Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Корекція і реабілітація протиправної поведінки неповнолітніх




Реабілітація – це комплексна, багаторівнева, етапна та динамічна система взаємопов’язаних дій, спрямованих на відновлення неповнолітнього правопорушника в правах, статусі, здоров’ї, дієздатності у власних очах і перед оточуючими. Вона містить аспекти профілактики та корекції відхилень у розвитку неповнолітнього.

Профілактика в системі реабілітації пов’язана з усуненням, згладжуванням, зняттям причин, які викликають ті чи інші відхилення у розвитку особистості. Найчастіше вона пов’язана із середовищем, соціальним оточенням дитини.

Корекція передбачає роботу з конкретними відхиленнями й спрямована перш за все на самого неповнолітнього.

Відновлення неповнолітнього в правах передбачає врахування основних положень Конвенції ООН про права дитини: її право на життя і виживання, право на виховання і освіту, захист прав і свобод особистості, забезпечення можливостей для сприятливого розвитку, активної участі у житті суспільства.

Реабілітація неможлива без відновлення неповнолітнього у статусі і дієздатності. У психолого-педагогічному змісті це означає відновлення дитини як соціального суб’єкта і як суб’єкта провідної (формуючої) діяльності. Реабілітація не лише пов’язана з подоланням сімейних, шкільних репресій і соціальної дискримінації неповнолітніх, але і зміна уявлень дитини про себе саму – її Я-концепції.

Реабілітація неповнолітнього правопорушника можлива тільки через оптимізацію його провідної діяльності і нормалізацію усієї системи відносин з оточуючими.

Реабілітація у психолого-педагогічному аспекті може розглядатися як процес відновлення психічних проявів і здібностей неповнолітнього після певного порушення. У результаті створюється певна рівновага у психіці й поведінці дитини, що відповідають нормам поведінки, адекватне і віку дитини, і вимогам середовища, в якому вона живе. Це досягається включенням та інтегруванням поведінки індивіда в умовах, що відповідають вимогам нормального життя. В цьому плані реабілітацію часто називають перевихованням.

Психолого-педагогічна реабілітація – це відновлення дитини як суб’єкта провідної діяльності (гра, навчання) і спілкування в умовах освіти і виховання.

Будь-які моделі реабілітації соціальної і педагогічної злочинності дітей і підлітків повинні будуватися на основі комплексної діагностики.

Соціально-педагогічна реабілітація неповнолітніх правопорушників – їх повернення, включення, реінтеграція у суспільство (сім’я, школа, клас, колектив однолітків, система учбово-трудових і дозвіллєвих відносин), що сприяє повноцінному функціонуванню в якості соціального суб’єкта.

Основними завданнями профільних закладів соціально-педагогічної реабілітації є:

- профілактична робота з попередження протиправної поведінки дітей і підлітків;

- виявлення джерел і причин протиправної поведінки неповнолітніх;

- розробка та забезпечення реалізації індивідуальних програм соціальної реабілітації дітей і підлітків, що містять професійно-трудовий, навчально-пізнавальний, соціокультурний, фізкультурно-оздоровчий та інші компоненти;

- підготовка рекомендацій і здійснення взаємодії з родинами дезадаптованих дітей для забезпечення безперервності корекційно-реабілітаційних заходів з ними в домашніх умовах;

- забезпечення тимчасового проживання неповнолітніх правопорушників з неблагополучних сімей у нормальних побутових умовах з наданням безкоштовного харчування, комунальних послуг, медичного обслуговування, відповідного догляду і дотримання норм гігієни, а також надання їм необхідної соціальної допомоги;

- надання психологічної, психокорекційної і іншої допомоги по ліквідації кризової ситуації у сім’ї і допомога повернення дитини до батьків чи осіб, що їх замінюють.

Соціально-педагогічна реабілітація в освітніх закладах полягає у подоланні шкільних і сімейних репресій стосовно неповнолітніх правопорушників, вирішення конфліктних ситуацій, подолання обструкції по відношенню до них з боку однолітків, корекції їх спілкування і поведінки, а також відновлення їх у статусі суб’єкта навчальної діяльності, що формує відносини учня з оточуючими.

Корекція протиправної поведінки передбачає створення умов для пристосування неповнолітніх правопорушників до життя у соціумі, подолання чи послаблення їх недоліків і дефектів розвитку в спеціально створених для цього умовах.

Корекційне виховання здійснюється в спеціальних організаціях (закритого і відкритого типу), які спеціалізуються на вихованні дітей, що скоїли правопорушення.

Для того, щоб більш цілісно і всебічно підійти до вивчення особистості дитини, вивчити вплив на неї соціально-економічних умов, врахувати біологічний момент поведінки, простежити динаміку розвитку дитини, перед корекційною діяльністю необхідно розробити спеціальну програму вивчення особистості неповнолітнього правопорушника. Вона складається з таких розділів:

1. Соціальні та біологічні умови поведінки (соціальний профіль; лист обстеження дитини)

2. Вивчення форм поведінки (індивідуальні: тести, лабораторний експеримент, лист обстеження дитини; колективні - програма вивчення колективу, лист обстеження дитини)

3. Вивчення особистості в цілому (лист обстеження дитини, спостереження, природний експеримент)

4. Шкільна успішність (тести шкільної успішності, аналіз трудової і творчої продукції дитини).

