Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Соціально-педагогічна робота з дітьми з особливими потребами та сім’ями, в яких вони виховуються




Соціально-педагогічна робота з дітьми з особливими потребами спрямована на забезпечення належної підтримки їм у задоволенні особливих потреб, створення сприятливих умов для інтеграції у суспільство шляхом нормалізації життєдіяльності сім’ї, реконструкції соціокультурного оточення дітей, їхньої самоадаптації та активації процесу комунікації з ровесниками-неінвалідами.

А.Капська виділяє три функції соціально-педагогічної діяльності як способу оптимізації процесу соціалізації: підвищення рівня соціальної адаптації індивіда або групи; профілактика явищ дезадаптації; соціокультурна реабілітація та розвиток людини.

Адаптуюча діяльність спрямована на пристосування до кризової ситуації, яка склалася, чи на усунення причини її появи. Профілактика спрямована на протидію можливим прогнозованим негативним факторам і наслідкам впливу несприятливих ситуацій. Функція реабілітації здійснюється тоді, коли певні порушення уже відбулися і призвели до деяких ускладнень у житті людини.

На сучасному рівні організації допомоги інвалідам домінуючою в діяльності педагога є реабілітація. Особливо це стосується взаємодії з сім’ями, які виховують дітей-інвалідів. Метою реабілітації виступає не тільки повернення до певної вихідної позиції, а розширення адаптивних можливостей суб’єкта соціалізації. Для подолання несприятливих кризових ситуацій необхідно сприяти посиленню адаптивних можливостей сім’ї в цілому і кожного її члена зокрема. Тому реабілітація, комплексна за своїм змістом, повинна спрямовуватися не лише на клієнта, а й на всю його сім’ю. При цьому реабілітація має бути спрямована на формування у клієнта якостей, які можуть допомогти йому більш оптимально пристосуватися до навколишнього середовища. Особливо важливим аспектом реабілітації є розуміння її не як впливу, а як взаємодії з сім’єю на основі партнерства, особистісно-зорієнтованого підходу, реалізації комплексності й системності зусиль. У цьому випадку особливої уваги заслуговує реабілітація соціокультурна, головною метою якої є особистісний розвиток індивіда, підвищення його рівня саморегуляції.

Соціокультурна реабілітація розглядається як специфічний шлях соціалізації, який включає спеціальні заходи, спрямовані на підвищення адаптивних можливостей суб’єкта соціалізації – дитини-інваліда. Засобом підвищення рівня адаптивних можливостей сім’ї можуть бути як її внутрішні ресурси, так і зовнішні – ресурси соціального середовища. Зовнішні ресурси утворюються під впливом наявної системи неформальної і формальної підтримки. Серед комплексу заходів щодо допомоги й підтримки важливе місце посідає соціально-педагогічна діяльність, головна мета якої – примноження і реалізація внутрішніх ресурсів зовнішнього середовища шляхом його гуманізації.

Досягнення цих цілей можливе за умови надання освітньої, посередницької, психологічної допомоги сім’ї, яка виховує дитину-інваліда.

Освітня допомога передбачає підвищення адаптивних можливостей суб’єкта соціалізації шляхом навчання (формування нових знань, умінь і навичок) і виховання (зміна цінностей, установок). Освітня допомога безпосередньо не розв’язує проблем відновлення психічних функцій індивіда чи поліпшення матеріального стану, але, передбачаючи певну суму знань і формуючи конкретні уміння, педагог прагне внести зміни у поведінку людини і пошуки шляхів вирішення проблемних ситуацій. Крім того, допомога батькам, які мають дітей з особливими потребами, носить, в основному, педагогічний характер. Це може бути інформація, довідки про одноразові консультації, забезпечення необхідною літературою, організація занять, проведення навчальних і формуючих тренінгів.

Посередницька допомога в діяльності педагога включає кілька напрямків: активацію системи, яка надає підтримку (спеціальні служби, установи, фонди, батьки); створення групи самодопомоги; захист прав клієнтів; утвердження соціальної справедливості і моральності у відносинах і ставленні до інвалідів.

Психологічна допомога спрямована на регуляцію емоційного стану індивіда чи групи, які звернулися за підтримкою, профілактику можливих психологічних ускладнень, корекцію несприятливих психічних станів, які з’явилися з різних причин.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1495 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2440 - | 2359 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.