Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


З обмеженими функціональними можливостями




Одним із основних напрямків соціальної допомоги інвалідам є їх інтеграція у суспільство через освіту. З метою соціальної допомоги і реабілітації, здобуття неповної середньої освіти, розвитку нахилів і здібностей дітей з вадами фізичного або розумового розвитку створюються різні типи навчально-виховних закладів.

Для дітей глухих, зі зниженим слухом, сліпих і слабозрячих створюються спеціальні загальноосвітні школи із підготовчим відділенням, а для розумово відсталих дітей та із затримкою психічного розвитку діють допоміжні школи.

Ці заклади мають особливі умови для виховання, навчання й утримання дітей. У них створюється спеціальний охоронно-педагогічний режим дня у поєднанні з корекційною спрямованістю навчання, відновлення здоров’я, забезпечення умов для розвитку дитини та здобуття соціально необхідного мінімуму обов'язкових вимог до рівня й обсягу за­гальної середньої освіти.

На жаль, більшість дітей-інвалідів не підлягає навчанню у спеціальній школи. Зокрема, це діти із церебральним паралічем, які не пересуваються без сторонньої допомоги, не обслуговують себе у зв'язку з грубими рухо­вими порушеннями, потребують індивідуального догляду; діти, які страждають на часті епілептичні припадки; діти, які хворі на енурез і енкопрез внаслідок орга­нічного ураження центральної нервової системи; діти-олігофрени в ступені імбе­цильності, ідіотії та ін. Таких дітей у домашніх умовах доглядають батьки або вони направляються в інтернати, підпорядковані Міні­стерству праці і соціальної політики. Ці заклади мають особливі умови для навчання і життєдіяльності дітей-інвалідів: спеціальні програми, відповідні приміщення й обладнання, спеціально підготовлений персонал.

За спостереженнями ЮНЕСКО, у багатьох країнах світу запроваджені програми взаємодії із загальноосвітніми школами, де спеціальні школи виконують функції консультаційних центрів, надаючи інформацію загальноосвітнім школам; діють сімейні допоміжні служби. Акцент у роботі спецшкіл робиться на перехід від навчання у певній ізоляції обмеженої кількості дітей у бік виконання функцій консультаційного характеру.

Сучасні зарубіжні й вітчизняні дослідження довели, що найбільш ефективне навчання дітей-інвалідів здійснюється у закладах комбінованого типу, де одночасно є дошкільні групи, класи для нормально розвинених дітей та спеціальні групи, класи для дітей-інвалідів. У цьому випадку інтеграція може здійснюватися як: 1)комбінована, за якої діти з рівнем психологічного та мовного розвитку, рівним або близьким до вікової норми виховуються у масових групах, класах під наглядом учителя-дефектолога; 2)часткова інтеграція, коли діти-інваліди по 1-2 особи входять у масові групи (класи), але лише на частину дня; 3) тимчасова інтеграція - всі діти-інваліди спеціальної групи, незалежно від їх рівня психологічного та мовного розвитку, періодично об’єднуються зі здоровими людьми з метою не освітньої, а ранньої інтеграції.

Для дітей, які за рівнем психофізичного та мовного розвитку відповідають віку та підготовлені до навчання зі здоровими дітьми, ефективна повна інтеграція в систему загальноосвітніх закладів.

Найбільш ефективна інтеграція інвалідів у систему професійно-технічної та вищої освіти, за якою інваліди по декілька осіб навчаються в звичайних групах або у спеціальній групі в звичайному навчальному закладі.

У цілому в Україні професійне навчання інвалідів здійснюють навчальні заклади органів соціального захисту населення, спеціалізовані підприємства інвалідів, спеціальні навчальні заклади, професійно-технічні та вищі навчальні заклади загального типу системи Міністерства освіти і науки України, державна служба зайнятості.

Особи з обмеженими можливостями мають змогу навчатися за конкурентоспроможними професіями: радіотехнік, слюсар-електрик, кравець, закрійник, бухгалтер, соціальний працівник, економіст тощо.

Специфіка професійного навчання інвалідів по відношенню до інших осіб полягає у тому, що направлення інвалідів на навчання залежить не тільки від їх бажання та інтересів, нахилів, здібностей, але й від рекомендацій та висновків Медико-соціальної експертної комісії.

З метою збільшення обсягів професійного навчання інвалідів, підвищення їх конкурентноздатності на ринку праці та інтеграції у суспільство сьогодні акцентується увага на необхідності створення наскрізної системи „дитячий садок – школа – професійний навчальний заклад”; відкриття в середніх закладах освіти, в тому числі й спеціалізованих, спеціальних класів для навчання інвалідів сучасним професіям і спеціальностям; створення умов для навчання інвалідів у звичайних навчальних закладах; розширення обсягу професійної підготовки дітей-інвалідів, які не в змозі відвідувати школу; організації підготовки інвалідів на підприємствах.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 728 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2221 - | 2174 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.