Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Обробка зорової інформації у нейронах сітківки




Нейрони сітківки включають чотири типи клітин: горизонтальні, біпо­лярні, амакринові і гангліозні. Фоторецепторні клітини за допомогою синаптичних контактів передають сигнали на біполярні клітини. У свою чер­гу, біполярні клітини через синапс, розташований на іншому їх полюсі, передають збудження на дендрити гангліонарних клітин. Горизонтальні клітини поєднують кілька біполярних клітин з фоторецепторами, а амакринові - кілька біполярних клітин з однією гангліонарною. Біполярні, го­ризонтальні й амакринові нейрони можуть проводити збудження пасивно, у вигляді РП, без виникнення потенціалу дії. Потенціал дії виникає лише в гангліонарних клітинах, відростки яких дають початок зоровому нерву.

У нейронах сітківки під ча^ передачі сигналів широко відбуваються процеси конвергенції і дивергенції. Біполярні клітини поєднують кілька фо­торецепторів, а кожна гангліонарна клітина на вході одержує імпульси від кількох біполярних клітин. У результаті відбувається конвергенція (сходження) зорових сигналів, провідне значення тут належить гальмівним клітинам - горизонтальним та амакриновим.

Ступінь дивергенції (розходження) залежить від величини дендритно­го дерева гангліонарної клітини і нейронів, що контактують з нею. У цент­ральній ямці і поблизу неї колбочки та палички через біполярні клітини контактують переважно з індивідуальними гангліонарними клітинами. Це забезпечує високу гостроту зору даного відділу сітківки. Чим далі до пери­ферії сітківки, тим вираженіший ступінь дивергенції гангліонарних клітин. На периферії до 300 паличок конвергує на одну гангліонарну клітину, що забезпечує в ній сумацію ЗПСП. У результаті під час розши­рення зіниці чутливість ока в сутінках підвищується за одночасного зни­ження гостроти зору. Сумарно в сітківці переважають процеси конвер­генції над дивергенцією, про що свідчить невідповідність кількості рецепторних клітин (125 млн) кількості аферентних нейронів гангліозних клітин (1 млн).

Механізм перетворення світлового сигналу на рівні рецепторних клітин полягає у наступному. У зв'язку з тим, що рецепторні клітини сітківки мають низький рівень мембранного потенціалу, в темряві через їхню пресинаптичну мембрану постійно виділяється деяка кількість трансмітера. Але цей трансмітер є гальмівним і не зумовлює деполяризації постсинаптичної мембрани, розташованої на біполярній клітині. Надход­ження кванта світла спричинює гіперполяризацію мембрани фоторецеп­тора, що знижує (або припиняє) виділення ним гальмівного трансмітера. За такої умови зниження гальмівного впливу на біполярну клітину приз­водить до посилення її спонтанної активності та активації гангліонарних клітин.

Передачу сигналів по нейронах сітківки можна описати за такою схемою: проходження квантів світла через товщу сітківки - поглинання квантів світла фоторецепторами - розвиток у них РП - зниження виділення гальмівного трансмітера - активація біполярних клітин - активація гангліонарних клітин - розвиток ПД у гангліонарних клітинах - передача збудження по аксонах гангліонарних клітин у складі зорового нерва в ЦНС.

Рецептивні поля гангліонарних клітин сітківки. Гангліонарні кліти­ни пов'язані з кількома рецепторними клітинами. Явища, що відбувають­ся у нейронах сітківки, конвергенція і дивергенція, складають основу утво­рення рецептивних полів гангліонарних клітин сітківки - це ділянка сітківки, у межах якої певний зоровий стимул під час дії на рецепторні клітини спричинює виникнення відповідних процесів в одній гангліонар-ній клітині.

У сітківці є кілька видів гангліонарних нейронів з антагоністичною ор­ганізацією їх рецептивних полів. Нейрони з оп-центром (вмикання) відповідають деполяризацією на освітлення центру РП, а це призводить до збільшення частоти ПД порівняно зі спонтанною. Водночас освітлення пе­риферії цих полів спричинює зменшення частоти імпульсації. За одночас­ного освітлення центру і периферії реакція центру переважає, хоча сумар­на відповідь стає більш низькою.

У нейронах з off-центром (вимикання) відбувається протилежне: адек­ватним їх стимулом є зменшення освітленості центру рецептивних полів або ж збільшення освітленості периферії.

Площа рецептивних полів непостійна, під впливом латерального галь­мування вона може трансформуватися. Так, у разі поліпшення освітле­ності предмета рецептивне поле зменшується. Функція горизонтальних та амакринових клітин саме і полягає в організації рецептивних полів гангліонарних клітин, розширенні або звуженні їх площі.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 962 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2409 - | 2330 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.