Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Участь шкіри у теплорегуляції




Процес теплоутворення (теплопродукція) відбувається пере­важно хімічним шляхом, коли при розкладанні та окисненні в мітохонд-ріях вуглеводів, жирів, білків вивільняється енергія АТФ, більша части­на якої використовується на утворення теплової енергії. Теплоутворення залежить від інтенсивності обміну: у стані спокою людини воно невели­ке, під час роботи підвищується; інтенсивність обміну речовин (а отже і теплопродукція) залежить від температури —- на холоді вона вища, ніж у теплі. Найбільше тепла в організмі людини виробляють органи з на­пруженим обміном речовин. Це насамперед печінка, температура якої становить 37,8-38°С, та скелетні м'язи, що мають температуру 37-37,2°С. За звичайних умов довкілля у спокійному стані у людини близь­ко 70% тепла утворюється за рахунок печінки і 30% — скелетних м'язів і внутрішніх органів. Під час фізичного напруження, навпаки, 70% тепла утворюється завдяки працюючим м'язам, а решта — завдяки печінці та іншим внутрішнім органам. Вирівнюється температура в організмі за участю крові.

Основна частина тепла (82%) виділяється організмом через шкіру, через органи дихання — 12%, на зігрівання прийнятої їжі і води — 4,6%, з сечею і калом — 1,3%. Віддача організмом тепла здійснюється теплопроведенням, тепловипромінюванням і випаровуванням поту з по­верхні шкіри. Чим вища температура шкіри, тим більша тепловіддача. Кровопостачання шкіри регулюється рефлекторно. У шкірі є багато рецепторів, які сприймають теплове і холодове подразнення. Збуджен­ня, що виникає в рецепторах, іде в судиноруховий центр головного моз­ку, який регулює кровопостачання шкіри розширенням і звуженням її судин. Імпульси від судинорухового центра до кровоносних судин шкіри передаються по вегетативних нервах.

При високій температурі навколишнього середовища, а також при посиленій теплопродукції судини внутрішніх органів звужуються, а су­дини шкіри розширюються, внаслідок чого кров швидко переносить тепло з місць теплопродукції до місця тепловіддачі. При низькій темпе­ратурі і невисокій теплопродукції, навпаки, шкіра блідне, її судини зву­жуються, основна маса крові циркулює по внутрішніх органах, і тепло­віддача різко зменшується.

Втрата тепла під час випаровуванні поту в дітей більша, ніж у до­рослих, бо в них більша поверхня шкіри на 1 кг маси тіла. Потовиділен­ня під пахвами при підвищенні температури настає в дітей близько в 7 років, а при розумовому напруженні воно починається в середньому шкільному віці, поступово збільшуючись з віком.

Стала температура тіла людини зумовлюються тим, що централь­на нервова система регулює, з одного боку, інтенсивність утворення тепла, а з другого — інтенсивність тепловіддачі.

Встановлено, що в підгорбиковій ділянці проміжного мозку є ок­ремі ядра, які контролюють теплоутворення і тепловіддачу, — це центр теплорегуляції.

Збудниками центру теплорегуляції є температура крові та рефлек­торні впливи. Якщо температура крові, що проходить в проміжному мозку, підвищена, то центр теплорегуляції збуджується, і в діяльності організ­му наступають зміни, які сприяють зниженню температури. При зни­женні температури крові центр теплорегуляції реагує підсиленням інтен­сивності процесів, які зумовлюють підвищення температури. Під дією різних змін температури на шкіру в її рецепторах виникають збудження, які надходять у центр теплорегуляції. Звідти імпульси йдуть по відцент­рових нервах до органів, зв'язаних з теплоутворенням (м'язи, печінка, тощо) і тепловіддачею, і викликають зміну їх діяльності. Імпульси з цен­тру теплорегуляції до органів теплоутворення і тепловіддачі передаються по симпатичних нервах. Центр теплорегуляції підгорбикової ділянки го­ловного мозку перебуває під контролем кори великих півкуль.

Таким чином, через шкіру відбувається вплив на весь організм і гуморально (тому що шкіра є місцем утворення деяких ферментів, імун­них тіл і специфічних начал росту — вітастеринів), і рефлекторно. Через кору головного мозку подразнення шкіри впливає на рівновагу вегета­тивної нервової системи, на морфологічні особливості крові, її фізико-хімічний склад, на функцію внутрішніх органів тощо.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 594 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2264 - | 2190 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.