Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Сприйняття та обробка сигналів у сітківці




Сітківка є внутрішньою оболонкою ока. Тут розташовані фоторецеп­тори (палички і колбочки), кілька видів нервових клітин та шар пігментних клітин. Палички забезпечують сприйняття білого світла, а за допомогою колбочок ми сприймаємо кольори.

Зовнішнім шаром сітківки є пігментний шар. Шар фоторецепторів прилягає до клітин пігментного шару, з якими він перебуває у тісному ме­ханічному і функціональному контакті. Рецепторні клітини відокремлені від склистого тіла шарами нервових клітин - горизонтальних, біполярних, амакринових і гангліозних.

Світло, що пройшло через оптичну систему ока, потрапляє на сітківку, де сприймається рецепторними клітинами. Шар рецепторів в оці людини складається приблизно з 120 млн паличок і 6 млн колбочок. Вони відрізня­ються за зовнішнім виглядом, місцем розташування на сітківці і функціональним призначенням. Максимальна щільність колбочок спо­стерігається у центрі жовтої плями: чим далі від жовтої плями, тим щільність колбочок знижується, а щільність паличок зростає.

Кожен фоторецептор складається зі світлочутливого зовнішнього сег­мента, що містить зорові пігменти і ядро, внутрішнього сегмента з великою кількістю мітохондрій та інших субклітинних структур, синаптичного тіла. Зовнішній сегмент палички складається приблизно з 400-800 тонких дис­коподібних пластинок. Диск представлений подвійною мембраною, з моле­кулами білка якої зв'язаний зоровий пігмент - родопсин. Приблизно таку ж структуру має і зовнішній сегмент колбочок, але їх мембранні структури утворюють складки. З мембраною складок пов'язані зорові пігменти. Кол­бочки розрізняються за наявністю трьох типів зорового пігменту: йодопсину, хлоролабу і еритролабу. За своєю структурою усі зорові пігменти дуже близькі, але розрізняються за чутливістю до дії певної довжини хвилі.

Пігментний шар. У пігментному шарі сітківки міститься чорний пігмент - меланін, що бере активну участь у забезпеченні чіткого бачення. Пігмент, поглинаючи світло, перешкоджає його відображенню від стінок і потраплянню на інші рецепторні клітини. Участь пігменту наочно видно в альбіносів, людей з вродженою його відсутністю; у них через зіницю вид­но червоні судини. У яскраво освітленому приміщенні альбінос втрачає здатність виразно розрізняти предмети. Крім того, пігментний шар містить велику кількість вітаміну А, який бере участь у ресинтезі зорових пігментів. Тому за умови недостатнього надходження в організм вітаміну А може розвинутися так звана куряча сліпота - погіршення зору за умови поганого освітлення.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 603 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2486 - | 2162 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.