Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Навчально-виховні заклади для обдарованих дітей




Закон України „Про освіту” передбачає, що для розвитку здібностей, обдарувань і таланту створюються профільні класи (з поглибленим вивченням окремих предметів або початкової допрофесійної підготовки), спеціалізовані школи, гімназії, ліцеї, колегіуми, а також різні типи навчально-виховних колективів, об’єднань, які покликані забезпечити обдарованим дітям і молоді вільний доступ до різних форм і рівнів освіти. Найбільш обдарованим дітям держава надає підтримку і заохочує (стипендії, направлення на навчання і стажування до провідних вітчизняних і зарубіжних освітніх, культурних центрів).

Навчально-виховні заклади, які забезпечують підготовку обдарованих дітей, передбачають право на самостійне планування роботи з урахуванням диференційованого підходу до процесу навчання; визначення змісту освіти, вибір форм і методів індивідуалізації навчання; прийом на роботу висококваліфікованих спеціалістів і консультантів; мобільне вирішення фінансових питань [27, с.127].

У процесі дошкільного виховання дитина одержує загальний досвід, здобуває знання, вміння та навички, які забезпечують готовність до навчання у школі. В цьому віці за допомогою діагностики творчих здібностей визначають ступінь і напрямок обдарованості дітей, прогнозується розробка системи їх навчання в таких формах організації навчальної діяльності, як підготовчі класи, класи та групи з індивідуальними видами занять.

У середньому (спеціальному) навчальному закладі освіти держава визначає зміст, форми і методи набуття середньої освіти. Для обдарованих дітей практикуються такі засоби підтримки, як надання матеріальної допомоги шляхом встановлення спеціального стипендіального фонду в школі, забезпечення умов безкоштовного користування інструментарієм, допоміжними матеріалами, навчання у закордонних закладах. Обдаровані учні мають право прискореного завершення курсу шкільного чи середнього спеціального закладу чи окремих курсів, складання екзаменів екстерном і позаконкурсного зарахування до профільних вузів.

Вищі навчальні заклади передбачають додаткові права на позаконкурсний прийом обдарованих дітей.

Система позашкільної освіти і навчання включає основні напрямки підготовки обдарованих дітей з урахуванням їх інтересів, духовних запитів, рівня сформованості творчих здібностей. Діяльність позашкільних закладів здійснюється разом із навчально-виховними закладами, громадськими організаціями, творчими колективами, товариствами, фондами, сім’єю з усіх питань забезпечення освіти і виховання обдарованих дітей на принципі добровільності вибору типів і видів діяльності. Вихованці з числа обдарованих дітей мають право на безплатні послуги і пільги.

Важлива роль у підтримці інтелектуально здібної дитини, здатної до наукової творчості, належить Малій академії наук України. У 27 її територіальних відділеннях навчається до 30 тисяч учнів шкіл та профтехучилищ. Працюють з ними вчені з більш як 35 вищих навчальних закладів і наукових установ НАН України [59, с.209].

Цікавою є зарубіжна практика роботи з обдарованими дітьми. У школах Англії надають великого значення роботі з ними. Передусім цьому сприяє жорстка диференціація навчання і селекція, раннє виявлення обдарованості; надання допомоги сім’ям з низьким рівнем доходів для оплати навчання дітей у приватних школах для того, щоб допомогти обдарованим дітям з робітничого середовища здобути найкращу освіту; створення гомогенних груп, у яких є змога ефективніше організувати навчання обдарованих; індивідуальний підхід у навчанні, гнучкість навчального розкладу; створення міжшкільних спеціальних курсів для обдарованих дітей; прискорене засвоєння курсу школи чи окремих курсів; використання найсучасніших технічних засобів у навчальному процесі, насамперед комп’ютерів, дослідницького та проблемного методів навчання, а також методу проектів, що самостійно розробляються, організація конкурсів та олімпіад.

У США для дітей з особливими здібностями існує прискорене навчання, програма якого передбачає дострокове завершення шкільного навчання. Обдарованій дитині можуть дозволити раніше навчатися у школі, де створюють умови для засвоєння нею програми швидше, ніж це під силу учням із середніми здібностями. Можливе дострокове переведення із класу в клас. Також практикують швидкий темп навчання з окремих дисциплін, створення спеціальних груп прискореного навчання, складання тестів з окремих дисциплін екстерном. Використовують індивідуалізоване навчання і комп’ютер.

Вибір форм організації роботи з обдарованими дітьми є однією з особливостей проблеми навчання обдарованих дітей, вирішення різноманітних питань їх соціального захисту. Узагальнюючи вітчизняний і зарубіжний досвід розвитку й підтримки обдарованості, можна визначити такі шляхи навчання обдарованих дітей: 1) навчання у школі з нормальними дітьми, але за різнорівневми програмами, розвиток контактів з однолітками; 2)навчання у спеціальній школі чи класі, спрямоване на розвиток творчих здібностей; 3) переведення обдарованих у старшу вікову групу (екстернат), яке передбачає всебічну обдарованість дитини, добрий фізичний розвиток, соціальну зрілість; 4) прискорення процесу вивчення матеріалу шкільної програми – така форма роботи, за якої учень може розпочати вивчення предмета або курсу раніше, ніж більшість учнів його вікової групи; 5) уособлення обдарованих дітей, або спеціальне індивідуалізоване навчання – тимчасове переведення обдарованої дитини у спеціальну групу, де її потребам і здібностям буде надано належної уваги; 6) збагачення навчальних програм через інтегровані курси; організація історичних, наукових досліджень, експерименту; 7) диференційовані домашні завдання [27, с.142].

У роботі з обдарованими дітьми педагогам необхідно використовувати програми, характерними рисами яких є відповідність стилю засвоєння знань обдарованими дітьми; врахування інтересів обдарованої дитини та специфіки обдарованості; можливість корекції програми самими учнями; вихід за рамки загальноприйнятих навчальних програм.

Обдаровані діти мають право на безкоштовне користування інформацією у всіх галузях знань, вибір профілю, форми навчання, індивідуальних програм, позашкільної діяльності, вільну участь у науковій, художній, видавничій, концертно-виконавчій діяльності та інших формах творчої діяльності, отримання направлення на навчання, стажування в інші навчальні заклади, зокрема за кордоном, забезпечення гуртожитками, інтернатами, користування послугами в сфері побуту та дозвілля; юридичний захист, забезпечення виконання основ законодавства.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1957 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Ваше время ограничено, не тратьте его, живя чужой жизнью © Стив Джобс
==> читать все изречения...

2219 - | 2164 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.