Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Інститут доходів публічних позабюджетних фондів




Доходи позабюджетних фондів - це врегульовані нормами права економічні відносини з приводу залучення частини фінансових ре­сурсів до позабюджетних фондів держави з метою задоволення пу­блічних потреб у соціальній сфері, у тому числі у сфері соціального та пенсійного страхування.

Українські вчені-економісти під цільовими державними фонда­ми розуміють один із методів перерозподілу національного доходу держави. Фонди за своєю економічною сутністю відображають гро­шові відносини з розподілу та перерозподілу вартості суспільного продукту та частини національного багатства, пов'язані із форму­ванням фінансових ресурсів у розпорядження держави та викорис­танням державних коштів для витрат на розширене виробництво, за­доволення соціально-культурних потреб суспільства, матеріального стимулювання членів суспільства щодо пенсійного, соціального за­хисту, розвитку науково-технічного потенціалу країни1.

Основне джерело формування Пенсійного фонду, Фонду соці­ального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб -обов'язкові платежі (внески та збори*, які є різновидністю неподат­кових доходів держави. До них належать: єдиний внесок на загальнообов’язкове державне страхування, збір до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (по­точний, регулярний, спеціальний*.

Порядок їх справляння врегульовано спеціальною групою норм, які можна об'єднати у фінансово-правовому інституті - інституті доходів позабюджетних фондів. Предметом регулювання цього ін­ституту є відносини, які складаються при акумуляції коштів до по­забюджетних публічних фондів. Фінансово-правові норми, об'єднані інститутом доходів публічних централізованих позабюджетних фон­дів, можна розбити на кілька груп. А саме виділити норми, якими врегульовано відносини щодо: 1* сплати внесків, зборів, інших пла­тежів до позабюджетних фондів; 2* контролю за їх сплатою; 3*стяг­нення цих платежів; 4* повернення надміру або помилково сплаче­них обов'язкових платежів до позабюджетних фондів.

Інститут доходів публічних централізованих позабюджетних фондів - це сукупність фінансово-правових норм, якими врегульова­но відносини, пов'язані з акумуляцією доходів до публічних цільових позабюджетних фондів. Порівняно з акумуляцією неподаткових платежів до бюджету відносини щодо залучення платежів до поза­бюджетних фондів наділені певною специфікою. У правовому регу­люванні неподаткових платежів до бюджету та доходів позабюджет­них фондів існує багато суттєвих відмінностей, що не дозволяють об'єднати їх в одному фінансово-правовому інституті неподаткових доходів держави.

Норми інституту доходів публічних централізованих позабю­джетних фондів охоплюють регулювання відносин з акумуляції гру­пи доходів, які у своїй сукупності вирізняються від інших доходів - податків та неподаткових платежів до бюджету. Відмінності поля­гають у: 1* їх різній правовій природі, 2*різному суб'єктному скла­ді учасників правовідносин: як кількісному, так і якісному. Владна сторона представлена, як правило, не органами державної податкової служби (або не тільки цим органом*, а виконавчим органом від­повідного позабюджетного фонду, що є суб'єктом публічного права з певним обсягом владних повноважень; 3* порядку застосування при­мусу до платників.

Що стосується регулювання складу доходів позабюджетних фон­дів, порядку їх справляння, стягнення та контролю за їх сплатою, то вони здійснюються як нормами інституту доходів позабюджетних фондів, так і нормами інших галузей права, відмінних від фінансо­вого.

Платежі до позабюджетних фондів:

- це завжди цільові платежі. Вони призначені для виплати пенсій

(страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхуван­ня*, для виплати соціальних допомог: по безробіттю, у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю, у зв'язку з витратами, зумов­леними народженням і похованням тощо. В окремих випадках цільовий характер мають і платежі до бюджетних цільових фондів - Дер­жавного інноваційного фонду, Фонду України соціального за­хисту інвалідів тощо;

- розмір платежу залежить подібно до податку від розміру доходу (фонду оплати праці*. Неподаткові доходи бюджету не залежать від доходу (прибутку*платника та не пов'язані із результатами його господарської діяльності;

- як і податки, платежі до позабюджетних фондів сплачуються ре­гулярно, в терміни, визначені законодавцем. Ця риса не харак­терна неподатковим доходам бюджету, які мають для платника, як правило, разовий характер;

- контроль за сплатою доходів до позабюджетних фондів здій­снюють відповідні фонди. Сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування контр­олюється Пенсійним фондом України, а зборів до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - самим Фондом.

Контроль за сплатою неподаткових обов'язкових платежів здійснюють органи державної податкової служби України та інші державні органи, наділені відповідними владними по­вноваженнями.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 709 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Стремитесь не к успеху, а к ценностям, которые он дает © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2176 - | 2134 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.