5. План медико-педагогічної корекції на основі програми вивчення дитини щодо:

а соціально-економічних умов,

б) біологічних умов,

в) окремих форм поведінки, як індивідуальних, так і колективних,

г) особистості в цілому,

д) шкільної успішності та соціальної придатності.

У корекційній діяльності з неповнолітніми правопорушниками соціальні педагоги використовують такі методи:

- метод корекції через працю,

- метод корекції шляхом раціональної організації дитячого колективу,

- корективне виховання в сім’ї.

Метод корекції через працю надзвичайно важливий як для загального соціального виховання неповнолітнього правопорушника, так і для корекції окремих форм його поведінки.

Трудова діяльність дитини є джерелом не лише її професійної освіти, але і соціального виховання. Та найбільш суттєву роль праця відіграє тоді, коли розглядається з погляду колективного виховання, формування соціально активної особистості. Праця дозволяє перш за все розвинути й зміцнити мотивацію соціального самоствердження дитини.

В умовах колективної праці неповнолітній починає цінувати себе й інших, привчається ставитися до інших так само, як до себе, починає усвідомлювати усі переваги спільних форм діяльності і правил їх здійснення. Так починають закладатися основи його найбільш цінних особистісних якостей.

Одночасно праця стимулює розвиток позитивних творчих здібностей. Тому найбільш сприятливими будуть умови, які передбачають саме творчість.

У загальному вигляді система корекції неповнолітнього правопорушника охоплює: 1) розвиток загальної працездатності у дітей, особливо у тих, які мають відразу до праці в результаті ненормального сімейного та шкільного виховання; 2) вироблення систематичності й витримки в роботі, що дозволяє примусити дитину довести до кінця розпочату роботу; 3) культура інтересу, що має два напрямки: по-перше, відволікає дитину від небажаних негативних інтересів шляхом заміни його близькими, але соціально корисними; по-друге, розвиває нові інтереси; 4) розвиток загальної активності, особливо у пасивних дітей.

Інший метод роботи з неповнолітніми правопорушниками – метод корекції шляхом раціональної організації дитячого колективу. У дітей умови колективного життя і праці виліковують властиві їм недоліки. Потрапивши в атмосферу колективу, неповнолітній правопорушник зустрічається з особистостями товаришів, які висувають до нього вимоги взаємоповаги й взаємодопомоги. Коли неповнолітній не підкоряється законним вимогам своїх товаришів, він багато втрачає, так як перестає бути повноправним членом колективу. Колектив ніколи не мириться з тим, щоб хто-небудь тримався у ньому антиколективно, антисоціально. Водночас, педагогу необхідно уважно слідкувати за тим, щоб входження неповнолітнього правопорушника у колектив не було пов’язано зі ще глибшим посиленням конфлікту між ним і колективом. Іншим результатом впливу колективу на дитину є зростання у неї загальної активності та формування навичок організованої роботи.

Далі колектив прищеплює характеру дитини багато соціально цінних емоцій, яких їй не вистачає: наприклад, розвиває дружбу, взаємодопомогу, співчуття тощо. Тут згладжуються контрасти, з’являється нормальна честолюбність, вирівнюються як емоційні, так і активно-вольові недоліки характеру.

Колектив також привчає дитину до законних форм взаємної конкуренції, яка так часто відсутня у цих дітей і що особливо потрібно буде у їхньому подальшому житті.

Щодо корективного виховання у сім’ї, то в нескладних, не дуже занедбаних випадках можлива корекція неповнолітніх правопорушників вдома, тобто не звертаючись до ізоляції з сім’ї. У цьому випадку після ретельного всебічного обстеження дитини батькам пояснюється, у чому полягає дефективність характеру та складності виховання дитини. Потім даються вказівки, як треба урегулювати харчування, сон, користування природними факторами; як дозувати розумову, м’язову роботу та відпочинок. Поряд з цим, детально і конкретно пояснюється правильне відношення до дитини членів сім’ї, а також педагогів у тих закладах, де дитина виховується.

Іноді на допомогу батькам для проведення більш витриманої системи корективного виховання приходить педагог, якому набагато простіше налагодити у сім’ї режим, що не допускав би брутальних помилок виховання, створити потрібну тактику ставлення до дитини, правильний вплив на неї. Успіх у цьому випадку багато в чому залежить від бажання сім’ї допомогти дитині.

Корекція є невід’ємною складовою у роботі педагога з неповнолітніми правопорушниками. Завдяки їй можна повністю змінити світогляд дитини. Але потрібно докладати зусилля багатьох сторін, маючи на меті досягнення позитивного та надійного результату.


Навчальний елемент 4.6





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1406 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2348 - | 2103 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.