однією з найсерйозніших статево-рольових девіацій. Навіть якщо в людини немає ніяких біологічних змін (тобто з біологічної точки зору людина є цілком здоровою жінкою чи чоловіком), така інверсія статевої ідентичності дає підстави для хірургічної зміни біологічної статі. Статева ідентичність, яка належить цілком до психологічної сфери, вважається важливішою ніж біологічна стать, і людина свідомо йде на операцію, навіть ціною втрати можливості мати в майбутньому власних дітей. Прагнення фізично відповідати статевій Я-концепції виявляється навіть сильнішим за материнський чи батьківський інстинкт.

Ці та інші випадки порушень в сфері статевих та гендерних ролей неминуче призводять до великої кількості статево- та гендерно-рольових конфліктів. Фактично, кожну з таких девіації можна трактувати як внутрішній статево-рольовий конфлікт, (протиріччя між суперечливими компонентами статевих ролей та статево-рольовою ідентичністю) і зовнішній гендерно-рольовий конфлікт (протиріччі між гендерно-рольовою поведінкою і соціальними стереотипами та нормами). Такі проблеми потребують не лише специфічної допомоги сексолога чи сексопатолога. Рольові конфлікти потребують психологічної допомоги для їх розв'язання.

Крім гендерно-рольових девіацій існує багато психологічних проблем, пов'язаних з труднощами та порушеннями гендерного розвитку людини. Серед різних видів гендерно-рольових дисгармоній слід насамперед назвати такі: гендерно-рольовий конфлікт, гендерно-рольовий інфантилізм та гендерно-рольову недостатність. Гендерно-рольовий конфлікт, як ми вже казали, так чи інакше присутній в усіх формах гендерно-рольових дисгармоній. Про це піде мова в наступних лекціях курсу, а зараз трохи детальніше зупинимось на інших її формах.

Гендерно-рольовий інфантилізм – це невідповідність гендерної ролі віковій стадії гендерного розвитку, заміна або компенсація одних ролей іншими, що відповідають більш ранньому періоду життя. Це проявляється в переважанні дитячих форм гендерно-рольової поведінки, наприклад: в сфері сімейних ролей роль „чоловіка” (чи „жінки”) заміщається роллю „дитини”.

Гендерно-рольова недостатність буває в двох основних формах гендерно-рольовий дефіцит та атрофія гендерної ролі.

Гендерно-рольовий дефіцит – це затримка рольового розвитку, блокування важливих потреб у рольовому розвитку, внаслідок чого гендерна роль не формується, або розвивається в скороченому вигляді. Рольовий дефіцит може розвиватись тоді, коли гендерні ролі прямо чи непрямо заборонялися в дитинстві, не заохочувалися, або зустрічали негативну оцінку значимого соціального оточення. Наприклад: внаслідок того, що в дівчинки не підтримувалися прояви чуттєвої жіночності, в неї не розвинулась роль „коханки”.

Атрофія гендерної ролі – це втрата роллю її функціональних особливостей, скорочення сфер застосування в результаті обмеження рольової поведінки, тривалого перебування гендерної ролі в латентному вигляді тощо. Атрофія ролі виникає тоді, коли внаслідок соціальних причин виконання гендерних ролей стає неможливим. Наприклад, після тривалого ув'язнення людина частково чи повністю може втратити таку гендерну роль, як „шлюбний партнер”.

 

Питання для самоконтролю

1. Дайте визначення поняттю „гендерний стереотип”.

2. Назвіть та охарактеризуйте три групи гендерних стереотипів.

3. Що означає термін „гендерна роль”?

4. Яким чином формується гендерна ідентичність?

5. Дайте визначенню поняттю „скляна стеля”.

6. У чому полягає ризик, пов'язаний з гендерно-рольовим дефіцитом.

 

Висновки (стисле резюме)

Таким чином, гендерні стереотипи існують як соціальне явище. Їх суть полягає в уявленнях про жіночне та мужнє, де вихідними орієнтирами є культурні параметри (традиції, звід моральних норм, ціннісні орієнтації, що не писані правила суспільної поведінки). Стереотипи характеризуються міцною вкоріненість у свідомості чоловіків жінок, що сприяє їх відтворенню, очевидний оцінний характер, що виражається в позитивному ставленні до абсолютизувати якістю, в результаті інші якості і сторони перестають прийматися до уваги. Гендерні стереотипи відображаються в свідомості чоловіків і жінок і впливають на їх соціальний статус. Вони об'єднані в три групи: перша група пов'язана з нормативними уявленнями про соматичних, психічних, поведінкових властивості індивідів; друга група стосується змісту чоловічої і жіночої праці; третю групу складають стереотипи, пов'язані з розподілом сімейних та професійних ролей. Гендерні стереотипи наказують жінкам емоційно-комунікативну спрямованість, ставлять під сумнів їх трудову мотивацію, посадову відповідальність і професійну компетенцію; чоловікам наказують завоювання статусу і поваги інших, очікування розумової, емоційної, фізичної твердості, уникнення жіночих занять та видів діяльності, що негативно позначається на самооцінці чоловіки, прояві його батьківських якостей, створюють проблеми в сфері взаємин. Гендерні стереотипи впливають на становище чоловіків і жінок, викликаючи проблеми в таких сферах життєдіяльності, як сім'я, зайнятість, політика, освіта.


 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1018 | Нарушение авторских прав


Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2418 - | 2279 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.