План лекції.
1. Аналітико-синтетична діяльність кори великих півкуль.
2. Динамічний стереотип.
3. Свідомість. Мислення. Мова.
4. Роль правої і лівої півкуль головного мозку.
5. Вчення І.П. Павлова про першу та другу сигнальні системи.
В процесі життя людина навчилась використовувати природу для задоволення своїх потреб і пристосовуватись до умов навколишнього середовища. На цій основі одночасно розвиваються у людини фізичні та розумові здібності. В результаті поєднання безпосередніх конкретних сигналів формуються тимчасові зв’язки, розвивається аналітико-синтетична діяльність.
Аналіз – це розподіл сигналів, виділення з їх маси сигналів найбільш необхідних, потрібних. В основі аналізу лежить диференцировка. Розпочинається аналіз в рецепторному відділі, вдосконалюється на рівні провідникового відділу і завершується в корі великих півкуль. В процесі життя тимчасові зв’язки нагромаджуються, зберігаються в пам’яті і слугують матеріалом для створення нових зв’язків і є механізмом для розвитку мислення.
Синтез – це об’єднання, узагальнення інформації, сполучення в одне ціле збуджень в різних ділянках кори півкуль. В основі синтезу лежить утворення тимчасових зв’язків. Аналіз і синтез тісно пов’язані між собою. Прикладом аналітико-синтетичної діяльності є утворення динамічного стереотипу. Це комплексна реакція організму на дію ряду умовних подразників, які йдуть в певній послідовності з різними інтервалами.
Приклад виробки динамічного стереотипу у собаки.
Подразники | Дотик + їжа + світло + їжа + дзвоник + їжа |
Час дії подразн. | 15 сек 30 сек 10 сек 20 сек 7 сек 15 сек |
Ефект в краплях | 2 краплі 4 краплі 8 крапель |
Умовна реакція | Світло – інтервал 30сек світло –20сек, світло –15сек 2краплі 4краплі 8 крапель |
Якщо сполучення робити багато разів, а потім дати лише 1 з умовних подразників, що застосовувались, через такі самі інтервали часу без їжі, то отримаємо таку саму реакцію. Тобто, тварина запам’ятовує послідовність дії та інтервали і дає таку саму реакцію. В житті людини динамічний стереотип проявляється в виді розпорядку дня (режиму дня). При цьому виникає ланцюгова реакція, бо створюється не один тимчасовий зв’язок, а система їх між центрами умовних та безумовних подразників, які діють не самостійно, ізольовано, а як складові цілої функціональної системи. Динамічний стереотип може змінюватись у людини протягом життя: одруження, переїзд на іншу квартиру, поява дітей, зміна роботи. У людей похилого віку важко переробити динамічний стереотип, бо нервові процеси у них ослаблені та малорухливі. Для чого стереотип потрібен?