Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Функціональні основи поведінки




 

План лекції.

1. Аналітико-синтетична діяльність кори великих півкуль.

2. Динамічний стереотип.

3. Свідомість. Мислення. Мова.

4. Роль правої і лівої півкуль головного мозку.

5. Вчення І.П. Павлова про першу та другу сигнальні системи.

В процесі життя людина навчилась використовувати природу для задоволення своїх потреб і пристосовуватись до умов навколишнього середовища. На цій основі одночасно розвиваються у людини фізичні та розумові здібності. В результаті поєднання безпосередніх конкретних сигналів формуються тимчасові зв’язки, розвивається аналітико-синтетична діяльність.

Аналіз – це розподіл сигналів, виділення з їх маси сигналів найбільш необхідних, потрібних. В основі аналізу лежить диференцировка. Розпочинається аналіз в рецепторному відділі, вдосконалюється на рівні провідникового відділу і завершується в корі великих півкуль. В процесі життя тимчасові зв’язки нагромаджуються, зберігаються в пам’яті і слугують матеріалом для створення нових зв’язків і є механізмом для розвитку мислення.

Синтез – це об’єднання, узагальнення інформації, сполучення в одне ціле збуджень в різних ділянках кори півкуль. В основі синтезу лежить утворення тимчасових зв’язків. Аналіз і синтез тісно пов’язані між собою. Прикладом аналітико-синтетичної діяльності є утворення динамічного стереотипу. Це комплексна реакція організму на дію ряду умовних подразників, які йдуть в певній послідовності з різними інтервалами.

Приклад виробки динамічного стереотипу у собаки.

Подразники Дотик + їжа + світло + їжа + дзвоник + їжа
Час дії подразн. 15 сек 30 сек 10 сек 20 сек 7 сек 15 сек
Ефект в краплях 2 краплі 4 краплі 8 крапель
Умовна реакція Світло – інтервал 30сек світло –20сек, світло –15сек 2краплі 4краплі 8 крапель

Якщо сполучення робити багато разів, а потім дати лише 1 з умовних подразників, що застосовувались, через такі самі інтервали часу без їжі, то отримаємо таку саму реакцію. Тобто, тварина запам’ятовує послідовність дії та інтервали і дає таку саму реакцію. В житті людини динамічний стереотип проявляється в виді розпорядку дня (режиму дня). При цьому виникає ланцюгова реакція, бо створюється не один тимчасовий зв’язок, а система їх між центрами умовних та безумовних подразників, які діють не самостійно, ізольовано, а як складові цілої функціональної системи. Динамічний стереотип може змінюватись у людини протягом життя: одруження, переїзд на іншу квартиру, поява дітей, зміна роботи. У людей похилого віку важко переробити динамічний стереотип, бо нервові процеси у них ослаблені та малорухливі. Для чого стереотип потрібен?





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 426 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2358 - | 2040 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.