Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Сприйняття кольору




Трикомпонентна теорія. Людина може розрізняти до 7 млн різних відтінків кольору. Кожен колір має свою хвильову характеристику. Так, дов­жина хвилі чисто червоного кольору - 570 нм, зеленого - 536 нм, синього -445 нм. Змішування цих кольорів дає проміжні кольори. Рівномірне змішу­вання їх дає білий колір, а змішування червоного і зеленого кольорів -проміжний жовтий колір. Ці уявлення стали підґрунтям трикомпонентної теорії кольорового зору (Юнг, Гельмгольц). Вважають, що на рівні рецеп­торів кольоровий зір забезпечується наявністю у сітківці, як мінімум, трьох типів колбочок, кожна з яких працює як незалежний приймач. Одні кол­бочки містять пігмент, що реагує на червоний колір, інші - на зелений, треті - на фіолетовий. Будь-який колір впливає на всі три типи колбочок, але чутливість до "свого" є вищою. Комбінація їх збудження обробляється по всій аферентній "доріжці", аж до кори великого мозку, і тільки комп­лекс фізіологічних процесів, що виникають, сприймається у нашій свідо­мості як відповідний колір.

Теорія опонентних кольорів (Герінг). Було помічено, що під час роз­глядання двох кольорів, які знаходяться поруч, можна виявити додатко­вий третій або зникнення якого-небудь кольору. Так, наприклад, сіре коло в оточенні яскраво-зеленого кільця виглядає червоним. Герінг, який сфор­мулював теорію опонентних кольорів, вважав, що існує чотири кольори, на основі яких можна виділити їх попарні кольороконтрасні поєднання: зелено-червоне і жовто-синє. Запропоновано виділити три типи колбочок: ті обидва, що сприймають зазначені дві пари кольорових контрастів, і ті, що сприймають біло-чорний колір. Інші кольорові відчуття народжують­ся із поєднання названих трьох. Однак припущення про наявність такого типу колбочок у сітківці не підтвердилося.

Протягом наступних років, коли навчилися відводити біопотенціали від окремих рецепторів і нервових клітин, було доведено достовірність обох теорій. Трикомпонентна теорія придатна для опису процесів, що відбуваються на рівні колбочок, а обробка кольорової інформації на більш високих рівнях, починаючи з гангліонарних нейронних ланцюгів сітківки, відбувається, очевидно, відповідно до теорії Герінга.

Клінічним доказом наявності кольороспецифічних колбочок є люди, у яких від народження відсутні колбочки, що сприймають той чи інший колір. Такі люди називаються дихроматами, тобто вони розрізняють два з трьох основних кольорів (люди з нормальним кольоровідчуттям мають трихроматичний зір). Найчастіше зустрічаються дальтоніки (протано-тропи) - люди, які не сприймають червоний колір. Дальтонізм спос­терігається у 8% чоловіків. Протанотропи не сприймають червоний колір, а синьо-блакитні промені їм здаються безбарвними. Значно рідше зустрічається дейтеранопія ("зеленосліпі"), коли зелені кольори не відрізняються від темно-червоних і блакитних. Ще рідше зустрічаються люди з тританопією, що не сприймають промені синього і фіолетового кольору. Рідко, але зустрічається і повна кольорова сліпота внаслідок пов­ного ушкодження колбочкового апарату. Така людина всі предмети бачить лише у вигляді різних відтінків сірого кольору.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 995 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент всегда отчаянный романтик! Хоть может сдать на двойку романтизм. © Эдуард А. Асадов
==> читать все изречения...

2394 - | 2151 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.006 с.