Важливою складовою публічних доходів є місцеві доходи. Чинне Українське законодавство, хоча і оперує терміном «місцеві доходи», однак обмежується регулюванням доходів місцевих бюджетів. Так, Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Бюджетний кодекс України містять норми, якими врегульовано виключно Доходи місцевого бюджету.
У теорії фінансового права доходи місцевих бюджетів визначаються як «грошові надходження, що отримуються за рахунок різноманітних джерел, види яких визначені в Бюджетному кодексі України, а розміри встановлені щорічними законами про державний бюджет і рішеннями про місцевий бюджет, та котрі є необхідними для забезпечення виконання завдань, реалізації функцій органів місцевого самоврядування і задоволення потреб місцевого населення».
У Російській Федерації до місцевих доходів, крім коштів місцевих бюджетів, включають державні та муніципальні цінні папери, які належать органам місцевого самоврядування, а також інші кошти.
Серед представників юридичної та економічної науки існують різні погляди і щодо оцінки поняття «місцеві доходи». Із прийняттям Конституції України 1996 року, поряд з державною владою, визнається та гарантується місцеве самоврядування, і проголошується, що самоврядні органи не входять до системи органів державної влади. У зв'язку з цим постають питання, чи є відносини з формування місцевих бюджетів фінансово-правовими, чи охоплюється поняттям «державні доходи» поняття «місцеві доходи» та чи утворюють вони єдину систему державних доходів.
Із прийняттям Конституції України 1996 року у фінансово-правовій науці розпочалася багаторічна дискусія щодо місця місцевих доходів у системі державних доходів. Деякими вченими було зроблено висновок, що відносини, які виникають у процесі формування дохідної частини місцевих бюджетів, слід розглядати поза межами предмета фінансового права. Подібні тенденції прослідковуються і в російській фінансово-правовій науці, де за ініціативи М.В.Карасьової в 90-х роках XX століття було порушено питання щодо співвідношення муніципальних фінансів та предмета фінансового права. Аналізуючи предмет фінансового права, М.В. Карасьова дійшла висновку, що: 1* відносини з приводу формування, розподілу і використання фінансів місцевого самоврядування не є предметом фінансового права і виходять за межі фінансових правовідносин; 2*органи місцевого самоврядування не є суб'єктами фінансової діяльності держави. У подальшому вчена змінила свою позицію, уже не висловлюючись так категорично. У сучасних умовах, як підкреслює М. Карасьова, предмет фінансового права утворюють відносини, які виникають у процесі фінансової діяльності держави та муніципальних утворень.
Висновки щодо відмежування норм, які регулюють розподільні і перерозподільні відносини у сфері місцевих фінансів від фінансово-правових, та об'єднання їх у муніципальному праві є на сьогодні непросто передчасними, а необгрунтованим, оскільки не враховують ряду концептуальних позицій теорії конституційного і муніципального права. Вчені-конституціоналісти не дійшли поки що до єдиного висновку щодо місця муніципального права в системі права. На сьогодні досить поширеною є теза, що до муніципального права не можна ставитися як до галузі права, оскільки воно містить норми різних галузей, але входять вони до складу муніципального права не як до галузі права, а як юридичний масив складного правового змісту. Окремі науковці розглядають муніципальне право як комплексну галузь права, а відносини, які складають його предмет, як відносини комплексного характеру. Існує і інша думка, за якої муніципальне право є підгалуззю конституційного права, що регулює одну із форм народовладдя.
Незважаючи на існування подібних спірних позицій, як в українській, так і російській фінансово-правовій науці переважають погляди, що відносини, які виникають у процесі правового регулювання публічних фінансів органів місцевого самоврядування, регулюються нормами фінансового права та належать до предмета цієї галузі права, а доходи місцевих бюджетів є складовою публічних доходів.
Існування діаметрально протилежних наукових позицій щодо природи місцевих фінансів є питанням не лише фінансово-правової науки. Коріння цієї проблеми сягає в глибини науки конституційного права, де триває багаторічна дискусія щодо правової природи місцевого самоврядування та характеру взаємовідносин місцевого самоврядування і органів державної влади. Якщо професор В.Ф. Погорілко вважав, що місцеве самоврядування опосередковує собою відносно самостійний вид влади в системі народовладдя - місцеву, муніципальну владу як владу територіальних спільностей, то професор В.М. Шаповал наголошує, що природа місцевого самоврядування випливає з природи більш широкого явища - державного владарювання, різновидом якого є державне управління. Місцеве самоврядування, як підкреслює вчений, за своєю природою є формою державного управління.
