Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Акомодація ока




Акомодація - це пристосування ока для чіткого бачення предмета на різній відстані. Для цього необхідно, щоб промені від окремих його точок були сфокусовані на сітківці. Цю функцію виконують очні м'язи, що по­вертають око і змінюють кривизну кришталика. За звичайних умов заломлювальна сила ока молодої людини забезпечує фокусування паралельних променів, що надходять від далеко розташованого предмета (світлові про­мені, що надходять від об'єкта з відстані понад 6 м від лінзи, вважають па­ралельними). Близько розташовані предмети в такому разі видно нечітко, тому що промені від них сфокусовані за сітківкою. Для того щоб виразно бачити близько розташовані предмети, необхідно збільшити заломлю­вальну силу ока. Це пояснює, чому одночасно не можна чітко бачити дале­ко і близько розташовані предмети. Пристосування ока до виразного бачення віддалених на різні віддалі предметів шляхом зміни кривизни кришталика називається акомодацією.

Акомодація забезпечується кришталиком, викривлення якого може змінюватися. У молодої людини рефракційна здатність кришталика пере­буває у межах від 15 до 29 D. Як було зазначено, кришталик розміщений у тонкий капсулі, що по краях переходить у зв'язку кришталика, радіальні волокна якої прикріплюються з іншого кінця до війкового тіла. Коли ця зв'язка розслаблена, кришталик набуває меншої опуклості, ніж це власти­во для його еластичних елементів. У разі наближення предмета промені від нього стають не паралельними, а розходяться і його зображення мало б пересунутися назад за сітківку. Але скорочується війковий м'яз, послаб­люється натяг волокон кришталикової зв'язки, і завдяки еластичності кришталик стає опуклішим, збільшується заломлювальна сила і зобра­ження залишається на сітківці.

За максимальної кривизни кришталика найближча точка чіткого ба­чення ока (максимальна напруга акомодації) знаходиться на відстані 7-10 см. 3 віком кришталик втрачає еластичність, і після 45-50 років його оптична сила може знижуватися так, що діапазон акомодації буде станови­ти лише близько 2 D. У такому разі найближча точка нормального бачення поступово відсувається і втрачається здатність виразно бачити близькі предмети. Це явище називається пресбіопією (старечою далекозорістю).

Війковий м'яз іннервуєтся парасимпатичними волокнами окорухового нерва, і під час їх збудження око починає ясно бачити близько розташовані предмети. Якщо закапати в око лікарські препарати, які блокують трансмітерне передавання сигналів парасимпатичного нерва (наприклад, атропін), то око перестає бачити близькі предмети. У зв'язку з тим що для бачення близько розташованих предметів війковий м'яз повинен скорочу­ватися, то, наприклад, під час тривалого читання очі починають "утомлю­ватися".





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1105 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2172 - | 2117 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.