Висновки сучасної української науки конституційного права не дають підстав категорично стверджувати про існування теоретичних передумов відмежування від державних групи місцевих доходів. Не заперечуючи право органів місцевого самоврядування на власні доходи, слід констатувати, що за сучасних умов, коли держава визначає обсяг функцій місцевого самоврядування і правове поле місцевих фінансів, доходи місцевих бюджетів об'єктивно існують у тісному взаємозв'язку з іншими видами державних доходів. Наприклад, відповідно до статей 64 - 66 Бюджетного кодексу України, у складі доходів бюджету місцевого самоврядування названо податок з доходів фізичних осіб. Так, згідно зі статтею 65 Кодексу, «до доходів бюджетів міст Києва зараховується 50 %, а Севастополя зараховується 100 відсотків загального обсягу податку з доходів фізичних осіб, що справляється на території цих міст». Цей податок не належить до місцевих, а є загальнодержавним податком.
Проблема полягає в тому, що функції місцевого самоврядування не забезпечено адекватними дохідними джерелами. Доходи, закріплені за місцевими бюджетами, недостатні для виконання покладених на місцеві органи функцій, а самі вони практично не мають повноважень щодо бюджетів. Як наслідок - загальнодержавні податки і трансферти з державного бюджету є основним джерелом надходжень до місцевих бюджетів. У європейських країнах власні дохідні джерела у середньому становлять 70 - 90 відсотків доходів місцевих бюджетів. А в Україні питома вага місцевих податків і зборів у місцевих бюджетах становить лише 3 відсотки.
Кожного року плануються субвенції з державного до місцевих бюджетів на суму понад десятки млрд грн., зокрема, на централізовані заходи та програми: - на придбання шкільних автобусів для перевезення дітей, що проживають у сільській місцевості; - на виплату державної соціальної допомоги; тощо. Субвенцію у розмірі мільйони гривень спрямовауються на підтримку депресивних регіонів; на оснащення сільських амбулаторій та фельдшерсько-акушерських пунктів, придбання автомобілів швидкої медичної допомоги тощо.
Незважаючи на те, що існує проблема забезпечення місцевих бюджетів власними доходами, продовжує застосовуватися негативна практика спрямування власних надходжень місцевих бюджетів на здійснення видатків, пов'язаних із виконанням делегованих державою повноважень. У 2012 році на ці заходи було спрямовано понад третину власних доходів місцевих бюджетів.
До делегованих належать, зокрема, повноваження у сфері освіти та охорони здоров'я. У більшості країн ці заходи фінансуються за рахунок коштів державного бюджету. Якщо повноваження в зазначених вище сферах делегуються органам місцевого самоврядування, то, відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування, держава повинна стовідсотково забезпечити їх фінансування з державного бюджету.
До того часу, поки місцеві бюджети будуть формуватись переважно за рахунок загальнодержавних податків і зборів, немає об'єктивних підстав відмежовувати місцеві доходи від державних, розглядаючи їх як незалежні одне від одного поняття.
Реалії сьогодення свідчать, що доходи місцевих бюджетів поки що відповідають критеріям однієї зі складових державних доходів. Для такого висновку є як економічні, так і правові підстави, а саме:
- Види місцевих доходів, порядок формування дохідної частини місцевого бюджету та її склад визначаються державою в Бюджетному кодексі України.
- Доходи місцевого бюджету складають переважно надходження від загальнодержавних податків і зборів. Місцеві бюджети не мають власної фінансової бази, яка б дозволила органам місцевого самоврядування самостійно, без залучення загальнодержавних податків і зборів, вирішувати в інтересах територіальної громади питання місцевого значення. Держава відповідно та на виконання вимог норм Конституції України бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування і фінансово підтримує їх.
- Місцеві податки і збори встановлюються виключно законом. Органи місцевого самоврядування, відповідно до статті 143 Конституції України, можуть встановити на своїй території тільки той податок чи збір, який вже до цього було встановлено законом.
Місцеві доходи повинні стати основною вирішальною складовою у формуванні місцевих бюджетів. Для досягнення цієї мети необхідно: 1*переглянути повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо формування доходів бюджетів місцевого самоврядування; 2*внести зміни до складу місцевих податків та зборів, включивши до цього переліку платежі, які здатні нести бюджетоформуюче навантаження.
Доцільно проаналізувати досвід зарубіжних країн, які застосовують теорію фіскальної автономії, зміст якої" полягає «в чіткому розмежуванні видаткових повноважень поміж бюджетами різних рівнів та наданні їм фінансових ресурсів, необхідних для самостійного виконання повноважень. Даний підхідсприяє ефективному виконанню завдань, що стоять перед кожним рівнем публічної влади».